Προς το περιεχόμενο

Η Παιδεία στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@odis13, δεν μπορώ να συμφωνήσω στα περισσότερα από όσα γράφεις, δυστυχώς....Ειδικά για το επίπεδο του Λυκείου, το οποίο θεωρώ ότι ήταν ικανοποιητικότατο. Αυτά τώρα που λέμε, περί  κρίσης και τρόπου σκέψης και έκφρασης του μαθητή, αν και είναι ακαδημαϊκής φύσης, θα σου πω ότι αν εδώ γινόταν σε ένα ποσοστό 10%, στην Αγγλία είναι που δεν γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!  Έχω να θυμάμαι τουλάχιστον 2-3 καθηγητές που τους ενδιέφερε πολύ περισσότερο να αναπτύξουν την κρίση μας παρά να βγάλουν την ύλη (την οποία φυσικά και έβγαζαν οι άνθρωποι....)

 

Τώρα, για το ότι πέρασες εδώ και πήγες έξω, μπράβο σου αλλά πραγματικά είσαι εξαίρεση! Επίσης, δεν θα ήταν αφελές να μην υπήρχε αξιόλογο Αγγλικό Πανεπιστήμιο? Το ίδιο αφελές με το να μου λες ότι τους προσέφερες συναλλαγμα, χρήμα ζεστό και δεν θα σε έκαναν δεκτό ακόμα και στο καλύτερο Αγγλικό Πανεπιστήμιο.... ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν εννο'ω καθόλου αυτό.

Εννοώ ότι θα έπρεπε να μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ψηλά, ακόμα κι αν δεν έχουμε φέρει περγαμηνές απ έξω. Θα έπρεπε να ζούμε σε μια κοινωνία που σημασία έχει το επίπεδο του ανθρώπου, και που η πιστοποίηση του μορφωτικού του επιπέδου να το αντανακλά αυτό.

 

Γιατί έχω γνωρίσει αξιόλογους ανθρώπους που γύρισαν απ' έξω, όσο και ντουβάρια εδώ. Απλώς στα ωδεία ας πούμε της ελλάδας πιο εύκολα σε κόβουν αν δεν πληρώνεις παρά αν δεν παίζεις. Και αυτός που παίζει μετά πρέπει να αποδεικνύει συνεχώς ότι δεν είναι ελέφαντας, και ότι έχει ΟΝΤΩΣ προσπαθήσει.

Ξέρειςς φαντάζομαι τι χρειάζεσαι για ένα δίπλωμα κλασσικού πιάνου (σύνολο 9-12 χρόνια σπουδές, ΑΠΟΛΥΤΩΣ υποχρεωτικά 3-4 και ένα κάρο υποχρεωτικά μαθήματα). Αν γινόντουσαν οπως έπρεπε θα τελειωναν 1 στους 100.

 

Ενα ελληνικό πανεπιστήμιο (θεωρητικής κατεύθυνσης)

50 μαθήματα, τρομακτικό μέγεθος πληροφορίας (όχι πάντα χρήσιμης)

γραμματεία διαλυμένη, παρατάξεις που δίνουν θέματα, κομματόσκυλοι που κονομάνε και περνάνε έτσι απλά τη σχολή.

 

Κ εσύ με το κεφάλι κάτω λές "αν δουλέψω αρκετά δεν θα πάω χαμένος"

"δεν θα γίνω σαν αυτούς"

 

Και τελικά τι; Ανεργία, όσο πιο σκληρά δουλεύεις τόσο πιο πολύ σε χώνουν και τελικά ότι βγάζεις στο παίρνει ο ψυχίατρος (δε θελετε να ξέρετε πόσοι 18-24 ή και λίγο μεγαλύτεροι έχουν αγχωδεις διαταραχές ή κατάθλιψη).

 

Οπότε αν είσαι έντιμος, δεν έχεις φάει φράγκο, δεν συμμετείχες στην φολα του χρηματιστηρίου, δεν έχεις επιδοτήσεις, ένσημο ούτε για αστείο, μαθαίνεις ότι χρειάζεσαι μέτρα για να στρώσεις χαρακτήρα.

 

Μάλιστα. Μάλλον πάλι στην λάθοος πλευρά καταλήξαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο αφελές με το να μου λες ότι τους προσέφερες συναλλαγμα, χρήμα ζεστό και δεν θα σε έκαναν δεκτό ακόμα και στο καλύτερο Αγγλικό Πανεπιστήμιο.... ;)

 

ΟΧΙ, δε σε εκαναν δεκτο επειδη αν "αγοραζες" το πτυχιο σου χωρις να το αξιζεις θα αποτελουσες, για το πανεπιστημιο, μια ζωντανη ντροπη και μελανο σημειο στο ονομα που πασχισε να χτισει. Πιστεψε με, τα μεγαλα πανεπιστημια δεν περιμενουν εμενα και εσενα να τους δωσουν μερικα χιλιαρικα για να ζησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν θα ήταν αφελές να μην υπήρχε αξιόλογο Αγγλικό Πανεπιστήμιο? Το ίδιο αφελές με το να μου λες ότι τους προσέφερες συναλλαγμα, χρήμα ζεστό και δεν θα σε έκαναν δεκτό ακόμα και στο καλύτερο Αγγλικό Πανεπιστήμιο.... ;)

 

Νταξει φιλε, εγω θα γραψω τωρα οτι γραψω, δεν θα συνεχισω το διαλογο μαζι σου γιατι πολυ απλα δεν μπορουμε να συννενοηθουμε.

 

Εχεις παρει χαμπαρι οτι για τα καλα (αληθεια, υπαρχουν και τετοια συμφωνα με σενα;) Αγγλικα πανεπιστημια γινεται σκοτωμος; Οτι σε ενα ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ Αγγλικο Πανεπιστημιο για καθε φοιτητη ΜΕΣΑ περιμενουν 7 εξω (ΔΗΜΟΣΙΑ στοιχεια του Αγγλικου Δημοσιου).

Αλλα οκ, το Κεμπρητζ και η Οξφορδη περιμενουν τα 1500 ευρωπουλακια το χρονο του οντις για να πανε μπροστα, αλλιως θα βαραγανε μυγες. Αμα δε κανει και καμμια δωρεα; Το πτυχιο στο σπιτι που ελεγε και ο Βεγγος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή να ρωτήσω κάτι? Γιατί πρέπει με το ζόρι να δουλεύει κάποιος περισσότερο από το ρημάδι το 8ωρο, που είναι 9ωρο τελικά, που είναι 10ώρο όμως γιατί θέλεις 1 ώρα για να πας και που τώρα που το σκέφτομαι είναι 11ωρο γιατί χρειάζεσαι και 1 ώρα για να γυρίσεις, ώστε να χαρακτηριστεί εργατικός?

 

Στην τελική δεν με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ να δουλέυω! Θέλω επίσης καθημερινά να παίζω κιθάρα, να ακούω μουσική, να διαβάζω, να ενημερώνομαι, να βλέπω την γυναίκα μου, να πηγαίνω για περίπατο στο πάρκο, να ψυχαγωγούμαι.....

 

Γιατί πρέπει με το ζόρι ρε μάγκες να δουλέυουμε όλη την ημέρα? Γιατί? Για αυτό γεννηθήκαμε? Μόνο για να δουλεύουμε?

 

ΥΓ περί Αγγλικών Πανεπιστιμίων, οκ μια χαρά είναι όλα τους με πείσατε. Η παιδεία στην Ελλάδα είναι τραγική και τα Ελληνικά Πανεπιστήμια υπό διάλυση....Τώρα συνεννοηθήκαμε? Με συμπαθήσατε περισσότερο? Μάλλον σας έγινα αντιπαθής επειδή εξέφρασα διαφορετική με την δική σας άποψη...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο εφταιγε το οτι εμφανιστηκες καθετος σε ενα θεμα για το οποιο τελικα δεν ηξερες σχεδον τιποτα και βασιζοσουν σε αμφιβολες μαρτυριες τριτων.

 

τελικά δεν ήξερα σχεδόν τίποτα σύμφωνα με την δική σου γνώμη που προφανώς έχεις άποψη για όλα τα ελληνικά και Αγγλικά πανεπιστήμια!!!!  ;) Αφού λοιπόν επιβεβαίωσες τις ανασφάλειές σου μπορείς όμορφα να ζεις στον ευτυχισμένο κόσμο σου φίλε μου....

 

Σου ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα εκ των οποίων απέκρουσες το εξής κανένα.... Κατα τα άλλα δεν ήξερα τίποτα.... ;) ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά δεν ήξερα σχεδόν τίποτα σύμφωνα με την δική σου γνώμη που προφανώς έχεις άποψη για όλα τα ελληνικά και Αγγλικά πανεπιστήμια!!!!  ;) Αφού λοιπόν επιβεβαίωσες τις ανασφάλειές σου μπορείς όμορφα να ζεις στον ευτυχισμένο κόσμο σου φίλε μου....

 

Σου ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα εκ των οποίων απέκρουσες το εξής κανένα.... Κατα τα άλλα δεν ήξερα τίποτα.... ;) ;) ;)

 

Συνεχιζεις? Δεν ειμαι εγω που σου παω κοντρα, ειπες μερικα πραγματα και βρεθηκαν τοσα ατομα να σου πουν οτι εισαι λαθος και δε ξερεις πως ειναι η κατασταση. Δεν βρεθηκε ΕΝΑΣ να συμφωνει με αυτα που λες. Και ναι, οι περισσοτεροι που σου "την ειπαν" τυγχαινε να βασιζουν τις γνωμες τους σε κατι παραπανω απο ιστοριες τριτων! Ποια παραδειγματα δε σου αντεκρουσα, τι μας λες? Για τα μαθηματικα τα οποια πρωτοανεφερες δε σου απαντησαν 3 ατομα? Για τις σαχλαμαρες περι ρευστου και εισοδο σε πανεπιστημιο δεν σου απαντησα?! Αν θες να συνεχισεις να διαβαζεις επιλεκτικα τα ποστ αλλων και να τους βαζεις λογια στο στομα, go ahead.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανω κοπη-πεηστ εδω:

Φιλε, μια χαρα σε απεκρουσε ο οντις (και πολυ σωστα τα ειπε καθοτι αναγνωρισε και τα ΚΑΚΑ των Αγγλικων πανεπιστημιων, οπως και ο audiokostas) και οχι μονο αυτος, αλλα εχεις βαλει το κεφαλακι στην αμμο. Οταν σε μια συζητηση περι ποιοτητας σπουδων ακουγεται η λεξη "ανασφαλεια" παει να πει οτι καποιος το χασε το παιχνιδι και το κανε Cosmopolitan.

Τσιμπα και αυτο

http://www.topuniversities.com/world-university-rankings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου