Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα μιλησει παλιοτερα με ενα φιλο και μου ειχε πει πως τα κλειδια του ηταν το ''αδυνατο'' σημειο.

Δηλαδη δεν κρατουσανε το κουρδισμα.

Τωρα,το μπουζουκι ηταν κακης ποιοτητας? Ηταν τα κλειδια το προβλημα?

δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπάρχουν καλής και κακής ποιότητας κλειδιά,δεν φταίει το όργανο σ' αυτό.

 

Θα ήθελα όμως να μπορούσε να βρεθεί άκρη με τον καβαλλάρη.Δηλαδή...

Να ήταν με κάποιο τρόπο σταθερός πάνω στο καπάκι και να μπορούσε να ρυθμιστεί.Πάνω-κάτω,μπρός πίσω κάθε χορδή...τέτοια.

Αν ήταν δυνατόν να γίνει μια τέτοια κατασκευή,χωρίς επιπτώσεις στον ήχο,θα ήταν τέλειο.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα 2 φορες που επαιξα θεωρω πως το αδυνατο σημειο βρισκεται στην κατασκευη κ γενικοτερα στο σχεδιασμο του σκαφους! ειναι ενα οργανο που παιζεται καθιστο τις περισσοτερες φορες κ δεν βολευει το σωμα για αυτην την δουλεια! σου γλιστραει ρε παιδι μου κ πρεπει να το κρατας απο το μανικι για να μην πεφτει η να το βαζεις αναμεσα στα ποδια! σαν τις V κιθαρες ενα πραγμα! μονο που αυτες κατασκευαστικαν ωστε να παιζονται ορθιες!

 

Ενα ακομα που μου ειπε ο ιδιοκτητης του οργανου κ δεν ξερω αν ισχυει βεβαια ειναι:

οτι καλο χρυσο το μπουζουκι αλλα σαν παιχτη σε περιοριζει μιας κ κατασκευαστικε για ελληνικα τραγουδια. Δηλαδη εχει επιπεδα παικτικης βελτιωσης πχ απο το 1 εως το 10 κ η πληθωρα των παιχτων τα φτανουν αυτα τα ορια κ περα απο αυτα δεν εχουν να πανε πουθενα παρα μονο στην ταχυτητα απο θεμα βελτιωσης.. Δεν ξερω αν αυτο ισχυει.. ετσι μου ειπε το παιδι. Κ πλεον το γυρισε στην κιθαρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενα ακομα που μου ειπε ο ιδιοκτητης του οργανου κ δεν ξερω αν ισχυει βεβαια ειναι:

οτι καλο χρυσο το μπουζουκι αλλα σαν παιχτη σε περιοριζει μιας κ κατασκευαστικε για ελληνικα τραγουδια

...το μπουζουκι ΔΕΝ ειναι ελληνικο οργανο και ως εκ τουτου ΔΕΝ κατασκευαστηκε για ελληνικα τραγουδια...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι καλα τα λετε νομιζω κι εγω..

 

Και φαινεται οτι καταληγουμε πως το μπουζουκι εχει πολλα αδυνατα σημεια.

Καποια απ'αυτα ειναι θεμα κατασκευαστη,αλλου ειναι "να του πετυχει" το οργανο,

και αλλου ειναι σιγουρα επιτυχημενο απο το κοψιμο των ξυλων...

 

Το μεγαλυτερο ολων ομως, (οπως νομιζω εγω,αλλα και πρακτικα)

ειναι οι [glow=red,2,300]χορδες[/glow] του...

 

Οποιον μπουζουξη και αν ρωτησετε,θα σας πει:

"μου τριζει η λα" (σε γενικα υγειες οργανο,και χωρις προβλημα στη ρε!)

Να εξαιρεσω εδω τα μπουζουκια με ελειψη "πριμων",οπου το τριξιμο γινεται αντιληπτο μονο ως "σβησιμο" της νοτας πιο γρηγορα απ'οσο θα'πρεπε...

 

Οσοι εχετε ενα μπουζουκι εκει κοντα,πιαστε την πενα σας,και δοκιμαστε την

αντισταση της (των) Ρε χορδης και μετα της Λα...

Και νοιωστε τη διαφορα στην ελλαστικοτητα...

 

Μετα χτυπηστε "σωστη" πενια στη Ρε,και παρατηρηστε τον κυκλο του παλμου της...

Μετα,το ιδιο και στη Λα.

 

Ειναι προφανες οτι κατι δεν παει καλα... ::)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα 2 φορες που επαιξα θεωρω πως το αδυνατο σημειο βρισκεται στην κατασκευη κ γενικοτερα στο σχεδιασμο του σκαφους! ειναι ενα οργανο που παιζεται καθιστο τις περισσοτερες φορες κ δεν βολευει το σωμα για αυτην την δουλεια! σου γλιστραει ρε παιδι μου κ πρεπει να το κρατας απο το μανικι για να μην πεφτει η να το βαζεις αναμεσα στα ποδια!

Αν το κρατάς από το μανίκι,για να μη σού φύγει,μάλλον δεν το κρατάς σωστά.

Μαθαίνεται όμως.Ούτε οι βιολιστές βάζουν δύναμη στο αριστερό χέρι.Μαγουλάκι! ;D

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το μπουζουκι ΔΕΝ ειναι ελληνικο οργανο και ως εκ τουτου ΔΕΝ κατασκευαστηκε για ελληνικα τραγουδια...  ;)

 

Ελπίζω να μη το λες σοβαρά αυτό...  ::)

 

Το μπουζούκι προέρχεται από οικογένεια οργάνων που αναπτύχτηκε στο χώρο του Αιγαίου και της Ανατολίας μερικές χιλιάδες χρόνια πριν εμφανιστούν στο προσκήνιο της Ιστορίας αυτοί που το έδωσαν το σημερινό του όνομα.

 

Εξάλλου ποιο είναι αμιγώς Ελληνικό όργανο?

 

------------------

 

Στο θέμα της "βελτίωσης" της σχεδίασης του μπουζουκιού, μια πραγματική ιστορία που μπορεί ο yann να την έχει υπόψιν του.

 

Ο Λάζαρος Ζοζέφ (*) (που έφυγε πριν λίγο καιρό, πολύ νέος), είχε παλιότερα κάνει μια απόπειρα να "εκμοντερνίσει" τη σχεδίαση του μπουζουκιού, παρουσιάζοντας μια σειρά οργάνων, στα οποία απ'ότι θυμάμαι είχε δώσει και ονόματα από τις Μούσες.

 

Εμφανισιακά θύμιζαν σε κάποια σημεία... κιθάρες Ovation Adamas (με τα "φυλλαράκια" κλπ).

 

Το πρόβλημα ήταν ότι οι... μπουζουκοπαίκτες που τα δοκίμασαν, δεν εκτίμησαν τις βελτιώσεις και το πείραμα απέτυχε... Δεν γνωρίζω κατά πόσον η απαξίωση οφειλόταν στην αντικειμενική αξία του οργάνου ή στην αρτηριοσκλήρωση των "παικτών"... τείνω για κάποιο λόγο προς το δεύτερο.

 

Επομένως yann, λάβε το και αυτό υπόψιν σου στις όποιες προσπάθειές σου.  ;)

 

(*) το επώνυμο του ήταν Τερζιβασιάν, απλά όλοι τον ήξεραν σαν... γιο του πατέρα του, Ζοζέφ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου