Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με ζώνες για ηλεκτρική!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες στους συμφορουμιστές!!!

Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι σχετικά με το τι μπορεί να κάνει κάποιος με την ζώνη στην ηλεκτρική!

Τι εννοώ ? Πηρα πρόσφατα μία κιθάρα,η οποία έρχεται με σκληρή θήκη-> πρέπει να βγάζω και να βάζω την ζώνη κάθε φορά που είμαι όρθιος. Από εμπειρία και από αυτά που έχουν δει τα ματάκια μου όμως,μετά από λίγο καιρό,οι ζώνες φθείρονται και φεύγουν από την θέση τους,με αποτέλεσμα αν τα αντανακλαστικά σου δεν έιναι καλά,να κάνεις τσαμπα και βερεσε χτύπημα στην κιθάρα σου!Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαινοβγαίνει η ζωνούλα χωρίς πρόβλημα?

Δυστυχώς δεν είμαι γνώστης γτ η πρωτη μου ηλεκτρική είναι στρατ με μαλακή θήκη και την ζώνη την έχω μόνιμα επάνω με αποτέλεσμα τα τελευταία 5 χρόνια να μην έχει φύγει ποτε ΧΔ

Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάτι πιαστράκια,που αλλάζεις της κιθάρας με αυτά και τα τοποθετείς και στην ζώνη για να μπαίνει κ να βγαίνει εύκολα,άκοπα και χωρίς κανένα φόβο. Ξέρεις μήπως κανείς παραπάνω πληροφορίες?

 

Ευχαριστώ :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα.Υπαρχουν σε ολα τα καταστηματα.Ζητησε straplocks.Το ενα μερος μπαινει στη κιθαρα κ το αλλο στον ιμαντα.Ειναι φθηνο και εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου φυγει το οργανο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φθηνο και εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου φυγει το οργανο ;)

 

Κ να προσθέσω ότι έχει κ ωραία σχέδια(αναλόγος τα γούστα πάντα) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό ψάχνω!!!

να΄σται καλά,δεν ήξερα πως να το ψάξω XD

Να ρωτήσω μόνο, υπάρχουν μαγαζια στην αθήνα που να πουλάνε? (Φαντάζομαι ναι Lol)

Είναι εύκολο να το κάνω και μόνος μου ή θα κάνω καμιά μαλακία (να σημειωθεί ότι η κιθάρα είναι καινούρια κ το φοβάμαι λίγο lol)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευκολο!

ξεβιδωνεις αυτο το μαραφετι που εχει για να μπαινει η ζωνη και βιδωνεις το καινουργιο με την δικια του βιδα!

(θελει ελαχιστη προσοχη και να μην εισαι κανιβαλος! :))

 

εγω χρησιμοποιω αυτα και ειναι μια χαρα!

http://www.thomann.de/gr/dunlop_straplok_nickel_flush_mount.htm

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τελευταία ερώτηση!Βάζω και στην ζώνη τίποτα ή απλά βιδώνω και ξεβιδώνω στην κιθάρα,σαν να βάζω παξιμάδι (βίδα,όχι φαγητό lol)?

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κι αυτα http://www.thomann.de/gr/dunlop_straplok_ergo_lok.htm?sid=e5ff50c9b77b2afe749d397744fe8590 (τα χρησημοποιω εγω)...για οσους δεν θελουν να αλλαξουν τιποτα στην κιθαρα/μπασο τους.

 

Αν δεν εχεις ομως καποιο προβλημα με το να αλλαξεις τα strap buttons της κιθαρας σου παρε κατι απο αυτα που ειδες πιο πανω σιγουρα ειναι ασφαλεστερα κι καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ κάτι που λέγεται "ταινία πακεταρίσματος" το οποίο βολεύει απίστευτα... :P

Την πατέντα την είχα κλέψει από τον κιθαρίστα των Disfear...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου