Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός στην επαγγελματική γνώση (και όχι γνώμη...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

ΠΟΣΟ λοιπον μπορει να αφορουν αγαπητε admin εναν καταξιωμενο επαγγελματια τα παραπανω?

εγω εκτιμω ελαχιστα

Aν υποθέσουμε ότι είναι η ειλικρινής σου εκτίμηση και δεν "χρησιμοποιείς" to ψευδώνυμο.... θα εκπλαγείς αν σου έλεγα πόσους λόγους έχουν οι επαγγελματίες να απευθυνθούν στον κόσμο του Noiz. Ενας και μόνο αρκεί.

Ο Thomann.

 

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι εδώ μέσα γίνεται όπως είπες:

1)κριτικη απο ερασιτεχνες σε ερασιτεχνες(αυτη ειναι και η μεγαλυτερη κατα τη γνωμη μου προσφορα αυτου του φορουμ,οταν βεβαια γινεται με καλη διαθεση)

 

γιατί να αφήσουν την μεγαλύτερη αγοραστική, GASοπληκτη κοινότητα μουσικών να φευγει από αυτούς με την "παραπληροφόρηση" που λες και καθε ποστ αναφορά σε αγορά να έχει λινκ στα ξένα καταστήματα; Μήπως είναι καιρός να κάνουν κάτι γι αυτό και αφού το κάνουν να το μάθει κι ο κόσμος;

 

Το Noiz παρέχει την φτηνότερη και εγκυρότερη έρευνα αγοράς που θα μπορούσαν να κάνουν για την επιχείριση τους. Διαβάζουν δωρεάν τι σκέφτεται η πελατεία τους! Λίγοι το εκμεταλλεύονται.

 

Κάποιοι πολύ άξιοι επαγγελματίες προσφέροντας απλόχερα βοήθεια με netiquette δεν τα πάνε καθόλου άσχημα τέτοιες εποχές. Και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που προσπαθούν να περάσουν γκρίζα διαφήμιση ούτε σε κάποιους που κομπάζουν για τις δημιουργίες τους λες και πρέπει να μας τρέχουν τα σάλια. Χεστήκαμε...

 

Οι εποχές έχουν αλλάξει και κυρίως ο τρόπος που μεταδίδεται η πληροφορία. Ο κόσμος σήμερα προτιμά να είναι πληροφορημένος για αυτό που θα πληρώσει και το εκτιμά καταλλήλως, σε αντίθεση με τις εποχές που η γνώση ήταν προνόμιο μερικών και οι επαγγελματίες της λογικής "αυτό είναι, τόσο κάνει αλλά μη το πεις περαπέρα". Επειδή θα μάθει πως γίνεται το σεταπ δεν σημαίνει ότι θα το κάνει και μόνος του. Ισα-ίσα εκτιμά και τη δουλειά που ξέρει πως ο ίδιος δεν μπορεί να κάνει. Ο επαγγελματίας που βοηθάει κερδίζει την εμπιστοσύνη του αναγνώστη. Και όχι μόνο αυτού που ζήτησε βοήθεια αλλά και όσων άλλων θα διαβάζουν το θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμφωνω με την τοποθετηση σου αλλα μιλας αποκλειστικα για εμπορους.επαγγελματιες της μουσικης ειναι οσοι κανουν καριερα στο χωρο αυτης και συ αναφερεσαι αποκλειστικα και μονο για αυτους που βγαζουν λεφτα απτα παρακλαδια της.εγω μιλαω για μουσικους, μουσικους παραγωγους, τεχνιτες ,εμπορους,καθηγητες γενικα.

 

αλλα και μονο για εμπορους να μιλουσαμε,ειναι αλλο παρακολουθω εναα διαδικτυακο χωρο και αλλο συμμετεχω.ετσι δεν ειναι?φυσικα ετσι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συμφωνω με την τοποθετηση σου αλλα μιλας αποκλειστικα για εμπορους.επαγγελματιες της μουσικης ειναι οσοι κανουν καριερα στο χωρο αυτης και συ αναφερεσαι αποκλειστικα και μονο για αυτους που βγαζουν λεφτα απτα παρακλαδια της.εγω μιλαω για μουσικους, μουσικους παραγωγους, τεχνιτες ,εμπορους,καθηγητες γενικα.

Δε ξέρω τι λες εσύ αλλά εγώ όταν έψαχνα προγραμματιστή (να ξέρει και λίγη μουσική αν γίνεται, αλλά και όχι, δε πειράζει) στο νοιζ κοίταξα πρώτ'απ'όλα.

 

Για να βρω οργανοπαίκτες, πάλι στο νοιζ κοιτάζω. Για μαθήματα δεν ψάχνω (ως μαθητής), αλλά και πάλι την αγγελία μου, ως καθηγητής εδώ θα την βάλω.

 

Και έμπορος δεν είμαι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι λες εσύ αλλά εγώ όταν έψαχνα προγραμματιστή (να ξέρει και λίγη μουσική αν γίνεται, αλλά και όχι, δε πειράζει) στο νοιζ κοίταξα πρώτ'απ'όλα.

 

Για να βρω οργανοπαίκτες, πάλι στο νοιζ κοιτάζω. Για μαθήματα δεν ψάχνω (ως μαθητής), αλλά και πάλι την αγγελία μου, ως καθηγητής εδώ θα την βάλω.

 

Και έμπορος δεν είμαι! :)

μα φυσικα ξερεις τι λεω,πριν λιγο το διαβασες :)

 

και καλα κανεις νικολα και απευθυνεσαι στο νοιζ εφοσον σε καλυπτει ,εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα τι σου χρειαζεται,τι ειναι ανταξιο σου και που θα το βρεις.οπως καλα κανουν και μερικοι εκατονταδες σαν εσενα που απευθυνονται αλλου.ελπιζω αν σου χαλασει καμια βρυση να μην αναζητησεις εδω τη λυση ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι λες εσύ αλλά εγώ όταν έψαχνα προγραμματιστή (να ξέρει και λίγη μουσική αν γίνεται, αλλά και όχι, δε πειράζει) στο νοιζ κοίταξα πρώτ'απ'όλα.

 

Και μάλιστα δεν απάντησες ποτέ σε εμένα που ήμουν ο μόνος που ανταποκρίθηκα.

 

Το λέω, διότι υποπτεύομαι ότι μερικοί έχετε την εντύπωση ότι οι επαγγελματίες είναι περισσότεροι από όσοι όντως είναι (όχι στο νοιζ, γενικά).

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μια δημιουργική συζήτηση θέλει και μια κοινή βάση . Το γεγονός οτι στο φορουμ αυτό συνυπάρχουν μέλη με αρκετά διαφορετικό υπόβαθρο (αλλα θέλω να πιστεύω με κοινό πάθος για την μουσική τεχνολογία ή την μουσική ) κάνει τη συζήτηση πολλές φορές κουραστική ή και αδύνατη .

Όταν κάποιος είναι επαγγελματίας σε ένα τομέα με γνώση και εμπειρία είναι πολύ πιο εύκολο να πείσει ένα συνάδελφο του με επιχειρήματα καθώς υπάρχει ένα κοινό υπόβαθρο, εμπειρία και ένα κοινό λεξιλόγιο .

Όταν ένας επαγγελματίας προσπαθεί να πείσει ένα συνομιλητή που δεν είναι σχετικός με το αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο , εκτός κι αν έχει δεί δείγματα της δουλειάς του και τον εμπιστεύεται .

Ανεξάρτητα από τους λόγους που έχει ένας επαγγελματίας να γράφει σε ένα ανοιχτό φόρουμ όπως αυτό , είναι η άποψη μου ότι πρέπει να του αναγνωρίζεται αυτή η παραπάνω δυσκολία .

Όσο για το ποιος είναι επαγγελματίας , νομίζω τις περισσότερες φορές αναγνωρίζεται εύκολα από τους συναδέλφους του .

Παρόλα αυτά σε μια συζήτηση μεταξύ ενός επαγγελματία και ενός ερασιτέχνη σχεδόν πάντα βγαίνει κάτι ενδιαφέρον .

 

Όσον αφορά την αυθεντία του επαγγελματία , σίγουρα δεν είναι ο πάπας . Και δεν υπάρχει πάπας στο χώρο της μουσικής τεχνολογίας .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και μάλιστα δεν απάντησες ποτέ σε εμένα που ήμουν ο μόνος που ανταποκρίθηκα.

Καταρχήν,

 

Κοίταξα το θρεντ και απ'ότι βλέπω σου απάντησα, ευχαριστώντας σε και λέγοντας σου ότι επικοινωνώ και με άλλο κόσμο και ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ θα μιλήσουμε. Πώς αυτό το βλέπεις ως μη απάντηση, αδυνατώ να καταλάβω.

 

Δεύτερον, ποιός σου είπε ότι ήσουν ο μόνος που ανταποκρίθηκε; Υπήρχαν κι άλλοι.

 

Τρίτον, αρκετά άσχετο με το θρεντ ομολογώ, γιατί;

 

ΥΓ. Νομίζω ότι το ποιός είναι επαγγελματίας και ποιός όχι θα φανεί σιγά σιγά, ή γρήγορα. Ανεξάρτητα δεν παίζει τεράστιο ρόλο, τουλάχιστον για εμένα. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το ΤΙ λέει κάποιος και οχι το ΠΟΙΟΣ είναι. (Φυσικά, αν ήταν εδώ ο John Williams, θα έπεφτα στα γόνατα, κι ας έγραφε μόνο για το ΤΑΟ! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) Επειδή θα μάθει πως γίνεται το σεταπ δεν σημαίνει ότι θα το κάνει και μόνος του. Ισα-ίσα εκτιμά και τη δουλειά που ξέρει πως ο ίδιος δεν μπορεί να κάνει. Ο επαγγελματίας που βοηθάει κερδίζει την εμπιστοσύνη του αναγνώστη. Και όχι μόνο αυτού που ζήτησε βοήθεια αλλά και όσων άλλων θα διαβάζουν το θέμα.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο, μα πόσο δίκιο έχεις.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

συμφωνω με την τοποθετηση σου αλλα μιλας αποκλειστικα για εμπορους.επαγγελματιες της μουσικης ειναι οσοι κανουν καριερα στο χωρο αυτης και συ αναφερεσαι αποκλειστικα και μονο για αυτους που βγαζουν λεφτα απτα παρακλαδια της.εγω μιλαω για μουσικους, μουσικους παραγωγους, τεχνιτες ,εμπορους,καθηγητες γενικα.

 

Δεν αναφέρομαι σε εμπόρους στα παρακάτω:

 

Κάποιοι πολύ άξιοι επαγγελματίες προσφέροντας απλόχερα βοήθεια με netiquette δεν τα πάνε καθόλου άσχημα τέτοιες εποχές. Και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που προσπαθούν να περάσουν γκρίζα διαφήμιση ούτε σε κάποιους που κομπάζουν για τις δημιουργίες τους λες και πρέπει να μας τρέχουν τα σάλια. Χεστήκαμε...

 

Τώρα το τι είναι πετυχημένος επαγγελματίας είναι και αυτό υπό συζήτηση.

Ισως να είναι αυτός που βγάζει με τη σέσουλα καθημερινές παραγωγές της δισκογραφίας ή παίζει νυχτοκάματο στην Εθνική οδό ή διδάσκει σολφέζ στο ωδείο της γειτονιάς.

Σε κάθε περίπτωση ισχύουν όσα παρέθεσα στο προηγούμενο ποστ μου. Δυστυχώς όμως οι afficionados και ερασιτεχνικά προσεγγίζοντας το θέμα (σαν εραστές της τέχνης) είναι λίγοι και αν θες, ακόμα και αν δεν ανήκουν στην "πετυχημένη" κατηγορία επαγγελματιών έχει αποδειχτεί ότι είναι πολύ προτιμότεροι στο να μεταδώσουν ιδέες, γνώση και συμπεριφορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου