Προς το περιεχόμενο

Fender Aerodyne™ Classic Precision Bass® Special Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βδομαδούλα και μία πρόβα είναι αρκετά για μια πρώτη εντύπωση για το μπάσο.

Είναι λίγο νωρίς γιατί ο προηγούμενος κάτοχος του είχε άσχετο setup και βάλει κάτι μπουγαδοσύρματα (Harris Rotosound οι οποίες αντικαταστάθηκαν με Thomastik Infeld Superalloys) με μεγάλο tension οπότε σιγά σιγά το φέρνω στα μέτρα μου.

 

Κατ αρχήν είναι το πρώτο μπάσο και δη Fender (Made in Japan) που βλέπω ότι έχει αυτό το κόψιμο όχι μόνο στο πάνω μέρος αλλά και από κάτω στο (αρκετά ελαφρύ από basswood) σώμα και με τέτοια καμπύλη από πάνω.

 

Το φινίρισμα είναι πραγματικά πολύ προσεγμένο. Το binding δεν «δακρύζει» πουθενά το flame δείχνει ωραίο.

 

Η γέφυρα είναι χωνευτή (με router) μέσα στο σώμα. Λίγο μ@λ@κία αυτό γιατί χρειάζονται πολύ σήκωμα τα βαγονάκια για να έρθει λογικά to action. Από την άλλη ίσως ήταν απαραίτητο για να αποφύγουν την κούρμπα του σώματος. Η αντικατάσταση της γέφυρας όμως με κάποια high mass γίνεται δύσκολη με αυτή την εσοχή. Όχι ότι χρειάζεται. Απλώς λέμε.

 

Μαγνήτες. Είναι P/J και είναι επαρκείς. Nothing more, nothing less. Τους βρήκα λίγο αναιμικούς αλλά καθόλου κακούς. Ίσως είναι ακόμα και θέμα setup (σιγά, σιγά είπαμε) αλλά το P thumbing δεν υπήρχε σε μεγάλο βαθμό. Ήταν λίγο πιο μοντέρνος ο ήχος του από αυτόν που μου αρέσει. Αυτά εφόσον με τον καιρό δεν με ικανοποιούν, διορθώνονται. Και τα υλικά είναι άμεσα διαθέσιμα. Το P/J σαν διάταξη όμως συνεχίζει να μου αρέσει πολύ.

 

Τα pots δεν είδα να δημιουργούν κάποιο πρόβλημα αλλά μιας και εν ευθέτω χρόνο θα αλλάξω την τοπολογία τους, θα τα αλλάξω για κάτι λίγο πιο σφιχτό που μου αρέσει. Τα knurled knobs (screw) που έχει επάνω του πάντως είναι μεταλλικά και καλής ποιότητας.

 

Pickguard 3ply mint. Καλό αλλά δεν του πάει. Θα δούμε τι άλλο του πάει.

 

Άψογη εφαρμογή του pocket neck. Μιλάμε για επίπεδο neck through.To Neck plate δεν είναι τετράγωνο αλλά έχει καμπύλη (που κάνει τα ταιριάσματα πιο δύσκολα).

 

Το μπράτσο είναι C με 7.25” Radius με 20 medium jumbo τάστα. Oύτε thick, ούτε  modern. Μια χαρά.. Και πολύ βολικό (λίγο πιο χοντρό δεν θα με χάλαγε….. μάλλον). Δεν είναι precision αλλά υποτίθεται ότι είναι Jazz στα 38mm. Παρότι τα θεωρώ στενά τα Jazz nut, το συγκεκριμένο μου φάνηκε πολύ βολικό. Το μέτρησα και το βρήκα 40mm που είναι το ιδανικό για μένα γιατί στο 42, λόγω μικρών δαχτύλων, με ψιλοζορίζει. Το rosewood που έχει επάνω φαίνεται καλής ποιότητος (χωρίς πολλούς πόρους) αλλά εξπέρ δεν είμαι και βλακείες μπορεί να λέω. Τα τάστα ήταν μια χαρά στρογγυλεμένα.

 

Τα  headstock είναι βαμμένο στο ίδιο χρώμα με το σώμα , γεγονός που με ευχαριστεί επειδή υπάρχει χρωματική συνέπεια. Υποκειμενικό.

 

Τα κλειδιά είναι επαρκή. Θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αλλά no big deal. Λίγο χαλαρά χωρίς χορδές αλλά δεν ξεκουρδίζουν.

 

All in all ένα πολύ καλό μπάσο. Συνίσταται  ;D

 

Οι φωτό που παραθέτω δεν είναι δικές μου αλλά το μπάσο είναι πανομοιότυπο. Μέχρι κεραίας.

Aero1.jpg.83b43e29e842360eeaccf6286dd808a9.jpg

aero2.jpg.3a77c1771475890cc725f65e11ce669c.jpg

Aero3.jpg.be6ba7fbbf0c1811d463606bfda8c446.jpg

Aero4.jpg.db5817ea5a7bff90c34ce11e8f175c5d.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωωωωωωωωωωωωω... Ουραίουυυυ και κιοριλέεεεεε... Μεγειές μεγειές... (Πάντα μου άρεσαν τα κυριλέ της 7εndεr)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά, φαίνεται όμορφο εμφανισιακά. Όσο για το set-up είπαμε, όταν βρεις ευκαιρία φέρτο και θα το δουμε παρέα.

Θενκς. Αφού τα παμε. ΝΑ φύγει πρώτα ο άμαχος πληθυσμός και τι σε νοιάζει εσένα......  ;)

 

Μεγειά...me gousta πολύ

Ευχαριστώ Γέροντα. Ισχύουν τα παραπάνω  ;)

 

καλοριζικο κ καλα παιξιματα.το εχει ενας μαθητης μου, πολυ καλο θαλεγα ,με ενα καλο set up θα φυσαει.

Ευχαριστώ πολύ. Αλλά μόνο στον SF αρέσει να φυσάνε τα Fender.  :P

 

Μεγειές μεγειές... (Πάντα μου άρεσαν τα κυριλέ της 7εndεr)

Ευχαριστώ. Αλλά αυτό που λες είναι αυτό που δεν μ' αρέσει. Δεν βγάζει καμία αλητεία. Βγάζει ένα "πρόσεχέ με !!  πρόσεχέ με πολύ !!!" και με κουράζει.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Αλλά αυτό που λες είναι αυτό που δεν μ' αρέσει. Δεν βγάζει καμία αλητεία. Βγάζει ένα "πρόσεχέ με !!  πρόσεχέ με πολύ !!!" και με κουράζει.

 

Εμ, τα εχουν αυτα τα binding και τα κομοδινο-flame tops. ;D

 

Οι Superalloys πως του κατσανε; Δεν τις εχω ακουσει ποτε σε passive οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο Κωστα το μπασο!! Καλοριζικο και να το χαρεις !!

(τα δικα μου ποτε θα ρθουνε γμτ τα τελωνια..@%#^#^$%&&%$%^).....

Καλοριζικο !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, τα εχουν αυτα τα binding και τα κομοδινο-flame tops. ;D

 

Οι Superalloys πως του κατσανε; Δεν τις εχω ακουσει ποτε σε passive οργανο.

Είναι μέχρι να φάει τις πρώτες σφαλιάρες. Μετά, το χω....  ;) ;D

Οι ΤΙ περιμένω να στρώσουν πρώτα. Αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Smoother από τις round και growler από τις flat.

 

Πολυ ομορφο Κωστα το μπασο!! Καλοριζικο και να το χαρεις !!

Thanks Κώστα. Με το καλό.

Υπομονή. Being there, felt that.  ;) :(

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου