Προς το περιεχόμενο

metal κιθαρα μεχρι 700 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλη επιλογη φαινεται η Ibanez rgd320 αλλα για το τρεμολο τους δν ακουω τα καλυτερα

 

και η schecter και ισως αυτη μπορεσω να τη δοκιμασω γτ εχει ενα μαγαζι στα γιαννενα(εγω ειμαι απο κερκυρα γι`αυτο δν εχω δυνατοτητα να δοκιμασω πολλες)

 

για την jackson rr δν ξερω θα τη ψαξω κ αυτη φαινεται καλη κιθαρα.

thanks παντως για τις απαντησεις θα κοιταξω κ γω να βρω κ να μου πειτε γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα κοιταξω κ γω να βρω κ να μου πειτε γνωμες

+1.000

Αλλωστε σημασια εχει τι σου αρεσει εσενα και στο ματι και στο χερι. ;)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχημα δν με νοιαζει αρκει να μην ειναι Les-paul style ή SG κτλ...αλλα αφου σας ειπα metal δν νομιζω να προτεινετε κατι τετοιο.

 

 

δεν το καταλαβαινω αυτο, δηλαδη ο iommi, ο randy rhoads και τοσοι αλλοι πως παιζουν/επαιζαν μεταλ με les paul και sg; γουστα ειναι αυτα, αλλα οχι οτι οι κιθαρες αυτες δεν κανουν.. απο αυτες οριστηκε το μεταλ.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα, αλλά ίσως μπερδέψεις το φίλο μας με κάτι που δεν είναι ακριβές (ή ας πούμε ότι είναι μία δική σου, ατεκμηρίωτη άποψη)

εχεις δικιο δεν ειχα τετειο σκοπο,ισως ειναι προσωπικο κολλημα με το alder και δεν θα επρεπαι να το αναφερω.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το alder και για εμενα ειναι το καλυτερο ξυλο για μεταλ... οχι βεβαια οτι το μαονι χανει... ετσι ? αλλα το αλδερ παντα μου ακουγεται πιο ωραια... καθως δινει διαυγεια στον ηχο. οσο για το οτι η φεντερ βαζει αλντερ αλλα σπανια παιζουν μεταλ που ειπε ο φιλος παραπανω , δεν βαζει μονο η φεντερ αλντερ , αλλα και η τζακσον σε ολα της σχεδον τα μοντελα και πραγματι βγαζουν παρα πολυ βαρυ ηχο... επισης και οι charvel

βαζουν αλντερ. επι πλεον και  οι esp  βαζουν κατα κορον alder stis horizon αλλα και σε αλλες και προοριζονται για μεταλ... βεβαια βαζει και μαονι η εν λογω εταιρια... επισης και η musicman εβαζε αλντερ στην προηγουμενη κιθαρα του πετρουκι.. και γενικα ειναι παρα πολλα τα παραδειγματα των μεταλοκιθαρων που εχουν το αλντερ ως ξυλο... ακομα και μια απο τις υπερτατες μεταλοκιθαρες , αυτη του chuck shuldiner b.c.rich αλδερ εβαζε...επαναλαμβανω οτι και το μαονι ειναι πολυ φοβερο ξυλο αλλα γουστα ειναι αυτα... εξαλλου σε αυτα τα χρηματα νομιζω μονο σε επιφων λεσ πολ μπορεις να παιξεισ η σε σεχτερ...ανα θες μαονι , η βεβαια σε κατι μεταχειρησμενο που ειναι και μια πολυ σοφη επιλογη.

Εχω μια τζακσον ρρ3 και εχει οντως πολυ βαρυ ηχο αλλα για να σου πω την αληθεια θα προτιμουσα μια σεχτερ που εχω γιατι εχει και πολυ ωραιο ηχο αλλα εχει και το original floyd κατι που η τζακσον δεν εχει...εχει το licenced...ριξε μια ματια σε αυτες τις δυο επιλογες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το alder και για εμενα ειναι το καλυτερο ξυλο για μεταλ... οχι βεβαια οτι το μαονι χανει... ετσι ? αλλα το αλδερ παντα μου ακουγεται πιο ωραια... καθως δινει διαυγεια στον ηχο. οσο για το οτι η φεντερ βαζει αλντερ αλλα σπανια παιζουν μεταλ που ειπε ο φιλος παραπανω , δεν βαζει μονο η φεντερ αλντερ , αλλα και η τζακσον σε ολα της σχεδον τα μοντελα και πραγματι βγαζουν παρα πολυ βαρυ ηχο... επισης και οι charvel

βαζουν αλντερ. επι πλεον και  οι esp  βαζουν κατα κορον alder stis horizon αλλα και σε αλλες και προοριζονται για μεταλ... βεβαια βαζει και μαονι η εν λογω εταιρια... επισης και η musicman εβαζε αλντερ στην προηγουμενη κιθαρα του πετρουκι.. και γενικα ειναι παρα πολλα τα παραδειγματα των μεταλοκιθαρων που εχουν το αλντερ ως ξυλο... ακομα και μια απο τις υπερτατες μεταλοκιθαρες , αυτη του chuck shuldiner b.c.rich αλδερ εβαζε...επαναλαμβανω οτι και το μαονι ειναι πολυ φοβερο ξυλο αλλα γουστα ειναι αυτα... εξαλλου σε αυτα τα χρηματα νομιζω μονο σε επιφων λεσ πολ μπορεις να παιξεισ η σε σεχτερ...ανα θες μαονι , η βεβαια σε κατι μεταχειρησμενο που ειναι και μια πολυ σοφη επιλογη.

Εχω μια τζακσον ρρ3 και εχει οντως πολυ βαρυ ηχο αλλα για να σου πω την αληθεια θα προτιμουσα μια σεχτερ που εχω γιατι εχει και πολυ ωραιο ηχο αλλα εχει και το original floyd κατι που η τζακσον δεν εχει...εχει το licenced...ριξε μια ματια σε αυτες τις δυο επιλογες....

 

Η στατιστική δείχνει ότι οι περισσότεροι μέταλς παίζουν με alder....

 

το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ ξεχωρίζει το alder από το μαόνι κάτω από ούλτρα χάι γκέην μαγνήτες,χαμηλά κουρδίσματα,τόνους εφέ,ενισχυτές και καμπίνες.....

 

τέλος πάντων .. έγω θα έπαιρνα όποια κιθάρα μου άρεσε οπτικά... ;D 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γουσταρεις καργα κλασσικο heavy metal και jackson, δες αυτην

 

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2m-dinky-electric-guitar-snow-white--54472

 

(νομιζω αρχες Ιουνιου θα τις ξαναφερει το 247) και κατ'εμε τα αξιζει τα λεφτα της μια χαρα.Αν παλι θες μια καπως πιο all-around ριξε μια ματια και σε αυτην

 

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2-dinky-electric-guitar-transparent-black--54462

 

Ελπιζω να βοηθησα

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ ξεχωρίζει το alder από το μαόνι κάτω από ούλτρα χάι γκέην μαγνήτες,χαμηλά κουρδίσματα,τόνους εφέ,ενισχυτές και καμπίνες.....

 

 

πολυ σωστο αυτο... το καταλαβαινεις κατεμε ως συνολικο αποτελεσμα αν παιζεις καρφι -καρφι . α αρχιζεις τα εφε κα τα διαφορα τοτε νομιζω δυσκολα γινεται αντιληπτο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα οποτε να εχω περισσοτερο υποψη μου το alder δηλαδη..γτ θελω βαρυ ηχο οντως.

 

οσο για τις les paul δν μου πολυαρεσει το σχημα αυτο ειναι ολο :P

επισης δν ημουν σιγουρος αν κανει κ πολυ για metal νταξ.

 

απ`οσες μου δειξατε ολες μαρεσουν θα ναι δυσκολη αποφαση χμμ.

θα το ψαξω περισσοτερο κ γω απο πλευρας μου να δω κ κανα βιντεο για να καταλαβω ΠΕΡΙΠΟΥ τι ηχο εχουν...αν κ για τις schecter εχω ακουσει τα καλυτερα.

για τις jackson ακουω πολλες γνωμες κ εκει μπερδευομαι λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μποιζ, οταν πας να παρεις κιθαρα, κοιτας αν σου κανει το μανικι. Και τα υπολοιπα ειναι σημαντικα αλλα μπρος στο μανικι λιγο πιο δευτερα. Οι μαγνητες, αλλαζουν.Τα τρεμολα, αλλαζουν.Το μανικι, ποτε.

 

Οσο για αλντερ εναντιον μαονι, εχει διαφορα στον χαρακτηρα του οργανου, ακομα και κατω απο πολυ gain(κατε με). Ομως και απο μπισκοτο να ειναι φτιαγμενη μια κιθαρα, μπρος απο εναν πολυ καλο amp,ηχο θα βγαλει. Και τον ηχο τον πειραζεις στην τελικη.

 

Το μανικι ομως???

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου