Προς το περιεχόμενο

Ητανε μια φορά (διασκευή)


frankyproject2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bump για μία εξαιρετική προσπάθεια, που ίσως πέρασε απαρατήρητη από κάποιους συμφορουμίτες.

 

άψογη ερμηνεία!!!

 

με χρώμα και συναίσθημα, όχι απλά "τεχνικώς ορθή"

 

Δε νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να προσθέσω..είναι πραγματικά εξαιρετικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και δεν δηλώνω σύντεκνος μουσικά, πρόκειται αναμφισβήτητα για μια πολύ καλή εκτέλεση. Τα παιδιά τα είπαν ήδη παραπάνω.

 

Καλό θα ήταν να μας πεις δυο λόγια για τη διαδικασία της ηχογράφησης τα εργαλεία σου και τους συμμετέχοντες, διότι τα πράγματα παίρνουν διαφορετική διάσταση ανάλογα με την πείρα, τον χώρο και τις συνθήκες.

 

Να σταθώ όμως στα σημεία που πιστεύω ότι θα περίμενες να ακούσεις "κριτική μη κρητική" έστω και αν το κομμάτι μπορεί να είναι ήδη στη δισκογραφία!

 

1. Οπως και στο προηγούμενο κομμάτι που ανέβασες και δεν πρόλαβα να σχολιάσω, οι φωνές και κάποιες κιθάρες έχουν τονισμένα πρίμα (ίσως κάποιο exciter). Μπορεί να μη σε βοηθούν τα ηχεία σου ή να είναι απλά λόγω της προσφιλούς τακτικής στα live που τα κάνει να ακούγονται πιό ηλεκτρικά απ΄ ότι φυσικά. Θα μπορούσε να έχει συμβεί ακόμα και στο mastering.

2. Η ορχήστρα στη μείξη ίσως να χρειαζόταν να έρθει λίγο πιό μπροστά. Οχι ότι είναι λάθος αυτό που έκανες, αφού οι περισσότερες σχετικές μείξεις στη δισκογραφία ετσι είναι. Απλά αρκετά δυναμικά σημεία (μπουζούκι, κρουστά) δεν τονίζουν τα σημεία που προσπαθούν, όσο θα μπορούσαν αλλά υπάρχουν σαν διάφανο πέπλο κάτω από την τεράστια brilliant φωνή.

 

Και οι δύο είναι προσωπικές μου εντυπώσεις που όπως είδες δεν απασχόλησαν κανένα, οπότε αν θες δεν τις λαμβάνεις καν υπ' όψη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!!

 

Γινομαι γραφικός πια αλλά σας ευχαριστώ και πάλι...

Λίγα λόγια για μένα.

Ξεκίνησα αυτοδιδακτος κιθάρα από μικρη ηλικία.Ακούσματα απο τότε μέχρι και σήμερα metal,rock,country,blues,ρεμπέτικα,παραδοσιακά μεχρι και ότι άλλο θες. ;D

Εκανα κάποια μαθήματα στο σπίτι για κιθάρα και μετά πάλι μόνος με ότι 'άκουγα' και έβλεπα.Ηρθε και η τρέλα με τα παραδοσιακά οργανα και έδεσε το γλυκο! ;D ;D

Ηθελα να γράφω στο σπίτι τα δικά μου κομμάτια οπότε και πήγα και τελέιωσα μια σχολή ηχοληψίας για να πάρω τις πρώτες βάσεις.Μετα βρήκα το forum και διάβαζα τα αρθρα,τεχνικές,λύσεις και πήγες από βιβλία,internet και reviews.

Ολα όπως είπα γίναν στο σπίτι.

Το μπουζούκι και η κιθάρα ηχογραφήθηκαν με το akg c 451 και προενισχυτη τον TL AUDIO 5051.Η φωνή με το akg c 3000 και πάλι τον ίδιο προενισχυτή.Η κάρτα ήχου μου είναι η TC electronics 24D.

Οτι άλλο ακούτε είναι virtual instruments απο την EASTWEST.(την αγαπάω πολύ αυτήν την εταιρία! ;D)

Για την μίξη...

Ξεκίνησα με το edit,μετά συχνότητες οργάνων και στο τελευταιο που μου αρέσει και πιο πολύ τοποθέτηση οργάνων! ;D

Ειλικρινά άμα δείτε το mix παιδιά είναι πολύ απλό...

όπως είπες και εσύ yameth και σε ευχαριστώ για την τοποθετηση σου υπάρχουν πολλά πρίμα.Είναι απο το mastering.

Για το mastering τώρα που δεν είναι mastering αυτό που έκανα γιατί δεν ξέρω την φιλοσοφία του mastering έκανα τα εξής τσιλιμπουρδίστικα.

Ανοιξα ένα καινούργιο project και στο master bus εκανα την εξής αλυσιδα.

EQ-ULTRAMAXIMIZER-MULTIBAND COMP και ένα analyzer για να βλέπω συχνοτικά τι γίνεται.Πράμα το οποίο δεν με βοηθάει γιατί αλλά ''βλέπω' πολλές φορές και άλλα ακούω..

Τα ηχεία μου είναι τα krk rp-5.Με βοηθάνε(όσο μπορόυν και αυτά ;D) τα BeyerDynamic DT-770 Pro.Και λέω όσο μπορόυν όχι για edit αλλά για το mix που δεν έχω τα μπασα απο τα krk.

Ο χώρος μου είναι απαράδεκτος(ένα δωμάτιο που κοιμάμαι κιολας).

Το μπουζούκι το έγραψε ένας φίλος.Κιθάρα,φωνητικά programming και mix από μέρους μου με λίγη φαντασία...

Sorry για την φλυαρία...Ευχαριστώ και πάλι....

   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!!

 

Γινομαι γραφικός πια αλλά σας ευχαριστώ και πάλι...

Λίγα λόγια για μένα.

Ξεκίνησα αυτοδιδακτος κιθάρα από μικρη ηλικία.Ακούσματα απο τότε μέχρι και σήμερα metal,rock,country,blues,ρεμπέτικα,παραδοσιακά μεχρι και ότι άλλο θες. ;D

Εκανα κάποια μαθήματα στο σπίτι για κιθάρα και μετά πάλι μόνος με ότι 'άκουγα' και έβλεπα.Ηρθε και η τρέλα με τα παραδοσιακά οργανα και έδεσε το γλυκο! ;D ;D

Ηθελα να γράφω στο σπίτι τα δικά μου κομμάτια οπότε και πήγα και τελέιωσα μια σχολή ηχοληψίας για να πάρω τις πρώτες βάσεις.Μετα βρήκα το forum και διάβαζα τα αρθρα,τεχνικές,λύσεις και πήγες από βιβλία,internet και reviews.

Ολα όπως είπα γίναν στο σπίτι.

Το μπουζούκι και η κιθάρα ηχογραφήθηκαν με το akg c 451 και προενισχυτη τον TL AUDIO 5051.Η φωνή με το akg c 3000 και πάλι τον ίδιο προενισχυτή.Η κάρτα ήχου μου είναι η TC electronics 24D.

Οτι άλλο ακούτε είναι virtual instruments απο την EASTWEST.(την αγαπάω πολύ αυτήν την εταιρία! ;D)

Για την μίξη...

Ξεκίνησα με το edit,μετά συχνότητες οργάνων και στο τελευταιο που μου αρέσει και πιο πολύ τοποθέτηση οργάνων! ;D

Ειλικρινά άμα δείτε το mix παιδιά είναι πολύ απλό...

όπως είπες και εσύ yameth και σε ευχαριστώ για την τοποθετηση σου υπάρχουν πολλά πρίμα.Είναι απο το mastering.

Για το mastering τώρα που δεν είναι mastering αυτό που έκανα γιατί δεν ξέρω την φιλοσοφία του mastering έκανα τα εξής τσιλιμπουρδίστικα.

Ανοιξα ένα καινούργιο project και στο master bus εκανα την εξής αλυσιδα.

EQ-ULTRAMAXIMIZER-MULTIBAND COMP και ένα analyzer για να βλέπω συχνοτικά τι γίνεται.Πράμα το οποίο δεν με βοηθάει γιατί αλλά ''βλέπω' πολλές φορές και άλλα ακούω..

Τα ηχεία μου είναι τα krk rp-5.Με βοηθάνε(όσο μπορόυν και αυτά ;D) τα BeyerDynamic DT-770 Pro.Και λέω όσο μπορόυν όχι για edit αλλά για το mix που δεν έχω τα μπασα απο τα krk.

Ο χώρος μου είναι απαράδεκτος(ένα δωμάτιο που κοιμάμαι κιολας).

Το μπουζούκι το έγραψε ένας φίλος.Κιθάρα,φωνητικά programming και mix από μέρους μου με λίγη φαντασία...

Sorry για την φλυαρία...Ευχαριστώ και πάλι....

   

 

 

Και μπράβο σου και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μπορεσα να το ακουσω με την ανεση μου!

απο που να το πιασεις και που να το αφησεις αυτο το κομματι!

απο ολες τις αποψεις μια χαρα!

χαλαροτατα θα μπορουσε να κυκλοφορει στο εμποριο! :)

γουελ νταν!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου