Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πω πω ασχετοσυνη που γεμισε το ποστ. Τι να πει κανεις

Eμπρος λοιπον,απεδειξε μας τη σχετικοτητα! 8)

 

Τωρα εαν θελω να αποκαλυψω το ονομα μου νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου να το κραταω μυστικο.

Καλε μου κρυψινε,

ο κρυψινισμος ειναι αναποσπαστο δικαιωμα του καθενος μας...

 

Του οργανου τα μυστικα μολογα,να μαθαινει και να καταλαβαινει ο κοσμος! ;)

 

Αλλωστε δεν θα δωσω αναφορα για τιποτα απλα βλεπω πολλα ασχετα και παραλογα να ειπωνονται και στεναχωριεμαι με την αμαθεια και την ανοησια που κουβαλατε καποιοι νεολαιοι.

Λοιπον αντε,στο ρυθμο του "forever young"..:

 

-Για παααντα παανκ θελω να μεινω πααντα πααανκ... 8) 8) 8)

 

Εισαι τυχερος που δεν κραταω μικροφωνο... ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φιλε deepred.εμεις μπορει να ειμαστε ασχετοι και αμαθεις νεολαιοι και συ ο σχετικος.ο χιωτης επειδη μιλησες για ηχογραφηση τι σε τριχορδο τι σε τετραχορδο τι σε σκουποξυλο το ιδιο θα εβγαζε.αραγε γιατι δεν εμεινε να παιζει τριχορδο και το εξελιξε?κριμα που δεν σε ρωτησε πρωτα.οσο για τη δικια σου τη σχετικοτητα ακουσε ενα τραγουδι εκτελεσμενο και ηχογραφημενο με τριχορδο και ακουσε το με σημερινη(νεοτερη) εκτελεση απο εμπειρο εκτελεστη με τετραχορδο.και αν δεν δεις διαφορα τοτε σιγουρα εχεις προβλημα στα αυτια και μαλλον δεν φτιαχνεις μπουζουκια αλλα κλαρινα.εξαλου τις διαφορετικες δυνατοτητες που εχουν τα οργανα (παιχτικα παντα) μονο ασχετος μπορει να τις αμφησβητησει.και προαναφερα ακουστικα ειναι θεμα γουστου.παιχτικα το τετραχορδο ειναι κλασεις ανωτερο και το απεδειξε η ιστορια.τωρα ο χιωτης και με το δικο μου τελεια θα το επαιζε.στο τριχορδο θα κολλαγε?θα ερθω να μου το παιξεις και συ ομως στο τριχορδο και θα εχω και ενα cd μετα να ακουσεις που το παιζει ενας "ασχετος"με τετραχορδο.φιλικα δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επαναλαμβανω οτι ο χιωτης εφτιαξε το τετραχορδο για να προσφερει ταχυτητα και ανεση στο παιξιμο.οχι για να προσβαλει κανενα.γιατι οπως θα γνωριζεις ολοι οι ψευτομαγκες και ψευτορεμπετες της πρεζας ,ηταν και ευκολοθιχτοι τοτε.μην τους θιξουν τους τενεκεδες.η αιωνια ελληνικη ψωριαση και ζηλια στην προοδο ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να καταλαβω τι θα καταλάβεις αν δεις καποιον εκτος του χιωτη να παιζει το φτωχομπουζουκο....

Τελος παντων... βρωμαει ο τοπος απο παιδακια που το παιζουν στο youtube. Παρε μερικά...

 

 

 

και ενα 18χρονο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειπα εγω οτι θα καταλαβω τιποτε? η ειπα εγω οτι δεν υπαρχουν γρυγοροι  εκτελεστες?? εγω ενα τραγουδι εφερα σαν παραδειγμα για να αποδειξω οτι το τετραχορδο ειναι οργανο με μεγαλυτερες δυνατοτητες.αυτο ειπα 10 φορες.και ειπα για το φτωχομπουζουκο τις περασμενες μου αγαπες και κατι χιλιαδες σολα που επαιξε ο χιωτης.τωρα αν ηχογραφησε και ενα τραγουδι παιζοντας με σκουποξυλο τι εγινε? χιωτης ηταν οτι γουσταρε επαιζε.η ιστορια και οι μεταγενεστεροι απεδειξαν οτι η εξελιξη παραμερισε την προιστορια και η επιλογη του τον δικαιωσε.τωρα οποιος βαραει τα τριχορδα και επιμενει οτι μπορει να ανεβει επιπεδο(παιχτικα)η να παιξει σε κεντρο δικαιωμα του. ελπιζω να εγινα κατανοητος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος λέμε!!Το τετράχορδο βγήκε για να μάς κάνει τη ζωή πιο εύκολη και να μάς πάει λίγο πιο μπροστά.

 

Δεν είμαι μπουζουξής,έχω παίξει όμως με τρίχορδο και...πολύ χιλιόμετρο ρε παιδάκι μου  :P

Τέλος πάντων,άλλους τούς βολεύει άλλους όχι για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Στο τρίχορδο παίζονται ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα,στο τετράχορδο περισσότερα,πώς να το κάνουμε δηλαδή.

Ο Μανωλάκης, μεγαλοφυία και ανοιχτόμυαλος ων,έκανε κάτι απλούστατο για να μπορεί να παίξει αυτά που είχε στο κεφάλι του και που τόσο μπροστά από την εποχή του ήταν.

 

Σιγά τη δυσκολία που έχει το Φτωχομπούζουκο.Μια κλίμακα ουσάκ πάνω κάτω είναι!Απλά στο τετράχορδο είναι πιο εύκολο για έναν μέσο παίχτη,έτσι πιστεύω.

Κατά τ' άλλα,θέμα συνήθειας είναι,όπως αναφέρθηκε και πιο πριν.

 

Άντε να παίξεις όμως Ζαμπέτα και να μην ακουστούν σωστά αυτά τα καμπανιστά φα ματζόρε και σι μπεμόλ που κοπανάει και με τίς τέσσερεις ενίοτε.Δεν γίνεται.

Άντε να παίξεις με το τρίχορδο το Είμαι αητός χωρίς φτερά.Πάει;Δεν πάει!

Κάτι ανάλογο συμβαίνει αντίστροφα,εκεί που η μπουργκάνα η Ρε κυριαρχεί.

 

Ο Θύμιος έχει παίξει το σόλο τού Μπέμπη με τετράχορδο γιατί έτσι τον βόλευε.Φυσικά και προτιμάει το τρίχορδο.

Κι ο Τσιμπίδης τρίχορδο έπαιζε αλλά το σόλο του για πεντάχορδο έχει μείνει ιστορικό.

Ξεκολλάτε από τίς προκαταλήψεις και την ταχύτητα επιτέλους.

 

Ο θείος Θέμης είχε πει κάποτε ότι ο Χιώτης δεν ήταν γρήγορος,ήταν ρυθμικός.Προσκυνώ. :) 8) 8)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ yann, με ενδιαφέρον διαβάζω τις σκέψεις σου για τα "αδύνατα σημεία" του μπουζουκιού και νομίζω πως μια τέτοια συζήτηση θα είχε νόημα μόνο αν αυτές οι αδυναμίες προέκυπταν ως προβλήματα που έχει συγκεκριμένος(-οι) μουσικός(-οί)

 

Πώς γίνεται να πούμε ότι το τρίξιμο της χορδής ή το σβήσιμο της νότας, στα οποία αναφέρθηκες, συνιστούν "προβλήματα"? Είναι δυνατόν να καθιστούν το όργανο τόσο δυσλειτουργικό αλλά ταυτόχρονα να γίνονται αποδεκτά από τόσες γενιές μουσικών και κατασκευαστών?

 

Να σημειώσω ότι είμαι ένας απλός θαυμαστής του μπουζουκιού(δεν παίζω) και σε ρωτάω για να μάθω, όχι για να το παίξω έξυπνος. ;)

 

Όσο για την διαμάχη περί τρίχορδου-τετράχορδου, δεν νομίζω πως έχει κανένα νόημα. Εκεί που σκέφτομαι πως προτιμώ τον ήχο του τρίχορδου, θυμάμαι πως ο δεύτερος αγαπημένος μου μπουζουξής είναι ο Ζαμπέτας(ο πρώτος είναι με διαφορά ο μέγας Μάρκος :))

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε science με προλαβες... Στο μυαλό μου είσαι....  ;)

 

Εχει πολυ ενδιαφερον που οι περισσοτεροι που διαφωνείτε δεν παιζετε μπουζουκι αλλα κιθαρα, αλλα ξερετε οτι το τετραχορδο εχει περισσοτερες δυνατοτητες..... και παιρνετε θεση.... απλα επειδη εχετε πιασει καποιες φορες ενα τρίχορδο και δεν ηταν κιθαρα...

Βεβαια ποιες είναι οι δυνατότητες αυτες ακομα δεν εχουμε πει....

Το μόνο που μπορώ να σκεφτω για να μη μπορει να παίξει ενα τριχορδο σε "κεντρο" είναι ο πορτιέρης του....  ;D και ο ιδιος ο μπουζουξης που δε θα παταγε σε σκυλαδικο (μαλλον κατι τετοιο θα εννοείτε κεντρο)

Τελος παντως σταματαω εδω... δεν εχει κανενα νοημα η αντιπαράθεση και δε ξερω πως φτασαμε εδω. Εγω φταίω μαλλον, αλλα αρκετα...

Περιμενω με ενδιαφερον τις εξελιξεις για την κατασκευή του οργανου, ο λόγος που ανοιξε και το θεμα....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο θα έλεγα κι εγώ.....

Μου ζητάνε να πάρω θέση και πέρνω θέση βάζοντας τον ίδιο τον Χιώτη (κι όχι μόνο) να τα λέει.... αλλά ξέχασα για ορισμένους καλύτερος παίκτης ήταν ο Μάρκος..... (μεγάλος δάσκαλος)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου