Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με 2400 δε γίνεται δηλαδή :) υπερβάλλεις λίγο, υπάρχουν κι άλλοι οργανοποιοί

Και καλο ειναι να διαχωριστουν οι βιομηχανοι απο τους βιοτεχνες...

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

με 1500 ευρω φιλε παιρνεις μπουζουκι με ¨"πολλα αδυνατα σημεια".ειπαμε οτι πληρωσεις παιρνεις.το αναφερα και παραπανω.εαν θες μπουζουκι με ηχο με καλα ξυλα με ποιοτητα κατασκευης ισομοιρασμενο βαρος και να μην το επηρεαζουν οι βεργες ,και να ειναι και σωστα σεταρισμενο στους καβαλαρηδες ωστε να μη χανει η λα(και δυσκολευεσαι και στη συνθεση οπως αναφερθηκε απο καποιον) τοτε θα πληρωσεις κατι παραπανω.τωρα αυτοι που ειναι ολη μερα πανω απο ενα μπουζουκι για να βγαλουν 2-3 καλα κομματια το μηνα δεν πιστευω οτι ειναι βιομηχανοι.ακομη και ο ματζικας που κανει παραγωγη τα καλα κομματια βγαινουν με πολυ κοπο και παραγγελια.εγω ειχα ενα μπουζουκι του κλεφτογιανη 2000 ε.ο δασκαλος μου(επαγγελματιας)μολις το ειδε το βουτηξε με τη μια.θα μου πεις γιατι δεν πηγαινε να φτιαξει?διοτι πολλοι μαστοροι για να διαφημηζονται και για να τους κυνηγανε για συνεντευξεις,χαριζουν μπουζουκια σε επαγγελματιες.οποτε με τι μουτρα θα πας στο κλεφτογιαννη οταν εχεις 5 μπουζουκια τσαμπα απο τους "κλικαδορους".δυστυχως παιδια ειναι λιγοι στο χωρο ξερουν την τεχνη και το παιχνιδι καλα και θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις ποιος ειναι καλος μαστορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικό μου 1500 το πηρα και δεν εχει κανενα αδυνατο σημείο παντως....

Εκτός και αν εννοείς ως αδυνατο σημείο την ελλειψη οστρακων και φιγουρων που ετσι και αλλιώς τις σιχαινομαι

 

 

Τα ξυλα δε κοστίζουν πανω απο 200-300 ευρω

Τη δουλεια πληρωνεις και το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να επανέλθω με μια ερώτηση στο yann σχετικά με το κατασκευαστικό του "όραμα":

 

Αρχηγέ μου, σκέφτεσαι βελτιώσεις κατασκευαστικές στο υπάρχον όργανο, που θα διορθώσουν τυχόν αδυναμίες του (που συζητάμε εδώ) ή σου έχει περάσει να φτιάξεις κάτι τελείως πρωτότυπο, που ίσως οπτικά να διαφέρει αρκετά από το παραδοσιακό, αλλά θα έχει τον (όσο γίνεται αντικειμενικά) "τέλειο" ήχο και συμπεριφορά μπουζουκιού?

 

Για να γίνω πιο κατανοητός, αυτές είναι οι archtop που φτιάχνει τώρα ο Ken Parker:

 

http://www.kenparkerarchtops.com/photos.html

 

Στις οποίες όπως βλέπουμε έχει εισαγάγει αρκετές καινοτομίες... αλλά παραμένουν ακουστικές archtop. Θα έβλεπες κάτι ανάλογο στο μπουζούκι? Θα ήταν ρεαλιστικό κάτι τέτοιο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια το θεμα καταντησε αηδια. Πορισμα το μπουζουκι ειναι ενα γερα κατασκευασμενο οργανο και μελετημενο οσο αφορα τα σημεια του. Αν ο αλλος ειναι ατσουμπαλος και το πεταει οπου να ναι και το χτυπαει σαν νατανε καδρονι ε τοτε και τα καραολα θα ξεκκολησουν και θα παθει κι αλλα. Το θεμα με τα τριξιματα των χορδων ειναι ενα 90 τις εκατο απο τον καιρο οπου με ενα απλο σετ απ φτιαχνει. Τωρα αν ο yann ως ενας αλλο dr τζεκυλ προσπαθει με το ποστ αυτο που ανοιξε να παρει γνωμες ωστε να καταληξει να φτιαξει ενα αστακο μπουζουκι πληρως ενισχυμενο και αλεξισφαιρο λυπαμαι αυτου του ειδους οι εφευρεσεις δεν εχουν θεση στο ελλαντα! Το μπουζουκι φτιαχνεται παραδοσιακα παντα και ετσι οπως πρεπει να ειναι και πιστεψε yann το να μαθεις την τεχνη οσο το δυνατον καλυτερα πρεπει να κατσεις σε μαστορα με @@ΔΙΑ για να μπορεις να βγαλεις κατι αξιοπρεπες με αντοχη στο χρονο

 

Ενας κατασκευαστης μπουζουκιων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα τα λες φιλε.εξαλου ολα ειναι μεχρι ενας κινεζος να φτιαξει ενα ηλεκτρικο μπουζουκι.απλο ξυλο, ταστιερα σαν την ηλεκτρικης ,πιο βολικο σκαφος,και με ενα μαγνητακι καταπροτιμηση διπλο(humbucker) να παιζεις οτι θες.αληθεια.εχεις δει αυτο που εχει ο παπαδοπουλος ο χρηστος?  διπλο σαν διπλη ηλεκτρικη.επανω μπουζουκι και κατω κιθαρα.ενα σωμα 2 μπρατσα.φοβερο ε? αντε να το πεις τωρα στον καρβουνη και να σου πει οτι μου ειχε πει καποτε.....εμενα η ηχος μου ξεκιναει απο 1500 ευρω....  χαχαχαχαχαχχ.πλακα ειχε.  φτιαχνει κανενας ηλεκτρικα μπουζουκια σαν αυτο που προαναφερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να επανέλθω με μια ερώτηση στο yann σχετικά με το κατασκευαστικό του "όραμα":

Αρχηγέ μου, σκέφτεσαι βελτιώσεις κατασκευαστικές στο υπάρχον όργανο, που θα διορθώσουν τυχόν αδυναμίες του (που συζητάμε εδώ) ή σου έχει περάσει να φτιάξεις κάτι τελείως πρωτότυπο, που ίσως οπτικά να διαφέρει αρκετά από το παραδοσιακό, αλλά θα έχει τον (όσο γίνεται αντικειμενικά) "τέλειο" ήχο και συμπεριφορά μπουζουκιού?

Για να γίνω πιο κατανοητός, αυτές είναι οι archtop που φτιάχνει τώρα ο Ken Parker:

http://www.kenparkerarchtops.com/photos.html

Στις οποίες όπως βλέπουμε έχει εισαγάγει αρκετές καινοτομίες... αλλά παραμένουν ακουστικές archtop. Θα έβλεπες κάτι ανάλογο στο μπουζούκι? Θα ήταν ρεαλιστικό κάτι τέτοιο?

Κατι εχω σκοπο να κανω,δεν εχει σχεση ομως τοσο με την εμφανιση,

αλλα με τη σταθεροτητα και τον ηχο και καπως με την ανεση.... ;)

Αλλα μονο σε δικο μου μπουζουκι...μετα,ασ'τους ν'αντιγραφουν... ;D

Οι κυριες αδυναμιες στο (συμβατικο) μπουζουκι,διορθωνονται με σωστη εργασια...

(Mια "καινοτομια" ειναι το "διπλο σκαλι" για τα "φιλετα" στο καπακι,στη φωτο που παρεθεσα πριν.Μια απλη κινηση,αυξανει την ανεση και δεν "αλλαζει" τ'οργανο!)

Λοιπον παιδια το θεμα καταντησε αηδια. Πορισμα το μπουζουκι ειναι ενα γερα κατασκευασμενο οργανο και μελετημενο οσο αφορα τα σημεια του. Αν ο αλλος ειναι ατσουμπαλος και το πεταει οπου να ναι και το χτυπαει σαν νατανε καδρονι ε τοτε και τα καραολα θα ξεκκολησουν και θα παθει κι αλλα. Το θεμα με τα τριξιματα των χορδων ειναι ενα 90 τις εκατο απο τον καιρο οπου με ενα απλο σετ απ φτιαχνει. Τωρα αν ο yann ως ενας αλλο dr τζεκυλ προσπαθει με το ποστ αυτο που ανοιξε να παρει γνωμες ωστε να καταληξει να φτιαξει ενα αστακο μπουζουκι πληρως ενισχυμενο και αλεξισφαιρο λυπαμαι αυτου του ειδους οι εφευρεσεις δεν εχουν θεση στο ελλαντα! Το μπουζουκι φτιαχνεται παραδοσιακα παντα και ετσι οπως πρεπει να ειναι και πιστεψε yann το να μαθεις την τεχνη οσο το δυνατον καλυτερα πρεπει να κατσεις σε μαστορα με @@ΔΙΑ για να μπορεις να βγαλεις κατι αξιοπρεπες με αντοχη στο χρονο

Ενας κατασκευαστης μπουζουκιων...

Αυτο το "πορισμα" ποιος το εβγαλε ?Εσυ? ;D ;D ;D

-Γιατι τα δικα μου τα μπουζουκια τα πετας σαν καδρονια και δεν σπανε...? ::)

-Το dr Jeckyl μπουζουκι,το΄χω φτιαξει ηδη... ;)..Rock μπουζουκι το'πανε οι λαικοι... ;D

-Να μαθω την τεχνη απο μαστορα με @@δια,ε?

..Κατι εχω κι εγω αναμεσα στα ποδια μου,γιατι να βασιζομαι σε αλλον? ??? ;D

Εκτος και αν αυτο "κολλαει" στο Βαρλα....που εχει ομως αποδεδειγμενα βαρεια... ιστορια... ;)

Ετσι λοιπον,αν και εσυ εχεις κατι αναμεσα στα ποδια σου,

πες οτι λες ΕΠΩΝΥΜΑ,οχι σαν "ενας κατασκευαστης"......Ποιος??

Και ποιος ειν'ο μαστορας με @@δια που σ'εμαθε?

 

Και που΄σαι,φερε μου οποιο "μαστορα με @@δια" θελεις,

να δουμε αν μπορει να φτιαξει κατι αλλο εκτος απο μπουζουκια-τζουρομπαγλαμαδες,και αντε κα'να ρεμπετοκιθαρο....

ειναι μαστορας αυτο? ;) ;) ;)

 

(Εγω που το λεω αυτο,υποστηριζω πως μπορω να φτιαξω με επιτυχια ΟΤΙ οργανο (εγχορδο) μου ζητηθει,ακουστικο-ηλ/κο,ακομα και αν δεν το'χω ξανακανει...μονο να το μελετησω χρειαζεται...

Σου φαινομαι πολυ σιγουρος?...Ειμαι...)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηλεκτρικά μπουζουκια δεν είναι μπουζουκια

 

Αυτο πες το σε αυτον

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου