Προς το περιεχόμενο

ω ναι! προβληματισμος για αγορα νεου ενισχυτη!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1

 

...και πιο αναλυτικά, αγοράζεις μια καμπίνα 2x12 (πουλάει κάποιος μια Framus φθηνά στις αγγελίες), ξηλώνεις τα κινέζικα V30, τα πουλάς και αγοράζεις δύο Fane Axiom με τεράστιο sensitivity και ακούγεσαι στον Θεό, και με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου από το κινέζικο Vox Blue! (δοκιμασμένα πράγματα)...

 

το 'γραψα κι εγώ παραπάνω αλλά εν τω μεταξύ η καμπινούλα πέταξε

 

βέβαια αν είναι να πετάξει τα μεγάφωνα, παίρνει την Har-Lei-Beng-Tong (με κινέζικο spelling μου πάει καλύτερα) που είναι επίσης κλειστή και κοστίζει 195 ευρωπαϊκά αν θυμάμαι καλά

 

αυτο ακριβως εννοουσα πριν που ειπα πως δεν θελω να μπλεξω με καμπινες και ιστοριες!

εγω ψαχνω μια λυση που να μπορεσω να την ακουσω αυτουσια σε ενα μαγαζι με την κιθαρα μου και αυτη τη λυση να παρω σπιτι.

δεν εχω καμια διαθεση δηλαδη να παρω μια φτηνοκαμπινα και να αρχισω να ψαχνω μεγαφωνα για να της βαλω και μετα να δω τι ψαρια πιασαμε!

 

μηπως να παρω μια καμπινα της βοξ και να τελειωνει εκει το πραγμα? :-\

 

Και αυτοι θεωρουνται Fender??? ;D

 

Για ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ Fender μιλουσα (Twin Reverb,Deluxe Reverb,Super Reverb)  :),οχι για μοντερνα υβριδια με EL84 λυχνιες (blues/pro jr) και μοντερνα σχεδιαση (blues deluxe).

 

Αλέκο, αυτούς εννοούσα κι'εγώ + κάτι με 6V6.

 

Και με την ευκαριία, μιας και μου ήρθε επιφώτιση, για δες και τον Egnater Tweeker  ;)

μεσα στις επομενες μερες θα τσεκαρω απο εναν συμφορουμιτη τον ντελουξ ριβερμπ αν ολα πανε καλα.

ειναι και μεσα στο μπατζετ μου και αν θυμαμαι καλα ειναι και 22 βατ οποτε δεν θα εχουμε τιποτα θηρειωδες μπροστα μας, σωστα?

σουπερφανκ, αν θυμαμαι καλα ειχες πουλησει εναν τετοιον στον σταυριλιαν πριν κανα δυο χρονια, σωστα?αν ναι, τον ειχα ακουσει σε μια προβα και σε γενικες γραμμες μου ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση.

 

@tgl

θα προσπαθησω να τσεκαρω και Egnater Tweeker.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις αγγελίες κάποιος δίνει 1972-4 Fender Super Reverb,ότι πρέπει για τα κυβικά σου  ;D

 

φαινεται καλο ντιλ και με λιγο ψαξιμο που εκανα.

παρολα αυτα, δεν εχω ιδεα πως ακουγεται και ειναι και στην λαμια ο ατιμος.

δεν τον εχω βγαλει βεβαια απο τις πιθανοτητες.

 

Επειδή μου φαίνεται δεν είσαι αρκετά μπερδεμένος ( ;D ;D) υπάρχει και ένας traynor YCV40 watt στις αγγελίες (ίσως και να είναι στις "γειτονικές", δεν είμαι σίγουρος!  :-[). Εξαιρετική περίπτωση ενισχυτή, εαν δεν ειχα αγοράσει ήδη τον koch δεν θα το έγραφα, θα τον είχα πάρει! Εαν σε ενδιαφέρει καινούργιος, τον έχει και στο guitar store.

που στην ευχη ειναι αυτος ο τρεινορ?

εφαγα τον κοσμο και δεν τον βρισκω.

αν εχεις κανα λινκ στειλε, μιας και ειμαι γνωστος γκαβακας! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nαι, καταλαβαίνω τον προβληματισμό αλλά μια ψιλοdead ακουστικά καμπίνα (βρετανική σχολή ήχου) δεν χρειάζεται να είναι και τίποτα superουάου...

 

 

Τώρα από προσωπική εμπειρία, η γνώση του πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν στο eq σου τα μεγάφωνα και το τί μπορείς να κάνεις στον ήχο σου με λίγες τέτοιες μετατροπές, πολύ φθηνότερες στην τελική από το να αγοράζεις συνέχεια ενισχυτές (ιδιαίτερα τύπου blues jr ή koch, o Vox που έχεις είναι κλάσεις ανώτερος...για τα γούστα μου πάντα), είναι ανεκτίμητη.

 

π.χ: Ο συγκιθαρίστας στη μπάντα πήρε έναν DR.Z 20/40 1x12 και δεν ακουγόταν με τίποτα πάνω από τη μπάντα με τον κάφρο ντράμερ, και τον δικό μου JCM 4104. To πρόβλημα του λύθηκε με το Axiom (γενικότερα έχουμε δοκιμάσει πολλά μεγάφωνα και του άρεσε ο AlNiCo ήχος, χωρίς compression). Tου κόστισε περίπου 150 ευρά. Αν δεν ήταν υποψιασμένος, ακόμα θα έκλαιγε τα φράγκα του Dr.Z (2000 ευρά).

 

Γενικά πιστεύω ότι με τα κατάλληλα μεγάφωνα/καμπίνα μπορείς να κάνεις ακόμα και μετριότατους ενισχυτές να ακούγονται υπέροχοι, και με τα λάθος να καταστρέψεις τον ήχο και του πιο ακριβού μπουτίκ...Είναι περίπου όπως οι μαγνήτες στην κιθάρα. Τόσο σημαντικά.

 

Επειδή όμως νοιώθω και υποχρεωμένος να σου προτείνω έναν combo, στη θέση σου θα έψαχνα για 'καναν παλιό, καλό Boogie (Μark κατι) σε καλή τιμή στα μεταχειρισμένα. Δεν είναι Voxoήχος, αλλά αν θέλεις έναν stock 1x12 να λύσει το πρόβλημά σου δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο σε αυτήν την κατηγορία. Εκτός πάλι αν είσαι τυχερό παιδί και βρείς σε αυτά τα λεφτά κάποιον μεταχειρισμένο DR.Z Maz18 1x12 όπου εκεί μάλλον θα πουλήσεις και τον Vox...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

φαινεται καλο ντιλ και με λιγο ψαξιμο που εκανα.

παρολα αυτα, δεν εχω ιδεα πως ακουγεται και ειναι και στην λαμια ο ατιμος.

δεν τον εχω βγαλει βεβαια απο τις πιθανοτητες.

που στην ευχη ειναι αυτος ο τρεινορ?

εφαγα τον κοσμο και δεν τον βρισκω.

αν εχεις κανα λινκ στειλε, μιας και ειμαι γνωστος γκαβακας! :)

 

Ο ΥCV είναι φάση Hot Rod Deluxe. Λίγο που τον έχω ακούσει (5-10 λεπτά έχω παίξει) μάλλον είναι και λίγο καλύτερος από τον Fender...αλλά από μεγάφωνο κι αυτός χάλια μου φάνηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως Αλεξανδρε,συμφωνα με τα τελευταια θεματα που διαβασα στο φορουμ,μαλλον θα πρεπει να κανεις ενα τηλεφωνο στον ΝΙΚΟ που εχει πουλησει χιλιαδες ενισχυτες σε κιθαριστες σε ολο τον πλανητη  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε!

Αν δεν θες να δωσεις πανω απο 2500 ευρω ψαξε τον CERIATONE.COM

Ποιοτητα σε χαμηλοτατες τιμες γιατι ο τυπος πουλαει στην USA και δεν ειναι  αμερικανος!

Ταπεινη μου γνωμη το CERIATONE OVERTONE.

--Τα μοντελα που λες, ειναι πολυ πιο κατω λαι ελπιζω να μην κανεις τα δικα μου λαθη να τα πληρωσεις και μετα να μετανιωσεις....

--ΑΚΟΥΣΕ ΤΑ στο youtube, ψαξε και φυσικα να κανεις ερευνα ακομα και για μενα που απλα γραφω μια γνωμη.

Να εισαι καλα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ Bob με τους Ceriatone.............

Οι Ceriatone είναι kit βασισμένα σε υπάρχοντα μοντέλα. Καλώς ή κακώς.

Από Μαλαισία. Καλώς ή κακώς.

Βάλε μεταφορικά, βάλε τελωνεία,,,,,

 

Και μια χαρά παιδί και ευγενικός ο Nik και ωραία τα μηχανήματά του (δεν κατάλαβα ποιόν από όλους προτείνεις) αλλά δεν φτιάχνει και την πεμπτουσία των ενισχυτών.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, my 10 cents...

 

Hughes & Kettner Switchblade 50 combo και εχεις καθαρισει οριστικα και αμετακλητα.....στην χειροτερη των περιπτωσεων να πουλησεις ΟΛΑ (εκτος delay) τα πεταλακια σου και να βρεις την υγεια σου με το midi...ακουσα το 100αρι κεφαλι και ξεχασα το ονομα μου...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!!!!! Χωρις πλακα, τα κανει ΟΛΑ και συμφερει!!

Απο το πιο κρυσταλλο καθαρο σε death metal με το πατημα ενος κουμπιου....και χωρις συμβιβασμους στον ηχο, full λαμπα, made in Germany...ειναι ο επομενος ενισχυτης μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ceriatone είναι kit βασισμένα σε υπάρχοντα μοντέλα

 

ακριβως ,κατι που σημαινει οτι,εκτος κι αν εισαι γνωστης,θα χρειαστεις και ντοπιο μαστορα για να σου τον συναρμολογησει,αλλοιως θα γινεις ψητος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, my 10 cents...

 

Hughes & Kettner Switchblade 50 combo και εχεις καθαρισει οριστικα και αμετακλητα.....στην χειροτερη των περιπτωσεων να πουλησεις ΟΛΑ (εκτος delay) τα πεταλακια σου και να βρεις την υγεια σου με το midi...ακουσα το 100αρι κεφαλι και ξεχασα το ονομα μου...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!!!!! Χωρις πλακα, τα κανει ΟΛΑ και συμφερει!!

Απο το πιο κρυσταλλο καθαρο σε death metal με το πατημα ενος κουμπιου....και χωρις συμβιβασμους στον ηχο, full λαμπα, made in Germany...ειναι ο επομενος ενισχυτης μου ;)

 

Για κάποιο λόγο, όταν βλέπω κάτι τέτοιο

 

" You don’t need external effects, because reverb, delay and the most popular modulation effects are already on board in top-drawer digital quality."

 

με πιάνει ένας μεταφυσικός τρόμος...

 

[Αν και, δεν νομίζω ότι ο φίλος μας θα αγοράσει το συγκεκριμένο μηχάνημα εαν δεν το ακούσει από κοντά]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου