Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλ. κιθάρας εως 700-750 ευρω - Προτάσεις ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10000000000000    επι απειρον...!!!!!!!

 

Οτι ειναι "holy grail" για εμενα πιθανοτατα να ειναι "καυσοξυλο" για εσενα.... :)

 

Απο το internet και απο photos ολες οι κιθαρες (σχεδον!) ωραιες δειχνουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και ναι, για ΕΜΕΝΑ , η Strat που σκεφτεται ο φιλος να παρει ειναι οντως super επιλογη!!

Εχει παιξει ομως ποτε με strat? Ο "αλλος" κιθαριστας μας δεν θελει να τις βλεπει ουτε ζωγραφιστες!!!! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά μέχρι τώρα έπαιζα (τρόπος του λέγειν)  σε μια Kramer και έχω δοκιμάσει και μια Jackson φίλου (των 1000 ευρω ΠΟΛΥ καλή ομολογομένως).... Την αίσθηση της fender την είχα πολύ πρόσφατα με μια μεξικάνικη των 500 ευρώ. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε - ως αίσθηση πάντα - καλύτερα από την "σκληροτράχιλη" kramer (η οποία βέβαια δεν ήταν από τα ακριβά μοντέλα). Μου άρεσε το κάπως πιο "κουρμπαριστό" (να το πω έτσι) και ίσως ελαφρώς πιο φαρδύ μπράτσο της fender, αλλά το κεντρικό μου ερώτημα αφορά τον ήχο και μήπως θα είχα μια εναλλακτική σε epiphone ή κάποια άλλη σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια απ ότι ακούω γενικώς οι Fender (και υποθέτω - ελπίζω) είναι κατάλληλες για όλα τα ήδη και η συγκεκριμένη λόγω μαγνητών ίσως και για περισσότερα γκάζια σε σχέση με τις άλλες fender της κατηγορίας... λέω τώρα... :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν θα βρεις Fender με "μεταλλάδικο" shred μπράτσο, εδώ έγκειται και ο λόγος που σε παροτρύνουμε να δοκιμάσεις την κιθάρα που θα αγοράσεις: δεν έχουν όλες οι fender την ίδια αίσθηση στο χέρι. Επίσης, οι epiphone (υποθέτω εννοείς les paul style) δεν αποτελούν "εναλλακτική" λύση στις strat. Είναι διαφορετικές κιθάρες.

 

Καθόσον λες ότι δεν έχεις χρόνο να δοκιμάσεις κιθάρες αλλά από ό,τι φαίνεται έχεις τον χρόνο να διαβάσεις γι' αυτές, ψάξε λίγο τον εξοπλισμό με τον οποίο παίζουν κιθαρίστες που σου αρέσουν, νομίζω είναι μια καλή αρχή. Κατά τα άλλα, το forum είναι εδώ για να σε βοηθήσει!

 

Φιλικά,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χεχε ναι το χρόνο για λίγο διάβασμα τον έχω (μιας και είμαι στο γραφείο στη δουλειά και ταυτόχρονα έχω ανοιχτά και τα excell για κάλυψη :P ) αλλά δεν μπορώ να φύγω και συνήθως σχολάω αργά με υποχρεώσεις μετά.

 

Τώρα, νομίζω ότι αν καταλείξω σε fender θα πάω τελικά στην lone star απ όσο βλέπω. Αν όμως είχα να πάω σε epiphone (ή κάποια άλλη) και για το στυλ - ήχο που θέλω (electro - electro rock, hard rock κλπ) έχουμε 2-3 μοντέλα που πιθανόν να ταιριάζουν στο στυλ και να είναι αξιόλογα-ποιοτικά στην κατηγορία των 700 ευρώ ? εξ εμπειρίας ή και θεωρητικά έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε ναι το χρόνο για λίγο διάβασμα τον έχω (μιας και είμαι στο γραφείο στη δουλειά και ταυτόχρονα έχω ανοιχτά και τα excell για κάλυψη :P ) αλλά δεν μπορώ να φύγω και συνήθως σχολάω αργά με υποχρεώσεις μετά.

 

Τώρα, νομίζω ότι αν καταλείξω σε fender θα πάω τελικά στην lone star απ όσο βλέπω. Αν όμως είχα να πάω σε epiphone (ή κάποια άλλη) και για το στυλ - ήχο που θέλω (electro - electro rock, hard rock κλπ) έχουμε 2-3 μοντέλα που πιθανόν να ταιριάζουν στο στυλ και να είναι αξιόλογα-ποιοτικά στην κατηγορία των 700 ευρώ ? εξ εμπειρίας ή και θεωρητικά έστω.

Εξαρτάται:

 

Με βάση τί θα καταλήξεις σε fender / epiphone? Αισθητικά? Ηχητικά? Παικτικά?

Σε όλα είναι διαφορετικές μεταξύ τους και δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα και για τα τρία κριτήρια χωρίς να ακούσεις καμία από κοντά. Γι' αυτόν τον λόγο προτείνω τουλάχιστον να ψάξεις συγκεκριμένους κιθαρίστες που σου αρέσουν και τον εξοπλισμό τους, τουλάχιστον από άποψη κιθάρας (αν και, όπως έχει ήδη αναφερθεί, αυτή αποτελεί ένα μέρος μόνο του ήχου σου, εξίσου σημαντικός είναι ο ενισχυτής και τα υπόλοιπα μέρη της "αλυσίδας").

 

Κατά την άποψή μου (προσωπική) και για να απαντήσω στο ερώτημά σου δεν θα επένδυα 750 ευρώ σε epiphone. Θα μάζευα λίγα παραπάνω και θα έπαιρνα μια gibson έστω και μεταχειρισμένη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, αλλά το κεντρικό μου ερώτημα αφορά τον ήχο και μήπως θα είχα μια εναλλακτική σε epiphone ή κάποια άλλη σε αυτά τα χρήματα.

 

εάν ψάχνεις για κάτι διαφορετικό απο fender

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_p90_wc.htm

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_std_ltd_wbcr_klotz.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_sheraton_ii_n.htm

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις και τη συζήτηση

 

Σκοπός μου είναι να μπορέσω με βάση εμπειρίες και απόψεις να καταλείξω σε 2-3 αξιόλογα μοντέλα για τα λεφτά τους (700 ευρώ περίπου) που να βγάζουν τον ήχο του στυλ που ψάσχνω και μετά να πάω να τα δοκιμάσω. Π.χ. για fender έχω καταλήξει στην lone star γιαυτά τα χρήματα, τώρα αν υπάρχουν και 2-3 αξιόλογα μοντέλα σε άλλες μάρκες και υπάρχει μια κάποια εμπειρία να τα σημειώσω να τα έχω και αυτά υπόψην.

 

Δηλαδή να πάω να δοκιμάσω έχοντας καταλήξει σε 3-4 κιθάρες και τελικά να διαλέξω μια από αυτές. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι επαγγελματίας και απλά αναζητώ ένα καλό όργανο για τα λεφτά του που να μπορεί να ανταποκριθεί σε κάποιες γενικές χροιές ήχου-στυλ που περιέγραψα και να μου μείνει.

 

Το πρόβλημα φίλε ndnikola είναι ότι συνήθως κιθαρίστες και γκρουπ του στυλ μου παίζουν με ακριβότερες κιθάρες από το budget που μπορώ να διαθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φίλε ndnikola είναι ότι συνήθως κιθαρίστες και γκρουπ του στυλ μου παίζουν με ακριβότερες κιθάρες από το budget που μπορώ να διαθέσω.

 

ελάχιστοι καλλιτέχνες απο όποιο είδος μουσικής και να πάρεις παίζουν με ''φτηνά'' όργανα. Αλλά και να πάρεις τις κιθάρες τους, τι να λέει...? Μήπως θα βγάλεις ποτέ τον ήχο τους... ??? Με τα λεφτά που έχεις να πάρεις μια καλή κιθάρα που να σου αρέσει ο ήχος της και να σου κάθεται καλά στα χέρια  ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φίλε ndnikola είναι ότι συνήθως κιθαρίστες και γκρουπ του στυλ μου παίζουν με ακριβότερες κιθάρες από το budget που μπορώ να διαθέσω.

Ξεκίνα λοιπόν, από τα βασικά...οι κιθαρίστες που βλέπεις, παίζουν με κιθάρες με 3 μονούς μαγνήτες, 2 μονούς και ένα διπλό ή 2 διπλούς?

 

Όχι ότι λέει κάτι αυτό, αλλά για σένα είναι μία αρχή...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου