Προς το περιεχόμενο

Πως θα μαθω να τραγουδαω ενω παιζω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους κ παλι!

 

Με μια γρηγορη αναζητηση δεν βρηκα παρομοιο θεμα οποτε κ ανοιξα αυτο.

 

Θελω να μαθω να τραγουδαω ενω παιζω κιθαρα!

Γινεται??? Η πρεπει απλως καποιος να το'χει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεκίνα με κομμάτια με απλά ρυθμικά που ακολουθούν τη φωνή.

Εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση κ όλα θα πάνε καλά :)

 

Θα σε διευκολύνει επίσης να μαθαίνεις πολύ καλά τη φωνητική γραμμή και τη γραμμή της κιθάρας ξεχωριστά και να τις συνδυάζεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα εξάσκησης όπως ήδη σου επισήμανε η Evilnye.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν βαθμοί δυσκολίας ανάλογα το πόσο θέλεις να προχωρήσεις.

Το πρώτο στάδιο που σίγουρα θα φτάσεις ευκολότερα είναι η απλή συνοδεία συγχορδιών (πλήκτρα ή κιθάρα) συγχρόνως με το τραγούδι σου.

Δυσκολότερο θα είναι αργότερα, αν παραδείγματος χάριν, θέλεις να παίζεις το μπάσο σε ένα κομμάτι συγχρόνως με το τραγούδι σου ή τα rif κάποιας κιθάρας μέσα στην ενορχήστρωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα πως αν κοβεις τις συγχορδιες κ τις παιζεις μια μια την φορα κ τραγουδας πανω απο την καθεμια συνεχως κ μονο σε αυτη, ακουσα πως  εχει αποτελεσμα. ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα πως αν κοβεις τις συγχορδιες κ τις παιζεις μια μια την φορα κ τραγουδας πανω απο την καθεμια συνεχως κ μονο σε αυτη, ακουσα πως  εχει αποτελεσμα. ισχυει?

 

Δεν έχω αντιληφθεί τι ακριβώς εννοείς με αυτό.

Κατά αρχάς μιλάς για πλήκτρα ή για κιθάρα?

Αν εννοείς κιθάρα τότε αυτή ακολουθεί το τέμπο του κομματιού με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος ανάλογα το κομμάτι.

Αν εσύ παίζεις μόνο το πρώτο χτύπημα κάθε φορά που αλλάζει το ακόρντο, όπως καταλαβαίνεις θα στερείσαι μουσικού backgroud για όσο διάστημα/μέτρα ισχύει το συγκεκριμένο στην πορεία του κομματιού

Αν το εννοείς σαν τρόπο μάθησης για να μπεις στο κλίμα, ε....ναι ίσως είναι και αυτό μια αρχή.

Καλύτερα βέβαια να σου δείξει κάποιος κιθαρίστας από κοντά κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλαω για κιθαρα,

Πχ θελω να μαθω να τραγουδαω το broken των seether. To παιζω κανονικα με δαχτυλα κ οχι με συνεχες strumming των συγχορδιων. Μπορω να κοψω το κουπλε για παραδειγμα σε μερη κ να τα εξασκω ξεχωριστα?? οπως κ στο ρεφραιν το ιδιο? αυτο εννοουσα

κ οχι να αλλαξει κατι στο παιξιμο προς διευκολυνση

 

κατι σαν λουπα του πρωτου μετρου για παραδειγμα για να καταλαβεις καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως αν φτάσεις να μπορείς να παίζεις την κιθάρα χώρια απ' το τραγούδι χτυπώντας το πόδι σου στα τέταρτα πχ, και να τραγουδάς χώρια απ' την κιθάρα πάλι χτυπώντας το πόδι, είσαι έτοιμος να τα κάνεις ταυτόχρονα...

 

Η ιδέα είναι οι ανεξαρτησίες, πρέπει δηλαδή να σκεφτείς κάπως σαν ντράμμερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι εννοείς πως θα γίνεται να παίζεις κιθάρα ενώ τραγουδάς και όχι το αντίστροφο... ;) ;) ...μάλλον πρέπει να το έχεις. Πιθανότατα να μπορείς να το βελτιώσεις αλλά μάλλον πρέπει να έχεις και λίγο την προδιάθεση... ;D ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαριστας ειμαι κ θελω να μαθω να τραγουδαω ενω παιζω βασικα..

Μια καθηγητρια φωνητικης γνωστη γνωστου μου μου ειπε πως ευτυχως δεν ειμαι ατονος. κ πως αυτο ειναι καλο μιας κ υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης κ εξελιξης εφοσον δεν εισαι ατονος. Το χειροτερο θα ηταν να εισαι ατονος μου λεει μιας κ σε αυτη την περιπτωση απλα δεν μπορεις να τραγουδησεις ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου