Προς το περιεχόμενο

SySex commands. Γενική απορία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταφερα σημερα να στησω στο fantom g μερικα external studio sets ωστε να ελεγχω το poly evolver rack μου σε πραγματικό χρόνο.

 

Βεβαια παλι δεν εχω φουλ ελεγχο, λόγω του περιορισμενου αριθμου CC#. Πχ δεν εχω ελεγχο στα lfo's κατι αρκετα σημαντικο.

 

Διαβασα απο δω και απο κει οτι γι'αυτο το λογο χρησιμοποιουνται τα SysEx, που προσφερουν μεγάλο αριθμο ελεγχομενων παραμετρων.

 

Διαβαζοντας το manual του poly evolver πεφτω πανω σε ενα chart του τυπου

 

Status                    Description

 

1111 0000               System Exclusive (SysEx)

0000 0001               DSI ID

0010 0000               Evolver ID

0000 0001               File Version

0000 0001               Program Parameter

0vvv vvvv               Parameter Number 0 – 127. Parameters are in the same order as Evolver. The Parameter data starts on page 61.

 

0000 vvvv               Parameter value, LS Nibble

0000 vvvv               Parameter value, MS Nibble

1111 0111               End of Exclusive (EOX)

Τα παραπανω ειναι για το program mode και εχει αντιστοιχα για combo mode, global mode κτλ.

και κάπου παρακάτω, υπάρχουν οι παραμετροι για καθε λειτουργια

 

πχ

 

Program Parameter Data

 

Parameter                 Range                  Description

0                             0 - 120                Oscillator 1 Frequency, 0 – 120 in semitones

 

1                             0 - 100                Oscillator 1 Fine Tune; 0 = -50 cents κτλ

 

2                             0 - 102                Oscillator 1 Shape (0 Sawtooth,1 Triangle, 2 Sawtooth/triangle mix, 3 – 102 Pulse Wave, Pulse width 0 - 99

 

κτλ κτλ.

 

 

------------------------------------------

 

Και ετσι εχει ολες τις παραμετρους. Μπορώ εγω να κανω map αυτες τις εντολες στο fantom g μου? Και αν ναι, πως ακριβως?

 

Αν οχι, υπάρχει καποιο controller που να μπορει να το κάνει?

 

 

Παραθετω και το manual του οργανου

 

http://www.davesmithinstruments.com/downloads/docs/Poly_Key_Manual_1.3.pdf

 

απο σελιδα 48 ξεκινανε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ευθείας δε νομίζω να γίνεται (ίσως και να γίνεται απλά δεν έτυχε να το επιχειρήσω). Δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι αυτά τα external sets στο Fantom G.

 

Για δοκίμασε να βάλεις το MIDI-Ox. Σύνδεσε τα και τα δύο και άνοιξε τα monitor windows να δεις όταν περιστρέφεις ένα κουμπάκι (π.χ. LFO rate) τι ακριβώς μεταδίδεται. Μπορείς να κάνεις την απεικόνιση (mapping) από κει μέσα.

 

Αν δεις ότι έχεις προβλήματα με την ταχύτητα άλλαξε τιμές στα buffers γιατί τα sysex είναι γενικά ογκώδη μηνύματα και πάνε με το πάσο τους. Χώρια ότι η ταχύτητα αποστολής/λήψης από τα Fantom G και PolyEvolver μάλλον θα είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα το Midi-Ox και θα το δοκιμάσω αργοτερα.

 

Οπότε μαλλον θα είναι δυσκολη η απευθειας επικοινωνια. Και λόγω του ότι δεν εχω δει καποια ρυθμιση για τα sliders και τα knobs που να παραπέμπουν σε Sysex.

 

Aν και η βασική δουλεια γίνεται πλεον γρήγορα με τα CC, δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα να χειρίζομαι τα lfo απο το μηχανημα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς σε ένα ή και παραπάνω [LIVE SET] να αναθέσεις από το [CONTROL] τι δουλειά να κάνουν τα knobs, sliders κλπ. Εδώ δεν μπορείς να αναθέσεις SysEx.

 

Για SysEx μπορείς να το κάνεις μέσω των [PADS] με σταθερές μεταβλητές στα SysEx και να τα αποθηκεύσεις ως [PHRASE - RPS] που θα αναθέσεις την ενεργοποίησή τους μέσω των pads ή keyboard και όλα αυτά θα τα αποθηκεύσεις στο πιό πάνω [LIVE SET].

 

Το External αφορά εξωτερικά MIDI κανάλια - μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου