Προς το περιεχόμενο

Ταστιερα απο ebony, maple η rosewood;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο έβενος δίνει αίσθηση shred, πήγαινε να δοκιμάσεις, αν και έβενο θα βρεις σε πιο ακριβές κιθάρες...π.χ parker

 

::) ::) ::)

 

Α και μαντεψε τι ταστιερα ΔΕΝ εχουν οι parker...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης, αδυνατω να καταλαβω πως νιωθετε ολοι τοσο πολυ το ξυλο της ταστιερας...

 

εσύ όταν κάνεις bends, δεν το νιώθεις το ξύλο? ειδικά στα bends στην σολ αν την σπρώχνεις με το δάχτυλο τοποθετημένο διπλα απο την χορδή και όχι κατευθείαν πάνω της, το δάχτυλο ακουμπάει μια χαρά.

 

εγώ καταλαβαίνω και αν έχει binding απο κάτω ή όχι.

 

αν μου βάλεις maple με rosewood ή έβενο, πιστεύω πως θα καταλάβω τη διαφορά.

rosewood με έβενο πιστεύω πως δε θα καταλάβω.

 

 

πάντως, για να μην παρεξηγούμαστε, το οτι καταλαβαίνουμε τι ταστιέρα ακουμπάει το δάχτυλό μας δεν σημαίνει οτι το υλικό της ταστιέρας παίζει ΤΟΣΟ μεγάλο ρόλο.

ειδικά για σρεντ πάιξιμο, που τα δάχτυλα πατάνε απαλα και καθετα τις χορδες.

 

στα μπεντς πιστεύω πως ο πιο καθοριστικός παράγοντας (κατασκευαστικός και ΟΧΙ σεταρισματος) είναι το υλικό των τάστων.

 

σίγουρα και το ξύλο της ταστιέρας παίζει ρόλο πάντως, ανάλογα και τον παίκτη.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε καταληγουμε στο οτι ολα ειναι θεμα φυσικης που συνεπαγεται απο το καθε στιλ παιξιματος του καθενος μας! σιγουρα ο λαιμος οταν ειναι καλα βερνικομενος γλειστραει το χερι μας ομορφα κ σιγουρα οταν δν παταμε ξυλο ταστιερας κινουμαστε γρηγορα πανω της,οποτε απ οτι καταλαβαινω δεν εχει σημασια το ξυλο της ταστιερας οσο η τεχνικη μας, και ειναι λογικο..το χερι μου στην Fendeρ μου που ο λαιμος ειναι maple(οχι βερνικομενος) κ η ταστιερα rosewood γλειστραει πιο ευκολα και ωραιι απ οτι στην gibson μου που εχει λαιμο βαμενο body finish black gloss! οποτε ο λαιμος ειναι σταντε οτι βοηθαει απο την αποψη τριβης που εχει οχι απο το ξυλο τοσο πολυ..τεσπα νυσταζω τωρα και θα την πεσω! θα τα πουμε ξανα παιδια! ευχαριστω για τισ πληροφοριες και τις γνωμες σας! BLACK METAAAAAAAAAL!  ;D :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν πιστευω πως επηρεαζει το γρηγορο παιξιμο το ξυλο της ταστιερας αλλα κυριως ο λαιμος. Εχω δυο κιθαρες μια με maple και μια με rosewood ταστιερα. Η καθε μια εχει τη δικη της αισθηση αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση παιχτικα ειναι το radius σε πρωτο βαθμο. Οσο για τον εβενο, μια φορα ειχα δανειστει τη carvin ενος φιλου και ειχα επαφη και με τετοιου ειδους ταστιερα! Μονο θετικα εχω να πω αλλα οχι μονο για τη ταστιερα αλλα για ολη τη κιθαρα!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου