Προς το περιεχόμενο

NTSC to PAL?


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάποια video που κατεβασα απο το internet και δεν έχουν ήχο. Επειδή μου έχει ξανατύχει παλιότερα και θυμάμαι οτι ήταν ntsc και υπέθεσα οτι γι'αυτο δεν παιζανε σε μενα. Πάντως δεν ειναι σιγουρα χαλασμένα αρχεία γιατι είναι 2 season απο μια σειρα και δεν έχει κανενα ηχο.

 

Πιστεύεται οτι το πρόβλημα είναι όντως αυτο που λεω? Δηλαδή τα video είναι σε μορφή ntsc και γι'αυτό έχω το πρόβλημα?

 

Αν ναι, ξέρεται κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα που να μετατρέπει απο ntsc σε pal? ή τέλος πάντων κάποιον τρόπο να ανακτήσω τον ήχο??

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιντεάκια που κατέβασες τι προέκταση έχουν?

 

Σωστή ερώτηση. Επίσης, με τι πρόγραμμα προσπαθείς να τα παίξεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς σου λείπει κάποιο audio codec.Κατέβασε αυτό και είμαι 99% σίγουρος οτι θα το παίξει, μιας και έχει σχεδόν όλα τα γνωστά codecs ενσωματωμένα μέσα. Γενικά άμα θες να δείς ακριβώς τι χαρακτηριστικά έχει το audio και video κομμάτι του αρχείου σου και αν έχεις κατάλληλο codec εγκατεστημένο, κατέβασε αυτό

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές ανάμεσα στο PAL & στο NTSC ειναι στις διαστάσεις στο κάδρο (PAL είναι 720Χ576) και στον ρυθμό προβολής των καρέ (25 στο PAL, περιπου 30 στο NTSC, 29.97 για την ακρίβεια), καθώς επίσης και στο refresh rate της οθόνης (στο PAL είναι 50Hz ενώ στο NTSC νομίζω είναι 60Hz.

 

Για την μετατροπή που θελεις, πιστευω οτι ειναι αρκετα καλο το Edius Pro 3 της Canopous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου