Προς το περιεχόμενο

Η Παιδεία στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες, αν και ξεφεύγουμε κάπως, τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι τόσο μαυρα χάλια όπως μερικοί θέλουν να πιστεύουν. Υπάρχουν σχολές με αξιόλογους καθηγητές, με μαθήματα επιπέδου, με φοιτητές επιπέδου από όπου βγαίνουν επιστήμονες (αν θέλουν βέβαια). Και ναι, υπάρχουν μερικοί που βγαίνουν έξω να σπουδάσουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν εδώ, δεν το 'χουν βρε αδερφέ.

Η διότι η 3η δέσμη τότε, προκειμένου να περάσεις σε σοβαρό ίδρυμα ήθελες 1780+ από τα 2000. Και εγώ του 17 (μέσο όρο τριετίας που μέτραγε τότε) δεν τα κατάφερα με 1690. Το βάση κάτω από 10 και τα 3/4 εισαγωγής δεν έπαιζαν βλέπεις.

Επειδή η χώρα μου λοιπόν δεν προέβλεπε επαγγελματικό επαναπροσδιορισμό, σπούδασα υπολογιστές στην Βρεττανία. Και συνέχισα επαγγελματικά. Και δυστυχώς (επαγγελματικά) επέστρεψα. Στον Κρόνο που τρώει τα παιδιά του.

 

Όσο για την ποιότητα και επίπεδο μερικών σχολών μας, έχεις απόλυτο δίκιο. Και πασχίζουν όλοι να τις κλείσουν. Εχω συνεργαστεί και ειλικρινά λυπάμαι πολλά από τα εξαιρετικά παιδιά που παλεύουν εκεί μέσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

να σου πω την αλήθεια, έχω πολλούς φίλους που σπούδασαν στην Αγγλία (.. και ο αδερφός μου όπως είπα...). Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν πήγε στην Αγγλία χωρίς πρώτα να έχει  δώσει εδώ πανελλήνιες και να έχει αποτύχει!  ;) ;) Αυτό κάτι λέει, αν ήταν τόσο καλύτερα στο εξωτερικό, με τα χρόνια και τα χρήματα για φροντιστήρια που ξόδεψαν εδώ, θα είχαν πάει κατευθείαν έξω....

 

Για να μην σου πω για συμμαθήτριες, της βάσης, του μένω δεν μένω που γύρισαν από Ρουμανία ως Γιατροί... ;) ;)

 

Για ποια χρονια μιλαμε;

 

Το μεγαλο μπαμ με Αγγλια εγινε το 1995-1996 που φευγανε καραβιες οι Ελληνες (και συνηθως πηγαιναν στο 3-πουλακια.ac.uk που τους εστελναν τα foundation που ανοιγαν σαν τα μανιταρια) και οπως ειπα, ειδα και πολλα "μπουζουκια". Ειχαμε και εμεις στο τμημα μου τους μαγκες Ελληνες της αντιγραφης, του σκανκ και του Γκρικ Ναητ, οι πιο πολλοι ομως μας αφησαν καπου πριν το 2ο ετος.

 

Ποσοι πηγαν Αγγλια και γυρισαν με το χαρτι (παντα μιλαω για σοβαρα ιδρυματα) και ποσοι πηραν τον πουλο;

 

Στο ετος μου ειχα πολλα ατομα που ερχονταν κατευθειαν απο Ελλαδα, για πανελληνιες ουτε λογος. Ιδιωτικακηδες πεστους, ψωνια πεστους, στη φαση των Πανελληνιων δεν μπηκαν.

 

Τωρα αμα μου συγκρινεις ακομα και ενα κακο πανεπιστημιο της Αγγλιας με την ... Ρουμανια, τοτε φιλε προσβαλλεις τον εαυτο σου.

 

@theoctopus: Για που μιλας φιλε; Για ενα καλο ιδρυμα εξω (τα στοιχεια για το αν ενα ιδρυμα ειναι καλο η οχι ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ) η για το 3-ραχουλες. Στην τελικη, ενας με πτυχιο απεξω ξερεις οτι διαβασε 10 πραγματα και δεν τον περασε η ΠΑΣΠ, η ΔΑΠ, τα ΕΕΑΑΑΚ πως διαολο γραφονται. Κλεινοντας, ο καλος ειναι καλος παντου, ειτε Ελλαδα, ειτε Αγγλια, ειτε Αμερικη. Απλα τυχαινει στα Ελληνικα πανεπιστημια, οι κορυφαιες θεσεις να ειναι κλεισμενες απο ατομα με μεταπτυχιακα Αμερικη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, αν και ξεφεύγουμε κάπως, τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι τόσο μαυρα χάλια όπως μερικοί θέλουν να πιστεύουν. Υπάρχουν σχολές με αξιόλογους καθηγητές, με μαθήματα επιπέδου, με φοιτητές επιπέδου από όπου βγαίνουν επιστήμονες (αν θέλουν βέβαια). Και ναι, υπάρχουν μερικοί που βγαίνουν έξω να σπουδάσουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν εδώ, δεν το 'χουν βρε αδερφέ.

 

;D ;D ;D η απλα  τους τρομαζει  το...ζειμπεκικο της ευδοκιας(της συντροφισσας ευδοκιας,βεβαιως βεβαιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ναι, υπάρχουν μερικοί που βγαίνουν έξω να σπουδάσουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν εδώ, δεν το 'χουν βρε αδερφέ.

Ας πάμε λοιπόν σε κάποιους που θέλουν να σπουδάσουν εδώ- για την ακρίβεια να ξανά σπουδάσουν στα «γεράματα»: Είμαι στο ΕΑΠ και φοιτώ στο τμήμα Ευρωπαϊκού Πολιτισμού... Το κάθε μάθημα κοστίζει 700 ευρώ, τα οποία παρακαλώ είναι απαιτητά από το καλοκαίρι, πριν καν από την έναρξη της ακαδημαϊκής σεζόν. Ερωτώ: Ο ΟΑΕΕ πλέον μου έρχεται 600 τόσα ευρώ- και με έχει αφήσει χωρίς φάρμακα  :-[- Τον Ιούλιο που θα πρέπει να να πληρώσω το δίμηνο στο ταμείο και το ΕΑΠ θα μου πει «σκάστα για να συνεχίσεις τις σπουδές σου», εγώ τι θα διαλέξω; Την Κική ή την Κοκό; Γιατί αγόρια μου 1400 ευρώ ντάγκα και για τους δυο, δεν θα τα έχω...

Ποιον από τους δύο πρέπει να πάρει ο... βενζεβούλ και να σηκώσει; Το ασφαΛΗΣΤΕΙΚΟ ταμείο, που ανεβάζει αβέρτα τις εισφορές δίνοντας μου ανταποδοτικά αέρα κοπανιστό και ανασφάλεια ή το πανεπιστήμιο που ζει στην κοσμάρα του και δεν βάζει αποπληρωμή των διδάκτρων με δόσεις;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πρόβλημα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα (κ το λέω εγώ που έχω κάνει jazz piano μια τριετία, σε 2 χρονάκια τελειώνω κλασσικό, είμαι στο πανεπιστήμιο, και έχω κάνει και μια απόπειρα για εξωτερικό που δεν μου βγήκε λόγω αστάθμητου παράγοντα, και που πάντα, όσο με έπαιρνε δούλευα και ως γκαρσόνι, κ ως ηχολήπτης και ως μουσικός) είναι ότι πρέπει εκτός απο το να παλεύεις με τον εαυτό σου, να παλεύεις και το σύστημα, είτε των δημοσίων, είτε των ιδιωτικών ιδδρυμάτων. Και να δουλεύεις για να τα πληρώνεις. Και να σου χάνουν κ καμιά εργασία και να πρέπει να την ξανακάνεις. Και να ακούς συνέχεια ότι αν δεν πάς έξω δεν είσαι τίποτα. Και τους έντιμους ανθρώπους να τους γ@...νε συνεχώς (εμπειρία απο συγγενείς και φίλους). Και να πρέπει να πληρώσω τα σπασμένα της δεκαετίας του 80, ενώ έχω γεννηθεί το 86. Και να δουλεύεις, να μελετάς και να μπαίνεις μέσα συνεχώς.

 

Πάντως η εκπαίδευση στην Ελλάδα μπορεί να σε προχωρήσει. Υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι, αυτό είναι γεγονός Απλώς δεν σε μαθαίνει να πειθαρχείς τον εαυτό σου. Αυτό πρέπει να το μάθεις με τον δύσκολο τρόπο.

Αν σε στείλουν οι δικοί σου στήν Αγγλία ('η  και στο deeree, ποιός ξέρει) επειδή τα κανες κ0(0 εδώ, και σε χαρτζηλικώνουν για να γίνεις δικηγόρος και γυρίσεις πίσω ζώο με πτυχίο, καλά να πάθεις, κ εσυ κ εμείς που δεν το κάναμε και μας βγάινει η πίκρα τώρα. Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω κάτι με τα παιδιά που σπουδάζουν έξω φυσικά. Μιλάω μόνο για αυτούς που δεν μπορούν να κανουν αλλιώς, γιατί δεν πέρασαν εδώ, η γιατί τους ήρθε πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παιδεία, έχω διαφορετική άποψη. Τελείωσα το Λύκειο το 94. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο λοιπόν, έχω την αίσθηση ότι το επίπεδο ήταν αρκετά καλό. Στο Γυμνάσιο ακόμη περισσότερο, βέβαια. Για το πως είναι σήμερα τα πράγματα, δεν έχω άποψη...

 

Ξέρω όμως, ότι ο αδερφός μου που σπούδασε στην Αγγλία, στο πρώτο έτος είδε με έκπληξη και απορία να τους διδάσκουν επίλυση τριωνύμου όταν στις πανελλήνιες δίναμε ολοκληρώματα....Για να μην ξεχνιόμαστε, έτσι?  ;)

 

Για να μη στείλω το θρεντ του SF σε άλλη μια εφαπτόμενη, είπα να κάνω ενα καινουριο τοπικ να καταθέσω την εμπειρία μου στο ποστ του govanmaniac.

 

Θα μιλήσω για την περίπτωσή μου σαν πρωτοδεσμίτης (Αλγεβρα/Ανάλυση/Φυσική/Χημεία) που εξαρχής είχε αποφασίσει οτι θα πήγαινε στην Αγγλία για σπουδές Ηλεκτρολόγου Μηχανικού.

 

Υπήρξαν ΠΟΛΛΟΙ Έλληνες φοιτητές στο τμήμα μου και όλοι οι καθηγητές απορούσαν με το εξής:

 

Πως γίνεται να έρχονται με τόσο καλές γνώσεις στα μαθηματικά στο πρώτο έτος οι Έλληνες φοιτητές και στο τέλος του τριετούς πτυχίου να αποφοιτούν με το ζόρι;

 

Άλλες απορίες ήταν:

 

Γιατί οι Έλληνες φοιτητές έχουν τα υψηλότερα ποσοστά αντιγραφής στις εργασίες, στα εργαστήρια και στις εξετάσεις;

 

Γιατί οι Έλληνες δεν μπορούν να γράψουν μια σωστή εργασία χωρίς ξεδιάντροπο και πασιφανές plagiarism;

 

Γιατί οι Έλληνες φοιτητές μας κοιτάνε σα χάνοι όταν τους λέμε τη λέξη plagiarism;

 

 

Κανονικά το 90% των Ελλήνων φοιτητών θα έπρεπε να αποβάλλεται από το πρώτο έτος μιας και η αντιγραφή και το plagiarism είναι κατάπτυστα όχι μόνο από τα Πανεπιστήμια αλλά κυρίως από τις επίσημες ενώσεις των φοιτητών. Μας έχουν μάθει όμως οτι προερχόμαστε από ενα "περίεργο" σύστημα οπότε στο πρώτο έτος υπάρχει μια κατανόηση οτι δεν το κάνουμε επίτηδες, απλά έτσι έχουμε μάθει. Μετά βέβαια πίπτει ράβδος με τα γνωστά αποτελέσματα.

 

Οπότε, σα συμπέρασμα για μένα, το γεγονός ότι ήξερα κάποια θεωρία παραπάνω από τους Άγγλους φοιτητές στο πρώτο έτος δε μου λέει τίποτα. Στα εργαστήρια οι ομάδες Ελλήνων τελείωναν πάντα τελευταίες και καταϊδρωμένες ενώ οι "χαζοί" Άγγλοι τελείωναν with time to spare...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι πηγαν Αγγλια και γυρισαν με το χαρτι (παντα μιλαω για σοβαρα ιδρυματα) και ποσοι πηραν τον πουλο;

 

Όλοι γύρισαν με χαρτί φίλε μου...

 

Στο ετος μου ειχα πολλα ατομα που ερχονταν κατευθειαν απο Ελλαδα, για πανελληνιες ουτε λογος. Ιδιωτικακηδες πεστους, ψωνια πεστους, στη φαση των Πανελληνιων δεν μπηκαν.

 

 

προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι ήταν. Εσένα οι δικοί σου δεν έδωσαν καν πανελλήνιες (τους λόγους τους ξέρουν καλύτερα οι ίδιοι, αλλά δεν πιστεύω ότι γνώριζαν πριν πάνε στην Αγγλία καν, ότι θα αντιμετώπιζαν καλύτερο επίπεδο σπουδών.... ΔΕΝ πείθομαι εύκολα...) , αντίθετα οι δικοί μου γνωστοί έδωσαν όλοι τους!!!

 

 

Τωρα αμα μου συγκρινεις ακομα και ενα κακο πανεπιστημιο της Αγγλιας με την ... Ρουμανια, τοτε φιλε προσβαλλεις τον εαυτο σου.

 

Παντελώς άστοχο σχόλιο!!! Δεν συγκρίνω ένα κακό πανεμπιστήμιο της Αγγλίας με ένα αντίστοιχο Ρουμάνικο απλά υπαινίσομαι ότι τα πτυχία από Αγγλία (και από Ρουμανία εννοείται...) ήταν μεγάλη μπίζνα φίλε μου!!!! Πολύ συνάλλαγμα.....

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια χρονια μιλαμε;

 

Το μεγαλο μπαμ με Αγγλια εγινε το 1995-1996 που φευγανε καραβιες οι Ελληνες (και συνηθως πηγαιναν στο 3-πουλακια.ac.uk που τους εστελναν τα foundation που ανοιγαν σαν τα μανιταρια) και οπως ειπα, ειδα και πολλα "μπουζουκια". Ειχαμε και εμεις στο τμημα μου τους μαγκες Ελληνες της αντιγραφης, του σκανκ και του Γκρικ Ναητ, οι πιο πολλοι ομως μας αφησαν καπου πριν το 2ο ετος.

 

Ποσοι πηγαν Αγγλια και γυρισαν με το χαρτι (παντα μιλαω για σοβαρα ιδρυματα) και ποσοι πηραν τον πουλο;

 

Στο ετος μου ειχα πολλα ατομα που ερχονταν κατευθειαν απο Ελλαδα, για πανελληνιες ουτε λογος. Ιδιωτικακηδες πεστους, ψωνια πεστους, στη φαση των Πανελληνιων δεν μπηκαν.

 

Τωρα αμα μου συγκρινεις ακομα και ενα κακο πανεπιστημιο της Αγγλιας με την ... Ρουμανια, τοτε φιλε προσβαλλεις τον εαυτο σου.

 

@theoctopus: Για που μιλας φιλε; Για ενα καλο ιδρυμα εξω (τα στοιχεια για το αν ενα ιδρυμα ειναι καλο η οχι ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ) η για το 3-ραχουλες. Στην τελικη, ενας με πτυχιο απεξω ξερεις οτι διαβασε 10 πραγματα και δεν τον περασε η ΠΑΣΠ, η ΔΑΠ, τα ΕΕΑΑΑΚ πως διαολο γραφονται. Κλεινοντας, ο καλος ειναι καλος παντου, ειτε Ελλαδα, ειτε Αγγλια, ειτε Αμερικη. Απλα τυχαινει στα Ελληνικα πανεπιστημια, οι κορυφαιες θεσεις να ειναι κλεισμενες απο ατομα με μεταπτυχιακα Αμερικη ;)

Αστο......

Η επιχείρηση Πτυχίο στην Αγγλία είναι μεγάλο κεφάλαιο που έξυπνα εκμεταλλεύθηκαν οι Άγγλοι για να ζήσουν τα (ενίοτε μπουρδελο)Πανεπιστήμιά τους. Τεράστιο διαφυγόν συνάλλαγμα  ;)

Τα "πτυχία" και το στυλάκι που επέστρεψε (γιατί εκεί δεν θα μπορούσαν να σταθούν) χωρίς να έχει ζήσει (και τυπικά αλλά και ουσιαστικά στην Αγγλία) είναι ......άστο καλύτερα.

Αλλά πολλοί από αυτούς, ούτως ή άλλως θα έπιαναν εδώ δουλειά και καλή μάλιστα ;)

Αστο τώρα να μην ανοίξω το στόμα μου για αυτό το κεφάλαιο, άστο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν σιγουρος οτι θα ειχαμε post Anonimou και δεν με απογοητευσε. Αν εχουμε ενα ταλεντο σαν λαος, αυτο θα ηταν.

 

Για την παιδεία, έχω διαφορετική άποψη. Τελείωσα το Λύκειο το 94. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο λοιπόν, έχω την αίσθηση ότι το επίπεδο ήταν αρκετά καλό. Στο Γυμνάσιο ακόμη περισσότερο, βέβαια. Για το πως είναι σήμερα τα πράγματα, δεν έχω άποψη...

 

Ξέρω όμως, ότι ο αδερφός μου που σπούδασε στην Αγγλία, στο πρώτο έτος είδε με έκπληξη και απορία να τους διδάσκουν επίλυση τριωνύμου όταν στις πανελλήνιες δίναμε ολοκληρώματα....Για να μην ξεχνιόμαστε, έτσι?  ;)

 

Διαφωνω. Περι Ελληνικου Λυκειου, ειναι απλα για τον ***τσο (και συγγνωμη για το γαλλικο). Πολλοι καταλαβαινουν οτι εχει προβλημα αλλα λιγοι βλεπουν το προβλημα πιο βαθια απο τη επιφανεια, κυριως λογο της διεστραμμενης αντιληψης που εχουμε για την εννοια "εκπαιδευτικο συστημα" σε αυτη τη χωρα. Το ποσο καλο ειναι ενα συστημα κρινεται και απο αλλα πραγματα περαν της υλης που "καλυπτεται". Και οχι, δεν αναφερομαι μονο στο αν εχει καλη βιβλιοθηκη και γηπεδα στο προαυλιο. Αναφερομαι σε εννοιες οπως "καλλιεργεια" "διαπαιδαγωγηση" "καθολικη μορφωση" που στη Ελλαδα εχουν φυγει απο το παραθυρο. Αν θελετε να βαυκαυλιζεστε με το οτι εχουμε ενα καλο Λυκειο επειδη οι αποφοιτοι του ξερουν να λυνουν ολοκληρωματα, go ahead. Εγω παντως βλεπω πολλα προβληματα πανω του, προβληματα που με αναγκασαν να περασω μερικα απο τα λιγοτερα παραγωγικα χρονια μου ως ανθρωπος  (σε καθε επιπεδο)  εκει μεσα. Οχι οτι εχω και τοσο πολλα στην πλατη μου, αλλα μεχρι στιγμης ετσι ειναι η κατασταση.

 

 

Οσο για τα μαθηματικα, στο πρωτο ετος της σχολης μου σε Αγγλικο πανεπιστημιο τα μαθηματικα που καναμε ηταν οχι τριωνυμα, αλλα το 80% της διδακτεας υλης του πρωτου ετους του Μαθηματικου στο Αριστοτελειο Θεσσαλονικης...ειχα κατσει με κολλητο που σπουδαζει εκει, μετα απο αιτηση του, και βαζαμε συγγραματα και σημειωσεις διπλα διπλα. Και αυτος ηταν Μαθηματικο ενω για εμενα τα μαθηματικα ηταν απλα ενα μαθημα στη σχολη μου...αυτα για οσους τους ενδιαφερουν τοσο πολυ τετοια θεματα. Προσωπικα βρισκω τη συγκριση υλης κλπ ανουσια. Φαινεται οτι αποτελει ομως μια απο τις πιο αγαπητες δραστηριοτητες των Ελληνων οταν συγκρινουν πανεπιστημια και εκπαιδευτικα ιδρυματα. Ισως επειδη ειχε επικρατησει η αποψη οτι τα πανεπιστημια και τα λυκεια μας πατανε σε ογκο υλης τους παντες κατω...μονο που οταν τελικα συγκρινεις με καλα πανεπιστημια του εξωτερικου δεν θα εχεις που να κρυψεις το προσωπο σου...

 

να σου πω την αλήθεια, έχω πολλούς φίλους που σπούδασαν στην Αγγλία (.. και ο αδερφός μου όπως είπα...). Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν πήγε στην Αγγλία χωρίς πρώτα να έχει  δώσει εδώ πανελλήνιες και να έχει αποτύχει!  ;) ;) Αυτό κάτι λέει, αν ήταν τόσο καλύτερα στο εξωτερικό, με τα χρόνια και τα χρήματα για φροντιστήρια που ξόδεψαν εδώ, θα είχαν πάει κατευθείαν έξω....

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρει σοβαρο αγγλικο πανεπιστημιο με λιγοτερα απο 18000 μορια στις πανελληνιες. Η Αγγλια ειναι τιγκα στα πανεπιστημια για στοκους οπως αυτα που περιγραφεις, στα οποια μπορεις να μπεις αν ξερεις να γραφεις το ονομα σου και να κανεις προσθεση. Το καλο ομως ειναι οτι η αξια των πτυχιων που δινουν λαμβανει και της αντιστοιχης αναγνωρισης στην αγγλικη και ευρωπαικη αγορα εργασιας. Υπαρχουν και αλλα πανεπιστημια ομως, τα οποια τα βλεπουμε μονο με τα κυαλια και πιστεψε με, μιλαμε για διαφορα επιπεδου σε orders of magnitude που λενε και εδω...

 

Τα γραφω αυτα γιατι ειμαι σε ενα τετοιο πανεπιστημιο και ξεκωλωθηκα στη δουλεια για να μπω εδω μεσα και συνεχιζω καθημερινα για να παραμεινω μεσα.Και οχι, δεν απετυχα πανελληνιες. Περασα πολυτεχνειο και στο Αριστοτελειο, και στο Πανεπιστημιο Κυπρου (πρωτος μαλιστα).

Μπορουμε, οποτε συγκρινουμε ελληνικα με αγγλικα πανεπιστημια, να συγκρινομαστε με τα ιδρυματα της πλακας που υπαρχουν στην Αγγλια και να χαιρομαστε για το επιπεδο μας. Η μπορουμε να συγκρινομαστε με αυτα τα Αγγλικα ιδρυματα που θεωρουνται κορυφαια στον κοσμο και να βλεπουμε τι μπορουμε να βελτιωσουμε στα χαλια μας. Και παλι καλα που εχουν βρεθει καποιοι ανθρωποι μεσα στα Ελληνικα πανεπιστημια που κανουν ακριβως αυτο και με αποτελεσματα μαλιστα, παρα των ολων εμποδιων σε μια τετοια προσπαθεια.

 

Το μεγάλο πρόβλημα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι ότι πρέπει εκτός απο το να παλεύεις με τον εαυτό σου, να παλεύεις και το σύστημα, είτε των δημοσίων, είτε των ιδιωτικών ιδδρυμάτων. Και να δουλεύεις για να τα πληρώνεις.

 

+1

 

 

Παρεπιπτοντως, δεν νομιζω οτι εχουμε βγει off-topic. Οτι προβλημα και να παρεις καταληγεις στο οτι δεν εχουμε μαθει να ειμαστε ανθρωποι, οτι ειναι προβλημα παιδειας. Και τα λυκεια-πανεπιστημια, μπορει φυσικα να μην ειναι τα μονα ή τα σημαντικοτερα κεντρα παιδειας αλλα το ρολο τους τον παιζουν οσο να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου