Προς το περιεχόμενο

Κακή προενίσχυση κάρτας ήχου


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Evilnye, με λίγα λόγια θα δείς μεγάλη διαφορά στην ηχογράφηση με κάποιο λαμπάτο προενισχυτή για μικρόφωνο.

Ας σου απαντήσει ο Sf εαν είδε διαφορά στην ηχογράφηση με το προενισχυτή TL-Audio.

Τώρα για πολύ καλύτερο αποτέλεσμα πχ στύλ Μάραθου πρέπει να έχεις ΜΑΚ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας σου απαντήσει ο Sf εαν είδε διαφορά στην ηχογράφηση με το προενισχυτή TL-Audio.

 

καλα αυτον τον κουβαλαω μαζι μου και στα κανονικα "στουντια" που γραφω.. ;D ταμαμ για ηλεκτρικες κιθαρες το μηχανισμα. :)

 

η διαφορα σε φωνες και κιθαρες στο ταπεινο μου στουντιακι ηταν απλα εξωφρενικη (χωρις να αλλαξω καρτα ηχου) κατι που αλλωστε ηξερα απο πριν οτι θα συμβει. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτον τον κουβαλαω μαζι μου και στα κανονικα "στουντια" που γραφω.. ;D ταμαμ για ηλεκτρικες κιθαρες το μηχανισμα. :)

 

η διαφορα σε φωνες και κιθαρες στο ταπεινο μου στουντιακι ηταν απλα εξωφρενικη (χωρις να αλλαξω καρτα ηχου) κατι που αλλωστε ηξερα απο πριν οτι θα συμβει. ;)

 

Πάρε και μια μεταχειρισμένη Lynx,την βλέπω συχνά στο 500ρικο,και θα μεγαλώσει κατα πολύ η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Superfunk νομίζω ότι το εύρος τιμών (100-1000€) που προσδιορίζεις είναι τεράστιο και μπορώ να αναφέρω αρκετά παραδείγματα interfaces στο άνω άκρο, που πατάνε στο λαιμό αντίστοιχα του κάτω άκρου. Και εννοώ ως σύνολο, που περιλαμβάνει τους προενισχυτές, τους μετατροπείς, τo clock, τα υπόλοιπα ψηφιακά κυκλώματα, τα αναλογικά τέτοια, το software κλπ. Αυτό που γράφει ο Τάκης για την "συνολική" απόδοση του μηχανήματος έχει βάση υπ'αυτή την έννοια.

 

Οπότε Εύη, η δική μου παρατήρηση θα ήταν να δεις την συνολική απόδοση των "γήινων", όπως λέει και ο SF, καρτών που χρησιμοποιούμε έτσι κι'αλλιώς.

 

Τώρα για τους dedicated προενισχυτές σαφώς υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια (όπως η δυναμική περιοχή) αλλά, συνήθως, επιλέγεις έναν external preamp με γνώμονα ΚΑΙ τον "χαρακτήρα" του... Στο home/project studio επομένως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ίσως θα είχε περισσότερο νόημα η απόκτηση 2-3 πιο οικονομικών προενισχυτών με δικό τους "χρώμα", για διάφορες ανάγκες, παρά ενός πολύ ακριβού.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για πολύ καλύτερο αποτέλεσμα πχ στύλ Μάραθου πρέπει να έχεις ΜΑΚ  ;D

θες να πείς στυλ Peter Gabriel

http://www.realworldstudios.com/Recording_Studios/The_Big_Room/Standard_Equipment

εκεί ναι, προφανώς θές Mac ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC μου της πλάκας 200 ευρώ.

Και η βιντεοκάμερα είναι της πλάκας, γιατί ο ήχος είναι χάλια...τόσα λεφτά δίνεις για κιθάρες, μια σωστή βιντεοκάμερα δεν πήρες.... ;D ;D

Άσε που επιμένεις να μας βάζεις βιντεάκια στο youtube σαν την απόλυτη ποιότητα ήχου. Εκεί όλες οι κιθάρες και όλα τα μπιχλιπίδια ακούγονται ωραία.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η βιντεοκάμερα είναι της πλάκας, γιατί ο ήχος είναι χάλια...τόσα λεφτά δίνεις για κιθάρες, μια σωστή βιντεοκάμερα δεν πήρες.... ;D ;D

Άσε που επιμένεις να μας βάζεις βιντεάκια στο youtube σαν την απόλυτη ποιότητα ήχου. Εκεί όλες οι κιθάρες και όλα τα μπιχλιπίδια ακούγονται ωραία.

 

Μάραθε ο χάλια ήχος που ακούς είναι ηχογράφηση.

Επειδή όμως σε συμπαθώ πάρε και αυτό εδώ με την κάμερα της πλάκας  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=nlkO2lIJSA8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν χρωματιζει ή οχι τον ηχο δεν ειναι απαραιτητα κριτηριο ποιοτητας. Υπαρχουν ακριβες προενισχυσεις που ειναι πεντακαθαρες, υπαρχουν και αλλες που εχουν ενα ιδιαιτερο χρωματισμο, συχνα εντονο. Σκεψου για παραδειγμα οτι ενας ηχοληπτης μπορει να επιλεξει ενα συγκεκριμενο προενισχυτη αναλογα του αποτελεσματος που θελει να πετυχει, οπως διαλεγει και τα μικροφωνα. Αν θελει να γραψει γυναικεια φωνητικα (πχ), μπορει να θελησει να χρησιμοποιησει εναν προενισχυτη με καποιο ιδιαιτερο χρωματισμο που θα κολακευει το τελικο αποτελεσμα, παρα εναν τελειως "καθαρο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως σε συμπαθώ πάρε και αυτό εδώ με την κάμερα της πλάκας  ;D

Εδώ ο ήχος είναι πολύ καλός, γιατί παίζεις με τη Athan... ;D ;D

 

και ο Σάκης είναι φίλος μου ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου