Προς το περιεχόμενο

Μια προταση σε σχέση με τα σημερινά γεγονότα (ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το εγραψες πολυ συγκεκριμενα και εκει ειναι η μεγαλη μου διαφωνια :

 

quote author=audiokostas link=topic=177249.msg449509#msg449509 date=1273130159]

Και το σχέδιό μας παραμένει: Πρώτα το Νόιζ, μετά ο κόσμος.

Ηταν εν είδει σαρκασμού......

First we take Noiz, then the world. Ελπίζω να βοήθησε στα Ελληνικά.

 

Επειδή όμως δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό που επανελλειμένα έχει ειπωθεί, να το επαναλάβω.

 

Η επιθυμία απουσίας διαλόγων σχετικά με ζητήματα που ειδικά στην Ελλάδα θα παθιάσουν και νομοτελειακά θα οδηγήσουν σε κοκορομαχίες δεν είναι απόρροια αδιαφορίας και αναλγησίας των μελών. Εάν γνώριζες τα μέλη θα έβλεπες ότι τουναντίον υπάρχουν συγκεκριμένες, καταγεγραμμένες, τεκμηριωμένες και έντονες θέσεις στα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα του τόπου μας και όχι μόνο.

Εδώ όμω για ξύλα μιλάμε και για ξύλο είμαστε έτοιμοι στο τέλος. Όχι για τη χώρα που καταρρέει.

 

Αν σου έχει ανέβει (και δικαίως ίσως) η πίεση, μπορείς να πας στα εκατοντάδες άλλα πολιτικά/κοινωνικά/οικονομικά blog/φόρουμ και να τα σύρεις σ΄όλους ένα χεράκι και καλά θα κάνεις άμα ο διαχειριστής εκεί έτσι έχει αποφασίσει.

Για όλα, αντίθετα με μια συνεχώς αυξανόμενη αντίληψη, υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και χώροι έκφρασης και συζήτησης.

Αντίθετα με μια λανθασμένη πεποίθηση, το Noiz cafe δεν είναι το Speaker's Corner. Είναι μεν το κομμάτι που "ας πούμε και καμμία να περάσει η ώρα" αλλά όχι το μέρος που αναιρούνται οι κανονισμοί.

 

Και ένεκα των συνθηκών έγιναν μια δύο εξαιρέσεις. Δεν θα γίνουν κανόνας.

 

Μενέλαε το αντιλαμβάνομαι και καλώς έπραξες. Απλώς δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρξει καταχώρηση συμφωνιών ή διαφωνιών. Όπως προείπα, κατά το δημοκρατικό δοκούν.

 

Νικόλα αν φοβάσαι εσύ, δυό μέτρα άντρας, πάρε και μένα μαζί και απείλησέ τους πως θα με κάνεις να τραγουδήσω.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Αν σου έχει ανέβει (και δικαίως ίσως) η πίεση, μπορείς να πας στα εκατοντάδες άλλα πολιτικά/κοινωνικά/οικονομικά blog/φόρουμ και να τα σύρεις σ΄όλους ένα χεράκι και καλά θα κάνεις άμα ο διαχειριστής εκεί έτσι έχει αποφασίσει.

Για όλα, αντίθετα με μια συνεχώς αυξανόμενη αντίληψη, υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και χώροι έκφρασης και συζήτησης.

Αντίθετα με μια λανθασμένη πεποίθηση, το Noiz cafe δεν είναι το Speaker's Corner. Είναι μεν το κομμάτι που "ας πούμε και καμμία να περάσει η ώρα" αλλά όχι το μέρος που αναιρούνται οι κανονισμοί.

 

 

 

Συμφωνω.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιθυμία απουσίας διαλόγων σχετικά με ζητήματα που ειδικά στην Ελλάδα θα παθιάσουν και νομοτελειακά θα οδηγήσουν σε κοκορομαχίες δεν είναι απόρροια αδιαφορίας και αναλγησίας των μελών. Εάν γνώριζες τα μέλη θα έβλεπες ότι τουναντίον υπάρχουν συγκεκριμένες, καταγεγραμμένες, τεκμηριωμένες και έντονες θέσεις στα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα του τόπου μας και όχι μόνο.

Εδώ όμω για ξύλα μιλάμε και για ξύλο είμαστε έτοιμοι στο τέλος. Όχι για τη χώρα που καταρρέει.

Δε βλεπω τιποτα κακο στη διαφωνια ειτε ειναι για λυχνιες ειτε για οτιδηποτε. Δεν κατηγορησα κανενα μελος οτι δεν εχει θεσεις. Δε μου αρεσει η νοοτροπια "μη πολιτικα τζιζ" (επαναλαμβανομαι - το ξερω - σταματαω)

 

 

Αν σου έχει ανέβει (και δικαίως ίσως) η πίεση, μπορείς να πας στα εκατοντάδες άλλα πολιτικά/κοινωνικά/οικονομικά blog/φόρουμ και να τα σύρεις σ΄όλους ένα χεράκι και καλά θα κάνεις άμα ο διαχειριστής εκεί έτσι έχει αποφασίσει.

Για όλα, αντίθετα με μια συνεχώς αυξανόμενη αντίληψη, υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και χώροι έκφρασης και συζήτησης.

 

Εγω παντως πιστευω οτι αν σου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι ειναι καλυτερο να μην εκτονωνεσαι στα φορουμ (μεσω καναπεως) ή τουλαχιστον να μην μενεις εκει!

 

Αντίθετα με μια λανθασμένη πεποίθηση, το Noiz cafe δεν είναι το Speaker's Corner. Είναι μεν το κομμάτι που ας πούμε και καμμία να περάσει η ώρα αλλά όχι το μέρος που αναιρούνται οι κανονισμοί.

 

Αυτο το αντιλαμβανομαι πληρως. Το νοιζ ειναι ενα "μαγαζακι" με 5 κανονες και σε οποιον αρεσουν. Δεκτον. Απλα εκανα ενα σχολιο επ αυτου.

 

ΟΚ το κουρασα δε λεω αλλα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα το μόνο πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να φοβόμαστε. Αν είναι μια στιγμή που πρέπει να κλείσουμε την τηλεόραση και να βγούμε έξω κάνοντας τις δουλειές μας κανονικά (και όχι πορείες του ΚΩΛΟΥ, ναι τα νεύρα είναι πολύ τεντωμένα) δείχνοντας στους κλασσικούς επαναστάτες της μαλακίας συμπολίτες μας πως αν θέλουμε να υπάρξει κράτος δικαίου εμείς θα το συνεχίσουμε μη ανεχόμενοι τις καφρίλες τους που οδήγησαν στα χτεσινά γεγονότα.

 

Και το να πάει κάποιος στο κέντρο και να αφήσει ένα χαρτί, ένα λουλούδι για 3 ανθρώπους που πέθαναν για να μη χαθεί η θεσούλα είναι ένδειξη ότι δεν έχουμε πεθάνει ακόμα σαν κοινωνία.

 

Συμφωνώ πως πολιτική συζήτηση δεν υπάρχει λόγος να γίνει εδώ. Πλέον οι πράξεις, οι σωστές πράξεις πρέπει να είναι ο δρόμος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα το μόνο πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να φοβόμαστε. Αν είναι μια στιγμή που πρέπει να κλείσουμε την τηλεόραση και να βγούμε έξω κάνοντας τις δουλειές μας κανονικά (και όχι πορείες του ΚΩΛΟΥ, ναι τα νεύρα είναι πολύ τεντωμένα) δείχνοντας στους κλασσικούς επαναστάτες της μαλακίας συμπολίτες μας πως αν θέλουμε να υπάρξει κράτος δικαίου εμείς θα το συνεχίσουμε μη ανεχόμενοι τις καφρίλες τους που οδήγησαν στα χτεσινά γεγονότα.

 

Και το να πάει κάποιος στο κέντρο και να αφήσει ένα χαρτί, ένα λουλούδι για 3 ανθρώπους που πέθαναν για να μη χαθεί η θεσούλα είναι ένδειξη ότι δεν έχουμε πεθάνει ακόμα σαν κοινωνία.

Εγώ απλά προτειμώ να πάω με κάποιον άλλο παρέα. Αυτο είναι όλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά

 

Στις 15:00 σήμερα, θα βρεθούμε με την Εύη στο μετρό πανεπιστήμιο, στα εκδοτήρια, για να κάνουμε αυτό που πρότεινε ο Μενέλαος.

 

Όποιος θέλει ακολουθεί. Αλλά να έχετε υπόψη ότι στις 18:00 έχει συγκεντρωσή πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά

 

Στις 15:00 σήμερα, θα βρεθούμε με την Εύη στο μετρό πανεπιστήμιο, στα εκδοτήρια, για να κάνουμε αυτό που πρότεινε ο Μενέλαος.

 

Όποιος θέλει ακολουθεί. Αλλά να έχετε υπόψη ότι στις 18:00 έχει συγκεντρωσή πάλι...

 

Θέλω πολυ να έρθω αλλά έχω διάβασμα...  :-\ :-\

 

Μπράβο παιδιά πάντως. Είμαι μαζί σας και ας μην μπορώ να έρθω.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια

ενταξει οσο καλη μπορει να ειναι...

εχω λιγο διαφορετικη αποψη την οποια δε θελω να εκφρασω απο πολιτικης σκοπιας αλλα απο τη κοινωνικη μερια και σημασια της...

οσο ατυχες, χαζο και ανεγκεφαλο κ αν ηταν αυτο το περιστατικο δε πρεπει να σταθει εμποδιο και να λειτουργησει κατασταλτικα στη διεκδικηση για μια αξιοπρεπη ζωη (που συνεπαγεται και αξιοπρεπεις ορους εργασιας) η οποια εχει αρχισει και μαζικοποιειται.

ελπιζω ο κοσμος να μη φοβηθει και κλειστει σπιτι του,

ελπιζω να μη χαθουν τα υγειη σημαδια σε αυτη τη κοινωνια, να συνεχισουν να διεκδικουν το αυτονοητο, την αξιοπρεπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στο εξωτερικο αυτες τις μερες και χθες με συγκλονησε το γεγονος οτι οι...ψυχροι Ευρωπαιοι ΕΚΛΑΙΓΑΝ για τους αδικοχαμενους μεροκαματιαρηδες που καποιοι αλητες δολοφονησαν...(σε μια επαγγελματικη συναντηση μαλιστα που ειχα με ρωτησαν αν...ειμαι καλα και αν πρεπει να την αναβαλουν,ναι οι ....ψυχροι & κακοι Ευρωπαιοι )

 

Αν θυμαμαι καλα πριν ενα χρονο ειχε βγει "ολη η Αθηνα" στους δρομους για να διαμαρτυρηθει για τον "Αλεξη",ΜΑΚΑΡΙ για αυτους τους ανΘρωπους να βγουν ολοι αυτοι που τοσα χρονια παρακλολουθουν σιωπηλοι να βιάζεται η ζωη τους (σε ολα τα επιπεδα) απο μια φασιστικη μειονοτητα που κανει οτι της γουσταρει ατιμωρητα.

 

ΝΤΡΟΠΗ μονο αυτο εχω να πω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου