Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για την ταλαιπωρημένη μου strat...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια συνοπτικη εισαγωγη πριν μπω στο θεμα.

Η κιθαρα ειναι μια Am Std Strat μοντελο 2008 αγορασμενη καλοκαιρι του 2009. Με εχει βολεψει τοσο απο πλευρας playability οσο και specs (πολυ καλα κλειδια, σταθερο κουρδισμα, ωραιο tremolo, ωραιο Olympic White χρωμα)...

 

Κλεινοντας 1 χρονο πλεον μαζι της εχω φτασει πλεον στα εξης συμπερασματα για το τι θελω απο μια strat:

 

1)Παντα μου αρεσε το κλασικο ηχοχρωμα strat.

2)Σχεδον ποτε δεν παιζω καθαρα στη θεση bridge.

3)Σχεδον παντα παιζω αρπισματα η ακορντα στη θεση middle και single notes ή mild overdrive περασματα στη θεση neck (την αγαπημενη μου θεση σε strat)

4)H κιθαρα εχει υποστει αρκετουτσικες αλλαγες μαγνητων... ::)

5)Θελω να την κανω λιιιιιιιγο πιο μοντερνα και all around για να μην αλλαζω μαγνητες καθε φορα που εχω ενα νεο project ή live αναγκες... Αλλα να ΜΗΝ της αλλοιωσω εντελως το ηχοχρωμα..! Κοινως θελω να την μετατρεψω σε ενα καλο session-all around εργαλειο, παντα πιστο στο χαρακτηρα της strat, αλλα να με βγαζει απο καθαρους ηχους μεχρι hard rock (στη χειροτερη των περιπτωσεων hard...)

6)Μου αρεσουν οι hum cancelling μαγνητες καθως με ενοχλει αρκετα το βουητο οταν βαζω λιγα παραπανω γκαζια...

7)Δεν ειμαι καγκουρας, κοινως δεν τη θελω για να παιζω metal..!  :D

 

Με βαση ολα αυτα και με την οποια εμπειρια εχω αποκτησει, πιστευω πως ενας μαγνητης τυπου DiMarzio Cruiser Neck ειναι οτι χρειαζομαι για τη θεση αυτη. Εχει ολα τα χαρακτηριστικα που θελω και μπορει να σταθει καλα τοσο σε καθαρο, οσο και σε overdriven ηχο...

 

Για τη θεση middle ειναι πολυ πιθανο να κρατησω το μαμισιο, καθως για αυτα που τον θελω δεν ειναι καθολου κακος.

 

Παμε τωρα στην ταλαιπωρημενη bridge θεση...Απο τον μαμισιο της strat, εχω περασει μεταξυ αλλων στον DiMarzio Heavy Blues 2 (o οποιος ειναι εξαιρετικος μαγνητης by the way...) και στον Suhr DSH+ που φοραω αυτη τη στιγμη (ναι full sized humbucker και ιδιαιτερα high output αλλα οι αναγκες ειναι αναγκες...) ο οποιος ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ..! (Off topic ON) Ακομα και με distortion μπορεις να παιζεις ακορντα και στις 6 χορδες και να ακους μια μια καθε νοτα. Συντομα ομως θα τον αποχωριστω απο τη strat και το πλεον πιθανο ειναι να τον κρατησω, γιατι ειναι κριμα να τον πουλησω. (Off topic OFF)

 

Θελω να ακουσω προτασεις για εναν bridge μαγνητη (σε μεγεθος μονου κατα προτιμηση αν και πλεον εχω και H-S-S pickguard) ωστε να πλαισιωσει τον Cruiser ο οποιος εχει λιγο πιο ''τσιμπημενο'' output απο εναν low output fender single coil.

 

Κανοντας ενα ψαξιμο στο tone chart του DiMarzio κοιταω για μαγνητες με moderate outpout (μεχρι 250-280) και σκεφτομαι ηδη Air Norton S (DP180), Chopper (DP184) αφου θελω αρκετα mids και bass στη θεση αυτη (για να κανω λιγο πιο ''γεματο'' τον ηχο  της strat...)

 

Ποια η γνωμη σας για αυτους τους 2? Τι αλλο εχετε να προτεινετε..?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα..! (Συντομα θα κοιταξω να ανεβασω photos απο τα πριν και τα μετα της καθε εγχειρησης)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5)Θελω να την κανω λιιιιιιιγο πιο μοντερνα και all around για να μην αλλαζω μαγνητες καθε φορα που εχω ενα νεο project ή live αναγκες... Αλλα να ΜΗΝ της αλλοιωσω εντελως το ηχοχρωμα..! Κοινως θελω να την μετατρεψω σε ενα καλο session-all around εργαλειο, παντα πιστο στο χαρακτηρα της strat, αλλα να με βγαζει απο καθαρους ηχους μεχρι hard rock (στη χειροτερη των περιπτωσεων hard...)

6)Μου αρεσουν οι hum cancelling μαγνητες καθως με ενοχλει αρκετα το βουητο οταν βαζω λιγα παραπανω γκαζια...

7)Δεν ειμαι καγκουρας, κοινως δεν τη θελω για να παιζω metal..!  :D

 

Πρώτον....έτσι όπως μας τα λές δεν μου βγάζεις καθόλου α΄τομο που θα κατασταλάξει όποιους μαγνήτες και να πάρεις (δεν το λέω για κακό..ούτε καλό) ;D

και στην τελική τι ποσοστό είναι αυτό που οι μαγνήτες δίνουν στον τελικό ήχο για να κάθεσε να σκας ένα σωρό χρήματα σε αλλαγές?

 

Δεύτερον .....καγκουρες υπάρχουν παντού,δεν ειναι οι μεταλάδες κάγκουρες.

Απλά επειδή ειναι κυρίως μια μουσική intro για κάποιον, υπάρχει ενθουσιασμός και το αιμα βράζει.

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον....έτσι όπως μας τα λές δεν μου βγάζεις καθόλου α΄τομο που θα κατασταλάξει όποιους μαγνήτες και να πάρεις (δεν το λέω για κακό..ούτε καλό) ;D

και στην τελική τι ποσοστό είναι αυτό που οι μαγνήτες δίνουν στον τελικό ήχο για να κάθεσε να σκας ένα σωρό χρήματα σε αλλαγές?

 

Δεύτερον .....καγκουρες υπάρχουν παντού,δεν ειναι οι μεταλάδες κάγκουρες.

Απλά επειδή ειναι κυρίως μια μουσική intro για κάποιον, υπάρχει ενθουσιασμός και το αιμα βράζει.

 

Οχι, κατασταλλαγμενος ειμαι οσον αφορα στο ηχοχρωμα που θελω...Το γεγονος οτι εχω αλλαξει αρκετους μαγνητες δε συνεπαγεται αναποφασιστικοτητα. Ουτως η αλλως σε δυο απο τις 3 θεσεις (neck, middle) εχω καταληξει πλεον... Απλα με high output στο bridge ειναι σα να ακους διαφορετικη κιθαρα σε σχεση με τους αλλους 2 μαγνητες.

 

Οι μαγνητες ειναι μεγαλο ποσοστο του ηχου μου. ΕΠΡΕΠΕ να ακουγες την κιθαρα μου μετα την εκαστοτε αλλαγη μαγνητων. Δε θα πιστευες οτι ειναι η ιδια κιθαρα...

 

Δε με καταλαβες καλα. Δεν ειπα οτι ειναι οι ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ καγκουρες...Ειπα οτι καγκουρια ειναι να βαλεις ultra high output μαγνητη στη θεση bridge και να αρχισεις τα κοπανηματα. Αν παλι δε συφωνεις με αυτο keep in mind οτι ειναι απλα η ΔΙΚΙΑ μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ οπτικη γωνια στο πως βλεπω μια strat...

 

Τελος ας αποφυγουμε τα off topic. Περιμενω γνωμες για αυτους τους μαγνητες ή αλλες ιδέες που μπορει να μην εχω σκεφτει... ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον TONE ZONE S (DP 189) τον σκεφτηκες?

Εχει ελαφρως μεγαλυτερη εξοδο και αν και δεν εχω ακουσει τον συγκεκριμενο,το μεγαλο του αδερφακι (full humbucker) το συμπαθω ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον yannis37

Κ έγω να προσθέσω αυτά..

Νομιζω ότι τα έχεις πεί όλα μόνος σου το τι θέλεις...κ η επιλογή πρέπει να γίνει απο εσένα γιατί κ ότι καλύτερο να σου προτείνουν τα παιδιά του Νοιζ είμαι σίγουρος ότι είτε δεν θα σου αρέσει ήτε θα το αλλάξεις μέσα στο μήνα...(γιατί με αυτά που δηλώνεις κάνεις πολλές αλλαγές κ πάντα κάτι σου βρωμάει κ σου ξινίζει);D

Δεν είναι κακό να πειράματίζεσαι αλλα εσύ σε μία κιθάρα έχεις κάνει πολλές παρεμβάσεις....κ δεν βρίσκεις λύση! :-\

Αυτά στα λέω φιλικά κ όχι για κακό(προς θεού) ;D ;D ;D

 

Κοίταξες μήπως υπάρχει  κιθάρα ώστε να είναι αυτό που θέλεις?

Γιατί άν υπάρχει πόνταρε σε κάτι που δεν θα είσαι συνέχεια στο σφυρί κ στο καλέμι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ η επιλογή πρέπει να γίνει απο εσένα γιατί κ ότι καλύτερο να σου προτείνουν τα παιδιά του Νοιζ είμαι σίγουρος ότι είτε δεν θα σου αρέσει ήτε θα το αλλάξεις μέσα στο μήνα...(γιατί με αυτά που δηλώνεις κάνεις πολλές αλλαγές κ πάντα κάτι σου βρωμάει κ σου ξινίζει);D

 

Για ποιο λογο εισαι σιγουρος πως οτι και αν βαλω θα μου ξινισει? Δε νομιζω οτι εχω δωσει αυτη την εντυπωση...

 

Δεν είναι κακό να πειράματίζεσαι αλλα εσύ σε μία κιθάρα έχεις κάνει πολλές παρεμβάσεις....κ δεν βρίσκεις λύση! :-\

 

Οπως πολλες αλλαγες εχει κανει το 99,9999% αυτων που εχουν strat... Σου ΞΑΝΑτονιζω οτι ΛΥΣΗ εχω βρει στις 2 απο τις 3 θεσεις... Ψαχνω κατι all around με λιγο πιο τσιμπημενο output απο εναν vintage μαγνητη στη θεση bridge...THAT'S ALL

 

Κοίταξες μήπως υπάρχει  κιθάρα ώστε να είναι αυτό που θέλεις?

 

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ η strat..! Ειναι αυτο που θελω, το αλλο μου μισο..!!! Παιζω new rock, blues, prog rock (που ειναι το βασικο μου) και στα τσακιρ κεφια hard rock... ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ..! Ψαχνω εναν μαγνητη που να μπορει να παιξει με τον καταλληλο εξοπλισμο κατι μεταξυ prog rock ΜΕΧΡΙ το ΠΟΛΥ Hard Rock...

Το ξαναπεω για 3η φορα και συγγνωμη για το υφος, ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ bridge!

Εχω αλλες κιθαρες που με καλυπτουν μια χαρα στο κατι παραπανω αν χρειαστει.

 

Ελπιζω να μην παρεξηγησεις τον τονο της απαντησης μου απλα εχω λαβει 3 απαντησεις και μονο μια εχει τουλαχιστον μια προταση για αυτο που ζητησα... :-\

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις τον Cruiser μαλλον εχεις 500αρια ποντεσιομεντρα...

Εμενα προσωπικα δε μου αρεσει κανεις dimarzio(σα τον ignatio ενα πραμα)...

Για να σου προτεινω ενα σετ απο seymour διαλεξε και παρε με οποιοδηποτε συνδιασμο:

 

B:custom custom(SH-11) - pearly gates(SH-PG1)

M:Classic Stack(STK-4) - Duckbucker(SDBR-1)

N:Classic Stack(STK-4) - Little 59(SLSD-1)

 

Ψαξε,ακου κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον TONE ZONE S (DP 189) τον σκεφτηκες?

Εχει ελαφρως μεγαλυτερη εξοδο και αν και δεν εχω ακουσει τον συγκεκριμενο,το μεγαλο του αδερφακι (full humbucker) το συμπαθω ιδιαιτερα.

 

Καταρχας ευχαριστω για την προταση...

Οντως, αυτο που με φοβιζει στον Tone Zone S ειναι οτι εχει και αυτος αρκετα μεγαλη εξοδο και εχω αμφιβολιες στο κατα ποσο θα συνεργαστει καλα με τους αλλους 2...

Αλλα βλεποντας τον στο Tone Chart εχει αρκετα mids-bass κατι που μου αρεσει... ;)

Πιο πολυ ειμαι στο να παρω καποιον με ελαχιστα περισσοτερο output απο εναν vintage μαγνητη παρα καποιον με αρκετα μεγαλο output. Ο λογος ειναι οτι με βαση αυτα που εχω ακουσει απο τις αλλαγες οι πρωτοι μου ταιριαζαν καλυτερα στο αυτι και ''συνεργαζονταν'' καλυτερα με τους αλλους 2 (mid-neck)...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις τον Cruiser μαλλον εχεις 500αρια ποντεσιομεντρα...

Εμενα προσωπικα δε μου αρεσει κανεις dimarzio(σα τον ignatio ενα πραμα)...

 

Εμενα μου αρεσουν πολυ οι DiMarzio (και στην αλλη μου κιθαρα εχω Paf Pro που τους θεωρω εξαιρετικους) και λογω Cruiser (τον οποιο δεν εχω εγκαταστησει ακομα αλλα τον εχω ακουσει σε strat και μου αρεσει ΠΟΛΥ) θελω μαγνητες της ιδιας εταιριας ωστε να υπαρχει μια καποια ηχητικη ''συμφωνια''...

Δεν ξερω αν συμφωνεις ή διαφωνεις σε αυτο.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για την προταση...

Οντως, αυτο που με φοβιζει στον Tone Zone S ειναι οτι εχει και αυτος αρκετα μεγαλη εξοδο και εχω αμφιβολιες στο κατα ποσο θα συνεργαστει καλα με τους αλλους 2...

Αλλα βλεποντας τον στο Tone Chart εχει αρκετα mids-bass κατι που μου αρεσει... ;)

Πιο πολυ ειμαι στο να παρω καποιον με ελαχιστα περισσοτερο output απο εναν vintage μαγνητη παρα καποιον με αρκετα μεγαλο output. Ο λογος ειναι οτι με βαση αυτα που εχω ακουσει απο τις αλλαγες οι πρωτοι μου ταιριαζαν καλυτερα στο αυτι και ''συνεργαζονταν'' καλυτερα με τους αλλους 2 (mid-neck)...

 

Να εισαι καλα...

Οντως τονικα πλησιαζει αυτο που θελεις ο συγκεκριμενος αλλα μαλλον για να τιμησει το ονομα του θα ειναι γκαζιαρης και αυτος.

Απ την αλλη λιγο παραπανω γκαζι δεν εβλαψε κανεναν!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου