Προς το περιεχόμενο

Modular κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:)

Αυτό ακριβώς ήταν το ζητούμενο!

Είδες ότι δεν θέλω και πολύ.... ;)

 

Μήπως θα μπορούσες να εφαρμόσεις σ' αυτήν και την ιδέα των μετακινούμενων μαγνητών;

Αυτό είναι project του Marillion...εγώ δεν καίγομαι να έχω συρόμενους μαγνήτες. 8)

Δεν έχω αποφασίσει τι ηλεκτρικό σύστημα θα βάλω...

 

Η δική μου σκέψη ήταν να προμηθευτώ φύλλα πλεξιγκλάς διαφόρων χρωμάτων και να κάνω ένα σάντουιτς από αυτά. Κατόπιν, αυτό το σάντουιτς να το βάλω στο cnc και να το σκάψω. Η μόνη μου σκέψη είναι αν τελικά αυτό το σκάφος αντέξει την τάση των χορδών...

Ο μόνος κατάλληλος να σου απαντήσει (μάλλον), είναι ο ΑΒ, ο οποίος έχει φτιάξει καταπληκτικές fiber ακουστικές και -προφανώς- καλούπια ακριβείας.

Το cnc του φίλου σου τι αρχεία δέχεται?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η δική μου σκέψη ήταν να προμηθευτώ φύλλα πλεξιγκλάς διαφόρων χρωμάτων και να κάνω ένα σάντουιτς από αυτά. Κατόπιν, αυτό το σάντουιτς να το βάλω στο cnc και να το σκάψω.

Δεν είμαι σίγουρος ότι το plexi μπαίνει στο cnc. Πιο εύκολα, καθαρά, γρήγορα θα το κάνεις με laser cut (το έχω δοκιμάσει). Αφού έχεις cnc, ξεκίνα με ξύλα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω μια ιδεα ... χρωμα transparent......

να ειναι καπως διαφανες... ε? ;D

Για ποιά λές? Η δικιά μου έρχεται έτοιμη, βαμμένη. Άσε που μέσα είναι σαν τάπερ...φαίνονται οι ίνες.

new-parts2.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι το plexi μπαίνει στο cnc. Πιο εύκολα, καθαρά, γρήγορα θα το κάνεις με laser cut (το έχω δοκιμάσει). Αφού έχεις cnc, ξεκίνα με ξύλα.

(by the way, η ιδέα για plexiglas κιθάρα γυρίζει στο μυαλό μου από τότε που είδα στο Μουσικόραμα το βίντεο του "Keep your hands to yourself" των Georgia Satellites!) :)

 

Σίγουρα με laser γίνεται, έχω έναν συνεργάτη με αρκετά ισχυρό για να κόψει το plexiglas... θα κάνουμε πάντως ένα πείραμα με το cnc.

 

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί είναι το solidworks (ή κάπως έτσι, με πισάδικα δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση...). Κατά τα άλλα, τον προγραμματισμό του cnc τον έχει κάνει αυτός (δικές του πλακέτες, επεξεργαστής, όλα). Είδα δείγματα που έκανε χρησιμοποιώντας ένα dremmel για κεφαλή και εντυπωσιάστηκα με την λεπτομέρεια.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί είναι το solidworks (ή κάπως έτσι, με πισάδικα δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση...).

Μπα, δεν είμαι αρκετά καθυστερημένος για να ασχοληθώ με Mac...

Tι να κάνουμε... και εσύ και εγώ...δεν τα πέρνουμε τα γράμματα... ;) ;D

Και που είναι ο δικός σου με το cnc? Να σου στείλω ένα αρχείο, να δούμε εάν το διαβάζει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσον αφορά το zoybar θα κάνω ένα το απόγευμα. Χρειάζομαι ένα σκουπόξυλο, 2 κρεμάστρες μία σανίδα και έναν duncan invader  ;D ;D ;D

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laser διαβάζει αρχείο autocad .

Το cnc επίσης, αλλα μπορείς να κάνεις exact σε autocad και απο άλλο πρόγραμμα.

 

Η καλύτερη επιλογή για κοπή plexiglass είναι η Υδροκοπή . κοστίζει λίγο .περίπου 2,5ευρο το μέτρο κοπής .

Βέβαια μετά θα χρειαστεί αρκετή δουλειά με το χέρι.

Τo laser θα το κάνει εύκολα καρβουνο το plexi. ;D

 

το λέω για να μη σας πιάσει κανείς κότσους εεεε ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo laser θα το κάνει εύκολα καρβουνο το plexi. ;D

το λέω για να μη σας πιάσει κανείς κότσους εεεε ;)

Eίσαι σίγουρος? Γιατί μόλις προχθές έκοψα τέλεια plexi με τέλειο φινίρισμα...και ο τύπος που τα έκοψε δεν μου φάνηκε να έχει Υδροκοπή....δεν πέρνω και όρκο βέβαια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σίγουρος γιατί κόβω πολύ συχνά τέτοια υλικά στην υδροκοπή .

Το laser τα καίει και βρομάει .

 

τα παιδιά στον πειραια που έχουν και laser και υδροκοπή είναι φίλοι πια.

ότι θέτε εδώ είμαστε  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου