Προς το περιεχόμενο

Amp in a box pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Σαν εναν πραγματικό καλό λαμπατο ενισχυτή στα ΚΑΘΑΡΑ δεν ακούγεται ΚΑΜΜΙΑ άλλη "λύση ".

Αυτή είναι η πικρή πραγματικότητα. 

Επίσης, νομίζω ότι τα καθαρά ενός λαμπάτου ενισχυτή "τρώγονται" και σε χαμηλότερες εντάσεις. Δε ζω σε διαμέρισμα για να ξέρω για πόσο χαμηλές εντάσεις μίλησαν οι προλαλήσαντες, αλλά ο γλυκός ήχος ενός 65άρη Princeton στο 3 δε νομίζω να κούφανε και κανέναν. Με σεβασμό πάντα στις καταστάσεις που περιγράφουν οι φίλοι. Καταλαβαίνω ότι όταν μιλάμε για λάμπα και παραμόρφωση, γενικά δε μιλάμε για εντάσεις σπιτιού.  

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nekkon είπε

Επίσης, νομίζω ότι τα καθαρά ενός λαμπάτου ενισχυτή "τρώγονται" και σε χαμηλότερες εντάσεις. Δε ζω σε διαμέρισμα για να ξέρω για πόσο χαμηλές εντάσεις μίλησαν οι προλαλήσαντες, αλλά ο γλυκός ήχος ενός 65άρη Princeton στο 3 δε νομίζω να κούφανε και κανέναν. Με σεβασμό πάντα στις καταστάσεις που περιγράφουν οι φίλοι. Καταλαβαίνω ότι όταν μιλάμε για λάμπα και παραμόρφωση, γενικά δε μιλάμε για εντάσεις σπιτιού.  

 

Πότε μου δεν είχα πρόβλημα, ακόμα και πριν φτιάξω μονωμένο home studio .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τέτοιο μαραφέτι δεν βγαίνει για να αντικαταστήσει εφ'όρου ζωής τους λαμπάτους ενισχυτές, αλλά είναι ένα ''εργαλείο'' που κάποιους τους βολεύει-εξυπηρετεί και κάποιους άλλους όχι.

 

Εγώ π.χ. δεν είμαι ένας από αυτούς, μιας και όπως σωστά ανέφερες πριν, τι να το κάνεις αν έχεις έναν ''ενισχυτή'' κουμπωμένο στο pedalboard σου αν χρειάζεσαι ούτως ή άλλως να το συνδέσεις σε μόνιτορ οπότε πρέπει να κουβαλάς και μόνιτορ το οποίο πιάνει όγκο κατά την μεταφορά και έχει και κάποιο βάρος? Βέβαια άλλους, ανάλογα με το στήσιμο που έχουν -μιας και κάθε περίπτωση μουσικού είναι εντελώς διαφορετική- αυτό μπορεί να βολεύει, και αυτός είναι ο λόγος ύπαρξής τους, δεν πλασάρονται ως ''αντικαταστάτες'' των λαμπάτων.

 

Εγώ πάντως που είμαι ''ο επιμένων αναλογικά'' ΔΕΝ μπορώ πλέον να κουβαλάω ενισχυτές και την έχω καταβρεί με τους mini-amps και συγκεκριμένα με τον Vox MV Clean, που είναι τόσο μικρός που χωράει στην πεταλιέρα:

 

https://www.thomann.de/gr/vox_mv_50_cl_clean.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjw46CVBhB1EiwAgy6M4j5oeMcfqxtuyq8t6iFf9cTvdrJ_m2-Z4XD8nQhzw37XmWhSlqLvYxoCsMwQAvD_BwE

 

Βρήκα και μια 10άρα καμπίνα Vox (αυτή που συνοδεύει τον littl' night train, που και αυτός φαίνεται ωραίος μικρός ενισχυτής) και όχι την matching 8'' καμπίνα του, γιατί πιστεύω ότι δεν θα με κάλυπτε τόσο μικρό μεγάφωνο, και είμαι μια χαρά και από όγκο όταν τα βάζω στο αυτοκίνητο και όταν τα κουβαλάω. 

 

Στην ερώτηση αν ''είναι το ίδιο καλός με τον λαμπάτο μου'' η απάντηση είναι ''ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ'' γιατί με αυτό το μηχανηματάκι πάω για δουλειά και όχι για να κάνω την κ@βλα μου. Είναι αξιοπρεπέστατο πάντως.

 

Γενικά τέτοιες λύσεις είναι καλό να υπάρχουν, εγώ προσωπικά την βρίσκω με οτιδήποτε ''mini'',αν και ακόμα κινούμαι σε αναλογικά μονοπάτια καθώς οι ψηφιακές λύσεις αν και εντυπωσιακές, ακόμα δεν μπορώ να τις λάβω υπόψιν (μάλλον για ''ψυχολογικούς'' λόγους παρά για πρακτικούς...)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πλέον η τεχνολογία προχωράει και στους λαμπατους. Εμένα ο Bassbreaker μου είναι 19 κιλά, 30άρης. Η Blackstar έβγαλε πριν λίγο καιρό τον St James που είναι 50άρης 12 κιλά. Καλή φάση 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ναι αλλά πλέον η τεχνολογία προχωράει και στους λαμπατους. Εμένα ο Bassbreaker μου είναι 19 κιλά, 30άρης. Η Blackstar έβγαλε πριν λίγο καιρό τον St James που είναι 50άρης 12 κιλά. Καλή φάση 

 

αμερικάνοι λέγανε there's no such thing as a free lunch

ή

there's no substitute for cubic inches...

 

αυτά βέβαια για λαμπάτους.

δε λέμε για τρανζίστορ και κλάση D κλπ κλπ

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Ναι αλλά πλέον η τεχνολογία προχωράει και στους λαμπατους

 

Σιγά την τεχνολογία. 

Οι 2 καλύτεροι ενισχυτές όλων των εποχών (Fender tweed deluxe και Fender blackface/silverface  deluxe reverb) πούπουλα ήταν από εξ ανέκαθεν  :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Οι 2 καλύτεροι ενισχυτές όλων των εποχών

Προτιμάτε deluxe από Princeton; Σαν ήχο, όχι το wattage

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

20 κιλά ο deluxe reverb, πριν λίγα χρόνια θα θεωρούνταν πούπουλο! :D σήμερα όμως είναι στο βαρύ άκρο των χρηστικών λύσεων για κουβάλημα.

 

Τα amp simulator πετάλια απευθύνονται σε κόσμο που παίζει είτε σπίτι σε studio monitor, η και live με μόνιτορ, η σε ακουστικό ενισχυτή. Άλλοι τα προτιμούν από digital λύσεις λόγω απλότητας, άλλοι λόγω ήχου. 

 

Εγώ ας πούμε προτιμώ αναλογικό ήχο και πετάλια, είτε με ενισχυτή είτε χωρίς. Οπότε χρησιμοποιώ την ίδια πεταλιέρα, προσθαφαιρώντας ένα tech21 blond, ανάλογα αν παίζει ενισχυτής η μόνιτορ. Σήμερα έχουν βγει πετάλια που το σκίζουν, αλλά τη δουλειά την κάνει.. ;)

 

Όσον αφορά λαμπάτους, συνήθως παίζω με 5, 12, η 15 watt πια στα λάιβ! Άλλοι καιροί, άλλα ηχοσυστήματα στα μαγαζιά..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nekkon είπε

Προτιμάτε deluxe από Princeton; Σαν ήχο, όχι το wattage

 

Ναι, έχει λίγο περισσότερο headroom και προτιμώ τα 12αρια.

Αλλά και ο Princeton είναι θαυμάσιος ενισχυτής.

 

Αν παίζεις πάντως με κιθάρα Fender και με τον πανάλαφρο tweed deluxe παίζεις τα πάντα και παντού μια και μπορείς να έχεις λόγω χαμηλού output των μαγνητών και υπέροχο καθαρό ήχο σε εντάσεις παλκου...(με διπλούς δυστυχώς...δεν).

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου