Προς το περιεχόμενο

Κακή προενίσχυση κάρτας ήχου


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν διάβασες όλες τις σελίδες αλλά γράφτηκε πως οι προενισχυτές σε κάρτες 100 μέχρι 1000 ευρώ είναι όλοι το ίδιο.Eγώ σκεφτόμουν ν αλλάξω την κάρτα ήχου μου με μία σύγχρονη που να έχει προενισχυτές για να καταργήσω κ την  phonic.Διαβάζοντας όμως όλα αυτά ρωτάω.Μήπως τελικά θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα αγοράζοντας καλό προενισχυτή κρατώντας για την ώρα την κάρτα ήχου που έχω ή να πάω στο αρχικό μου σχέδιο?Πραγματικά μπερδεύτηκα.Κ το θέμα είναι πως όσοι έγραψαν ότι έγραψαν λογικά δεν το διαβάζουν το θέμα για να μου απαντήσουν.

Δεν είπες πόσα σκοπεύεις να δώσεις και τι στόχο έχεις. Αν πάρεις έναν καλό προενισχυτή θα περιορίζεις τις δυνατότητές του, μέχρι να πάρεις μια ανάλογης ποιότητας κάρτα.

 

Θεώρησα (βλέποντας και τον τωρινό εξοπλισμό σου) ότι δεν πας για κάτι που να ξεφεύγει από τις απαιτήσεις ενός ερασιτεχνικού HS. Οπότε μια καλή σύγχρονη κάρτα είναι πιθανόν αυτό που χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είπες πόσα σκοπεύεις να δώσεις και τι στόχο έχεις.

Ακόμη δεν ξέρω πόσα θα σπρώξω.Πάντα κοιτάζω πόσα χρειάζομαι για να κάνω την δουλεία μου χωρίς πολλές παραχωρήσεις κ αν είναι μέσα στα όρια που μου επιβάλει η τσέπη μου τότε μόνο προχωράω.Αν όχι κάνω υπομονή μέχρι να μαζέψω το απαιτούμενο ποσό.Πάντως τώρα που ξαναδιάβασα όλο το θέμα απ την αρχή πρόσεξα πως ο Superfunk υποστηρίζει "για  να ακουσεις πραγματικη διαφορα απο τους υπαρχοντες προενισχυτες μιας μεσαιας καρτας (π.χ. Μ AUDIO 610) θα πρεπει να το δωσεις το 700ρι (ανα καναλι)  για προενισχυτη" Οπότε δεν τίθεται θέμα.Αυτά τα χρήματα για να κάνω την πλάκα μου δεν τα δίνω.

 

Θεώρησα (βλέποντας και τον τωρινό εξοπλισμό σου) ότι δεν πας για κάτι που να ξεφεύγει από τις απαιτήσεις ενός ερασιτεχνικού HS. Οπότε μια καλή σύγχρονη κάρτα είναι πιθανόν αυτό που χρειάζεσαι.

Καλά αυτόν τον εξοπλισμό τον πήρα πριν 8-9 χρόνια αλλά γρήγορα τα παράτησα μιας κ δεν ήξερα από που ν αρχίσω.Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει κ ελπίζω να τα καταφέρω.Οπότε μιας κ πολύ σωστά κατάλαβες δεν ζητάω τίποτα το φοβερό, θα ακολουθήσω την πεπατημένη κ θα πάρω κ εγώ μία normal κάρτα ήχου.Το θέμα είναι αν θα πάρω κάρτα ήχου χωρίς προενισχυτές κ να χρησιμοποιώ την phonic (δεν ξέρω καν αν είναι καλή κονσόλα) η θα πάρω μία με προενισχυτές κ θα καταργήσω κ την κονσολίτσα.Αλλά αυτό είναι κάτι που θα με απασχολήσει στο μέλλον.Πρέπει πρωτα να μάθω με τον υπάρχον εξοπλισμό κ μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα γιατί τρώγεσαι με τα ρούχα σου βρε φίλε μου; Αφού ο ίδιος λες ότι δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει όπως θα έπρεπε αυτά που έχεις... Τι ψάχνεις το καλύτερο όταν δεν ξέρεις αν έχεις πάρει το μάξιμουμ των δυνατοτήτων αυτού που έχεις;

 

Αν ωστόσο θες να ανανεώσεις τον εξοπλισμό σου, πάρε μια από τις τελευταίες κάρτες με 2 προενισχυτές μικροφώνου, USB 2.0 και με σταθερούς drivers και να ξέρεις ότι θα μπορείς να κάνεις δουλειά δίσκου αν ασχοληθείς.

 

Οταν τελειώσεις αυτό το άλμπουμ και αρχίσεις να βλέπεις ότι ήθελες διαφορετικές χροιές, ή σου περισσεύουν χρήματα απο τις πωλήσεις, τότε να πας να πάρεις ένα καλό προενισχυτή για το ακριβό σου μικρόφωνο και ένα ακριβό μετατροπέα D/A για να ακούς καλά στα ακριβά και πιστά σου μόνιτορ.

 

ΥΓ Τα άρθρα που σε παραπέμψαμε δεν σου έδωσαν απαντήσεις;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου