Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλ. κιθάρας εως 700-750 ευρω - Προτάσεις ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ndnikola, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για τον εξοπλισμό και έχεις δίκο. Εν προεκιμένω, με ενδιαφέρει να ξέρω ότι έχω μια καλή κιθάρα η οποία θα μπορεί να ανταποκριθεί π.χ. αν την πάρω σε ένα X studio. ή σε κάποιο φίλο με καλό amps ή σ ένα live και θα βγάλει τον ήχο της. Τώρα σπίτι μπορεί να μην έχω τον καλύτερο εξοπλισμό, αλλά η κιθάρα θέλω να μου μείνει. Γενικώς δεν πολυαλλάζω εξοπλισμό-όργανα γιατί δεν είμαι επαγγελματίας και δεν έχω και το χρόνο για αγοροπωλησίες και τεστ.  Σπίτι έχω μια VOX tonelab st και από ενισχυτή σύντομα ένα VHT λαμπάτο (μικρό) και με αυτά θα μείνω για καιρό.

Μια χαρά ειναι ο εξοπλισμός σου για να ψαχτείς, καθώς επίσης και η σκέψη σου για ένα καλό όργανο. Η strat είναι ένα πολύ ευέλικτο και ποιοτικό all around όργανο και κατά πάσα πιθανότητα θα καλύψει τις ανάγκες σου. για το συγκεκριμένο μοντέλο επιφυλάσσομαι, καθώς δεν το έχω δοκιμάσει. Έναν πολύ ωραίο οδηγό για strat έχει γράψει ο superfunk, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εκει και να πάρεις ιδέες.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176182.0

 

Επίσης θα σου πρότεινα να βγεις και να δοκιμάσεις κιθάρες σε καταστήματα, μπορεί και να ακούσεις κάτι διαφορετικό που θα σε βολέψει!

 

Επίσης, τουλάχιστον όσον αφορά σε "δοκιμασμένα" μοντέλα, μην διστάσεις να κοιτάξεις και τις μεταχειρισμένες. Την παρούσα φάση θα εξυπηρετήσεις και τον εαυτό σου (αγοράζοντας φτηνότερα) αλλά και κάποιον ο οποίος χρειάζεται τα χρήματα!

 

Καλές αγορές,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η μοναδική απ όσο είδα με τους συγκεκριμένους μαγνήτες. Δεν είδα καμιά άλλη fender να τους έχει ούτε στις φτηνότερες ούτε στις αμέσως ακριβότερες κιθάρες. Γνωρίζει κανείς τι ήχο βγάζουν ? είναι καθαρός ? "ξερός" ? , "βαθύς", ? τι γνώμη έχετε ?

 

Απο οτι ειδα φοραει TEXAS SPECIALS οι οποιοι ηταν και οι πρωτοι custom shop μαγνητες που εβγαλε η Fender,πολλες Fender τους φορανε με πιο γνωστη αυτη του Stevie Ray Vaughn (οι μαγνητες αυτοι ειναι υποτιθεται κοποιες των original μαγνητων που χρησιμοποιουσε),μια χαρα μαγνητες strat ειναι κλασσικοι με λιγο περισσοτερο ογκο & μεσαια οταν χρησιμοποιεις overdrive.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o pearly gates...........ειναι καταπληκτικος μαγνητης................εαν δεν μου αρεσαν τα γκαζια τα πολλα........θα τον ειχα φορεσει σε ολες τις κιθαρες...........απλα δεν ειναι για τρελα χωσιματα.....αλλα σαν μαγνητης για rock hard rock ειναι απιστευτος............. ;),να σου πω οτι και ο satriani εχει καποιες κιθαρες του με αυτον επανω    ....δες στο 1.27 ειναι η μια απο τις βασικες τους κιθαρες..............

 

 

 

 

 

μηπως δεν επρεπε να το πει αυτο ο κυριος..........αφου παιζει με dimarzio ;D ;D ;D

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά, καταρχήν δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο για να δοκιμάσω κιθάρες. Κατα δεύτερον μερικές φορές το θεωρώ λίγο άσκοπο χρόνο καθότι νομίζω ότι για να κρίνεις αν σου κάνει ο ήχος μιας κιθάρας ή οχι πρέπει να έχεις την πολυτέλεια να την δοκιμάσεις στον ίδιο ενισχυτή με τις ίδιες ρυθμίσεις.  Αν πάω π.χ. σε ένα μαγαζί να ακούσω την Fender σε έναν Χ εςνισχυτή και μετά πάω σε ένα άλλο να ακούσω την Epiphone σε ένα άλλο Υ ενισχυτή προφανώς δεν έχω καθαρή εικόνα καθότι ο ήχος αλλάζει (φαντάζομαι) από ενισχυτή σε ενισχυτή.

 

Έτσι, καλώς ή κακώς το βασικό μου κριτήριο είναι η καλή ποιότητα, τα τεχνικά χαρακτηριστικά (μαγνήτες κλπ) και κυρίως οι απόψεις των χρηστών για τα, κατά τη γνώμη τους, συν και πλην μιας κιθάρας (με το βαθμό υποκειμενικότητας που εξ ορισμού υπάρχει).

 

Ειμαι κοντά στην Lone Star (κυρίως λόγω Texas Special και του διπλού Duncan) αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου/ων που να την έχουν ακούσει λίγο.  Στο μυαλό μου βέβαια υπάρχει πάντα και η epiphone - gibson που ο ήχος τους (πιο βαθύς, ογκώδης) (είναι άραγε ???) ίσως να ταιριάζει καλύτερα στο στυλ μουσικής που ανέφερα ? ιδού το ερώτημα!

 

 

Προς ignatios (τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου :) ),  επειδή είπα ότι εεεε ίσως θελήσω (συμπληρωματικά πάντα) να ρίξω και κανά γκάζι, γιαυτό διάλεξα αυτή τη κιθάρα με τον pearly gates σε σχέση πάντα με τις υπόλοιπες fender σε αυτά τα λεφτά. Έχει άραγε βάση η λογική μου ? (σε σχέση πάντα με fender)... εκτός αν -όπως είπα- πάω σε epiphone ή gibson (αν κ οι τελευταίες πάνε ακριβά λίγο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βαση η λογικη σου,οι μαγνητες ειναι καταπληκτικοι.......και ειδικα ο pearly gates ειναι εξαιρετικος..................αλλα και οι texas special δεν υστερουν καπου.......για μενα πηγαινε και δοκιμασε την ,πιαστην  στα χερια σου δες εαν σε βολευει και καλοριζκικη......εχω παιξει με τετοια και ειναι μια χαρα.................... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καλησπερα και καλως ορισες!

 

Ταπεινη μου γνωμη: το Α και το Ω σε μια κιθαρα ειναι το playability, δηλαδη το πως σου "καθεται" στα χερια σου η ταστιερα, το μανικι, βαρος-ζυγισμα οταν παιζεις ορθιος κτλ... μετα ερχεται η εμφανιση (κακα τα ψεματα!) και ο ηχος ερχεται (για εμενα) τελευταιος...Τον ηχο μπορεις να τον κανεις ΟΠΩς ΘΕΛΕΙΣ, το playability και την ποιοτητα που ειναι "δεμενη" μια καλη κιθαρα δεν μπορεις να το υποκαταστησεις με ολα τα set up του κοσμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το playability και την ποιοτητα που ειναι "δεμενη" μια καλη κιθαρα δεν μπορεις να το υποκαταστησεις με ολα τα set up του κοσμου...

 

Δεν νομιζω,ΟΛΕΣ οι κιθαρες (εκτος απο αυτες που εχουν ΣΟΒΑΡΑ προβληματα κατασκευης ,σπανιοτατο φαινομενο ομως πια στις μερες μας) μπορουν να εχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Playability με ενα εξαιρετικο set up,αντιθετα ακομα και η.."καλυτερη" κιθαρα του κοσμου αν ειναι κακοσεταρισμενη θα ειναι χαλια μαυρα...

 

Ετσι κι αλλοιως Fender θελει να παρει ο φιλος μας,(τιποτα δηλ.παραπανω απο μια σανιδα πανω στην οποια ειναι βιδωμενο ενα μπρατσο...... ;D,οποτε τι μπορει να παει στραβα,εδω οι παλιες Fender που ειχαν κατασκευη "οτι να'ναι" και μια χαρα παιζουν 50 χρονια μετα...) & ευτυχως οι μεξικανικες Fender ειναι πολυ καλα κατασκευασμενες (ας ειναι καλα τα cnc  routers.... ;D) .

 

Απο εκει και περα τα specs της κιθαρας (παχος μπρατσου,μεγεθος ταστων,μηκος κλιμακας κτλ) αλλοτε ταιριαζουν και αλλοτε οχι σε καθε παικτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Point taken!

 

Προφανως μιλαω για κιθαρες σωστα σεταρισμενες! Απλα μια κιθαρα ΑΨΟΓΑ σεταρισμενη με υποκειμενικα κριτηρια μπορει να μην ταιριαζει στον εκαστοτε παιχτη λογω radius, πλατους-παχους ταστιερας, βαρους, σχηματος κτλ....μιλαω ως παθων σε κιθαρα 3000 ευρω...! ΤΕΛΕΙΑ, απλα δεν ηταν "the one" για εμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μην ταιριαζει στον εκαστοτε παιχτη λογω radius, πλατους-παχους ταστιερας, βαρους, σχηματος κτλ

 

για αυτο και πρεπει συνηθως να ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ πριν αγορασουμε (εκτος και αν ξερουμε πολυ καλα τι αγοραζουμε). ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου