Προς το περιεχόμενο

Κακή προενίσχυση κάρτας ήχου


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όσα γράφεται με προβληματίσατε.Εχώ την Terratec EWX 24/96 http://www.soundonsound.com/sos/apr01/articles/soundcard.asp (Αν σκρολάρετε λίγο θα την δείτε).

Χρειάζομαι μόνο ένα μικρόφωνο μία κιθάρα , άντε κ κανα μπάσο να ηχογραφήσω.Το πολύ πολύ να ηχογραφήσω κιθάρα μικρόφωνο μαζί.Αλλά σχεδόν πάντα χώρια τους.Το αρμόνιο για τα midi νομίζω πως δεν χρειάζεται να το αναφέρω.Μικρόφωνο κ κιθάρα τα συνδέω στην κάρτα ήχου με μία κονσόλα, την phonic mu 1002  http://www.activemusician.com/item--EM.PHN-MU1002

Πίστευα πως με τόσο παλιά μηχανήματα έπρεπε να πάρω καινούρια κάρτα ήχου με προενισχυτές.Τώρα βλέπω πως αν βάλω κάτι καλύτερο απ την phonic θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα με δεδομένο πως απ τους driver της κάρτας δεν έχω πρόβλημα.Ισχύει ή δεν έχω καταλάβει κάτι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται (και αν γίνεται) "να κάνω bypass τους προενισχυτες " της κάρτας μου emu 0404 για να κάνω χρήση του προενισχυτη μου SPL channel one?

Μιλάς για την 0404 USB προφανώς. Θα συνδέσεις το Line out του SPL στο line in της κάρτας (που απ' ότι βλέπω είναι κοινή είσοδος με το mic in).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός, όμως έχω βρεθεί μπροστά σε παρόμοιο δίλημμα, οπότε ίσως βοηθήσει η γνώμη μου.

 

Τι εννοείς κάτι καλύτερο από τη Phonic;Καλύτερο μίκτη; Χρειάζεσαι μίκτη στο set-up σου; Αν όχι, γιατί να ξοδέψεις για κάτι του οποίου μόνο ένα μέρος χρειάζεσαι; (την προενίσχυση)

 

Από την άλλη η κάρτα σου είναι 10+ χρόνων. Βελτιώνοντας μόνο την προενίσχυση βελτιώνεις ένα μόνο κομμάτι της αλυσίδας σου. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ξοδέψεις κάτι παραπάνω και να πάρεις μια καλύτερη κάρτα με προενισχυτές, από τις αμέτρητες επιλογές που υπάρχουν.

 

Είχα την M Audio 2496 και πήρα την Audiofire 4. Η διαφορά είναι αισθητή και άξιζε καθένα από τα σχεδόν 300 ευρώ που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν διάβασες όλες τις σελίδες αλλά γράφτηκε πως οι προενισχυτές σε κάρτες 100 μέχρι 1000 ευρώ είναι όλοι το ίδιο.Eγώ σκεφτόμουν ν αλλάξω την κάρτα ήχου μου με μία σύγχρονη που να έχει προενισχυτές για να καταργήσω κ την  phonic.Διαβάζοντας όμως όλα αυτά ρωτάω.Μήπως τελικά θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα αγοράζοντας καλό προενισχυτή κρατώντας για την ώρα την κάρτα ήχου που έχω ή να πάω στο αρχικό μου σχέδιο?Πραγματικά μπερδεύτηκα.Κ το θέμα είναι πως όσοι έγραψαν ότι έγραψαν λογικά δεν το διαβάζουν το θέμα για να μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω όσα κατάλαβα εγώ (που το ξεκίνησα το θέμα)

Πάρε καλύτερα προενίσχυση και κράτα την κάρτα σου παρακάμπτωντας ότι προενίσχυση έχει (αν έχει δηλαδή) επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω όσα κατάλαβα εγώ (που το ξεκίνησα το θέμα)

Πάρε καλύτερα προενίσχυση και κράτα την κάρτα σου παρακάμπτωντας ότι προενίσχυση έχει (αν έχει δηλαδή) επάνω.

 

Εγώ όταν έθεσα αντίστοιχο ερώτημα σε προηγούμενο post μου, έλαβα την αντίθετη απάντηση. Να πάω για καινούρια κάρτα δηλαδή και όχι προενισχυτή. Και τελικά το έκανα. Ένα μηχάνημα λιγότερο. Να και το λινκ του thread: http://www.noiz.gr/index.php?topic=177377.0

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω όσα κατάλαβα εγώ (που το ξεκίνησα το θέμα)

Πάρε καλύτερα προενίσχυση και κράτα την κάρτα σου παρακάμπτωντας ότι προενίσχυση έχει (αν έχει δηλαδή) επάνω.

Αυτό έχω καταλάβει κ εγώ αλλά με δεδομένο πως η κάρτα μου είναι 8-9 χρονών πια δεν ξέρω τι να κάνω.Αν υπήρχαν φράγκα δε θα ρωτούσα.Θα τ άλλαζα κ τα δύο.Τώρα όμως πρέπει να κάνω μία μία κίνηση.

 

Εγώ όταν έθεσα αντίστοιχο ερώτημα σε προηγούμενο post μου, έλαβα την αντίθετη απάντηση. Να πάω για καινούρια κάρτα δηλαδή και όχι προενισχυτή. Και τελικά το έκανα. Ένα μηχάνημα λιγότερο. Να και το λινκ του thread: http://www.noiz.gr/index.php?topic=177377.0

Το έχω διαβάσει αυτό φίλε μου αλλά η Soundblaster που είχες είναι φτιαχμένη για παιχνίδια.Οπότε λογικό είναι να πάρεις την απάντηση που πήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου