Προς το περιεχόμενο

metal κιθαρα μεχρι 700 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πρωτος λογος που ειπες δεν βγαζει καν νοημα οσο και να τον διαβασα.

 

Ο δευτερος λογος απλα δεν υπαρχει.

Για μενα( και για τους τοσους αλλους) που παιζω καθιστος με την κιθαρα αναμεσα στα ποδια , ειναι πολυ πιο ευκολο να παιζω με V και με ML παρα με στρατ και Lp.

 

δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις οτι αν σε μια γκιμπσον ανεβασεις μια χορδη πιο πανω θα ανεβει και η διπλα ειναι τοσο δυσκολονοητο ? επισης αυτο ειπα ειναι κακο μονο αν μια κιθαρα εχει κακη ταστιερα και βασει της αποψης καποιων φιλων μου δεν τους αρεσει , επισης ειπα το παλικαρι οχι να μην την παρει απλα να το ψαξει αν συμβαινει αυτο...

 

οσο για το δευτερο λογο εμενα δεν με βολευει και το παραθετω... επισης αν πουν ολοι εδω μεσα την αποψη τους περι εργονομιας σε παιξιμο καθιστος μιας v θα δεις οτι ειναι αρκετοι ισως και περισσοτεροι αυτοι που δεν βολευονται.΄κανε ενα search και θα δεις οτι σε ολες σχεδον τις συζητησεις που υπαρχει το θεμα των v σχεδον παντα καποιο παιδι αναφερει το προβλημα αυτο...

 

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι νομιζεις οτι μονο οι δικες σου εμπειριες ειναι εγκυρες και ολων των αλλων δεν ξερουν τι γινεται ?

 

ριξε μια ματια σε αυτα και θα δεις οτι βασει εμπειριων ο καθενας λεει μια αποψη... δεν χρειαζονται ουτε οτι αυτα που λες δεν βγαζουν νοημα ουτε οτι αυτο που λες δεν υπαρχει... εχω 7 κιθαρες και εχουν περασει αλλες 17 απο τα χερια μου και παραθετω αυτο που εχω δει σεβασου το και απλα πες ενταξει φιλε μου εγω εχω δει κατι διαφορετικο γιατι οταν ειχα παιξει με την ταδε δεν ειχα τα παρακατω προβληματα που αναφερεις... οποτε εγω θα πω οτι ενταξει φιλε μου δεν τρεχει τιποτα ας παει το παλικαρι να ψαξει και αποφασιζει... τωρα αν εσυ οπως εχεις ξαναπει δεν μπορεις να ανεχθεις τις εμπειριες των αλλων οταν διαφερουν απο τις δικες σου απλα μην απαντας η μην διαβαζεις τα ποστ των αλλων... απλα πραγματα...

ριξε μια ματια και σε αυτα

 

 

 

και θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι και αναρχικες αποψεις βασει εσου... ομως αυτοι που τα λενε αυτα εχουν δοκιμασει και την μια και την αλλη ... τα λεω αυτα γιατι και σε παλαιοτερα ποστ εχουμε διαφωνησει και επεμενες για μια κιαθρα που δεν ειχες δοκιμασει οπως απεδειχθη αλλα επεμενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι νομιζεις οτι μονο οι δικες σου εμπειριες ειναι εγκυρες και ολων των αλλων δεν ξερουν τι γινεται ?  

ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΚΙΜΠΣΟΝΑΚΙΔΕΣ... ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ 2 ΦΙΛΟΙ ΜΕ V , ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ...

οσο για το σχημα - κλαφτα

 

 

 

 

 

ειπες οτι οι V δεν εχουν καθολου εργονομια .Και σου ειπα οτι δεν ισχυει αυτο για ολους .Πολλοι παιζουν με την κιθαρα στο πλαι.Καποιοι αλλοι παιζουν με την κιθαρα αναμεσα στα ποδια τους.

 

Ειπες οτι σε καποιους φιλους σου συμβαινει και γραφεις ολοκληρο κατεβατο για κατι που ειπαν αυτοι οι φιλοι σου.Και οι lp και οι V ιδια γεφυρα.

 

eg-flying-v-paul.jpg

 

 

 

 

αρα δεν ειναι θεμα οτι εγω ειμαι απολυτος , το θεμα ειναι οτι εσυ γραφεις οτι να ναι. Αν βρεις και που ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙΣ ,θα σου ειμαι πραγματικα ευγνωμων .

 

 

 

Επισης εσυ με τα λεγομενα σου και με την λογικη  " Οι φιλοι μου μου παν οτι οι ibanez ειναι σαπιες , εγω δεν εκφερω προσωπικη γνωμη , ψαχτο " απαξιωσες ολοκληρη εταιρεια και ειπες οτι οι schecter ειναι πολυ καλυτερες απλα επειδη εχουν quilt maple και binding !

Ποτε δεν ειπα οτι oi schecter ειναι κακες κιθαρες , ισα ισα μαλιστα . Το μονο που ειπα ειναι οτι δεν θα εδινα 1000 ευρω για Κορεατικη κιθαρα .

 

 

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

ειπες οτι οι V δεν εχουν καθολου εργονομια .Και σου ειπα οτι δεν ισχυει αυτο για ολους .Πολλοι παιζουν με την κιθαρα στο πλαι.Καποιοι αλλοι παιζουν με την κιθαρα αναμεσα στα ποδια τους.

 

Ειπες οτι σε καποιους φιλους σου συμβαινει και γραφεις ολοκληρο κατεβατο για κατι που ειπαν αυτοι οι φιλοι σου.Και οι lp και οι V ιδια γεφυρα.

 

eg-flying-v-paul.jpg

 

 

 

 

αρα δεν ειναι θεμα οτι εγω ειμαι απολυτος , το θεμα ειναι οτι εσυ γραφεις οτι να ναι. Αν βρεις και που ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙΣ ,θα σου ειμαι πραγματικα ευγνωμων .

 

 

 

Επισης εσυ με τα λεγομενα σου και με την λογικη  " Οι φιλοι μου μου παν οτι οι ibanez ειναι σαπιες , εγω δεν εκφερω προσωπικη γνωμη , ψαχτο " απαξιωσες ολοκληρη εταιρεια και ειπες οτι οι schecter ειναι πολυ καλυτερες απλα επειδη εχουν quilt maple και binding !

Ποτε δεν ειπα οτι oi schecter ειναι κακες κιθαρες , ισα ισα μαλιστα . Το μονο που ειπα ειναι οτι δεν θα εδινα 1000 ευρω για Κορεατικη κιθαρα .

 

 

 

 

απαντας με επιθετικοτητα παντα και απαξιωνεις τις γνωσεις μου χωρις να λες ποια ιμπανεζ εχεις και ποια σεχτερ... γιατι αν δεν εχεις εστω μια απο τις 2 τοτε πως κανεις κριτικη ? επειδη πηγες σε ενα μαγαζι και δοκιμασες μια ?εγω εχω και τις 2 και κρινω αυτο... μα αν εσυ ελεγες κατι αντιθετο χωρις να αναφερεσαι σε εμενα και στο ποσο μεγαλες μ....λακιες λεω τοτε δεν θα σου ελεγα τιποτα και θα γινοταν μια ωραια συζητηση... εσενα ομως το προβλημα σου ειναι οτι πιστευεις κατι και δεν θελεις κανενας αλλος να εχει διαφορετικη αποψη... οποιος το τολμησει τοτε ειναι ενοχος... μου γραφεις ποιο παλια...  `` καλα ειναι δυνατον να σου αρεσουν οι σεχτερ και οχι οι ιμπανεζ ? τι να πω ο καθενας λεει εδω οτι θελει..``. οχι ετσι ακριβως αλλα το ρεζουμε ειναι αυτο... μετα καθεσαι και λες οτι σε ενοχλει που βαζω τις 3 τελειες στα κειμενα μου... δηλαδη αν ενας ανθρωπος με αυτα τα αποφευθεγματα δεν γινεται ενοχλητικος τοτε ποιος ειναι... ?? ξερεις πως λεγεται αυτο εμπαθεια !!! και στο κατω κατω μην ασχολεισαι μαζι μου ρε αδερφε... γιατι εγω τουλαχιστον λεω παιδια δεν το ξερω το θεμα με τις γκιμπσον , 2 παιδια ομως που εχουν μια v μου ειπαν αυτο... οταν πας να την τσεκαρεις δες αν αληθευει... που ειναι το κακο δηλαδη σε αυτο ? απλα του εφιστω την προσοχη σε κατι το οποιο μου ειπαν 2 παιδια που τυχαινει να εχουν το ιδιο οργανο... αν δεν συμφωνεις με αυτο που λεω τοτε μην λες οτι λες ακυρα πραγματα κτλ πες απλα παιδια εγω απο τις φλαινγκ βε δεν εχω παραπονο μια χαρα παιζουν... δεν χρειαζεται πολλα... λιγη ποιοτητα χρειαζεται !!! δηλαδη αυτο ελειπε καθε που θα θελουμε να πουμε κατι να περναμε απο την κριτηκη την δικη σου...εσυ θα ξανακανω την ιδια ερωτηση ποια γκιμπσον εχεις ? γιατι εγω εχω μια επιφων λες πολ στανταρντ και αντιμετωποιζω το προβλημα που προανεφερα... οταν θελω να απομακρυνω την μι επειδη τασταρει τοτε απομακρυνεται χωρις να το θελω και η λα...εννοειται οτι καθε πιθανη ρυθμηση της βεργας εχει γινει !!! απαξιωνω καμια εταιρια επειδη λεω οτι εχει αυτο το συστημα ? ενταξει τοτε δεν ισχυει αυτο παιδια... απομακρυνω την μι και η λα μενει στην θεση της...εν τω μεταξυ λεω στο τελος οτι παιδια αυτο μπορει να μην ισχυει απλα δες το οταν πας στο μαγαζι... απλα εφιστω την προσοχη... δηλαδη αν εσυ εχεις ενα φιλο με carvin και μολις την πηρε και επεξε του σπασει το μπρατσο... και μπει καποιο παιδι εδω και πει θα παρω καρβιν τι λετε ? τι θα του πεις ? οτι ειναι μια χαρα η θα του πεις φιλε προσεχε γιατι ενας φιλος επαθε αυτο... ? τελος παντων επειδη απο οτι εχω καταλαβει εισαι ανθρωπος που δεν καταλαβαινει οπως και να του τα πεις , γιατι δεν σε εχω ενοχλησει ποτε , εσυ παντα κριτικαρεις οτι πω , αν θες σε παρακαλω μην ξανασχοληθεις μαζι μου... λεγε την αποψη σου και τελος...

 

 

ον τοπικ

 

φιλε που ξεκινησες την ερωτηση τσεκαρε την καλα πριν την παρεις και δες με ποιο ποδι παιζεις γιατι οι βε οι κιθαρες ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΟ NA MHN ΣΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙς ΚΑΘΙΣΤΟΣ... ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙς ΠΑΙΞΕ ΚΑΘΙΣΤΟς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10-15 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ... ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙς ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ 2 ΠΟΔΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙς ΚΑΙ ΥΠΟΠΟΔΙΟ , ΑΛΛΙΩς ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΛΕΠΤΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΟΥ ΓΑΜΠΑ ΘΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΡΑΠΙΑΛΗ... sorry φια τα κεφαλαια τα ξεχασα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,εγώ αν αγόραζα μία μεταλλάδικη κιθάρα θα έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη αυτήν

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_jh600_bk.htm

Τσέκαρε το κανάλι αυτού του τύπου στο youtube που δείχνει τις καλύτερες και χειρότερες μέταλ κιθάρες και τα εξηγεί ωραία

http://www.youtube.com/user/dmometalguitar

και συγκεκριμένα για την παραπάνω κιθάρα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,εγώ αν αγόραζα μία μεταλλάδικη κιθάρα θα έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη αυτήν

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_jh600_bk.htm

Τσέκαρε το κανάλι αυτού του τύπου στο youtube που δείχνει τις καλύτερες και χειρότερες μέταλ κιθάρες και τα εξηγεί ωραία

http://www.youtube.com/user/dmometalguitar

και συγκεκριμένα για την παραπάνω κιθάρα:

 

ναι οντως αυτη πρεπει να ειναι φοβερη... το μονο κακο ειναι οτι αυτος εχει αλλαξει το καλερ με το καινουριο καλερ... γιατι το εργαοστασιακο καλερ που εχει απο οσο λεει ειχε καποια προβληματα ξελουρδισματος...τωρα ?? τι να πει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη κιθάρα είναι από τα παράδοξα της φύσης. Δεν μπορεί να έχει τόσο. Και 1500 να είχε πάλι θα τα άξιζε τα λεφτά της, ακόμα και με το μαμίσιο τρέμολο. Είναι no brainer, με κλειστά μάτια την αγοράζει κάποιος με περιορισμένο budget.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και αντιμετωποιζω το προβλημα που προανεφερα... οταν θελω να απομακρυνω την μι επειδη τασταρει τοτε απομακρυνεται χωρις να το θελω και η λα...εννοειται οτι καθε πιθανη ρυθμηση της βεργας εχει γινει !!!

 

 

Το προβλημα σου δεν ειναι με την βεργα.

Η πλειοψηφια των Gibson , και των εταιριων που εχουν μιμηθει τα σχηματα της, εχουν Tune-O-matic ή wraparound γεφυρα.

Η γεφυρα ειναι ενιαια .  Δεν ειναι οπως στις tele και τις strat και κτλ που το καθε saddle μπορει να ρυθμιστει αυτονομα καθ'υψος. Οτι και να κανεις για να ρυθμισεις το action μιας χορδης απο την γεφυρα , παντα θα καταληγεις να αλλαζεις και το υψος των αλλων χορδων.

Αφου εχεις τοσες πολλες κιθαρες οπως λες , θα πρεπε τα στοιχειωδη να τα γνωριζες.Σορυ για την "επιθετικοτητα" , θα παρω την ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ κιθαρα μου και θα σε αφησω στην ησυχια σου.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου