Προς το περιεχόμενο

ω ναι! προβληματισμος για αγορα νεου ενισχυτη!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποτέ δεν θα μαθεις τους Fender τελικα Μακη μου... ;D..του 1968-1969 ειναι ο ενισχυτης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου φαίνεται δεν είσαι αρκετά μπερδεμένος ( ;D ;D) υπάρχει και ένας traynor YCV40 watt στις αγγελίες (ίσως και να είναι στις "γειτονικές", δεν είμαι σίγουρος!  :-[). Εξαιρετική περίπτωση ενισχυτή, εαν δεν ειχα αγοράσει ήδη τον koch δεν θα το έγραφα, θα τον είχα πάρει! Εαν σε ενδιαφέρει καινούργιος, τον έχει και στο guitar store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοι θεωρουνται Fender??? ;D

 

Για ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ Fender μιλουσα (Twin Reverb,Deluxe Reverb,Super Reverb)  :),οχι για μοντερνα υβριδια με EL84 λυχνιες (blues/pro jr) και μοντερνα σχεδιαση (blues deluxe).

 

Αλέκο, αυτούς εννοούσα κι'εγώ + κάτι με 6V6.

 

Και με την ευκαριία, μιας και μου ήρθε επιφώτιση, για δες και τον Egnater Tweeker  ;)

 

Όσο για την Μ13 χλωμό το βλέπω να προτιμήσεις τα πετάλια σου απέναντί της... ίσως να κρατήσεις μερικά.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν από ποιότητα ήχου είσαι εντάξει και ψάχνεσαι μόνο για μεγαλύτερη ένταση όπως λές, η προφανής (για μένα) λύση είναι μια καμπίνα 2Χ12, με μεγάφωνο ίδιας ή μεγαλύτερης ευαισθησίας, κλειστή ή ανοικτή ανάλογα τι σε βολέυει, και τελείωσες

 

με ίδιας ευαισθησίας μεγάφωνα, θα έχεις 3 ντεσιμπέλ αύξηση, όση ακριβώς και με διπλασιασμό των βατ (με τον ac30)  ΣΥΝ ότι θα έχεις και παραπάνω όγκο

 

+1

 

...και πιο αναλυτικά, αγοράζεις μια καμπίνα 2x12 (πουλάει κάποιος μια Framus φθηνά στις αγγελίες), ξηλώνεις τα κινέζικα V30, τα πουλάς και αγοράζεις δύο Fane Axiom με τεράστιο sensitivity και ακούγεσαι στον Θεό, και με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου από το κινέζικο Vox Blue! (δοκιμασμένα πράγματα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλάει κάποιος μια Framus φθηνά στις αγγελίες

 

το 'γραψα κι εγώ παραπάνω αλλά εν τω μεταξύ η καμπινούλα πέταξε

 

βέβαια αν είναι να πετάξει τα μεγάφωνα, παίρνει την Har-Lei-Beng-Tong (με κινέζικο spelling μου πάει καλύτερα) που είναι επίσης κλειστή και κοστίζει 195 ευρωπαϊκά αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και απο εμενα μεγαλε Αλεχάντρο :DΠαιζει να φαω πετρες απο μερικους για αυτα που θα πω αλλα εχω να προτεινω τα εξης:

 

ειτε την λυση καμπινας και συγκεκριμενα αυτης:

 

http://www.thomann.de/gr/hayden_212_cabinet.htm

 

H οποια στανταρ θα σου δωσει την ενταση που θελεις και εχει απιστευτο ογκο,ειτε

καποιον ενισχυτη hayden,πχ

 

http://www.thomann.de/gr/hayden_cotton_club15_30_combo.htm

 

Πηρε ενας γνωστος μου τον πιο μικρο και πραγματικα λατρεψα τα καθαρα του.Επισης αυτος ειναι ακριβως στο budget σου αλλα τα αξιζει

 

Eιτε(οσο ρηξικελευθο και αν ακουγεται λογω της φημης τους)

 

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

Ο οποιος αν δεν τον εχεις τερμα θα παιζει πολυ ομορφα χωρις να καλυπτει τον vox και επειδη σε καταλαβαινω σε αυτο που λες πως δεν θελεις να εχει 'ψηλά' καθαρα,αυτου ειναι πολυ γλυκα και μπασο-μεσαια τα καθαρα του.Επισης ενας φιλος πριν κανα μηνα τον πηρε απο ebay 450ε(στην εκδοση της κεφαλης) και ηταν σε αψογη κατασταση ;)Οσο περιεργες και αν σου φαινονται οι προτασεις μου τσεκαρες και δεν θα χασεις ;)Α...και αν θελεις να ακουσεις τον screamer στειλε πμ και κανονιζουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα κι εγω να δωσω μια συντομη απαντηση απο την εμπειρια μου.

Εχω κι εγω τον ιδιο Βοξ που εχεις AC15.

Απο αυτα που διαβαζω μαλλον εχουμε τα ιδια γουστα, γιατι κι εγω τους φεντερ δεν τους μπορω λογω των πριμων τους. Αυτο ομως που δεν γουσταρουμε στους φεντερ, ειναι ακριβως αυτο που πολλοι αλλοι το ονομαζουν "τα καλυτερα καθαρα της αγορας".

Ειναι εντελως προσωπικο.

Ομως:

Ειχα στο σπιτι μου τον Μπλουζ τζουνιορ ενος φιλου και τον επαιζα μαζι με τον Βοξ για πολυ καιρο, και περιττο να σου πω πως επαθα πλακα.

Μολις αγορασα δικο μου Φεντερ Μπλουζ Τζουνιορ και τους παιζω μαζι τωρα στερεο.

Δεν εχω ακουσει καλυτερο ηχο ειλικρινα.

 

Ασε που με τα πεταλακια (πολλα) γινεται πραγματικα κολαση.

Ιδιαιτερος συνδιασμος.

 

Απο την αλλη, μολις τελειωσα καποια λαιβ με μια Τσεχικη μπαντα, οπου ο κιθαριστας παιζει με εναν 30αρι κομπο (καλο κομπο, απο τσεχο μαστορα + 1χ15" ηχειο μπασσου (μερικες φορες και 2χ10") και ο ηχος του ηταν απλα απιστευτος.

Δεν ξερω τι μουσικες παιζεις, αλλα κατι τετοιο σιγουρα θα δωσει ιδιαιτερα αποτελεσματα, ιδιως μιας που δεν μπορεις τις ψηλες συχνοτητες.

 

Καλη διασκεδαση! ;D

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πω πως με εχετε βοηθησει ιδιαιτερα να ξεμπερδευτβ θα πω ψεματα! :P

φυσικα, ευχαριστω ολους για τον χρονο και τις απαντησεις σας! :)

 

 

Ηθελα κι εγω να δωσω μια συντομη απαντηση απο την εμπειρια μου.

Εχω κι εγω τον ιδιο Βοξ που εχεις AC15.

Απο αυτα που διαβαζω μαλλον εχουμε τα ιδια γουστα, γιατι κι εγω τους φεντερ δεν τους μπορω λογω των πριμων τους. Αυτο ομως που δεν γουσταρουμε στους φεντερ, ειναι ακριβως αυτο που πολλοι αλλοι το ονομαζουν "τα καλυτερα καθαρα της αγορας".

Ειναι εντελως προσωπικο.

Ομως:

Ειχα στο σπιτι μου τον Μπλουζ τζουνιορ ενος φιλου και τον επαιζα μαζι με τον Βοξ για πολυ καιρο, και περιττο να σου πω πως επαθα πλακα.

Μολις αγορασα δικο μου Φεντερ Μπλουζ Τζουνιορ και τους παιζω μαζι τωρα στερεο.

Δεν εχω ακουσει καλυτερο ηχο ειλικρινα.

 

Ασε που με τα πεταλακια (πολλα) γινεται πραγματικα κολαση.

Ιδιαιτερος συνδιασμος.

 

Απο την αλλη, μολις τελειωσα καποια λαιβ με μια Τσεχικη μπαντα, οπου ο κιθαριστας παιζει με εναν 30αρι κομπο (καλο κομπο, απο τσεχο μαστορα + 1χ15" ηχειο μπασσου (μερικες φορες και 2χ10") και ο ηχος του ηταν απλα απιστευτος.

Δεν ξερω τι μουσικες παιζεις, αλλα κατι τετοιο σιγουρα θα δωσει ιδιαιτερα αποτελεσματα, ιδιως μιας που δεν μπορεις τις ψηλες συχνοτητες.

 

Καλη διασκεδαση! ;D

 

το ζητημα ειναι πως απο μονος του ο μπλουζτζουνιορ δεν μου εκανε καμια εντυπωση.

μηπως πρεπει να τον δανειστω απο καπου για να τον τσεκαρω?

με προβληματιζει βεβαια και αυτο που λενε ο σουπερφανκ και ο τζινιουςλοκι για τους ενισχυτες με 6λ6.

 

αυτο ελειπε παντως χαντμειντ ενισχυτης απο μαστορα να μην σκοτωνει.

γενικα δεν ειμαι για καποια μπουτικ λυση.

 

Kαλησπερα και απο εμενα μεγαλε Αλεχάντρο :DΠαιζει να φαω πετρες απο μερικους για αυτα που θα πω αλλα εχω να προτεινω τα εξης:

 

ειτε την λυση καμπινας και συγκεκριμενα αυτης:

 

http://www.thomann.de/gr/hayden_212_cabinet.htm

 

H οποια στανταρ θα σου δωσει την ενταση που θελεις και εχει απιστευτο ογκο,ειτε

καποιον ενισχυτη hayden,πχ

 

http://www.thomann.de/gr/hayden_cotton_club15_30_combo.htm

 

Πηρε ενας γνωστος μου τον πιο μικρο και πραγματικα λατρεψα τα καθαρα του.Επισης αυτος ειναι ακριβως στο budget σου αλλα τα αξιζει

 

Eιτε(οσο ρηξικελευθο και αν ακουγεται λογω της φημης τους)

 

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

Ο οποιος αν δεν τον εχεις τερμα θα παιζει πολυ ομορφα χωρις να καλυπτει τον vox και επειδη σε καταλαβαινω σε αυτο που λες πως δεν θελεις να εχει 'ψηλά' καθαρα,αυτου ειναι πολυ γλυκα και μπασο-μεσαια τα καθαρα του.Επισης ενας φιλος πριν κανα μηνα τον πηρε απο ebay 450ε(στην εκδοση της κεφαλης) και ηταν σε αψογη κατασταση ;)Οσο περιεργες και αν σου φαινονται οι προτασεις μου τσεκαρες και δεν θα χασεις ;)Α...και αν θελεις να ακουσεις τον screamer στειλε πμ και κανονιζουμε ;)

 

ο ινγκλ εχει την φημη υπερβρωμικου μαραφετιου.

παρολα αυτα, με ενδιαφερει ενα τσεκ.

θα σου μιλησω με πιεμ μεσα στις επομενες μερες!

ευχαριστω για την προταση!

 

ο hayden απο αυτα που διαβαζω, φαινεται πολυ καλη περιπτωση, αλλα το χιλιαρικο ειναι αρκετα φραγκα για να παρω στα κουτουρου εναν ενισχυτη που δεν ξερω καν τι βιολι βαραει και που δεν ειναι και καμια μαρκα με τρελες πιθανοτητες μεταπωλησης αν αποφασισω πως δεν μου κανει.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου