Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Ταστιέρας σε ΜΜ (Maple χωρίς λούστρο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το λινκ, όμως το thomann έχει αποσύρει το σετακι της ΜΜ που λέτε και δε μπορω να το βρώ! Αν είναι εύκολο πείτε μου πιο άλλο μπορώ να πάρω απο αυτή τη σελίδα:

 

http://www.thomann.de/gr/cleaning_agents.html

 

αφου θα παραγγείλω σύντομα απο αυτο το μαγαζί!

Ακόμα, το ghs fast fret

 

http://www.thomann.de/gr/ghs_fast_fret.htm

 

το οποιο το εχει ηδη φίλος τι ακριβως κανει? μπορει να βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Φίλε om, διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά αυτό που σου πρότεινε ο συνάδελφος παραπάνω:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165362.0

 

Διάβασέ το ΟΛΟ όμως, έτσι?  ;)

 

Εκεί θα δεις και που μπορείς να βρεις το σετάκι που ψάχνεις... στα οπλοπωλεία.  ;)

 

Για τον καθαρισμό, η ΕΒΜΜ έχει βγάλει και τα wonder wipes που είναι εμποτισμένα πανάκια, απ'ότι λένε με πορτοκαλέλαιο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψή μου είναι να την πάς να σου την περάσει κάποιος μάστορας τουλάχιστον sealer.

 

Έτσι όπως είναι έχει πόρους και αν τραβήξει δύσκολα θα καθαρίσει.

Άλλα στη συγκεκριμένη είναι δηλημα....πάντως είναι κρίμα να λερώσει... :(

 

να μην εμπιστευτει δλδ τη ΜΜ που εχει ετσι το οργανο, και να εμπιστευτει καποιο μαστορα...

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην εμπιστευτει δλδ τη ΜΜ που εχει ετσι το οργανο, και να εμπιστευτει καποιο μαστορα...

 

Σωστό. Η αλήθεια είναι πως χιλιάδες όργανα της εταιρείας σε όλο τον κόσμο, εδώ και δεκαετίες, δεν έχουν πάθει τίποτα, αν τα προσέχεις λιγάκι.  ;) Και μιλάμε για συνθήκες υγρασίας και με εναλλαγές θερμοκρασίας πολύ πιο ζόρικες από τις δικές μας.

 

Ελάχιστοι πηγαίνουν και περνούν το μπράτσο βερνίκι, χάνουν όμως έτσι την αίσθηση που μόνο ένα μπράτσο EBMM έχει.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gunstock oil λεγεται αυτο που  εχουν  τα περισσοτερα maple fingerboards, maple necks της ΜΜ.

 

Πηρα μια MM Axis Supersport προσφατα, η οποια  και το neck και το fingerboard ειναι unfinished, δηλαδη με gunstock oil. Εχει αρχισει και σκουρενει λιγο με τον καιρο, αλλα αυτο ειναι το ωραιο, θελω  οι κιθαρες μου να φαινονται και να ειναι χρησημοποιημενες. Μ' αρεσει πολυ αυτο, αλλωστε δεν ειναι παρα εργαλεια, δεν θα τις  βαλω σε καμια εκθεση.

 

Αν ομως θες να την κρατησεις καθαρη την ταστιερα σου, θα σου προτεινα  να την καθαριζεις μετα απο καθε φορα που παιζεις με ενα στεγνο πανακι, επισης μην κανεις χωματουργικες εργασιες πιο πριν και μην αλλαξεις τα λαδια απ το αμαξι(καθαρα χερια).

 

Μην βαλεις πανο mambo jumbo καθαριστικα ουτε βερνικια.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με πειράζει που η ταστιέρα μαυρίζει σιγά σιγά, το μπάσο μου μεγαλώνει και αποκτά πιο vintage look με τον καιρό (θα μου θυμίζει όσα περάσαμε μαζί  ;D) ούτε περιμένω να γίνει ξανά όπως οταν το έβγαλα απο το κουτί! Απλά θέλω όσο μπορώ να το διατηρώ για να μη γίνει ολόμαυρο! Οπότε θα πάρω αυτό το λάδι για τα όπλα!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως θες να την κρατησεις καθαρη την ταστιερα σου, θα σου προτεινα  να την καθαριζεις μετα απο καθε φορα που παιζεις με ενα στεγνο πανακι, επισης μην κανεις χωματουργικες εργασιες πιο πριν και μην αλλαξεις τα λαδια απ το αμαξι(καθαρα χερια).

 

Μην βαλεις πανο mambo jumbo καθαριστικα ουτε βερνικια.

 

Ισα ισα δεν ιδρώνω καθόλου στα δάκτυλα και παίζω πάντα με καθαρά χέρια απλά δε γίνεται να αποφύγω την παραμικρή φθορά. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με πειράζει που η ταστιέρα μαυρίζει σιγά σιγά, το μπάσο μου μεγαλώνει και αποκτά πιο vintage look με τον καιρό (θα μου θυμίζει όσα περάσαμε μαζί  ;D) ούτε περιμένω να γίνει ξανά όπως οταν το έβγαλα απο το κουτί! Απλά θέλω όσο μπορώ να το διατηρώ για να μη γίνει ολόμαυρο! Οπότε θα πάρω αυτό το λάδι για τα όπλα!!! :P

 

Μην ξεχασεις την βουρτσα  ;D ;D ;D ;D ;D

322-325-327-330-335-338-341-345-350.jpg

μπορεις  να την κανεις και Scallop μ αυτα  ;D

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια MM Axis Supersport προσφατα, η οποια  και το neck και το fingerboard ειναι unfinished, δηλαδη με gunstock oil. Εχει αρχισει και σκουρενει λιγο με τον καιρο, αλλα αυτο ειναι το ωραιο, θελω  οι κιθαρες μου να φαινονται και να ειναι χρησημοποιημενες. Μ' αρεσει πολυ αυτο, αλλωστε δεν ειναι παρα εργαλεια, δεν θα τις  βαλω σε καμια εκθεση.

 

Μ'αρέσεις.  ;D

 

Welcome to the EBMM club.  ;D

 

Είχα ανεβάσει και παλιότερα φωτό της δικιάς μου, που, στα 9 περίπου χρόνια ζωής έχει αποκτήσει ένα απολύτως "vintage tint".  ;D Καμμιά φορά μάλιστα μου τη σπάει που το μπράτσο στην 25th Anni. φαίνεται τόσο άσπρο. Στη φωτό φαίνεται η διαφορά.

 

Με λίγα λόγια μην τρελλαίνεστε, το untreated maple μπράτσο θα σκουρήνει σίγουρα, με λίγη προσοχή και περιποίηση θα αποφύγετε τη μπίχλα και το μαύρισμα.

ASS_and_25th.thumb.jpg.33c7f1836f392a7d18388cb036246a84.jpg

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου