Προς το περιεχόμενο

ω ναι! προβληματισμος για αγορα νεου ενισχυτη!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν πω την αληθεια εχει περασει και η λυση του κοχ απο το μυαλο μου, αλλα για τον τουιντοουν.

απλα θελω αν τον ακουσω και βαριεμαι να παω μεχρι τα γιαννενα!

ενω τους αλλους δυο που λεω τους εχω ακουσει.

αλλα ποτε δεν ξερεις.

 

διακοπες καλοκαιρι ποτε....

χειμωνα που ειναι χαλαρα τα πραγματα! :)

αλλωστε σιγα το δυσκολο να εχεις ενα χιλιαρικο οταν δουλευεις σε τρεις δουλειες! :)

 

Καταρχήν μπράβο για την εργατικότητά σου!(δεν αστειεύομαι, το εννοώ!)

Έχε υπόψη σου ότι τους koch τους φέρνει και η telesound στο γαλάτσι (νομίζω έχουν και στο αιγάλεω κατάστημα) από όπου αγόρασα τον δικό μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν από ποιότητα ήχου είσαι εντάξει και ψάχνεσαι μόνο για μεγαλύτερη ένταση όπως λές, η προφανής (για μένα) λύση είναι μια καμπίνα 2Χ12, με μεγάφωνο ίδιας ή μεγαλύτερης ευαισθησίας, κλειστή ή ανοικτή ανάλογα τι σε βολέυει, και τελείωσες

 

με ίδιας ευαισθησίας μεγάφωνα, θα έχεις 3 ντεσιμπέλ αύξηση, όση ακριβώς και με διπλασιασμό των βατ (με τον ac30)  ΣΥΝ ότι θα έχεις και παραπάνω όγκο

 

τι εννοεις με μεγαφωνα ιδιας ευαισθησιας?

να πω την αληθεια, θα ηθελα να αποφυγω να μπλεξω με μεγαφωνα, καμπινες και τα σχετικα.

παντα αλλωστε προτιμουσα τις κομπο λυσεις.

οσο για το κλειστη-ανοιχτη, δεν εχω ιδεα για τις διαφορες! :)

ισχυει πως με διπλασιασμο των βατ εχεις μονο τρια ντιμπι πανω?

το εχω ξαναδιαβασει εδω, αλλα δεν ειχα δωσει βαση!

δεν μπορει ολη αυτη η τεραστια διαφορα να ειναι μονο τρια ντεσιμπελ!! :)

και αν βαλω λοιπον δυο μεγαφωνα, θα εχω ιδιο ηχο σε ενταση με τον τριανταρη?

περιεργο μου φαινεται και μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα! :)

 

Τεράστιε, ήρθε η στιγμή να κάνεις την υπέρβαση.  8)

 

Αφού το ξέρεις ότι το ξέρω ότι το ξέρεις ότι θέλεις να φτιάξεις στέρεο rig, γιατί το βασανίζεις?

 

Πάρε ένα Fenderίσιου ηχοχρώματος ενισχυτή για παρέα του Vox και καλά παιξίματα. Τέλως. Δεν περιγράφω άλλο.  8)

 

 

οταν λεμε φεντερισιου ηχοχρωματος?

πρεπει να ενημερωσω πως δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με τους φεντερ! :)

εχω ακουσει/δοκιμασει απο κοντα προ τζουνιορ που δεν μου αρεσε καθολου, μλπουζ τζουνιορ που ηταν οκ, αλλα με αφησε ψιλοαδιαφορο και μπλουζ ντελουξ(αν ειναι 40βατ,τουιντ και κανει καινουργιος κανα 600αρι ευρω) και δεν μου αρεσε καθολου.

 

βεβαια, προσφατα ο σουπερφανκ ελεγε πως ειναι πολυ καλος συνδιασμος ενας βοξ με εναν φεντερ, αλλα δεν ξερω.ισως να δοκιμασω κατι αν κατσει καλα κατι που εχω κατα νου! :)

 

εσυ εχεις καποια προταση κατα νου?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει στο παρελθόν μία τζούρα από τον combo Nomad (όχι τον Vintage που κοιτάς). Χωρίς να προλάβω να βγάλω οριστικά συμπεράσματα, μου ακούστηκε επαρκέστατα δυνατός και "μεγάλος" σε ήχο από κάθε άποψη.

 

Μιλάμε για κεφαλές μόνο;

 

ηταν!

ο βιντατζ τουλαχιστον που ειχα ακουσει εγω!

ξερει κανεις που θα βρουμε καρβιν?

καποιος δεν πουλουσε εδω μεσα τον νομαντ?

μας διαβαζει? :P

 

p.s.οχι μιλαμε κυριως για κομπο λυσεις.

αλλα αν πεσει κατι καλο σε κεφαλι καμπινα στο τραπεζι,γιατι οχι!

 

Απο αυτους που προτεινες εξ αρχης συμπαθω τον hiwatt.

Μια προταση εντελως (μα πολυ εντελως  ;D ) διαφορετικου ηχητικου χαρακτηρα απο μενα για να συμπληρωσεις τον vox σου

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-guitar-amp-combo--50057

 

δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ μπογκνερ!

υπαρχει πουθενα για δοκιμη στην αθηνα?

αν και φοβαμαι πως και 40βατ και 2 μεγαφωνα θα παει ακλαφτος ο βοξακος! :)

θενξ παντως~!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μπράβο για την εργατικότητά σου!(δεν αστειεύομαι, το εννοώ!)

Έχε υπόψη σου ότι τους koch τους φέρνει και η telesound στο γαλάτσι (νομίζω έχουν και στο αιγάλεω κατάστημα) από όπου αγόρασα τον δικό μου!

 

 

α, δεν το ξερα πως υπαρχουν στο αθηνα! :)

θα τσεκαρω!

ισως να μπει στο παιχνιδι και ο στουντιοτοουν μαζι με τον βοξ, αλλα δεν ξερω!

 

Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch Koch

λες?

εισαι σιγουρος? :P :P :P :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα +3 db για διπλαδια watt ειναι 100% σωστο λαβε το σοβαρα υποψη σου..!

Αν θες μια προσθηκη ενισχυτη με σκοπο τη μεγαλυτερη ενταση μην περιμενεις κοσμοιστορικες διαφορες απο τα 15 στα 30 watt...

 

Αυτο που πρεπει να σε απασχολησει ειναι (επειδη αν δεν κανω λαθος παιζεις με πολλα πεταλια) να εχει μεγαλυτερο headroom ωστε να σου δωσει ''μεγαλυτερο'' ηχο και καλυτερη βαση για τα πεταλια σου.

 

Ως (πρωην) κατοχος του Koch μπορω να πω πως εχει εξαιρετικο βρωμικο καναλι ενω τα καθαρα του ηταν πολυ ωραια, επαιρναν πολυ καλα τα πεταλια μου αλλα ειχα ενα παραπονο... ΔΕΝ ηταν οσο vintage θα ηθελα...

 

Σε αυτα τα λεφτα θα κοιταγα και προς JTM-45... Κανε ενα κοπο να πας μεχρι το Guitar Store να τον ακουσεις και θα τον ερωτευτεις! ;) Βεβαια βλεπω πως δε θες να μπλεκεις με καμπινες και ιστοριες... Για μενα παντως αξιζει τον κοπο..!

 

Η αλλη λυση οπως πολυ σωστα σου αναφερθηκε ειναι ενας Fender Style ενισχυτης για να κανει ωραιο translatlantic διδυμο με το Vox σου... Βεβαια με προβληματισε που σου φανηκε χαλια ο Deluxe... :-\

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα +3 db για διπλαδια watt ειναι 100% σωστο λαβε το σοβαρα υποψη σου..!

Αν θες μια προσθηκη ενισχυτη με σκοπο τη μεγαλυτερη ενταση μην περιμενεις κοσμοιστορικες διαφορες απο τα 15 στα 30 watt...

 

Αυτο που πρεπει να σε απασχολησει ειναι (επειδη αν δεν κανω λαθος παιζεις με πολλα πεταλια) να εχει μεγαλυτερο headroom ωστε να σου δωσει ''μεγαλυτερο'' ηχο και καλυτερη βαση για τα πεταλια σου.

 

Ως (πρωην) κατοχος του Koch μπορω να πω πως εχει εξαιρετικο βρωμικο καναλι ενω τα καθαρα του ηταν πολυ ωραια, επαιρναν πολυ καλα τα πεταλια μου αλλα ειχα ενα παραπονο... ΔΕΝ ηταν οσο vintage θα ηθελα...

 

Σε αυτα τα λεφτα θα κοιταγα και προς JTM-45... Κανε ενα κοπο να πας μεχρι το Guitar Store να τον ακουσεις και θα τον ερωτευτεις! ;) Βεβαια βλεπω πως δε θες να μπλεκεις με καμπινες και ιστοριες... Για μενα παντως αξιζει τον κοπο..!

 

Η αλλη λυση οπως πολυ σωστα σου αναφερθηκε ειναι ενας Fender Style ενισχυτης για να κανει ωραιο translatlantic διδυμο με το Vox σου... Βεβαια με προβληματισε που σου φανηκε χαλια ο Deluxe... :-\

 

θυμασαι καλα, γιατι ναι, παιζω με πολλα πεταλια(πανω απο δεκαπεντε)αλλα αυτος ο αλητης ο τιντζιελ με το ωραιοτατο ριβιου του με επεισε και εχω ηδη αγορασει μια μ13.

οποτε δεν ξερω ακομα τι θα κρατησω και τι θα στειλω απο πεταλακια.

(μπορει να τα κρατησω και ολα και να πουλησω την μ13 :P :P)

 

ο ντελουξ ναι, δεν μου αρεσε.να φανταστεις, ειχα παει κιταρ στορ και αναμεσα σε μπλουζ ντελουξ, βοξ και μαρσαλ(δεν θυμαμαι ποιον) ο φεντερ ηταν αυτος που απεκλεισα στο πενταλεπτο.δεν ξερω βεβαια τι αποτελεσμα θα δινει σε συνδιασμο με τον βοξ, αν και με φοβιζει λιγο πως θα ειναι εξωφρενικα πιο δυνατος.

παιζει αυτες τις μερες και στις αγγελιες ενας FENDER HOT ROD και εχει περασει απο το μυαλο μου να του ριξω ενα αυτι.

 

ο μαρσαλ που μου λες ειναι εκτος, γιατι βγαινει εκτος του μπατζετ του οποιου η ΑΝΩΤΑΤΗ τιμη θα ειναι το χιλιαρικο!

ποσο μαλλον αν πρεπει να αγορασουμε και καμπινες και λοιπες ιστοριες.

κανας μαρσαλ σε κομπο δεν παιζει?

οχι τιποτα, δεν εχω καμια επαφη με μαρσαλ και δεν ξερω που μου παν τα 4.

 

ακομα, να πω πως δεν με ενδιαφερουν και τοσο τα βρωμικα καναλια, τα ριβερμπ και τα λοιπα χαιτεκιλικια, μιας και το μονο που θελω ειναι ενα ωραιο καθαρο καναλι. για ολα τα αλλα υπαρχουν και τα πεταλακια! :)

 

τελος, πληροφορια που ισως βοηθησει!

δεν μαρεσουν καθολου οι ψηλες!(συχνοτητες, οχι γυναικες :P)

κοινως στον ενισχυτη εχω τα πριμα σχεδον τερμα κλειστα, σε αντιθεση με τα μπασα που τα εχω σχεδον τερμα ανοιχτα και στην κιθαρα παιζω σχεδον παντα με τον κατω μαγνητη και με το τοουν κατι λιγοτερο απο κλειστο! ;D

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τελος, πληροφορια που ισως βοηθησει!

δεν μαρεσουν καθολου οι ψηλες!(συχνοτητες, οχι γυναικες :P)

κοινως στον ενισχυτη εχω τα πριμα σχεδον τερμα κλειστα, σε αντιθεση με τα μπασα που τα εχω σχεδον τερμα ανοιχτα και στην κιθαρα παιζω σχεδον παντα με τον κατω μαγνητη και με το τοουν κατι λιγοτερο απο κλειστο! ;D

 

 

 

 

Ωχ,μαλλον μολις αποκλειστηκε ο μπογκνερ  ;D

Παντως αν θελεις να του ριξεις ενα αυτι τον αντιπροσωπευει ο Νακας (εδω που τα λεμε ειναι κριμα να μην ακουσεις οσο περισσοτερους μπορεις σε αυτη την τοσο ευχαριστη και διασκεδαστικη περιοδο αναζητησης του ιδανικου για σενα  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ενημερωσω πως δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με τους φεντερ!

εχω ακουσει/δοκιμασει απο κοντα προ τζουνιορ που δεν μου αρεσε καθολου, μλπουζ τζουνιορ που ηταν οκ, αλλα με αφησε ψιλοαδιαφορο και μπλουζ ντελουξ(αν ειναι 40βατ,τουιντ και κανει καινουργιος κανα 600αρι ευρω) και δεν μου αρεσε καθολου.

 

Και αυτοι θεωρουνται Fender??? ;D

 

Για ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ Fender μιλουσα (Twin Reverb,Deluxe Reverb,Super Reverb)  :),οχι για μοντερνα υβριδια με EL84 λυχνιες (blues/pro jr) και μοντερνα σχεδιαση (blues deluxe).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ευαισθησία μεγαφώνων μπορείς να διαβάσεις στο διαδίκτυο (loudspeaker sensitivity)

 

αν αγαπάς τα μπάσα, σε συμφέρει να πάρεις κλειστή καμπίνα 2χ12 και το θέμα "ένταση και όγκος" θα ΛΗΞΕΙ

 

δεν υπάρχει κανένα "μπλέξιμο", παίρνεις μια έτοιμη καμπίνα την κουμπώνεις στον βοξ και τελείωσες, δεν σου προτείνω να κατασκευάσεις καμπίνα...

 

π.χ. τη Framus που πολλοί στο φόρουμ έχουν επαινέσει, και που είναι είτε άνοικτή είτε κλειστή, και κάποιος την πουλάει 200Ε στις αγγελίες

http://www.thomann.de/gr/2x12_guitar_cabinets.html

 

ο δικός μου βοξ παίρνει δεύτερη καμπίνα που λειτουργεί μαζί με το δικό του 12άρι, αν το ίδιο κάνει κι ο δικός σου θα έχεις 3*12 να παίζουν...

 

όμως όπως βλέπω υπάρχει παράγοντας GAS, ψήνεσαι για νέο ενισχυτή   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου