Προς το περιεχόμενο

metal κιθαρα μεχρι 700 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε κιθάρα των 300 ευρώ που να σε βολεύει στο χέρι και να της φορέσεις με άλλα 200 emg 81/85 κ να είσαι κύριος.

 

Ή απλά μπορείς να πάρεις μία Jackson rr3 και να βρεις την υγειά σου :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα τη δική μου άποψη για μεταλ και μόνο είναι οι schecter, dean, ibanez και jackson βέβαια υπάρχουν και από άλλες πολλές μάρκες που κάνουν εξαιρετικές μεταλ κιθαρες αλλά τεσ/πα οι παραπάνω είναι από τις πιο ευρέως χρησημοποιούμενες για αυτό το είδος. Σχετικά με τις dean που ακούω διάφορα έχω να πω ότι είναι από τις πιο άνετες και καλόπαιχτες κιθάρες μιας και είμαι κάτοχος μιας DIME V. Και επίσης έχω και ένα αρκετά ακριβό μοντέλο Ibanez της σειρας RG το οποίο βέβαια είναι αρκετά ποιοτικό αλλά δεν έχει την ίδια άνεση με τη DEAN. Με Jackson έχω παιξει με πολλά μοντέλα τα 10 χρονια που παίζω και με κανένα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Οι schecter και οι Dean μαζί με κάποια ακριβα μοντέλα της BC RICH είναι οι δικές μου επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα το αλδερ παντα μου ακουγεται πιο ωραια... καθως δινει διαυγεια στον ηχο.

το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ ξεχωρίζει το alder από το μαόνι κάτω από ούλτρα χάι γκέην μαγνήτες,χαμηλά κουρδίσματα,τόνους εφέ,ενισχυτές και καμπίνες..... 

 

τέλος πάντων .. έγω θα έπαιρνα όποια κιθάρα μου άρεσε οπτικά... ;D 

Και μιά σωστή κουβέντα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ ξεχωρίζει το alder από το μαόνι κάτω από ούλτρα χάι γκέην μαγνήτες,χαμηλά κουρδίσματα,τόνους εφέ,ενισχυτές και καμπίνες.....

 

κανεις γιατι απλα δεν ειναι δυνατον να ..ξεχωριστει....με τοσο πολυ Gain. :)

 

εγω παντως (και το 99,9% των φιλων μου σε blind tests  ;D) δεν  ξεχωριζω το alder απο το ash ουτε με καθαρο ηχο.... ;D

 

βασικα το alder χρησιμοποιειται στις μεταλοκιθαρες γιατι ειναι φτηνοτερο στο κοστος βαφης και καταλληλοτερο για τα solid χρωματα (βλ....μαυρο... ;D) που συνηθως βαφονται....οι μεταλλοκιθαρες.

 

αλλωστε και η Fender (η G & L το εφαρμοζει ακομα) αυτο εκανε....see through colors=ash,solid colors=alder. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις γιατι απλα δεν ειναι δυνατον να ..ξεχωριστει....με τοσο πολυ Gain. :)

 

εγω παντως (και το 99,9% των φιλων μου σε blind tests  ;D) δεν  ξεχωριζω το alder απο το ash ουτε με καθαρο ηχο.... ;D

 

βασικα το alder χρησιμοποιειται στις μεταλοκιθαρες γιατι ειναι φτηνοτερο στο κοστος βαφης και καταλληλοτερο για τα solid χρωματα (βλ....μαυρο... ;D) που συνηθως βαφονται....οι μεταλλοκιθαρες.

 

αλλωστε και η Fender (η G & L το εφαρμοζει ακομα) αυτο εκανε....see through colors=ash,solid colors-alder. :)

...ευτυχώς, ήρθε το ιππικό ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

βασικα το alder χρησιμοποιειται στις μεταλοκιθαρες γιατι ειναι φτηνοτερο στο κοστος βαφης και καταλληλοτερο για τα solid χρωματα (βλ....μαυρο... ;D) που συνηθως βαφονται....οι μεταλλοκιθαρες.

 

αλλωστε και η Fender (η G & L το εφαρμοζει ακομα) αυτο εκανε....see through colors=ash,solid colors=alder. :)

 

χμ...δεν το είχα σκεφτει ποτέ αυτό........η πλάκα είναι ότι σε δύο κιθάρες που εχώ

η μία είναι swamp ash με see through color

και η άλλη alder βαμένη με ντουκόχρωμα ... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ τι νομιζες ?Οτι καθονταν ο γερο-Λιο και εκανε tone-taping στα σωματα των Tele του?? Ηλεκτρονικος ηταν ο ανθρωπος.....οχι κιθαριστας...... ;D ;D (εδω οταν του τελειωναν τα ξυλα εφαρμοζε την τεχνικη...βαλε οτι να'ναι να τελειωνουμε....εχω δει tele ...μιση απο alder,μιση απο...ash... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...δεν το είχα σκεφτει ποτέ αυτό........η πλάκα είναι ότι σε δύο κιθάρες που εχώ η μία είναι swamp ash με see through color

και η άλλη alder βαμένη με ντουκόχρωμα ... ;D

Άρα και το ντουκόχρωμα καλό για μέταλ? ;D ;D

Μα είναι προφανές, δεν βάζεις ένα swamp ash που έχει πολύ όμοφρα νερά (ή οποιοδήποτε άλλο τέτοιο ξύλο), για να το βάψεις με solid χρώμα

 

....εχω δει tele ...μιση απο alder,μιση απο...ash... ;D ;D)

Ναι ρε φίλος, αλλά αυτή δεν παίζει μέταλ, μόνο "βλάχικα" ;D

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου