Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλ. κιθάρας εως 700-750 ευρω - Προτάσεις ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να κάνουμε μία επισκόπηση;

 

Μια κιθάρα (καλά μέχρι εδώ), ότι σχήμα να ναι αλλά καλό θα ήταν να αποφευχθούν τα fenderοειδή αλλά και οι Epiphone (σ.σ. υποθέτω τα σκάφη).

Η μουσική είναι electronica, rock, hard rock, elektro-rock.

Αναζητείτε ήχος με βάθος (σ.σ. υποθέτω πάχος) και όγκο.

 

Κατ' αρχήν να πω την κακία μου, από άνθρωπο που παίζει 20 χρόνια κιθάρα περίμενα πιο εκτεταμένα κριτήρια αναζήτησης. Δεν θα πω ψέμματα αν πω ότι εκπλήσσομαι από τον όγκο των απαντήσεων που έλαβες δεδομένων των ελλιπών κριτηρίων.

 

Από τα παραπάνω επίσης θα υπέθετα μια strat lonestar (καθότι (α) είναι fender και (β) έχει κατά βάση μονούς μαγνήτες) δεν θα ήταν μέσα στις πρώτες σου επιλογές. Αλλά εσύ ξέρεις.

 

Από την στιγμή που το spark, twang, clang και όπως άλλως θες πέστο, των μονών μαγνητών δεν σε πολυαφορά, μήπως θα έπρεπε να συγκεντρώσεις την προσοχή σου στους humbuckers με την δυνατότητα να splitάρουν; Έτσι έχεις διαθέσιμα, όχι το ιδανικό αλλά μια άποψη και των δύο φιλοσοφιών.

Όπως ........

http://www.logothetismusic.gr/m-600-antique-violin-dark.html

και για να βλογήσουμε τα γένεια μας (και με pearly gates που σπλιτάρει)

http://www.thomann.de/gb/fender_custom_telecaster_fmt_hh_am.htm

Αλλά είναι fender  ;)

 

Όπως βλέπεις, όσο δεν γίνεσαι πιο συγκεκριμένος ή ακόμα περισσότερο δεν πας να κοιτάξεις, ο καθένας μας το δικό του θα σου λέει.

 

Και μην ξεχνάς, όπως προειπώθηκε, το μεγάλο παιχνίδι παίζεται (μετά από τα δάχτυλά σου) στον amp και στα πετάλια.

 

Καλή επιτυχία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να σας πω. Καταρχήν έχω αποφασίσει ότι η κιθάρα που θα πάρω καλό είναι να έχει έναν διπλό μαγνήτη (για κάποιες γκαζιές). Τώρα απ όσα έχουν ειπωθεί, καταλήγω στα εξής.

 

1. Διπλός μαγνήτης

2. Επώνυμη-γνωστή εταιρεία ώστε να μπορώ να την πουλήσω - αν χρειαστεί - άρα, ενδιαφέρουσες οι προτάσεις που ακούστηκαν για τα άλλα μοντέλα, αλλά τελικά μάλλον περιορίζομαι η σε Fender ή σε Gibson ή σε Epiphone.

 

3. Από fender, οπωσδήποτε με διπλό μαγνήτη άρα μοναδική επιλογή για τον ήχο που θέλω (να μπορεί να γκαζωσει και λίγο) και τα χρήματα που διαθέτω είναι νομίζω η Lone Star λόγω duncan.

 

4. Από Gibson δεν έχω ακόμα κατασταλάξει. βλέπω τις SG special με 490R (neck) and 490T (bridge) (αλήθεια τι ήχο βγάζουν ?)   αλλά μου έκανε εντύπωση ότι η SG special στα 809 ευρώ ακούγεται κάπως διαφορετικά από την αντίστοιχη SG special faded WB με τους ίδιους μαγνήτες (αν δεν κάνω λάθος) στα 559 εθρώ. Επίσης δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά στον ήχο των 490R (neck) and 490T (bridge) από τους 2x '57 Classic humbucker pickups που φοράει η σειρά SG RAW και τέλος ποιά η διαφορά στον ήχο (σε χροιά, ηχόχρωμα κλπ) από τους P90 που φαράνε οι Les Paul studio (759 euro περίπου) ... Τέλος, υπάρχει και η GIBSON LES PAUL STD LTD WBCR KLOTZ η οποία μάλλον αποτελεί κάποιο ξεχωριστό κομμάτι.

 

 

Άρα πλέον μάλλον για τον ήχο που ψάχνω (elctro-rock, hard rock και ίσως λίγο metal) περιορίζομαι μάλλον στις 2 γνωστές εταιρείες. Ίσως και στην PRS που μου αρέσει και το σχήμα της.. για τις οποίες όμως δεν ξερω καθόλου τι ήχο βγάζουν. Π.χ. αυτή http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_gb.htm με τους PRS zebra μαγνήτες την ξέρει κανείς ?

 

Αυτά για καινούργια. Τώρα ψάχνω και στα μεταχειρισμένα αλλά από μια βιαστική ματιά δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

audiokostas

 

πολύ καλή η σύνοψη που έκανες. Να διευκρινήσω κάτι. Δυστυχώς (πράγματι) μπορεί να παίζω 20 χρόνια, αλλά δεν είμαι επαγγελματίας, δεν έχω εμβαθύνει πολύ, είχα μεγάλα διαστήματα με κενό χρόνο (π.χ. δεν έπιασα κιθάρα για 3-4 χρόνια) και παίζω ερασιτεχνικά. Τώρα, μετά από καιρό, που κάπως ηρέμησαν τα πράγματα στη ζωή μου είπα να ξαναρχίσω το όμορφο αυτό σπορ. Αλλά δεν είμαι τόσο ειδικός και ξέρω ότι ΔΕΝ μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος. Η αλήθεια είναι ότι μικροδιαφορές στον ήχο ίσως τελικά να μην τις καταλάβω. Προσπάθησα να δώσω το στυλ ήχου - μουσικής και από κει και πέρα -λίγο γενικά όπως σωστά παρατηρσείς - να δω 5-6 επιλογές που προτείνει ο κόσμος εξ εμπειρίας και πάντα με βαθμό υποκειμενικότητας για ένα καλό όργανο σε αυτά τα λεφτά.

 

Αφού κατλείξω σε 3-4 πιθανά μοντέλα, κυρίως από αυτά που προτείνουν (και τους ευχαριστώ θερμότατα) οι φίλοι, σαφώς πιο εμπειροι κ σαφώς καλύτεροι γνώστες στο θέμα απο μένα, θα πάω να τα δοκιμάσω σε 2-3 μαγαζιά και θα καταλείξω σε ένα από αυτά. Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Επώνυμη-γνωστή εταιρεία ώστε να μπορώ να την πουλήσω - αν χρειαστεί - άρα, ενδιαφέρουσες οι προτάσεις που ακούστηκαν για τα άλλα μοντέλα, αλλά τελικά μάλλον περιορίζομαι η σε Fender ή σε Gibson ή σε Epiphone.

 

καμία....μα καμία σχέση.

 

οι ανθρωποι εδω μέσα ξέρουν να αξιολογούν ένα όργανο ασχετα με την μαρκα (γιατι κατα 90% εδώ θα την πουλήσεις).

βρές άλλα πράγματα που θα σε εμποδίσουν να πάρεις μια καλή κιθάρα που δεν ειναι fender/gibson

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/sterling_by_music_man_axis_ax40.htm

 

Η προταση μου...

Η τιμη στην Ευρωπη ειναι ΠΑΡΑ πολυ υψηλη...

Στο e-bay κοστιζει γυρω στα 500$...

 

 

ηταν μια απ τις επιλογές μου μαζί με την reverend που τελικά πήρα. εξαιρετική για τα λεφτα της

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yiannis έχεις απόλυτο δίκιο. Αν ποτέ χρειαστεί να πουλήσω κάποιο μουσικό όργανο μάλλον εδώ θα καταλέξω και απ όσο βλέπω υπάρχει αξιόλογος κόσμος και με αρκετές γνώσεις!!!!

 

 

Λοιπόν παιδιά, τελικά μετά από τις απόψεις σας και κάμποσο ψάξιμο στο ιντερνετ κατέλειξα και θα δοκιμάσω - αν τα βρω - τα εξής μοντέλα - πάντα για καινούργιες με κόστος γύρω στα 700 ευρώ (+-) :

 

από Fender

1. FENDER deluxε Lone Star (η αρχική πρόταση με τον διπλό duncan κ τους texas special)  ή FENDER CUSTOM TELECASTER FMT HH AM (κάποιος την πρότεινε και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα αν και το χρώμα όχι τόσο στα γούστα μου

 

 

Από PRS

2. PRS TREMONTI SE BK (γνώμες ?)

 

3. PRS SE CUSTOM GBK ST  (διαφορές με τις άλλες PRS ?)

 

4. PRS SE CUSTOM 24 (μου άρεσε και πολύ εμφανησιακά και η CU 22 -24 άριστες κριτικές αλλά πανάκριβες για μένα)

 

 

Aπό GIBSON :

5. GIBSON SG SPECIAL EB (δεν ξέρω τι ήχο βγάζουν οι 490R κ 490T)

 

6. GIBSON LES PAUL STD LTD WBCR KLOTZ (από πρόταση φίλου στο φορουμ)

 

Άλλες :

7. GODIN VELOCITY RF NFHG (2πλος duncan SH-5)

 

 

Μοντέλα που είχαν ενδιαφέρον αλλά μάλλον αππέριψα :

 

1. GIBSON LES PAUL STUDIO P-90 WC (δεν είμαι σίγουρος για τον ήχο των P90 , δεν ενθουσιάστηκα από ότι άκουσα στο ΝΕΤ.. Επίσης είδα και λίγο "κράξιμο" για τις Les Paul studio, αν τύχει θα τη δοκιμάσω (δεν θα την ψάξω μάλλον)

 

2. FENDER CLASSIC PLAYER BAJA TELE VB... μοναδικός λόγος η έλλειψη διπλού μαγνήτη και κάπως το ...χρώμα της (πολύ ανοιχτό για τα γούστα μου). Πάντως αν τύχει θα την δοκιμάσω.

 

Εμφανισιακά πιο πολύ μου άρεσαν οι PRS αλλά στα χρήματα αυτά δεν ξέρω αν αξίζουν (διάβασα μερικές κριτικές για προβλήματα στα αρχικά μοντέλα) και επίσης ποιός της φέρνει Αθήνα (Ζοζέφ ? ή όχι πια).

 

 

 

ps εξαιρετικός ήχος το videaki με την Sterling by music man. Ελλάδα φαντάζομαι δύσκολα τι βρίσκεις και σε τι τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε DaRkNezZ, άντε μια βολτίτσα να της πιάσεις στα χέρια σου και να της ακούσεις λιγάκι.

Μιλάς για τελείως διαφορετικές κιθάρες.

Τα χεις πάρε όλα σβάρνα .............

Τι περιμένεις να σου πει κανείς και να είναι έγκυρο όταν μιλάς για tele, strat, prs, lp, godin;

Με φωτό και γνώμες θα δώσεις €700;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα μου φαίνεται  ήρθε η ώρα για μια βόλτα. Φίλε audiokostas, η λογική μου είναι να ακούσω απ όσους ξέρουν και έχουν μια εμπειρία μερικά αξιόλογα μοντέλα σε αυτά τα χρήματα και στο στυλ μουσικής που έδωσα ώστε να μην μπω σε ένα κατάστημα και πελαγώσω από τα μοντέλα. Σαφώς και κάθε μια θα έχει το δικό της ήχο, αίσθηση κλπ. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι -όπως ξαναείπα- αν πάω στον Χ και ακούσω π.χ. μια fender σε ένα συγκεκριμένο ενισχυτή και μετά πάω κάπου αλλού και ακούσω μια gibson σε έναν άλλο τελείως διαφορετικό ενισχυτή δεν θα έχω καθαρή εικόνα του πραγματικού ήχου καμιάς εκ των δύο, ούτε την ποιότητα κατασκευής κλπ. Αυτό που θα δω αμέσως όμως είναι αν μου κάθεται καλά στο χέρι, με βολεύει κλπ. Οπότε ακούγοντας από τα παιδιά μερικά καλά και αξιόλογα μοντέλα σε αυτά τα χρήματα, έστω και αρκετά διαφορετικά, θα πάω να τα δοκιμάσω, όσα βρω, περισσότερο για μια πρώτη αίσθηση ήχου και κυρίως για να δω αν με βολεύουν και μου ταιριάζουν. Τώρα, κλειδιά, ηλεκτρικά, ξύλα  κλπ, που να ξέρω τι ποιότητας είναι, γιαυτό και ρωτάω εδώ :)

 

Παρεπιπτόντως, PRS Αθήνα ξέρετε που μπορω να βρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου