Προς το περιεχόμενο

Πως θα μαθω να τραγουδαω ενω παιζω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τραγούδι σε διαφορετικό ρυθμό από την κιθάρα κατά τη γνώμη μου είτε το έχεις, είτε πρέπει να δουλέψεις πάρα πολύ για να το αποκτήσεις

 

χρειάζεται κάτι σαν dual-core κεφάλι, ένα για να ελέγχει χέρια και ένα για να ελέγχει φωνή  ;D

 

ή έστω ένα multi-threaded κεφάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό είναι το θέμα, ακριβώς! Η ανεξαρτησία φωνής - κιθάρας! Να μπορείς και στα δύο να διατηρείς τον ρυθμό που χρειάζεται. Προσπάθησε να κάνεις κάποιες ασκήσεις όπου αρχικά θα λες με την φωνή ίδιες αξίες με αυτές που θα παίζεις στην κιθάρα και σιγά σιγά να τραγουδάς διαφορετικές αξίες και να τονίζεις διαφορετικά από ότι στην κιθάρα...

 

Ρυθμικό είναι το ζήτημα.. Υπομονή και καλή δουλειά... ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να τραγουδάς ενώ παίζεις κιθάρα?

 

και τι σε εμποδίζει?

 

Οσο πιο πολύ τραγουδάς ενω παίζεις κιθάρα και προσπαθείς να τα κάνεις σωστά και τα 2 τοσο πιο γρηγορα θα μάθεις να τραγουδας ενω παίζεις κιθάρα.

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα που είμαι ντράμμερ τι έχετε να προτείνετε,γιατί είναι αλήθεια οτι ζορίζομαι πολύ.Παίζοντας τα ακόρντα στην κιθάρα μόνος μου τα πάω καλά,αλλά με τους υπολοίπους και εμένα στα ντράμς τα βρίσκω σκούρα.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

εγω παντως απο προσωπικη εμπειρια καταλαβα οτι πρωτα πρεπει να μαθαινω τα τραγουδια καλα σε σημειο που να τα παιζω με κλειστα ματια ;D ωστε να παιζω αλλη μελωδια και να τραγουδαω αλλη χωρις να μπερδευομαι....φυσικα θελει εξασκιση και σιγα-σιγα....ξεκινα απο τα ευκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξέρεις το τραγούδι τέλεια για να το κάνεις με άνεση! Παλιά και εγώ είχα την ίδια απορία αλλά σιγά σιγά και ακούγοντας τα κομμάτια ξανά και ξανά μπορώ να παίξω και να τραγουδήσω κάτι λίγο πολύπλοκο! Για παράδειγμα το Nothing Else Matters! Παλιά μου φαινόταν αδύνατο ενώ τώρα συνηθισμένο! Δεν έχω καλή φωνή γενικά αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχει τόσο σημασία!

 

Άκου τα κομμάτια άπειρες φορές και προσπάθησε όταν τα ακούς να σε φανταστείς να τα παίζεις και να τα τραγουδάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τραγούδι σε διαφορετικό ρυθμό από την κιθάρα κατά τη γνώμη μου είτε το έχεις, είτε πρέπει να δουλέψεις πάρα πολύ για να το αποκτήσεις

 

χρειάζεται κάτι σαν dual-core κεφάλι, ένα για να ελέγχει χέρια και ένα για να ελέγχει φωνή  ;D

 

ή έστω ένα multi-threaded κεφάλι

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα και εγώ. Νομίζω ότι όλοι, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο, δυσκολεύονται στο να τραγουδανε και να παίζουν ταυτόχρονα. Και καλά να παίζεις 3-4 βασικά ακόρντα, αν πρέπει να παίξεις πιο δύσκολα, γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.

 

Το dual core κεφάλι είναι πολύ χαρακτηριστικό (και κ αλό) παράδειγμα για τους πληκτράδες, ή καλύτερα για το πιάνο, όπου το αριστερό χέρι τείνει να ακολουθεί το δεξί, οπότε πρέπει ο εγκέφαλος να "σπάσει" στα δύο για να ελέγχει ανεξάρτητα τα δύο χέρια. Αυτό επιτυγχάνεται μόνο με αρκετή εξάσκηση. Αντίστοιχα πιστεύω και για το τραγούδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου