Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εμπειρία μου μετά από 17 χρόνια συνεργασίας με ευρωπαϊκές κυρίως (και 2-3 αμερικάνικες) εταιρίες:

Όταν λέω συνεργασίας εννοώ καθημερινή επαφή (τηλέφωνο ή mail), ταξίδια τουλάχιστον μια φορά το μήνα σε 1-2 ευρωπαϊκές χώρες, κλπ.

 

1. Τα υψηλόβαθμα στελέχη δουλεύουν κι αυτά πολύ πάνω από το 8ωρο. Ας μην αναφερθώ όμως στις αμοιβές και τις παροχές που έχουν από τις εταιρίες τους.

 

2. Όλη η ουσία είναι στην περίφημη λέξη παραγωγικότητα. Εκεί ξεχωρίζουν αυτοί από εμάς. Λιγότερος χρόνος εργασίας αλλά πιο ουσιαστικός με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Έτσι απλά...

 

σαφως,κυριως αναφερομουν στο middle level των εργαζομενων (3000-4000 ευρω το μηνα),εννοειται οτι ενα μελος του EC που βγαζει 20-40 χιλιαρικα το μηνα δεν δουλευει 8ωρο (δουλευει οσο ο μεσος τραπεζικος των 2000 ευρω/μηνα σε οποιαδηποτε ελληνικη ιδιωτικη τραπεζα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

audiokostas πιστευεις οτι προσβαλω τη συζητηση σας,με τον τροπο που εκφραζομαι?η οτι θελω να τσακωθω?αν ναι ισως φταιω και γω

 

εγω λοιπον ετυχε να εχω ενα μικρο προβλημα υγειας και ειμαι στο σπιτι και παρακολουθω το φορουμ,αρκετα,σχεδον ολη μερα και διαπιστωσα οτι...

 

κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος απο αυτη τη χωρα,σε κανενα επιπεδο,και ρωτησα τι κανετε γιαυτο..

 

νομιζω ειναι μια λογικη συνεχεια οσων συζητησατε.

μονο ο souperfunk απαντησε,αν και οχι οπως θα περιμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokostas πιστευεις οτι προσβαλω τη συζητηση σας,με τον τροπο που εκφραζομαι?η οτι θελω να τσακωθω?αν ναι ισως φταιω και γω

 

εγω λοιπον ετυχε να εχω ενα μικρο προβλημα υγειας και ειμαι στο σπιτι και παρακολουθω το φορουμ,αρκετα,σχεδον ολη μερα και διαπιστωσα οτι...

 

κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος απο αυτη τη χωρα,σε κανενα επιπεδο,και ρωτησα τι κανετε γιαυτο..

 

νομιζω ειναι μια λογικη συνεχεια οσων συζητησατε.

μονο ο souperfunk απαντησε,αν και οχι οπως θα περιμενα

 

Μόνο ένα έμεινε να κάνουμε, να σηκωθούμε και να φύγουμε απο τη χώρα

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

audiokostas πιστευεις οτι προσβαλω τη συζητηση σας,με τον τροπο που εκφραζομαι?η οτι θελω να τσακωθω?αν ναι ισως φταιω και γω

Εντάξει Roubi δεν έγινε τίποτα- το είπαμε και πριν. Απλά βρε παιδί μου το έθεσες λίγο... άκομψα. Περαστικά σου.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νοαμ Τσόμσκι είχε πεί (σε ελεύθερη μετάφραση) ότι η κοινωνία μας δεν αλλάζει από μεγάλα γεγονότα αλλά μπορεί να κινηθεί σε αντιδιαμέτρου αντίθετους δρόμους από πολλά μικρά γεγονότα. Έτσι αν αύριο κατέβουν 100000 Έλληνες στους δρόμους και τα σπάσουν όλα ή απλά φωνάζουν, πίστεψέ με (αντίθετα από αυτό που θέλουν να νομίζουν κάποιοι) την επόμενη μέρα δεν θα έχει αλλάξει τίποτα, ούτε την επόμενη, ούτε την επόμενη... Η κοινωνία έχει δομηθεί ώστε να απορροφά αυτού του είδους τα χτυπήματα πολύ αποτελεσματικά και να τα διαγράφει από την συλλογική μνήμη άμεσα.

 

Αν όμως οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε στάση ζωής πολλά από αυτα που έχουν γραφτεί σε αυτές τις σελίδες, αν αλλάξουμε τις νοοτροπίες και τον τρόπο σκέψης, χωρίς φωνές και δράματα, μπορεί όχι αύριο, ίσως ούτε μετά από πολύ καιρό, αλλά κάποια στιγμή, κάπως θα φτιάξουν τα πράγματα. Και αυτό δεν είναι ρομαντική άποψη, είναι παντελώς ρεαλιστική.

 

Είσαι τα πιστεύω σου και όχι η γροθιά σου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokostas πιστευεις οτι προσβαλω τη συζητηση σας,με τον τροπο που εκφραζομαι?η οτι θελω να τσακωθω?αν ναι ισως φταιω και γω

Αν όχι, λάθος δικό μου και συγγνώμη.

Άσχημο πράγμα η προκατάληψη.

 

κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος απο αυτη τη χωρα,σε κανενα επιπεδο,και ρωτησα τι κανετε γιαυτο..

Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά επειδή είμαι ακόμα (συνειδητοποιημένα) εδώ, δεν θα έλεγα ότι βρίσκω τα πάντα στραβά. Προς Θεού δηλαδή.

Τι έκανα, τι κάνω και τι θα συνεχίσω να κάνω, θα μου επιτρέψεις να βαρεθώ να κάτσω να στο αναλύσω.

Αν όμως έχει κάποια βαρύτητα ο λόγος μου απέναντί σου, πίστεψέ με.

Κάτι και έκανα και κάνω και θα κάνω. Maybe not much με κριτήρια άλλους, αλλά έστω, κάτι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν αύριο κατέβουν 100000 Έλληνες στους δρόμους

 

Εδώ τώρα έχουμε ένα... ζητηματάκι: Αύριο και μεθαύριο έχουμε απεργία... Όμως θα απεργήσουμε; Και πολύ περισσότερο- για να επαναφέρω αυτό που συζητούσαμε με τον Odis- θα είμαστε στο πεζοδρόμιο;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νοαμ Τσόμσκι είχε πεί (σε ελεύθερη μετάφραση) ότι η κοινωνία μας δεν αλλάζει από μεγάλα γεγονότα αλλά μπορεί να κινηθεί σε αντιδιαμέτρου αντίθετους δρόμους από πολλά μικρά γεγονότα. Έτσι αν αύριο κατέβουν 100000 Έλληνες στους δρόμους και τα σπάσουν όλα ή απλά φωνάζουν, πίστεψέ με (αντίθετα από αυτό που θέλουν να νομίζουν κάποιοι) την επόμενη μέρα δεν θα έχει αλλάξει τίποτα, ούτε την επόμενη, ούτε την επόμενη... Η κοινωνία έχει δομηθεί ώστε να απορροφά αυτού του είδους τα χτυπήματα πολύ αποτελεσματικά και να τα διαγράφει από την συλλογική μνήμη άμεσα.

 

Αν όμως οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε στάση ζωής πολλά από αυτα που έχουν γραφτεί σε αυτές τις σελίδες, αν αλλάξουμε τις νοοτροπίες και τον τρόπο σκέψης, χωρίς φωνές και δράματα, μπορεί όχι αύριο, ίσως ούτε μετά από πολύ καιρό, αλλά κάποια στιγμή, κάπως θα φτιάξουν τα πράγματα. Και αυτό δεν είναι ρομαντική άποψη, είναι παντελώς ρεαλιστική.

 

Είσαι τα πιστεύω σου και όχι η γροθιά σου.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο αυτό που αναφέρεις στην δεύτερη παράγραφο, είναι πολύ δύσκολο να συμβεί. Πολύ ορθό, αλλά πλασματικό

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι τα πιστευω σου και η γροθια σου...

 

αν τα πιστευω σου ειναι ειναι καπως και η" γροθια" σου καπως αλλιως τοτε καλυτερα να πας στο θεατρο σκιων να πρωταγωνιστησεις.

 

οταν λεω γροθια εννοω ,για να μην παρεξηγηθω τη σταση σου,περα απτη σκεψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι αν αύριο κατέβουν 100000 Έλληνες στους δρόμους

 

Λίγη υπομονή. Όπου να' ναι θα βρεθούν 400.000 στο δρόμο, όχι 100.000

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου