Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός στην επαγγελματική γνώση (και όχι γνώμη...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τάχει αλλά θα επανέλθω.

Κατ' αρχήν to set the record straight δεν ένοιωσα ότι υπήρξε χλεύη απέναντί μου. Μια ειρωνεία οκ αλλά μέσα στο ευρύτερο φορουμικονεανικό ενθουσιώδες ενίοτε πλαίσιο και μια χαρά είμαστε και προχωράμε.

Περισσότερο με ενόχλησε το "νομικούρες είναι αυτά" καθότι είναι μία συνεχής αντίληψη που αντιμετωπίζω και επαγγελματικά από νέους αλλά και έμπειρους συναδέλφους. Και όλα αυτά λόγω μίας συνεχούς φοβίας καταγραφής δικαιωμάτων και υποχρεώσεων. Όλα στο "έλα μωρέ δεν θα τα χαλάσουμε εκεί". Και δυστυχώς, αρκετές φορές, τα χαλάμε εκεί.

Και δεν είμαι νομικός  ;)

 

 

Φίλε audiokostas στο επίμαχο thread χρησιμοποίησες ...

 

χλευασμό

Ένας από τους κύριους λόγους που συρθήκαμε μέχρι εδώ.

Γιατι είμαστε όλοι λεβέντες Έλληνες που ο λόγος μας, συμβόλαιο.

 

...ξανά..

Ναι, τα παμε.

Τα γραπτά είναι για του Φλώρους.

Για τους Αντρες/Φίλους/Ξηγημένους/Ντόμπρους/Έλληνες να δώσουμε τα χέρια είναι αρκετό.

 

..εως και σε μικρό βαθμό "τσαμπουκά" και παραπλανητικό υπαινιγμό

Sorry φίλε θα επιτρέψεις σε έναν επαγγελματία να σου πει ότι κάνεις λάθος.

 

(ως απάντηση στο "sorry φίλε..." που έγραψα εγώ πριν)

 

 

Το γεγονός οτι νιώθεις την ανάγκη να στολίσεις με τέτοιου είδους καφενομεθόδους το λόγο ή τον αντίλογό σου, θα έπρεπε να σε προβληματίσει και σένα και τους λοιπούς αναγνώστες.

....ως προς τη δεοντολογία του διάλογο μεταξύ αγνώστων αυτά.

 

Ως προς το επίμαχο θέμα τώρα, επέτρεψέ μου να συνεχίσω να χαρακτηρίζω νομικούρα οποιαδήποτε έγγραφη και ενυπόγραφη συμφωνία και να θεωρώ εντελώς εκτός φάσης οποιοδήποτε ερασιτεχνικό ελληνικό rock γρουπάκι πάει με έγγραφο συμφωνητικό να κλείσει gig σε μαγαζί 100 ατόμων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ με τους επαγγελματίες.....Δεν είναι ασπρο μαύρο.Κι αυτοί που έριξαν πριν πολλά χρόνια το Exxon Valdez στην Αλάσκα επαγγελματίες ήταν, και οι τύποι της BP στον κόλπο του Μεξικού επαγγελματίες επίσης, όπως και πολλοί γιατροί που κάνουνε λάθος διαγνώσεις και πάει άκλαφτος ο κοσμάκης, επαγγελματίες κι αυτοί, και ο κατάλογος είναι μακρύς.Δεν ισχύουν οι εξισώσεις επαγγελματίας=Θεός και ερασιτέχνης=άσχετος.Βλέπεις διαβάζεις και κρίνεις τι γουστάρεις και τι όχι.Δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να κρίνεις έναν επαγγελματία απο την ποιότητα των υπηρεσιών που του ζητάς να σου παράσχει επειδή δεν είσαι εσύ ο ίδιος επαγγελματίας του χώρου αυτού.Αν ήταν έτσι πχ κανείς δεν θα μπορούσε να κρίνει την δουλειά των πολιτικών εκτός απο τους ....πολιτικούς.Ολοι το κάνουμε όμως χωρίς να είμαστε. Στο κάτω κάτω αν περάσεις ανάποδα την χορδή, ή ο μαγνήτης δεν κάνει για μέταλ  ;) δεν χάλασε κι ο κόσμος.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, με λίγη κοινή λογική, υπομονή και καλή θέληση βγαίνει άκρη. Τώρα άμα σε κάποιους αρέσει η διαφωνία (π.χ. όπως αναφέρει ο ίδιος ο trolley) μην θεωρούν οτι και οι υπόλοιποι γουστάρουν. Οι επαγγελματίες οποιουδήποτε χώρου δεν έχουν και πολύ χρόνο στη διάθεσή τους να ποστάρουν γενικά, αν είναι να μπαίνουν και σε διαδικασίες διαφωνίας που ακροβατούν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις επειδή σε κάποιους αρέσει και έχουν και μπόλικο ελεύθερο χρόνο τότε πολύ απλά δεν θα ξαναπατήσουν.

 

Η νορμάλ συζήτηση και αντιπαράθεση απόψεων και επιχειρημάτων είναι το ζητούμενο.

 

Σε κάθε περίπτωση ας κρατάμε υπόψη οτι όλους εδώ μας φέρνει η αγάπη για τη μουσική.

 

Για να είμαι ειλικρινής, διαφωνώ με όλα όσα έγραψες.

 

Αρχίζοντας ανάποδα, εμένα δεν με έφερε εδώ η αγάπη μου για τη μουσική, αλλά η αγάπη μου για τη συζήτηση. Όσο και να αφουγκράζομαι, δεν ακούω καμία μουσική να παίζει ενώ χαζεύω το noiz: συζητήσεις βλέπω, όχι μουσικά έργα. Άσε που εδώ μέσα οι πιο πολλοί είναι ροκάδες και εγώ δεν σχετίζομαι ποσώς.

 

Συνεχίζοντας ανάποδα, όντως αυτό που γράφεις είναι το ζητούμενο, αλλά η λέξη "αντιπαράθεση" και η λέξη "διαφωνία" (που χρησιμοποίησα εγώ) είναι πολύ καλές φιλενάδες: για την ακρίβεια είναι ασύληπτα βαρετό να συμφωνείς με τους συζητητές σου όλη την ώρα (πρώτον) και σίγουρα δεν χρειάζονται επτά έτη για να το εμπεδώσεις ότι συμφωνείς (δεύτερον).

 

Συνεχίζοντας ανάποδα, γνωρίζω ότι εγώ, ο μάραθον, ο γιάμεθ κλπ είμαστε όλοι μας επαγγελματίες και όμως βρίσκουμε χρόνο. Η λέξη-κλειδί είναι το "βρίσκουμε", ήτοι, αντί να πάμε να κάνουμε κάτι κατάλληλο για τα γεροντικά μας κόκαλα, καθόμαστε εδώ και συζητάμε με πιτσιρικάδες που έχουν ενιακοσιαπλάσια ενέργεια από εμάς και ενιακοσιαπλάσιο ελεύθερο χρόνο. Οι επαγγελματίες που αναφέρεις (αυτοί που - και καλά - δεν έχουν χρόνο) δεν με απασχολούν ποσώς: έχει αποδειχτεί ότι αυτή είναι και η κατάρα τους, διότι όπως δεν έχουν χρόνο για το noiz συχνά δεν έχουν χρόνο και για άλλα πράγματα (π.χ. να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις, ή να είναι ενημερωμένοι για τις αντιρρήσεις των πελατών τους κλπ). Οι ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτό το θλιβερό ελληνικό κανόνα, είναι γνωστές εδώ μέσα και χαιρόμαστε ιδιαίτερα.

 

Και τελειώνοντας (πάντα ανάποδα), το αν "γουστάρουν" ή όχι φαίνεται από το εντυπωσιακό ποσοστό αύξησης των μελών αυτά τα χρόνια. Η διαφωνία είναι καλό και χρήσιμο πράγμα, ιδιαίτερα αν καταφέρει κανείς να μη χάσει τη ψυχραιμία του, και αν έχει ο ίδιος εμπειρία ζωής για να ξέρει ότι διαφωνώντας κινδυνεύει να αλλάξει ακόμη και ο ίδιος.

 

Φιλικά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε audiokostas στο επίμαχο thread χρησιμοποίησες ...

 

χλευασμό

...ξανά..

..εως και σε μικρό βαθμό "τσαμπουκά" και παραπλανητικό υπαινιγμό

 

Το γεγονός οτι νιώθεις την ανάγκη να στολίσεις με τέτοιου είδους καφενομεθόδους το λόγο ή τον αντίλογό σου, θα έπρεπε να σε προβληματίσει και σένα και τους λοιπούς αναγνώστες.

....ως προς τη δεοντολογία του διάλογο μεταξύ αγνώστων αυτά.

 

Ως προς το επίμαχο θέμα τώρα, επέτρεψέ μου να συνεχίσω να χαρακτηρίζω νομικούρα οποιαδήποτε έγγραφη και ενυπόγραφη συμφωνία και να θεωρώ εντελώς εκτός φάσης οποιοδήποτε ερασιτεχνικό ελληνικό rock γρουπάκι πάει με έγγραφο συμφωνητικό να κλείσει gig σε μαγαζί 100 ατόμων.

 

 

Κατ΄αρχήν η λέξη φίλος θα μπορούσε να χρησιμοποιείται με περισσότερη φειδώ.

Κατα δεύτερον αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψε ο Loci, τι απάντησα εγώ, σε ποιόν απάντησα, τι καυτηρίασα (και όχι ποιόν) στο post που κάνεις quote και τι σημαίνει χλεύη, ίσως και να συζητάγαμε.

 

Και για να τελειώνουμε να το πω για τελευταία φορά και να πάω στον καφενέ μου.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ (αλλά και ο Fabricaudio) μίλαγα τι θα έπρεπε να γίνεται (ή τέλος πάντων τι μπορεί να γίνει) και εσύ μιλάς τι κάνεις με το γκρουπάκι σας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και συμφώνησα με τα γραφόμενα του Jasemeister, εξηγούμαι:

(...) Οι επαγγελματίες που αναφέρεις (αυτοί που - και καλά - δεν έχουν χρόνο) δεν με απασχολούν ποσώς (...)

 

Και καλά κάνεις και δεν ασχολείσαι με αυτούς. Αλλά:

 

Η λέξη-κλειδί στο σχόλιο του Jasemeister είναι "πολύ". Μιλάει για ανθρώπους που δεν έχουν "πολύ χρόνο" στη διάθεσή τους. Θα μου πεις, πιάνομαι από τις λέξεις, αλλά είναι σημαντική η διαφορά. Και εσύ, και ο μάραθον, και ο γιάμεθ, βρίσκουν πάντα χρόνο, όπως πολύ σωστά λες. Αλλά δεν τον έχετε πάντα στη διάθεσή σας, τον βρίσκετε για να συζητήσετε με τους πιτσιρικάδες... Και, ξαναλέω, δες πόσα από τα ποστς ξεκινούν με καλές προθέσεις, με παράθεση ιδεών, με κουβέντα σωστή και καταλήγουν πάντα, μα πάντα, σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Επομένως, δεν διαφωνείς με όλα όσα έγραψε ο Jase (αφού, μάλιστα, συμφωνείς στο ζητούμενο) :)

 

Είπαμε: Τα γραπτά παρεξηγούνται εύκολα.... ;)

Οι επαγγελματίες που αναφέρεις (...) έχει αποδειχτεί ότι αυτή είναι και η κατάρα τους, διότι όπως δεν έχουν χρόνο για το noiz συχνά δεν έχουν χρόνο και για άλλα πράγματα (π.χ. να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις, ή να είναι ενημερωμένοι για τις αντιρρήσεις των πελατών τους κλπ). Οι ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτό το θλιβερό ελληνικό κανόνα, είναι γνωστές εδώ μέσα και χαιρόμαστε ιδιαίτερα.

Τους συγκεκριμένους ανθρώπους τους βρίσκω καθημερινά μπροστά μου... ξέρω τι εννοείς!

 

Φίλε nokill: Τα παραθέματά σου δεν είναι χλευασμός. Πίκρα και παράπονο είναι... Ούτε τσαμπουκάς.

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας ανάποδα, γνωρίζω ότι εγώ, ο μάραθον, ο γιάμεθ κλπ είμαστε όλοι μας επαγγελματίες και όμως βρίσκουμε χρόνο. Η λέξη-κλειδί είναι το "βρίσκουμε", ήτοι, αντί να πάμε να κάνουμε κάτι κατάλληλο για τα γεροντικά μας κόκαλα, καθόμαστε εδώ και συζητάμε με πιτσιρικάδες που έχουν ενιακοσιαπλάσια ενέργεια από εμάς και ενιακοσιαπλάσιο ελεύθερο χρόνο. Οι επαγγελματίες που αναφέρεις (αυτοί που - και καλά - δεν έχουν χρόνο) δεν με απασχολούν ποσώς: έχει αποδειχτεί ότι αυτή είναι και η κατάρα τους, διότι όπως δεν έχουν χρόνο για το noiz συχνά δεν έχουν χρόνο και για άλλα πράγματα (π.χ. να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις, ή να είναι ενημερωμένοι για τις αντιρρήσεις των πελατών τους κλπ). Οι ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτό το θλιβερό ελληνικό κανόνα, είναι γνωστές εδώ μέσα και χαιρόμαστε ιδιαίτερα.

Πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι οι επαγγελματίες μουσικοί / ηχολήπτες / οργανοποιοί είναι υποχρεωμένοι να συμμετέχουν σε forums όπως το Noiz ούτε ότι η μη συμμετοχή τους συνεπάγεται απαραίτητα ότι δεν παρακολουθούν τις εξελίξεις στον τομέα τους. Είναι καθαρά θέμα επιλογής, προτεραιοτήτων και χαρακτήρα: άλλος μπορεί να "χαλιέται" από αντιπαραθέσεις και διαφωνίες, άλλος να θεωρεί ότι χάνει το χρόνο του, οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως εγώ βρίσκω απόλυτα σεβαστό από έναν επαγγελματία (επαγγελματίας κατ εμέ είναι αυτός που κερδίζει καθημερινά το ψωμάκι του από ένα κάποιο επάγγελμα και όχι ο πολυγνώστης), να μην μοιράζεται όλες, κάποιες από τις γνώσεις του...και περισσότερο μέσα σε ένα forum όπως το Noiz όπου πολλές φορές, όλοι ξέρουν απ όλα...γι αυτό υπάρχει και η παροιμία "αδελφές και παλληκάρια, γίναμε μαλλιά κουβάρια".

Η διαφορά για όποιον δεν το καταλαβαίνει είναι στο "κερδίζω το ψωμί μου, με το κάνω τη πλάκα μου".

 

ΥΓ ...και ναι σε αυτά που έγραψε ο Spy όσο έγραφα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι οι επαγγελματίες μουσικοί / ηχολήπτες / οργανοποιοί είναι υποχρεωμένοι να συμμετέχουν σε forums όπως το Noiz ούτε ότι η μη συμμετοχή τους συνεπάγεται απαραίτητα ότι δεν παρακολουθούν τις εξελίξεις στον τομέα τους. Είναι καθαρά θέμα επιλογής, προτεραιοτήτων και χαρακτήρα: άλλος μπορεί να "χαλιέται" από αντιπαραθέσεις και διαφωνίες, άλλος να θεωρεί ότι χάνει το χρόνο του, οτιδήποτε.

 

Βεβαίως, έτσι είναι.

 

Όταν λέω "δεν με απασχολούν" δεν εννοώ ότι είναι απορριπτέοι, εννοώ ακριβώς ότι "δεν με απασχολούν", όπως "δεν τους απασχολώ". Δικαιοσύνη man.

 

Υ.Γ. Τώρα, ας παραδεχτούμε μεταξύ μας ότι οι περισσότεροι δεν συμμετέχουν διότι απλώς δεν αντιλαμβάνονται την αξία του να συμμετέχουν, ως αποτέλεσμα ελλειπούς τεχνολογικής τους "παιδείας", όχι ότι... δεν έχουν χρόνο... έλεος... Είναι σα να λέμε ότι αυτοί που όντως συμμετέχουν, τους τρέχει ο ελεύθερος χρόνος από τα μπατζάκια, το οποίο τι σημαίνει, ότι δεν έχουν δουλειά;;... Δεν είναι έτσι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Τώρα, ας παραδεχτούμε μεταξύ μας ότι οι περισσότεροι δεν συμμετέχουν διότι απλώς δεν αντιλαμβάνονται την αξία του να συμμετέχουν, ως αποτέλεσμα ελλειπούς τεχνολογικής τους "παιδείας", όχι ότι... δεν έχουν χρόνο... έλεος...

Δεν συμφωνώ...επαναλαμβάνω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που ζεί από κάποιο επάγγελμα (επαγγελματίας), πρέπει να μοιράζεται τις γνώσεις του με τον οποιονδήποτε ψηφιακό απέναντι...

άσε που κάποιοι ίσως εκτιμήσουν τη προσφορά του αλλά άλλοι όχι..."κοίτα τον Π@υστη, ήρθε για να χτυπήσει πελάτες...).

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο καιρο εχω συμμετασχει στο φορουμ εχω καταλαβει οτι σκοπος οταν ανοιγουμε ενα θεμα ειναι

 

 

1. Να μοιραστουμε μια ιδεα, εμπειρια, απορια, μουσικη συνθεση

 

2. Να ειμαστε ανοιχτοι σε κριτικη, αφου αλλωστε εχουμε γινει πια δημοσιο

 

3. Να σεβαστουμε (συμφωνουμε η διαφωνουμε) τις αποψεις

 

4. Να βγαλουμε ενα συμπερασμα (οπως πιστευω οτι εγινε στο θεμα του jose

 

 

Δεν πιστευω οτι πρεπει να αποδειξουμε κατι ατομικα αλλα συλλογικα, οποτε ουτε αντιπαραθεσεις μου φαινονται λογικες ουτε οι επιθεσεις. Ο καθενας εχει τον χαρακτηρα του και τις αποψεις του οποτε αλλοτε συμφωνει, αλλοτε διαφωνει και αλλοτε μαθαινει κατι που δεν ηξερε

 

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου