Προς το περιεχόμενο

Amp in a box pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλημέρα μου σε όλους τους κιθαρίστες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για πετάλια τύπου amp in a box, στην ουσία προενισχυτες. Εδώ και πολλά χρόνια λέγεται ότι δεν είναι σαν το the real thing. Πριν δύο εβδομάδες, η universal audio έβγαλε τρία πετάλια τα οποία πλησιάζουνε τους ενισχυτές που κάνουν μόντελινγκ σε πολύ μεγάλο βαθμό (τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά αλλά και αρκετών άλλων). Αυτό το οποίο δεν καταλαβαίνω είναι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο ώστε να δικαιολογήσει και την τιμή του (400€). Τα κουμπώνεις σε κάρτα ήχου για ηχογράφηση στο σπίτι; Μα υπάρχει και software που κάνει την ίδια δουλειά και δεν χρειάζεσαι καν το πετάλι. Το θέλεις για live, ίσως για το τελευταίο πετάλι στην πεταλιέρα; Μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα από κάτι τέτοιο, αλλά πάλι μπλέκεις με ηχολήπτες, μόνιτορ επιστροφή ήχου κλπ, τα οποία έτσι κι αλλιώς θα τα έχεις και με τον ενισχυτή, αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάτι τέτοιο δεν έχει την ευκολία του plug-and-play, όπως ο ενισχυτής. Πλησιάζουμε στο μοντέλο της κατάργησης των ενισχυτών, η τεχνολογία υπάρχει, αλλά ακόμα δεν είμαστε εκεί (γνώμη μου). Και αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν εργαλείο εξάσκησης, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακουστικά. Σε κάθε περίπτωση είναι αξιοσημείωτο το πόσο κοντά φτάνουν σε ήχο με έναν πραγματικό ενισχυτή. Παραθέτω ένα βίντεο του Rhett Shull, αν και υπάρχουν πάρα πολλά παρόμοια στο YouTube πλέον.

 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

φυσικα και εχει την ευκολια plug n play και επισης δεν κουβαλας ενισχυτη πραγμα πολυ σημαντικο για καποιους

 

οπως και να χει ειναι μια ακομα προταση (αρκετα καλη προφανως) στις ηδη υπαρχουσες που δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο…(δλδ να υπαρχουν επιλογες στο κοινο που ενδιαφερεται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω ως ένα βαθμό είναι ότι πριν δύο χρόνια βγαίνει ο Fender Deluxe ToneMaster, και η πλειοψηφία του ίντερνετ τον κατακεραυνώνει για την τιμή και το γεγονός ότι δεν ακούγεται σαν τον λαμπάτο (που εννοείται ότι δε θα γίνει ποτέ, δεν είναι λαμπάτος, είναι ένας μόντελερ του λαμπάτου, άρα είναι διαφορετικά πραγματα). Ωστόσο, τις τελευταίες δύο εβδομάδες γίνεται ένας ψιλοχαμός για το πόσο κοντά στον original ακούγονται τα συγκεκριμένα πετάλια, με πολλούς επώνυμους κιθαρίστες να εκφράζονται δημόσια, ενώ για τον ToneMaster οι ίδιοι είχαν μιλήσει απαξιωτικά, και κάτι δεν καταλαβαίνω εδώ. Η τα έχει σκάσει γερά η UA στο μάρκετινγκ του προϊόντος, ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον δε θυμάσαι καλά τι γινόταν όταν είχε βγει ο ToneMaster. Οι ίδιοι ακριβώς "επώνυμοι" κιθαρίστες έβγαιναν στο YouTube και τον αποθέωναν. Η Fender έσκασε τρελά φράγκα για διαφήμιση, φέρνοντας ονόματα όπως ο Richie Kotzen για να δοκιμάσουν τον ενισχυτή. Ο λόγος που ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν "έπιασε" αντίστοιχα δεν είναι ότι δεν ήταν λαμπάτος, αλλά ότι το κύριο πρόβλημα αυτού του platform παρέμεινε, δηλαδή το βάρος και ο όγκος.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς σε χαλάει με τα amp-in-the-box πετάλια, υπάρχουν χρόνια τώρα και δίνουν τρελές δυνατότητες για ampless rigs, παίζοντας είτε καρφί σε PA με Impulse Responses, είτε στον εκάστοτε λαμπάτο που παρέχει το μαγαζί. Γλιτώνεις βάρος, κερδίζεις ευελιξία σε ηχοχρώματα, χάνεις σε ήχο/feel (για κάποιους, όχι για μένα).

 

Αν σε ενοχλεί το επιθετικό marketing της UA, τότε μάλλον δεν έχεις δει τι κάνουν οι υπόλοιπες εταιρίες κάθε φορά που βγάζουν το παραμικρό.

 

Δεν είπε κανείς ότι τα πετάλια αυτού του design είναι καλύτερα από τους ενισχυτές που προσομοιώνουν/αντιγράφουν, προσφέρουν άλλα θετικά, ενώ πάσχουν σε κάποια άλλα πράγματα. Τώρα το αν αξίζει ένα πετάλι 400 ευρώ σε αυτό το οικονομικό περιβάλλον, θα το κρίνεις εσύ και η τσέπη σου. Εγώ εύκολα τα έδινα αντί ενός combo γομαριού που ούτε να το κουβαλήσω μπορώ λόγω μέσης, ούτε να το ανοίξω πάνω από το 0.5 γιατί μένω σε διαμέρισμα.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεν ξέρω τι ακριβώς σε χαλάει με τα amp-in-the-box πετάλια, υπάρχουν χρόνια τώρα και δίνουν τρελές δυνατότητες για ampless rigs

Υποθέτω το ότι δεν μπορείς να πετάξεις τον λαμπάτο σου και να κρατήσεις μόνο αυτά...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Υποθέτω το ότι δεν μπορείς να πετάξεις τον λαμπάτο σου και να κρατήσεις μόνο αυτά...

 

Το έχω κάνει εδώ και χρόνια. 🙃

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το έχω κάνει εδώ και χρόνια

Σκάνε μύτη λοιπόν στο διαμέρισμα δύο φίλοι με κιθάρες και θέλετε να τζαμάρετε. Πώς να χρησιμοποιήσει κανείς το amp in a box; Γιατί σε κάτι πρέπει να κουμπωθεί. Αν πούμε σε καμπίνα, τότε γιατί να μην έχει κανείς τον λαμπάτο; Εκτός αν έχετε κάποιον ποιοτικό solid-state για τέτοιες περιπτώσεις...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Σκάνε μύτη λοιπόν στο διαμέρισμα δύο φίλοι με κιθάρες και θέλετε να τζαμάρετε. Πώς να χρησιμοποιήσει κανείς το amp in a box; Γιατί σε κάτι πρέπει να κουμπωθεί. Αν πούμε σε καμπίνα, τότε γιατί να μην έχει κανείς τον λαμπάτο; Εκτός αν έχετε κάποιον ποιοτικό solid-state για τέτοιες περιπτώσεις...

 

Αν σκάσει φίλος στο διαμέρισμα με λαμπάτο θα με διώξουν σε 5 λεπτά, υπάρχει όρος στο συμβόλαιο σχετικά με παραγωγή ήχου πάνω από συγκεκριμένα όρια. Βασικά υπερβάλλω, τις πρώτες 2 φορές δε θα με διώξουν, αλλά θα πληρώσω 50 ευρώ στον ιδιοκτήτη. Να σημειωθεί πως δε μένω στην Ελλάδα. Έχω dual input audio interface, όποτε θα κούμπωνε εκεί και θα ακούγαμε από studio monitors, χωρίς να με παίρνει τηλέφωνα και ο landlord.

 

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου τώρα, είχα πολλούς λαμπάτους όσο έμενα Ελλάδα και έπαιζα σε μπάντες. Blackstar HT-5, Marshall JVM50, Victory Kraken 50w, κλπ. Όλα αυτά ανεξαιρέτως τα άνοιγα στο σπίτι στο 0.5 και μάτωναν τα αυτιά μου από το ξύσιμο και τα high frequences. Από εκεί πήγα σε digital λυσεις τύπου Axe Fx και studio monitors. Μετά σταμάτησα να παίζω σε μπάντες, έφυγα στο εξωτερικό και όλα μου τα projects είναι home based, μιας και δεν ενδιαφέρομαι πλέον να παίξω live.

 

Αυτές τις μέρες ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική και film scoring.  Για τα δικά μου projects, γράφω κιθάρες με plugins, καρφί στην κάρτα ήχου. Έχω πολύ καλύτερο ήχο απ'όταν έπαιζα λαμπάτους. Για ένα διάστημα έπαιζα με Victory Kraken, loadbox και studio monitors. Ηχάρα, άνοιγα και τον λαμπάτο όσο "δυνατά" ήθελα, αλλά δε μπορώ να δικαιολογήσω τέτοιο κόστος απλά για να παίζω και να γράφω σπίτι μου.

 

Για να μην πολυλογώ, ο λόγος που έγραψα είναι για να δείξω ότι όλα είναι σχετικά και έχουν να κάνουν αποκλειστικά με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του καθενός. Και να μου χάριζες λαμπάτο Twin Reverb δε θα τον έπαιρνα, όχι γιατί δεν είναι καλός ενισχυτής, αλλά γιατί δεν συμβαδίζει με τις προτιμήσεις και τον τρόπο ζωής μου.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Αν σκάσει φίλος στο διαμέρισμα με λαμπάτο θα με διώξουν σε 5 λεπτά, υπάρχει όρος στο συμβόλαιο σχετικά με παραγωγή ήχου πάνω από συγκεκριμένα όρια. Βασικά υπερβάλλω, τις πρώτες 2 φορές δε θα με διώξουν, αλλά θα πληρώσω 50 ευρώ στον ιδιοκτήτη. Να σημειωθεί πως δε μένω στην Ελλάδα. Έχω dual input audio interface, όποτε θα κούμπωνε εκεί και θα ακούγαμε από studio monitors, χωρίς να με παίρνει τηλέφωνα και ο landlord.

 

 

το να σκάει φίλος και να χώνουν δυο κιθάρες σε έναν ή δυο ενισχυτές λαμπάτους σε διαμέρισμα (ή σπίτι) είναι καθαρά ελληνική πατέντα, ή τουλάχιστον τριτοκοσμική.

Στις σύγχρονες χώρες που σέβονται τον πολίτη και ιδίως σε χώρες που σέβονται κυρίως τον ιδιοκτήτη και όχι τον νοικάρη τα συμβόλαια σε δένουν πατόκορφα.

Εμένα η κόρη που σπουδάζει μουσική, έχει συμβόλαιο με ρητό όρο (με πρόστιμα κλπ) αν παίζει μουσική μέσα στο σπίτι ή τραγουδάει.

 

Συνεπώς το ερώτημα σκάει φίλος μυτη ....ΔΕΝ

Οι πολιτισμένοι άνθρωποι ή τις βάζουν στην κάρτα ήχου ή νοικιάζουν στούντιο ή έχουν στούντιο σε περιοχή μη κατοικίας.

 

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εναν πραγματικό καλό λαμπατο ενισχυτή στα ΚΑΘΑΡΑ δεν ακούγεται ΚΑΜΜΙΑ άλλη "λύση ".

Αυτή είναι η πικρή πραγματικότητα. 

Η....γλυκιά πραγματικότητα είναι ότι στα ΒΡΩΜΙΚΑ πολλές "λύσεις " ακούγονται δραματικά κοντά. 

Και μια και οι περισσότεροι κιθαρίστες δεν παίζουν, τουλάχιστον στη χώρα που ζούμε ,σχεδόν ποτέ τελείως καθαρά υπάρχει πεδίο δόξης λαμπρό. 

Αλλά για ΚΑΘΑΡΑ όλα αυτά τα μαραφέτια είναι close but no cigar.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου