Προς το περιεχόμενο

Amp in a box pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Στις 12/6/2022 στις 1:37 ΜΜ, Nekkon είπε

Τα κουμπώνεις σε κάρτα ήχου για ηχογράφηση στο σπίτι; Μα υπάρχει και software που κάνει την ίδια δουλειά και δεν χρειάζεσαι καν το πετάλι. 

Το software σε pc έχει καθυστέρηση (latency) που απωθεί πολλούς (κι εμένα!) απο το να τα χρησιμοποιήσουν κατά την εγγραφή.

Ενω με αυτά, καρφώνεις το πετάλι στην κάρτα ήχου, με ότι άλλο πετάλι έχεις πριν απο αυτό και ο ήχος που ακούς στα ηχεία είναι αυτός που θα γραφτεί και όχι κάτι στο περίπου, όπως όταν βρίσκεσαι στο ίδιο δωμάτιο με μικρόφωνο στην καμπίνα σε ένταση που ξεπερνά αυτήν των monitor, όπως σε ένα home studio.

 

Επίσης, δεν είναι όλα τα πορτοκάλια ίδια για να λες "αφού έβγαλε η Fender... τι θέλουν και βγάζουν και οι υπόλοιποι;". Ακόμα και η Fender προμηθεύεται τεχνολογία που δεν έχει, από τρίτους. Είναι πιο συνετή  επιλογή απο το να αναπτύξει νέο R&D όταν ο κύριος όγκος των προϊόντων της είναι εδραιωμένος ως classic και πρωτοστατεί στην αγορά.

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νομίζω ότι είναι καλή ιδέα. Όσο πάμε ο εξοπλισμός γίνεται όλο και περισσότερο compact και είναι λογικό. Η τεχνολογία εξελίσσεται και πιστεύω ότι ο μέσος ακροατής (ειδικά σε λάιβ καταστάσεις) δεν θα διακρίνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα είναι, αλλά το να πεις πετάω τον ενισχυτή γιατί έχω το πετάλι, εκεί κάπου κολλάω. Πολύ ωραία τεχνολογία κλπ, οκ, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι ήρθε για να προστεθεί στον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό και όχι για να αντικαταστήσει.

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μετά από πολύ λιώσιμο στο YouTube έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν κάποιες περιστάσεις που το amp in a box θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο.

Μιλάω για το UA Dream 65, το οποίο είναι κόπια του Deluxe Reverb. Κατανοώντας ότι δεν είναι το ίδιο αλλά λέμε τώρα. Πιο πολύ με απασχολεί το θέμα του headroom γιατί παίζω κατά βάση καθαρά, ωστόσο αν κατάλαβα καλά τα συγκεκριμένα πετάλια έχουνε ένα volume όπου στην ουσία ρυθμίζεις την παραμόρφωση και ένα output όπου στην ουσία ρυθμίζεις τι ένταση στέλνεις στην κάρτα ήχου ή στο pa. Γράφω τις περιπτώσεις και θα ήθελα να μου πείτε αν έχουν λογική ή όχι.

 

1. Για online μαθήματα κιθάρας. Κουμπώνεις το πετάλι στην κάρτα ήχου και ένα μικρόφωνο πέτου και είσαι κούκλος. Προφανώς και γίνεται και με ενισχυτή αλλά έτσι μπορείς να κάνεις και μαθήματα μεσημέρι ή βράδυ.

2. Για συναυλίες όπου πρέπει να παίξεις με καρφί. Για παράδειγμα επειδή είμαι δάσκαλος χρειάζεται στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου να παίζω ακουστική κιθάρα με καρφί. Με ένα τέτοιο πετάλι θα μπορώ να παίζω και ηλεκτρική. Διαφορετικά με τη λάμπα θα κουφάνω κάνα δυο γιαγιάδες στην πρώτη σειρά.

3. Σε υπαίθριες συναυλίες που είναι ένας ή δύο performer με ακουστικές κιθάρες και ακουστικό ενισχυτή. Με ένα τέτοιο πετάλι καρφώνεις σε ένα από τα δύο κανάλια του ακουστικού ενισχυτή ηλεκτρική κιθάρα χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς δεύτερο ενισχυτή.

4. Για ηχογραφήσεις σε αντικοινωνικές ώρες, όπως π.χ. 12:00 το βράδυ όταν κοιμούνται τα παιδιά. 

 

Το μόνο πράγμα που με απασχολεί τώρα είναι τα 400 ευρώ. Έχω παρατηρήσει ότι ο @gkourmoul1 έχει κάνει πολλές ηχογραφήσεις με ένα παρόμοιο μηχάνημα της vox και έχει πολύ ωραίο ήχο, αλλά εκείνο κάνει 170€...

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχα αγοράσει ήδη κάποια λύση των 400, για εγγραφές στο σπίτι, αλλά φοβάμαι πως δεν θα δω ουσιαστική διαφορά στον τελικό ήχο. Ίσως δω διαφορά στο παίξιμο (δεν είναι τόσο δυναμικό το vox, σε σχέση με λαμπάτο), αλλά είναι κάτι που δε με νοιάζει σε ηχογραφήσεις. 

 

Και σε λάιβ είναι αρκετά δυνατο.

 

Εδώ το review

 

https://www.noiz.gr/community/forums/topic/59607-vοχ-mv50-clean-review/#comment-916342

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εδώ το review

Κάτι άσχετο, τα reviews στο forum γίνονται για να ενημερωθουμε μεταξύ μας; Έχουν κάτι διαφορετικό από reviews σε αλλά fora;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Κάτι άσχετο, τα reviews στο forum γίνονται για να ενημερωθουμε μεταξύ μας; Έχουν κάτι διαφορετικό από reviews σε αλλά fora;

Μόνο μεταξύ μας...!  Το Noiz είναι κάτι σαν στοά...!  Λίγοι και καλοί...!  Και φυσικά όλα μεταξύ μας, εάν κάποιος-κάποια μαρτυρήσει (Ομερτά...) υπάρχουνε ποινές...σοβαρές ποινές! 

 Reviews, posts e.t.c είναι μόνο για τα μέλη και φυσικά με πολύ πιο εκ βαθέως μεταλαμπαδεύσιμη🤓 γνώση......

  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Κάτι άσχετο, τα reviews στο forum γίνονται για να ενημερωθουμε μεταξύ μας; Έχουν κάτι διαφορετικό από reviews σε αλλά fora;

 

Τα reviews γίνονται ώστε να υπάρχει η δυνατότητα ο καθένας, μέλος και μη, να μπορεί να διαβάσει κάποιες πληροφορίες για ένα προϊόν που τον ενδιαφέρει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου