Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ελπίζω να μη το λες σοβαρά αυτό...  ::)

 

Το μπουζούκι προέρχεται από οικογένεια οργάνων που αναπτύχτηκε στο χώρο του Αιγαίου και της Ανατολίας μερικές χιλιάδες χρόνια πριν εμφανιστούν στο προσκήνιο της Ιστορίας αυτοί που το έδωσαν το σημερινό του όνομα.

 

...χμμμ...αυτο δεν το ηξερα...ευχαριστω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Yann,ώντας και γω 3χορδος ειναι κατι που το εχω παρατηρησει και πιστευω οτι ειναι το βασικότερο προβλημα..Η λα απο την αρχη που ξεκινησα δε μου καθονταν..κουρδιζα-ξεκουρδιζε και γενικα ποτέ μου δε μου αρεσαι ο ηχος της..Η διαφορα με την ταση ειναι οντως εμφανής..Εσύ ως οργανοποίος από οτι βλεπω αυτο ειναι κατι που διορθωνεται με αλλαγή χορδων ή ειναι εξ' αρχης προβλημα στην κατασκευη του οργανου?(δεν αναφερομαι στο δικο μου αλλα γενικα)

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το θεματάκι σας.Εγώ είμαι άσχετος στο μπουζούκι,μια φορά κράτησα και 'γαργάλησα' λίγο ένα,κι έχω μια απορία.Γιατί ο καβαλάρης του (άν λέγεται έτσι),είναι μετακινούμενος ? Τι νόημα έχει σε ένα συγκερασμένο όργανο να μεταβάλεις

το μήκος των χορδών ? Η έχει μια σταθερή και μόνιμη θέση ? Μπορεί να ρωτάω βλακείες,αλλά επαναλαμβάνω,άσχετος  ::)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λετε ανοησιες για το μπουζουκι. Εγω ωντας εππαγγελματιας μπουζουξης αλλα και κατασκευαστης δεν μπορω να πω οτι υπαρχει καποια ατελεια στο οργανο. Το σκαφος? εχει αχλαδοειδες σχημα. που εινααι η ατελεια? Θα μπορουσε να ηταν ovation? Αδυνατον

Το οτι τριζει καποιο ζευγος χορδων ακομα και αν ειναι καινουργιο το οργανο οφειλεται παμψηφη στο οτι τα ξυλα ειναι φρεσκα οπως τα λεμε εμεις και μεχρι να σταθεροποιηθουν απο τις κλιματικες αλλαγες παραγοντας κυριως υγρασιας τοτε το οργανο τριζει. Αν ειναι παλιο τοτε φταιει ο καιρος. Διορθωνεται μ ενα μικρο σετταρισμα. Οσο για καποιον που ανεφερε οτι αν πεσει κατω το προσκεφαλο σπαει, δηλαδη εαν πεταξεις κατω την κιθαρα με μια ταση που ανερχεται περι στα 200 κιλα ενα κομματι ξυλου που ειναι μεμονωμενο τουλαχιστον στο μπουζουκι τοτε πια αλλη θα ηταν η συμπεριφορα του απ το να μην ξεκκολησει? Και καποιος αλλος ειπε οτι το μπουζουκι δεν ειναι για ελληνικα τραγουδια. Ας το ξανασκεφτει... Του δινω λιγο χρονο να το ψαξει πριν πεσει κραξιμο απο εμενα.

Αυτα τα ολιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν καλής και κακής ποιότητας κλειδιά,δεν φταίει το όργανο σ' αυτό.

 

Θα ήθελα όμως να μπορούσε να βρεθεί άκρη με τον καβαλλάρη.Δηλαδή...

Να ήταν με κάποιο τρόπο σταθερός πάνω στο καπάκι και να μπορούσε να ρυθμιστεί.Πάνω-κάτω,μπρός πίσω κάθε χορδή...τέτοια.

Αν ήταν δυνατόν να γίνει μια τέτοια κατασκευή,χωρίς επιπτώσεις στον ήχο,θα ήταν τέλειο.

 

+10 από εμένα, κι εγώ θεωρώ τον καβαλάρη το πιό αδύναμο σημείο των μπουζουκιών.

Δε νομίζω ότι θα αγκάλιαζα κάποια καινοτομία πάντως...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μεινουμε λιγο στις χορδες,

και μετα απανταω και στα υπολοιπα.

 

Το προβλημα λοιπον,ειναι οτι σε τοσα χρονια ιστοριας του οργανου,

(απ'οσο ξερω εγω,αν κανω λαθος διορθωστε με!!)

 

κανενας κατασκευαστης χορδων,κατασκευαστης οργανων,ή παιχτης,

 

δεν εχει ασχοληθει με το θεμα του "ταιριαγματος" της τασης των χορδων μεταξυ τους,

κατι που εχει επιπτωση και στον ηχο,αλλα κυριως στη διαμετρο του παλμου της χορδης,που οταν ειναι χαλαρη ειναι πολυ μεγαλυτερη απ'οσο επιτρεπει η αποσταση

απο ενα πατημενο ταστο στο επομενο.

Αυτο σημαινει οτι αυτη η αποσταση πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλη ωστε η χορδη να μην "τριζει",δηλαδη προυποθετει  μεγαλυτερο γενικο υψος χορδης,οποτε "σκληρο" οργανο,που ομως λογω μειωμενης τασης της χορδης δεν φαινεται και τοσο.

 

Στο "σεταπ" του μπουζουκιου λοιπον,θα πρεπει η Λα ως πιο "χαλαρη",να μενει λιγο ψηλοτερα απο τις αλλες,με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

Στο τριχορδο,εχουμε μονο την πιο χαλαρη Λα να μας τα χαλαει λιγο.

 

Στο τετραχορδο ομως,εχουμε και τις Φα που ειναι απλως τεντωμενες Ρε,

και εχουμε το αναποδο απο τη Λα αποτελεσμα.Πολυ ταση,μικρος παλμος,"μικρη" νοτα...

Στις Ντο,ενω η "χοντρη" τα παει καλα,η λεπτη μαζι της ειναι και αυτη μια τεντωμενη Λα.Εδω ομως,ως Ντο,τα παει καλυτερα η (θεωριτικα κατασκευασμενη ως) Λα,

αφου σε αυτη την ταση συμπεριφερεται πολυ καλυτερα.

"Οτι να'ναι" δηλαδη...

 

Αυτος ειναι ο λογος που πολλοι παιχτες καταληγουν να φτιαχνουν οι ιδιοι τα σετ τους,

αποτελουμενα απο διαφορες "μαρκες" ή παχος (10αρα-11αρα κτλ).

 

Και ερωτω:

Γιατι αυτα τα χαλια ρε παιδια?

Ακουω κατασκευαστες χορδων να διαλαλουν πχ την ποιοτητα του Γερμανικου ατσαλιου που χρησιμοποιουν για τις χορδες τους (του Αμερικανικου κτλ),

αλλα δε μου λεει και τιποτα αυτο...

Τι να το κανω το τελειο υλικο,οταν χρησιμοποιειται σε λαθος σχεδιασμενο αντικειμενο...

 

Νομιζω λοιπον οτι οι κατασκευαστες χορδων θα επρεπε πρωτα να λυσουν το προβλημα του συσχετισμου της τασης ενος σετ χορδων,και μετα ολα τ'αλλα..

 

Καποιοι κατασκευαστες χορδων,στο πισω μερος της συσκευασιας συνηθως αναφερουν αναλυτικα την ταση της καθε χορδης,αυτο ομως οχι για χορδες μπουζουκιου.

 

Και αυτο στο μπουζουκι θα ηταν χρησιμο,(και στις κλασσικες κιθαρες ή τα "ρεμπετοκιθαρα" χωρις "βεργα",σε αυτες με βεργα δεν λεει και πολλα,

αφου εχουμε να "παιξουμε" και με διαφορα υβριδικα σετ εκτος τα "στανταρ").

 

Καποιοι δινουν βεβαια επιλογη αναμεσα σε 10αρες και 11αρες,αλλα το προβλημα διαφορας τασης παραμενει...

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λετε ανοησιες για το μπουζουκι. Εγω ωντας εππαγγελματιας μπουζουξης αλλα και κατασκευαστης δεν μπορω να πω οτι υπαρχει καποια ατελεια στο οργανο. Το σκαφος? εχει αχλαδοειδες σχημα. που εινααι η ατελεια? Θα μπορουσε να ηταν ovation? Αδυνατον

Το οτι τριζει καποιο ζευγος χορδων ακομα και αν ειναι καινουργιο το οργανο οφειλεται παμψηφη στο οτι τα ξυλα ειναι φρεσκα οπως τα λεμε εμεις και μεχρι να σταθεροποιηθουν απο τις κλιματικες αλλαγες παραγοντας κυριως υγρασιας τοτε το οργανο τριζει. Αν ειναι παλιο τοτε φταιει ο καιρος. Διορθωνεται μ ενα μικρο σετταρισμα. Οσο για καποιον που ανεφερε οτι αν πεσει κατω το προσκεφαλο σπαει, δηλαδη εαν πεταξεις κατω την κιθαρα με μια ταση που ανερχεται περι στα 200 κιλα ενα κομματι ξυλου που ειναι μεμονωμενο τουλαχιστον στο μπουζουκι τοτε πια αλλη θα ηταν η συμπεριφορα του απ το να μην ξεκκολησει? Και καποιος αλλος ειπε οτι το μπουζουκι δεν ειναι για ελληνικα τραγουδια. Ας το ξανασκεφτει... Του δινω λιγο χρονο να το ψαξει πριν πεσει κραξιμο απο εμενα.

Αυτα τα ολιγα...

 

-Το μπουζουκι εχει πολλα αδυνατα σημεια,και αυτο το ξερει πολυ καλα η τσεπη των παικτων...

 

-Τα ξυλα θα μπορουσαν να ΜΗΝ ειναι φρεσκα... ::)

 

-200 κιλα ταση στην κιθαρα? ???

Ναι,της αρκουδας η δωδεκαχορδη..(24χορδη?) ;D

 

-Αν η κολληση ξεκολλησει,προκειται απλως για κακη κολληση...

Αν ειναι σωστη,τοτε το ξυλο ΣΠΑΕΙ διπλα στην κολληση...

Αν ομως και το ξυλο ειναι σωστο...δεν σπαει αν απλως πεσει απο το σταντ... ::)

 

Και μια ερωτηση προς οποιονδηποτε κατασκευστη:

Γιατι οι περισσοτεροι ενω βαζουν "κοντρα" απο σκληροτερο ξυλο μεσα στο μπρατσο,

αυτη ΔΕΝ συνεχιζει ΚΑΙ στο "καραουλο"?... ::)

 

-Το μπουζουκι οντως (πλεον) δεν ειναι μονο για ελληνικη μουσικη.

Αφου το δεχτηκαν οι Ουγγροι,να παιζει σε κλασσικα εργα μερη μαντολινου,

και μετα τις (επιτυχημενες) baroque συνθεσεις του Λαυτση που απο δευτερο μπουζουκι του Νικολοπουλου κατεληξε κλασσικος συνθετης με κυριο οργανο το μπουζουκι,

αλλαξαν τα πραγματα...

 

Αυτο που πρεπει να αλλαξει ακομα,ειναι τα μυαλα καποιων "στενομυαλων"!!

 

-εντιτ-

-Μη νομιζετε οτι ο Λαυτσης ειναι κανενας προοδευτικος...

Απ'τον ενα "στρατο" στον αλλο πηγε...;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου