Προς το περιεχόμενο

Ταστιερα απο ebony, maple η rosewood;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω καιρο αυτη την απορια και το εχω συζητησει μερικες φορες με φιλους μου αλλα θα θελα και γνωμες απο εσας. σε ποιο ξυλο απο τα παραπανω πιστευετε οτι "κυλλαει" καλυτερα το χερι?? για shreding κατασταση εννοειται ρωταω! σιγουρα παιζει ρολο και το παχος/ξυλο του λαιμου αλλα ας πουμε μονο για ταστιερα! ευχαριστω προκαταβολικα!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε νομιζω οτι σε αυτο που ρωτας παιζει ρολο το ξυλο της ταστιερας, αλλα του λαιμου...

Γιατι οταν παιζουμε οι ακρες των δακτυλων πατανε ταστα κατα 90%...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι σε αυτο που ρωτας παιζει ρολο το ξυλο της ταστιερας, αλλα του λαιμου...

Γιατι οταν παιζουμε οι ακρες των δακτυλων πατανε ταστα κατα 90%...

 

ΠΟΤΕ δεν παταμε ταστα!!Ταστα ειναι τα σιδερακια ;)

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι σε αυτο που ρωτας παιζει ρολο το ξυλο της ταστιερας, αλλα του λαιμου...

Γιατι οταν παιζουμε οι ακρες των δακτυλων πατανε ταστα κατα 90%...

ναι σιγουρα ειναι κ ο λαιμος,αλλα το εχω ακουσει απο πολλους να το λενε αυτο για την ταστιερα για αυτο ρωταω..καποιοι λενε για την maple οτι εκει κυλλαει ομορφα το χερι κλπ τετοια αλλα θελω να δω και αλλες αποψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται το παίξιμο. Για παραδειγμα εγώ που πατάω δυνατά τις χορδές, τα δαχτυλα μου ακουμπάν την ταστιερα αρκετά, ειδικά στα bends.

 

θα έλεγα πως ο έβενος γλιστραει περισσότερο, μετά το rosewood και μετα το maple.

 

τώρα για σρεντ, δε νομιζω να παιζει πολύ ρόλο, γιατι μάλλον οι σρεντάδες δεν βάζουν και πολλή δύναμη (αυτη την εντυπωση εχω, το λεω με κάθε επιφυλαξη)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, το ειδος του ξυλου δεν εχει τοση σημασια, κατα την γνωμη μου στο γλιστρημα σημασια εχει το βερνικι του μπρατσου.

ψυχολογικα κ μονο εμενα το maple μου φαινεται πιο γρηγορο, πιο ελαφρυ. αλλα κυριως ρολο παιζει το βερνικι που εχει το μανικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, το ειδος του ξυλου δεν εχει τοση σημασια, κατα την γνωμη μου στο γλιστρημα σημασια εχει το βερνικι του μπρατσου.

ψυχολογικα κ μονο εμενα το maple μου φαινεται πιο γρηγορο, πιο ελαφρυ. αλλα κυριως ρολο παιζει το βερνικι που εχει το μανικι.

ναι οντως το βερνικι τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα εχει τεραστια σημασια..γιατι εχει δινουμε την αντισταση οπως πιανουμε τον λαιμο οποτε εκει υπαρχει μεγαλυτερη τριβη,οσο μικροτερη τριβη τοσο πιο ευκολα θα γλυστραει το χερι! ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για το βερνικι(που βεβαια υπαρχει μονο στις maple ταστιερες).Εμενα που ιδρωνουν παρα πολυ τα χερια μου , κολλανε στο βερνικι της maple ταστιερας.Ειδικα στα bends τα πραματα ειναι πολυ ασχημα.Γι'αυτο και προτιμω rosewood.Εβενο δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα καποιοι απο 'δω μεσα (και οχι μονο) ορκιζονται σ'αυτον.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ δεν παταμε ταστα!!Ταστα ειναι τα σιδερακια ;)

 

Εννοουσα προφανως οτι παταμε τις χορδες στο υψος των ταστων...

 

Για να επανελθω στο θεμα θεωρω οτι απειροελαχιστη διαφορα κανει το ειδος του ξυλου της ταστιερας στο playability...Για να μην πω μηδενικη.

Μεγαλυτερο ρολο παιζουν τα ταστα (jumbo, medium etc...), το ξυλο του λαιμου και το ποσο λουστρο εχει...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου