Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή ή μπάσο???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και το ανέφερα πρώτη το να ζει από τη μουσική, ας εξηγηθώ εγώ. Θεωρώ όπως πολύ σωστά είπε και ο Xminor πως άμα νιώθεις και έχεις μεράκι και με ένα πάμφτηνο όργανο κάνεις μια χαρά το κέφι σου. Οπότε για μένα ένα πανάκριβο odyssey, ακόμα και ένα αμερικάνικο fender jazz δεν μου λένε και τίποτα. Δε θα με κάνουν αυτά να παίξω καλύτερα ή να το ευχαριστηθώ περισσότερο. Μάλλον μια καλή μπάντα και πολλή προσπάθεια θα κάνουν αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα από το όποιο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε θα με κάνουν αυτά να παίξω καλύτερα ή να το ευχαριστηθώ περισσότερο. Μάλλον μια καλή μπάντα και πολλή προσπάθεια θα κάνουν αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα από το όποιο όργανο.

Αναμφίβολα μεν αλλά (και είναι αυστηρά προσωπική άποψη) για να το ευχαριστηθώ, μου αρέσει να έχω ένα καλοστημένο όργανο το οποίο δεν θα είναι ακριβό και το οποίο σιγά σιγά θα έχω πειράξει κατά το δοκούν και εν τέλει θα μου ανήκει και δεν θα του ανήκω.

Και προπαντός κάθε φορά που θα το βλέπω θα σκάω ένα χαμόγελο ικανοποίησης.

 

Και ο μινόρες (πάλι) έχει δίκιο.

Χιλιάρικο; Και στα μισά βρίσκεις οργανάρες.

 

Αν κρατήσεις το μυαλό σου ανοιχτό και τον κ@λο σου κλειστό, ευκαιρίες θα βρεις πολλές.

 

Μιας και ακόμα δεν ξέρεις, κανέ μια γύρα και βρες τουλάχιστον αυτά που ΔΕΝ θες και εμείς εδώ είμαστε να σε ξαναμπερδέψουμε ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω πως με ένα φτηνό όργανο είσαι καλυμένος είσαι καλυμένος πάντα. Κάποια πράγματα, απλώς δεν τα έχουν, τόσο σχετικά με την άνεση οσο και με τον ήχο. Απο την άλλη πλευρά από κάποια τιμή και πάνω,αυτό που αλλάζει είναι κυρίως η εμφάνιση  και όχι η ποιότητα του ήχου/άνεση

Επίσης θα διαφωνήσω με την άποψη πως ένα καλό μπάσο σε έναν κακό ενισχυτή θα ακουστεί καλά. Δεν θα ακουστεί όσο καλά θα δικαιολογούσε η τιμή του. Απο την άλλη ένα πολύ μέτριο μπάσο σε έναν καλό ενισχυτη θα ακουστεί σαν κάτι πολυ πανω απ τα λεφτά του.

Ενα καλό μπάσο (οχι απαραίτητα πάνω απο 1000ε) με έναν καλό ενισχυτή λοιπόν ειναι μάλλον η καλύτερη επιλογή μιάς και το ποσό που δια8έτεις αφήνει περιθώριο και για τα δύο.

Επίσης ,είδα πως σκέφτεσαι για odyssey μπάσα. Ως κάτοχος ενός και έχοντας παίξει με το λιγότερο 5 έχω να πώ πως α)έχουν πολύ ιδιαίτερο ήχο στο 99% των περιπτώσεων, με αποτέλεσμα να μην ταιριάζουν πάντα στον ήχο της μπάντας β) η δουλειά του κατασκευαστή τους δεν είναι πάντα σταθερά ποιοτική με αποτέλεσμα ορισμένα απο αυτά να ακούγονται ΤΕΛΕΙΑ και ορισμένα να ακούγονται σαν μπασα πολύ μικρότερης αξίας

Βρες να δοκιμάσεις επομένως ειναι το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις.

 

Φιλικά Δημήτρης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω πως με ένα φτηνό όργανο είσαι καλυμένος είσαι καλυμένος πάντα.

Δεν το λέει κανείς αυτό.

Εξαρτάται βέβαια ο καθένας τι απαιτήσεις έχει από το όργανό του.

Προσωπικά, θα θεωρούσα ύβρη (αλλά και άβολο) να έχω ένα ακριβό, υψηλής ποιότητας όργανο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν παίδες...

 

@evilnye:δεν πρόκειται να έδινα 1800 για μια κεφαλή...για όνομα...για την κεφαλή θα υπολόγιζα (μιας και δν χρειαζομαι παραπάνω από 500-600W) γύρω στα 500-700Ε!

Όσο για μπάσσο για τις 5 χορδές είμαι σίγουρος για τους μαγνήτες όμος όχι!Για να πω την αλήθεια θα προτιμουσα humbuckers επειδή νομίζω είναι πιο εβέλικτοι!Οι single coils (fender style) έχουν κλάσσικό ήχο και οχι και τόσο ευέλικτοι όσο άλλοι ακόμα και σε active όργανα!Οσον αφορά το ήχείο είμαι εξασφαλισμένος σε live προβες και λοιπά από τον ηχολήπτη μας, οπότε δν με απασχολει αυτό ιδιαίτερα...ακόμα!

 

@Neurotic667 & X-minor:

Με την μπάντα κάνουμε πρόβες σε στούντιο οπου παιζω με εναν behringer κεφάλι και 4x10 καμπίνα(το κεφάλι λιγα πράγματα)!Αλλα σύντομα θα μετακομίσουμε σε δικό μας στούντιο όπου κονσόλες και λοιπά έχουμε εξασφαλισμένα απ΄πο δικό μας έμπειρο άνθρωπο!Όσο για το μπάσσο και την αξία του έχω ακούσει και συμφωνώ απόλυτα ότι το οργανο πρέπει να το ερωτευτείς πρώτα!Έχω παέι ο ίδιος στον Ιωαννίδη, έχω παίξει και στο παρελθόν με μπάσα του αλλα δν μπορώ να πω ότι τα ερωτεύτικα...εκτός από ένα ίσως αλλα πολύ ακριβό γ μένα!Αντίθετα μόλις έπαιξα ένα stingray 5 δεν ήθελα να το αφήσω!Ωστόσο δεν μπορώ να αποφασίσω γιατι δν έχω δει τα fender για παραδειγμα..!Τέλος, όπως το σκέφτομαι εγώ θα ήθελα να πάρω κάτι καλό ώστε να με καλύπτει στα διαφορα στυλ και να μην χρειαστώ κάτι άλλο από πλευρα΄ς μπασσου τα επομενα χρόνια!Το ίδιο ισχύει και για το κεφάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέει κανείς αυτό.

Εξαρτάται βέβαια ο καθένας τι απαιτήσεις έχει από το όργανό του.

Προσωπικά, θα θεωρούσα ύβρη (αλλά και άβολο) να έχω ένα ακριβό, υψηλής ποιότητας όργανο.

 

Τα τελευταια 3 χρόνια ειχα ενα κινεζικο μπασο swing των 300ευρω και με αυτό έπαιζα swing ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέμε περί φθηνών vs ακριβώς οργάνων είναι ουσιαστικά ο παράγοντας βίτσιο. Κι εγώ θέλω ένα rick και μαζεύω τις πενταροδεκάρες μου μπας και το πάρω κάποτε, αλλά ΞΕΡΩ ότι είναι υπερβολή και δεν μου "χρειάζεται". Αν κάνει κάποιος δέκα gigs το χρόνο θεωρώ υπερβολή να σκάσει 2 χιλλιάρικα για ένα όργανο. Εκεί βέβαια μπαίνει και ο παράγοντας βίτσιο, όπου ο καθένας πράττει ότι του υπαγορεύει το κεφάλι του κι ότι του επιτρέπει η τσέπη του. Ουδέν μεμπτόν. Κατά τ'άλλα, αν μπορεί να σεταριστεί σωστά ένα μπάσσο, τότε είναι αρκετό. Δεν χρειάζεσαι απαραίτητα wenge και bubinga κι ένα ζευγάρι basslines με aguilar 18 συχνοτήτων για να βγάλεις ήχο της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια 3 χρόνια ειχα ενα κινεζικο μπασο swing των 300ευρω και με αυτό έπαιζα swing ;)

 

 

τα swing είναι πολύ οκ όργανα! αν δεν κάνω λάθος τα πιο ακριβά τα φέρνε ο κουρμπής παλιότερα (σορρυ για το οφ-τοπικ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα swing είναι πολύ οκ όργανα! αν δεν κάνω λάθος τα πιο ακριβά τα φέρνε ο κουρμπής παλιότερα (σορρυ για το οφ-τοπικ)

 

Nαι μια χαρα με έβγαλε και μενα το οργανο(σορρυ για το οφ-τοπικ)2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο παντως το μπασο που θα παρεις να "βγαλει τα λεφτα του".Αν εισαι επαγγελματιας ειτε το θες ειτε οχι θα τα βγαλει αν δεν εισαι μπορει να μην τα βγαλει ποτε.

Δεν το θεωρω κριτηριο.Το θεμα ειναι να γουσταρεις εσυ και να μην μετανειωσεις για την αγορα σου.Ανεκτιμητη αξια :)!Ενα μετριο μπασο ειναι πολυ πιθανο να ψαχνεις να το πουλησεις σε ενα χρονο στη μιση τιμη ενω ενα ΜΜ Sterling ειναι λιγες οι πιθανοτητες να μη σε ικανοποιησει.Κατα τη γνωμη μου εφόσον διαθετεις τα χρηματα γιαυτο το σκοπο παρε κατι καλο.Oι στιγμες που θα περασεις με το Sterling(διχνω και τις προτιμησεις μου) :) αξιζουν τα λεφτα αυτα και με το παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου