Προς το περιεχόμενο

Από πότε ο thomann ζητάει να "δει" την κάρτα πληρωμής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά καιρούς ο Thomann προβαίνει σε τέτοιες πιστοποιήσεις είτε πρόκειται για παλιούς πελάτες είτε για καινούργιους, δεν έχει σημασία.

Σαφέστατα όπως ήδη επισημάνθηκε αποτελεί μέτρο ασφάλειας για τους πελάτες του.

Προσωπικά ψωνίζω από εκεί από το 2005 και μόνο από πέρυση έως φέτος μου έχουν ήδη πέντε φορές ποιστοποίηση της κάρτας μου.

Εξάλλου με κρυμμένο τον αριθμό δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα συν τα πρόσθετα μέτρα ασφαλείας που υπάρχουν από τις τράπεζες για την εκάστοτε κάρτα.

 

Οκ τότε...καλυμένος!  ;)

 

 

 

(αλλα ως Ελληνες εχουμε μεσα μας τη μανια της καταδιωξης και τα βλεπουμε ολα "καπως")

 

 

Εντάξει ρε παιδιά όχι και μανία καταδίωξης  :D

Απλά για να 'μαστε σίγουροι, ζητάμε μια γνώμη παραπάνω.

 

Πέρα από τα όσα πολύ σωστά επισήμαναν οι άλλοι νοϊζιέροι έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα σοβαρά μαγαζιά δεν προχωράν παραγγελίες όπου η διεύθυνση αποστολής είναι διαφορετική από την διεύθυνση του κατόχου της κάρτας που είναι καταχωρημένη στην τράπεζα πριν κάνουν επιπλέον διασταύρωση στοιχείων. Έχω συναντήσει αρκετές φορές κάτι όπως "if your shipping address and your billing address are different ...". Αν κατάλαβα καλά ο φίλος σου παράγγειλε στο όνομά του, αλλά δε θα παραλάμβανε στη δηλωμένη του διεύθυνση ούτε καν θα ήταν ο ίδιος παραλήπτης. Μάλλον αναμενόμενο ήταν το double check του Thomann. 

 

Καλά κατάλαβες ναι... απλά και με διαφορετικό delivery address που έχω παραγγείλει, πάλι δε μου ζήτησαν καμιά ταυτοποίση! Οπότε, λογικά, είναι αυτό που λέει ο STUDIOM13.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παντα γινοταν αυτο και το κανουν τα περισσοτερα online καταστηματα.

 

Γιατι εκνευριστηκε τοσο πολυ ο φιλος σου? Τελικα απο κει που το πηρε του ζητησαν τα ιδια?

Μπορώ να σου αναφέρω τουλάχιστον 30 sites επισήμων εταιρειών από τις οποίες τυγχάνει να παραγγέλνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα και οι οποίες δε ζητούσαν ούτε ζητούν αυτού του είδους την ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ταυτοποίηση. Σου υπενθυμίζω και σου γνωστοποιώ σε περίπτωση που δεν ξέρεις, ότι μέσω του photoshop ή οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής υποστηρίζει x ray-scanning σε εικόνες μπορεί κάποιος να δει άνετα τον κωδικό της κάρτας που νομίζεις ότι έκρυψες. Επίσης, εντελώς πρακτικά, για την όλη συναλλαγή ο αρμόδιος φορέας σε περίπτωση κλοπής της κάρτας είναι ο ίδιος ο πάροχος σε συνάρτηση με τον χρηματοπιστωτικό διακομιστή (πχ mastercard, maestro, visa και η τράπεζα) βάσει του ισχύοντος θεσμικού πλαισίου εδώ και κάμποσα χρόνια. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως το thomann δε φέρει καμία ευθύνη από τη στιγμή που θα εισπράξει το ποσό κι οφείλει να δείξει επαγγελματισμό και να παρέχει αυτά που υποσχεται. Το αν τελικά θα πρέπει να προτιμήσει κάποιος να προβεί σε αγορά από κατάστημα το οποίο απαιτεί κάτι αντίστοιχο, εξαρτάται από την προσωπική βούληση του καθενός. Μέτρο ασφαλείας πάντως δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση, κάτι που καταλαβαίνει κανείς αμέσως, αφού ρίξει μια ματιά στα transaction policies των eshops.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι. Στον Τομαν εχεις γραψει ηδη τον αριθμο της καρτας σου σε καθε παραγγελια, δεν υπάρχει λόγος να κανει κολπα λειζερ. Απλά θέλει να δει αν την εχεις και χειροπιαστη, εσυ ο ιδιος τη συγκεκριμένη κάρτα. Μπορει να ειναι μετρο ασφαλειας για το ιδιο το καταστημα, δε νομίζω να γουσταρουν απλα παιχνιδακια με τους πελάτες τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου υπενθυμίζω και σου γνωστοποιώ σε περίπτωση που δεν ξέρεις, ότι μέσω του photoshop ή οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής υποστηρίζει x ray-scanning σε εικόνες μπορεί κάποιος να δει άνετα τον κωδικό της κάρτας που νομίζεις ότι έκρυψες.

 

??? αυτό δεν το καταλαβαίνω.

 

εγώ στην πρόσφατη παραγγελία μου απο θόμαν, που μου ζήτησε φωτογραφία της κάρτας με κρυμμενο το νουμερο, έκοψα ενα ορθογώνιο εκεί πάνω που είναι τα νούμερα, το διέγραψα, και μετά το γέμισα με μαύρο. Το αποτέλεσμα το αποθηκευσα ως μια καινούρια εικόνα. (χρησιμοποιησα gimp)

 

δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να "διαβάσει" (να διαβάσει τι?) κάτω απο το μαύρο.

 

εκτός εάν όλα τα αρχεία φωτογραφίας εμπεριέχουν κάτι σαν "ιστορικό"...

 

 

κατέβασα την φωτογραφία που έχουν στο σάιτ τους στην πειραιώς και μαύρισα μερικά νούμερα. Αν μπορείς, δείξε μας πως θα γίνει η φωτογραφία μετά το "x-ray"

wincard.jpg.97daeb76937a3a6c530409ee300ccfbb.jpg

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαξα στο ιντερνετ για το "x-ray" και photoshop. Έπεσα πάνω σε κάτι βιντεάκια στα οποία κάποιος έπαιρνε εικόνες οπου καααατι φαινόταν κάτω απο ένα λεπτό ρούχο, (στην κανονική εικόνα δεν διακρίνεται) και μετά έπαιζε με τα threshold χρωμάτων προκειμένου να απομονώσει τις συχνότητες του "αποκάτω".

 

έχω την εντύπωση οτι αν κάνεις σωστή δουλειά στο μαύρισμα (σε πρόγραμμα γεμίζοντας όλο το κουτάκι με το ίδιο χρώμα) είσαι κύριος.

 

αν πάλι δεν κάνεις σωστή δουλεια, είσαι άξιος της μοίρας σου.

 

 

κρατάω μια επιφύλαξη σχετικά με το αν μια εικόνα "κουβαλάει" κάποιου τύπου "ιστορικό" που κάποιος χάκερ θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί (που γενικά σαν σενάριο μου φαίνεται λίγο ...εξωτικό)

Τα περί x-ray μου φαίνονται τελείως άκυρα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί x-ray μου φαίνονται τελείως άκυρα

 

μη ξεχνας οτι υπαρχουν και οι Χ-MEN! ;D

 

O Wolverine νομιζω μπορει να το κανει και απο τοτε που εφυγε ο Σελιμ τον εχουν προσλαβει στου Θωμα το μαγαζι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως αναφέρθηκαν οι προλαλήσαντες ο Τhomann έχει έτσι κι αλλιώς την κάρτα σου (αριθμό της).

Το μαύρισμα του αριθμού της, που εγώ και το κάνω στο πρόγραμμα ''ζωγραφική'', γίνεται μόνο και μόνο μήπως υπάρξει κάποια διαρροή εκτός των αρχείων της εταιρίας.

Όμως μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες περί x ray-scanning και photoshop.

Δηλαδή αν στην σκαναρισμένη κάρτα μου, αποκόψω τον αριθμό, μαυρίσω την τρύπα που έμεινε, και ξανασώσω το αρχείο σαν φωτογραφία, υπάρχει τρόπος να δει κάποιος τον αριθμό?

Μήπως θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο link για επιπλέον πληροφορίες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο link για επιπλέον πληροφορίες?

 

http://www.anew.gr/astrology/selections/medium.php

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

 

Το να σου ζητήσουν σκανάρισμα ή φωτογραφία της πιστωτικής, ειδικά εφόσον

θέλεις να σταλεί σε διαφορετική διεύθυνση από την δηλωμένη στην κάρτα,

μου φαίνεται απολύτως λογικό.

Αυτό που ζήτησαν απο εμένα μου φάνηκε περίεργο

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177644.0

μου την έδωσε το ''we will investigate'' και σκέφτηκα να στείλω πειραγμένο

λογαριασμό ΔΕΗ με το ονομά μου για να δω αν θα το ανακαλύψουν οι...

πρακτορές τους  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν στην σκαναρισμένη κάρτα μου, αποκόψω τον αριθμό, μαυρίσω την τρύπα που έμεινε, και ξανασώσω το αρχείο σαν φωτογραφία, υπάρχει τρόπος να δει κάποιος τον αριθμό?

Κανένας τρόπος...λίγο να ξέρεις πως δουλεύουν τα pixels σε μία φωτογραφία, μπορείς να πείς στον chrpaok911 που στο 1ο του post έγραψε αυτό..

"ΜΗΝ ΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου