Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητη Ηλεκτρική Κιθάρα


Slash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε Alchemist μην ασχολεισαι.........

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε mechmg93' date=' λάθος μου. Δεν θα ξαναγίνει... :?

 

Υ.Γ. Απλά δεν μπορούσα να το κρατήσω μέσα μου, ένιωθα πως ήθελα πάρα πολύ να το πω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ να κάνω μια χαζή ερώτηση??

Για ποιό λόγο να δόσεις 1700+ ευρώ για να πάρεις μια κιθάρα τελείως τυχαία??

Γιατί εντάξει όταν αγοράζεις από το custom shop της Gibson ή της ESP είσαι σίγουρος ότι ξέρουν τι κάνουν και έχουν φτιάξει χιλιάδες.

Αλλά και πάλι όταν αγοράζεις μια έτοιμή θες να την δοκιμάσεις πρώτα.

Πως μπορείς να δώσεις τόσα λεφτά σε κάποιον ΕΛΛΗΝΑ για να σου φτιάξει κάτι που δεν ξέρεις. Γιατι όσο καλός και νά'ναι πόσες να έχει φτιάξει??

Και αν σου βγει μάπα το καρπούζι??

Τι θα κάνεις θα την πας πίσω?

 

PS Δεν παίζεις καλύτερα τα 1700Ε στο Lotto?? Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να σου βγεί κάτι καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εγχώριοι κάστομ μπίλντερς δεν έχουν την τεχνογνωσία, τα εργαλεία και την επαγγελματική στάση για να κάνουν αυτή τη δουλειά. Δείτε τα σάιτς ξένων κάστομ μπίλντερς και σκεφτείτε αν κάποιος έχει αντίστοιχο εργαστήριο εδώ και επίσης σε ποιόν πουλάει αυτό που κατασκευάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε (?) Flipper ειλικρινα δεν καταλαβαινω το υφακι σου.... 8O

 

Ελληνες κατασκευαστες ΥΠΑΡΧΟΥΝ π.χ αυτος

 

http://www.odysseybass.com/home_gr.htm

 

(κανει μερικα απο τα πλεον απιστευτα μπασα που κυκλοφορουν αν και εμενα δεν μου αρεσει αυτο το στυλ...)

 

το να μηδενιζουμε τα παντα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

 

επισης μια και φαινεται οτι δεν εχεις και πολλες γνωσεις γυρω απο κατασκευη,συναρμολογηση,συντηρηση & ιστορια της κιθαρας ,σε διαβεβαιωνω οτι ΔΕΝ χρειαζονται ουτε τρομερες τεχνογνωσιες,ουτε εξωτικα οργανα ,ουτε σπουδες στην Οξφορδη για να φτιαξει καποιος ενα εξαιρετικο εγχορδο οργανο.

 

Εδω στην Ελλαδα φτιαχνουν χρονια τωρα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ (μπουζουκια,βιολια,κιθαρες κτλ), σε κατι τοσο απλο οσο μια σετ-νεκ κιθαρα θα κολουσαν... :?: ).

Aληθεια τα ονοματα ΓΥΠΑΣ,ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ,ΖΟΖΕΦ δεν σου λενε τιποτα?? 8O

Ο μονος λογος που δεν κατασκευαζουν ηλεκτρικες κιθαρες ειναι η ανυπαρκτη αγορα (σε σχεση παντα με τα ακουστικα οργανα) για ακριβα custom ηλεκτρικα οργανα.

 

Μην παραπληροφορεις λοιπον & καλο ειναι να σκεπτεσαι πριν γραψεις γιατι "τα γραπτα μενουν" :wink:

 

οσο για το αν ειπα το σωστο γραφοντας "δεν χρειαζονται 1700 ευρω για να αγορασεις εξαιρετικη κιθαρα" προφανως δεν εχεις διαβασει ΚΑΝΕΝΑ ποστ μου εδω μεσα αν αυτη η δηλωση μου σε εκπλησει ευχαριστα :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όχι

2) Όσο νομίσει ότι μπορεί να δώσεις.

να ρωτησω και κατι πανω στην αποψη του φιλου...

αφου δεν ξερεις κανεναν κατασκευαστη πως ξερεις πως κοστολογουν??

 

δια της μεταχρονικης-διαισθητικης μεθοδου βεβαια!! :lol:

 

δηλ. αν δεν καταλαβαινεις να πως γινεται:

 

Μπαινεις στη μηχανη του χρονου και βγαινεις σε καποια μελοντικη εποχη που ο John Suhr εχει μεταφερει την επιχειρηση του στο ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ & φτιαχνει set neck κιθαρες της οποιες δεν τις πουλαει σε συγκεκριμενη τιμη αλλα "οσο μπορει ο καθενας να δωσει!" :lol:

 

Μετα ξαναμπαινεις στην παραπανω αναφερομενη μηχανη,γυριζεις στο 2006 & ποσταρεις την "εμπειρια" & τη "γνωση" σου στο www.noiz.gr προς τερψη των υπολοιπων... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε (?) Flipper ειλικρινα δεν καταλαβαινω το υφακι σου.... 8O

 

Ελληνες κατασκευαστες ΥΠΑΡΧΟΥΝ π.χ αυτος

 

http://www.odysseybass.com/home_gr.htm

 

(κανει μερικα απο τα πλεον απιστευτα μπασα που κυκλοφορουν αν και εμενα δεν μου αρεσει αυτο το στυλ...)

 

το να μηδενιζουμε τα παντα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

 

επισης μια και φαινεται οτι δεν εχεις και πολλες γνωσεις γυρω απο κατασκευη' date='συναρμολογηση,συντηρηση & ιστορια της κιθαρας ,σε διαβεβαιωνω οτι ΔΕΝ χρειαζονται ουτε τρομερες τεχνογνωσιες,ουτε εξωτικα οργανα ,ουτε σπουδες στην Οξφορδη για να φτιαξει καποιος ενα εξαιρετικο εγχορδο οργανο.

 

Εδω στην Ελλαδα φτιαχνουν χρονια τωρα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ (μπουζουκια,βιολια,κιθαρες κτλ), σε κατι τοσο απλο οσο μια σετ-νεκ κιθαρα θα κολουσαν... :?: ).

Aληθεια τα ονοματα ΓΥΠΑΣ,ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ,ΖΟΖΕΦ δεν σου λενε τιποτα?? 8O

Ο μονος λογος που δεν κατασκευαζουν ηλεκτρικες κιθαρες ειναι η ανυπαρκτη αγορα (σε σχεση παντα με τα ακουστικα οργανα) για ακριβα custom ηλεκτρικα οργανα.

 

Μην παραπληροφορεις λοιπον & καλο ειναι να σκεπτεσαι πριν γραψεις γιατι "τα γραπτα μενουν" :wink:

 

οσο για το αν ειπα το σωστο γραφοντας "δεν χρειαζονται 1700 ευρω για να αγορασεις εξαιρετικη κιθαρα" προφανως δεν εχεις διαβασει ΚΑΝΕΝΑ ποστ μου εδω μεσα αν αυτη η δηλωση μου σε εκπλησει ευχαριστα :lol:[/quote']

 

Τελικά ποιός θα κάνει την κάστομ σετ νεκ δε μας είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όχι

2) Όσο νομίσει ότι μπορεί να δώσεις.

να ρωτησω και κατι πανω στην αποψη του φιλου...

αφου δεν ξερεις κανεναν κατασκευαστη πως ξερεις πως κοστολογουν??

 

δια της μεταχρονικης-διαισθητικης μεθοδου βεβαια!! :lol:

 

δηλ. αν δεν καταλαβαινεις να πως γινεται:

 

Μπαινεις στη μηχανη του χρονου και βγαινεις σε καποια μελοντικη εποχη που ο John Suhr εχει μεταφερει την επιχειρηση του στο ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ & φτιαχνει set neck κιθαρες της οποιες δεν τις πουλαει σε συγκεκριμενη τιμη αλλα "οσο μπορει ο καθενας να δωσει!" :lol:

 

Μετα ξαναμπαινεις στην παραπανω αναφερομενη μηχανη' date='γυριζεις στο 2006 & ποσταρεις την "εμπειρια" & τη "γνωση" σου στο www.noiz.gr προς τερψη των υπολοιπων... 8O[/quote']

 

Ή παρακολουθείς εκπομπές για την αρχαιοελληνική τεχνολογία που ήταν κρυμμένη σε μυστικές εγκαταστάσεις στην αφρική και μετά γράφεις για την αναγωγή της μπουζουκοκατασκευής των αρχών του περασμένου αιώνα στα μέρη της καπαδοκίας στη σύγχρονη νεοελληνική πραγματικότητα όπου αυτονομαζόμενοι κάστομ μπίλντερς έχουν κάψει πολλές γούνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου