Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλ. κιθάρας εως 700-750 ευρω - Προτάσεις ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ελάχιστοι καλλιτέχνες απο όποιο είδος μουσικής και να πάρεις παίζουν με ''φτηνά'' όργανα. Αλλά και να πάρεις τις κιθάρες τους, τι να λέει...? Μήπως θα βγάλεις ποτέ τον ήχο τους... ??? Με τα λεφτά που έχεις να πάρεις μια καλή κιθάρα που να σου αρέσει ο ήχος της και να σου κάθεται καλά στα χέρια  ;D

 

Φίλε μου νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός της συζήτησης. H πρότασή μου έγινε δεδομένου ότι ο OP δεν θέλει να βγει να δοκιμάσει (τουλάχιστον μέχρι να καταλήξει από ότι κατάλαβα σε 3-4 μοντέλα) κιθάρες. Οπότε από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η κουβέντα. Μπορεί να του "κάνει" από strat, μέχρι tele, μέχρι σκαφάκι, μέχρι epiphone les paul, μέχρι prs se, μέχρι you name it.

 

Τα σχήματα/ χρώματα / γεύσεις κιθάρας που υπάρχουν είναι πάρα πολλά για να καταλήξεις εύκολα σε 3-4 όταν ξεκινάς από το μηδέν (προσωπικά αυτή είναι η εντύπωσή μου καθώς πιστεύω ότι στα είδη που περιέγραψες θα μπορούσε να σε βοηθήσει θεωρητικά οτιδήποτε εκτός από βαρυμεταλλοκιθάρες). Νομίζω πιο εύκολα θα σε μπερδέψουμε. Καθώς επιμένεις όμως ότι θες να ακούσεις

 

ένα καλό όργανο για τα λεφτά του που να μπορεί να ανταποκριθεί σε κάποιες γενικές χροιές ήχου-στυλ που περιέγραψα και να μου μείνει.

 

κατά την προσωπική μου άποψη καλό είναι να κοιτάξεις:

 

-strat (αμερικάνες αλλά και τη σειρά classic player)

 

-tele (american special ή baja)

 

-prs se tremonti ή soapbar

 

-gibson sg (στις αγγελίες παίζει και μια standard εαν δεν απατώμαι), και

 

-epiphone sheraton

 

Οι παραπάνω κιθάρες εμπίπτουν στην κατηγορία "value for money που τις βρίσκεις στην αθήνα και αν χρειαστεί να τις πουλήσεις δεν θα περιμένεις 100 χρόνια".

 

Εαν κάποιο από τα δύο σκέλη της κατηγορίας δεν σε ενδιαφέρει, τότε ανοίγουν και άλλες επιλογές, με τις αντίστοιχες συνέπειες! (δηλαδή ενδέχεται να πάρεις κάποια στα τυφλά που μπορεί να μην σου κάνει τελικά, ή να αγοράσεις μια που θα σου κάνει αλλά που εαν χρειαστεί να την πουλήσεις για οποιοδήποτε λόγο, θα αναγκαστείς να την "σκοτώσεις").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να πάρεις SG, να παρεις αυτην απ τις αγγελίες.

 

ειναι καινούργια.

 

ΑΚΥΡΟ....δεν την βλέπω αυτή που έλεγα.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Για την Gibson, μήπως βγαίνει σε άλλο σχήμα ? (αν και είπα δεν με πολυενδιαφέρει το σχήμα, αυτό το V είναι κάπως too much για την ηλικία μου loool). Από ήχο τι λέει ?

 

Mια χαρά ήχο έχει.Μπορείς να παίξεις απο blues μέχρι death metal.

Oσο για την ηλικία δε νομίζω να είσαι μεγαλύτερος απο τον Albert King που έπαιζε μέχρι τα τελευταία του με flying v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα ειπωθηκαν παραπάνω και κυρίως με τον ndnikolas.

 

Είμαι κάτοχος μιας lonestar αλλά αμερικάνικης, που δυστυχώς δεν παράγονται πλέον, και είμαι 100% ικανοποιημένος.

 

Διάβασα το ξένο τόπικ που παρέθεσες και σε προβλημάτισε. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα ''χάσμα'' μεταξύ των TS που είναι κυρίως blues μαγνήτες με χοντρό τόνο, με τον SM  pearly gates που είναι για πιο hard rock καταστάσεις. Μην σε προβληματίζει. Αυτή είναι και η γοητεία της συγκεκριμένης κιθάρας και την κάνει πραγματικά all-around όργανο. Στο κάτω κάτω στον ήχο συμβάλουν πολύ τα πετάλια-ενισχυτές, και ο Adrian Smith TS φοράει στις fat-strats του, παίζουν blues οι Maiden?

 

Εγώ προσωπικά λατρεύω τις strat αλλά τις προτιμώ με έναν διπλό στο bridge, για λόγους ευεληξίας. Επομένως η συγκεκριμένη κιθάρα είναι μια  πολύ καλή επιλογή και φέρει ποιοτικότατους μαγνήτες...αυτοί οι ts με έχουν ξετρελάνει! Ειδικά στα καθαρά!

 

Ελπίζω να βοήθησα...καλό ψάξιμο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά κοιτάχτε, η αλήθεια είναι ότι τον διπλό μαγνήτη -ψυχολογικά έστω- μάλλον θα τον ήθελα. Αυτός είναι και ο λόγος που το μάτι μου έπεσε στην lone star καθότι θέλω να μπορώ (έστω κι αν το στυλ μουσικής είναι electro-rock hard rock)  να παίξω και κανά πιο "ογκώδες" κομμάτι με "βάθος ήχου" όπως π.χ. καμιά metal μπαλάντα. Ειδικά με αυτούς τους μαγνήτες που έχει η lone star έχω την εντύπωση ότι από fender μαλλον είναι η καταλληλότερη.

 

Τώρα, εναλλακτικά για τον ήχο που θελω (electro, rock, ήχος βαθύς, με κάποιο όγκο - σχετικά βέβαια όλα) δεν ξέρω αν και η epiphone - gibson μπορεί να μου κάνουν, αλλά βλέπω και εκεί χαμός από μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η lonestar ειναι μια χαρα,οπως και οι epiphone ή και αλλες.

Το θεμα ομως ειναι να σε βολεψει εσενα στο χερι,να "σου κατσει καλα", και αυτο μονο αν βγεις βολτιτσα στα μαγαζια να δοκιμασεις αρκετες και διαφορετικες θα το βρεις.

Απο κει και μετα ο ηχος ερχεται στα μετρα σου ειτε φτηνα (μαγνητης-ες) ειτε ακριβα (πεταλια-ενισχυτης κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κοντά στην Lone Star (κυρίως λόγω Texas Special και του διπλού Duncan) αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου/ων που να την έχουν ακούσει λίγο.  

Έχει περάσει απ' τα χέρια μου προ 2 ετών μιά του 1996. Ωράια, καλοκατασκευασμένη κιθάρα με 9,5άρι action, super 5 επιλογέα μαγνητών. Όλες οι θέσεις από τις 5 του επιλογέα ακούγονται ενδιαφέρουσες πλην της καθαρής θέσης 4. Αν και εκεί πηγαίνει λόγω super 5 σπλιταρισμένος ο PG, όπως και να το κάνουμε Fender δεν ακούγεται. Μην ξεχνάς δεν είναι και slanted, οπότε....

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου