Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή ή μπάσο???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 1900 ευρω παιρνεις:

AMP > 900 euro

http://www.thomann.de/gr/orange_bass_terror_500.htm > 600euro

http://www.thomann.de/gr/ashdown_mag410t.htm > 300 euro

BASS > 1000 euro

http://cgi.ebay.com/ERNIE-BALL-MUSICMAN-STINGRAY-5-STRING-BASS-/190410634045?cmd=ViewItem&pt=Guitar&hash=item2c555bb33d

 

Tο ΜΜ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΟΜΑΝΝ, θα σκασεις τζάμπα λεφτά ενω στο ebay πραγματικα τα σκοτώνουν...

Οριστε με τα λεφτα που εχεις παίρνεις εξοπλισμό που ΤΑ ΣΠΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@evilnye:δεν πρόκειται να έδινα 1800 για μια κεφαλή...για όνομα...για την κεφαλή θα υπολόγιζα (μιας και δν χρειαζομαι παραπάνω από 500-600W) γύρω στα 500-700Ε!

Όσο για μπάσσο για τις 5 χορδές είμαι σίγουρος για τους μαγνήτες όμος όχι!Για να πω την αλήθεια θα προτιμουσα humbuckers επειδή νομίζω είναι πιο εβέλικτοι!Οι single coils (fender style) έχουν κλάσσικό ήχο και οχι και τόσο ευέλικτοι όσο άλλοι ακόμα και σε active όργανα!Οσον αφορά το ήχείο είμαι εξασφαλισμένος σε live προβες και λοιπά από τον ηχολήπτη μας, οπότε δν με απασχολει αυτό ιδιαίτερα...ακόμα!

 

Εγώ εννοούσα πως είναι πολλά 1900 και για όλο το πακέτο. Anyway. Δικά σου τα λεφτά δική σου και η επιλογή.

 

Τα Musicman φυσικα και είναι εξαιρετικά όργανα. Έχω δοκιμάσει μόνο 4ρι και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις Fender, βέβαια επειδή είχα 5ρι φέντερ μεχρι πριν κάποιο καιρό, να είσαι προετοιμασμένος πως πρόκειται για βαρύ όργανο, και κατά τη γνώμη μου κάπως άβολο. Ο ήχος του για μένα είναι απίστευτα όμορφος.

Σε 5ρι επίσης νομίζω πως επιβάλλεται να δοκιμάσεις warwick. Προσωπικά αν ξαναέπαιρνα 5ρι warwick θα έπαιρνα. Είναι τρομερά προσεγμένα, και υπάρχουν διάφορες επιλογές. Με μονούς μαγνήτες, με humbuckers, active, passive. Πολύ χαρακτηριστικό είναι το round μπράτσο τους. Δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Περί ευελιξίας, είναι ένα πράγμα που βρίσκω κάπως υπερτιμημένο. Εκτός και αν δεν έχεις καταλήξει στον ήχο που θα ήθελες να έχεις ή θα ήθελες να μπορείς να παίζεις τα πάντα (που θα αργήσει πολύ να γίνει) προσωπικά θα έλεγα να μην ψάχνεις για το όργανο που κάνει τα πάντα. Όποιο και να πάρεις σε σωστά χέρια θαύματα θα κάνει!

Και για να μη σε ξενερώσω με ένα τζαζ active ότι ήχο θες μπορείς να βγάλεις και να είσαι καλυμένος.

 

Για κεφαλή ίσως να σε κατατοπίσει κάποιος καλύτερα από μένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου