Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός στην επαγγελματική γνώση (και όχι γνώμη...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφιστώ την προσοχή μας, στα παρακάτω:

 

α) Κατ' αρχήν, που στην ευχή μπορώ να ξέρω εγώ -ή οποιοσδήποτε- τι επάγγελμα κάνει το κάθε μέλος; Υπάρχει κάπου αυτή η πληροφορία; Όχι βέβαια - άσε που και αν υπήρχε δεν θα υπήρχε άμεσος τρόπος να διασταυρωθεί.

 

β) Κατά δεύτερον, από πότε "επαγγελματίας" σημαίνει "επιτυχημένος επαγγελματίας" και με ποια ακριβώς κριτήρια θα καθοριζόταν αυτό το "επιτυχημένος"; Εμπορικά, καλλιτεχνικά, εθνικής αναγνωρισιμότητας;

 

γ) Κατά τρίτον, τι γίνεται όταν κάποιος είναι μεν επαγγελματίας, αλλά όχι "επαγγελματίας του χώρου"; Εγώ το ξέρω ότι ένας "άνθρωπος της αγοράς" (όπως μου αρέσει να αυτοχαρακτηρίζομαι) έχει σχέση και γνώμη για πολλά διαφορετικά θέματα... αλλά τα μέλη το ξέρουν αυτό; Το αποδέχονται;

 

Τι λέτε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρ'όλ'αυτά ΔΕΝ ήξερα τι δουλειά κάνει.

...και συνεχίζεις να μην ξέρεις ;)

 

Τι λέτε;

Λέω ότι έχεις δίκιο...

 

Κατά δεύτερον, από πότε "επαγγελματίας" σημαίνει "επιτυχημένος επαγγελματίας" και με ποια ακριβώς κριτήρια θα καθοριζόταν αυτό το "επιτυχημένος";

Η φορολογική δήλωση...μετράει? ;D ;D

Το έχουμε ξαναπεί αυτό οι 2 μας ;D

 

Θα ξαναπώ ότι συμφωνώ με τον trolley. Γι αυτό πιστεύω (χωρίς να θέλω να θίξω τον Audiokosta, που και εγώ τον έχω γνωρίσει από κοντά, τον γουστάρω σαν άτομο, κλπ, κλπ.), ότι η αρχική τοποθέτηση του TGL είναι λίγο υπερβολική...ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε ένα ψηφιακό κόσμο που όλοι μετράμε το ίδιο...και προφανώς ένας επαγγελματίας ΔΕΝ έχει το αλάθητο...με την ίδια λογική ως ο πιο παλιός Mac User εδώ, θα έπρεπε ο λόγος μου να είναι ευαγγέλιο...αντιθέτως νομίζω ότι εάν γινόταν έτσι, θα είχα πάρει πολλούς στο λαιμό μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι γίνεται όταν κάποιος είναι μεν επαγγελματίας, αλλά όχι "επαγγελματίας του χώρου"; Εγώ το ξέρω ότι ένας "άνθρωπος της αγοράς" (όπως μου αρέσει να αυτοχαρακτηρίζομαι) έχει σχέση και γνώμη για πολλά διαφορετικά θέματα... αλλά τα μέλη το ξέρουν αυτό; Το αποδέχονται;

Τι λέτε;

Απ' αυτά που ο καθένας μας γράφει και έχει κατά καιρούς γράψει, λίγο πολύ έχουμε, -εγώ τουλάχιστον έχω- σχηματίσει μια γνώμη (για τους περισσότερους συμφορουμίτες). Ως εκ τούτου η εκάστοτε άποψή τους ειναι λιγότερο ή περισσότερο βαρύνουσα και συνάμα αποδεκτή ή όχι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφιστώ την προσοχή μας, στα παρακάτω:

 

α) Κατ' αρχήν, που στην ευχή μπορώ να ξέρω εγώ -ή οποιοσδήποτε- τι επάγγελμα κάνει το κάθε μέλος; Υπάρχει κάπου αυτή η πληροφορία; Όχι βέβαια - άσε που και αν υπήρχε δεν θα υπήρχε άμεσος τρόπος να διασταυρωθεί.

 

β) Κατά δεύτερον, από πότε "επαγγελματίας" σημαίνει "επιτυχημένος επαγγελματίας" και με ποια ακριβώς κριτήρια θα καθοριζόταν αυτό το "επιτυχημένος"; Εμπορικά, καλλιτεχνικά, εθνικής αναγνωρισιμότητας;

 

γ) Κατά τρίτον, τι γίνεται όταν κάποιος είναι μεν επαγγελματίας, αλλά όχι "επαγγελματίας του χώρου"; Εγώ το ξέρω ότι ένας "άνθρωπος της αγοράς" (όπως μου αρέσει να αυτοχαρακτηρίζομαι) έχει σχέση και γνώμη για πολλά διαφορετικά θέματα... αλλά τα μέλη το ξέρουν αυτό; Το αποδέχονται;

 

Τι λέτε;

 

 

 

Sho' you right πού 'ελεγε κι ο Barry White (επαγγελματίας)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το διπλο-ποστ, αλλά έχω περισσότερες σκέψεις για το ζήτημα: ένα κλασσικό παράδειγμα είναι το θέμα του mastering. Οι επαγγελματίες του χώρου που έχουν κατά καιρούς συμμετάσχει στο noiz, πρέσβευαν την κοινώς-αποδεκτή πεποίθηση ότι το mastering είναι μία υπηρεσία που προϋποθέτει γεναίες οικονομικές επενδύσεις σε εξοπλισμό, πολυετή πείρα σε ηχοληπτικές διαδικασίες και πρακτικές, ένα φυσικό ταλέντο (που βεβαίως δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι) κλπ κλπ.

 

Διαφώνησα με τους ανθρώπους αυτούς, παρ' ότι η επαγγελματική μου σχέση με το χώρο είναι μηδενική, επί της βάσεως ότι στα 45 μου χρόνια έχω δει πολλές φορές την άνοδο, την ακμή και την παρακμή επαγγελμάτων που στηριζόντουσαν σε αυτές τις τρεις γενικές παραμέτρους που ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο. Το έκανα (το ότι διαφώνησα) διότι μου αρέσει να διαφωνώ (αφ' ενός) αλλά επίσης επειδή ενοχλούμαι από κάθε προσπάθεια υπερ-τίμησης (προσοχή: όχι υπερ-τιμολόγησης) προσφερομένων υπηρεσιών, δοξάζοντας παράλληλα την λογική του DIY, η οποία με χαρακτηρίζει ως άτομο.

 

Στη πορεία, έχει προκύψει (και θα προκύπτει όλο και πιο συχνά) ότι οι δισκογραφικές εταιρείες (οι κύριοι πελάτες των mastering houses) έχουν "στραβώσει" με το όλο θέμα, και προωθούν λογικές σταδιακής, οριστικής απαξίωσης του θεσμού. Θεωρώ βέβαιο ότι - ειδικά στην Ελλάδα - πολύ σύντομα όλα αυτά θα είναι παραμύθια της χαλιμάς, οπότε ποιος τελικά είχε δίκηο: ο επαγγελματίας μαστεράς, ο επαγγελματίας της δισκογραφικής, εγώ,  ή κάποιος άλλος.

 

Το θέμα δεν είναι απλό λοιπόν, όσον αφορά την απόδοση του προσήκοντος σεβασμού στους επαγγελματίες, ακόμη και αν δεν ίσχυαν όσα έγραψα στο προηγούμενο πόστ μου.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκοντας ελκυστικό το θέμα και έχοντάς με απασχολήσει πολλές φορές, θέλω να πω μερικές σκέψεις για το «εκεί έξω».

Επειδή και εγώ είμαι επαγγελματίας για τριανταεπτά (αρ. 37) χρόνια στο ίδιο επάγγελμα, αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω τα όσα ο The Genius Loci αναφέρει.

Ο σεβασμός είναι δυστυχώς κάτι που κερδίζεται και για να τον κερδίσεις, χρειάζεται να έχεις τεκμηριωμένες απόψεις απέναντι σε οποιονδήποτε προσπαθεί καλοπροαίρετα να μάθει ή απλώς «να σου την πει». Όσοι δεν συμμετέχουν από το φόβο της κρίσης από μη σχετικά άτομα, είναι κατά τη γνώμη μου ανασφαλή και «ρηχά» άτομα. Το «δεν εκτίθεμαι για να μη φθείρομαι» δεν ανήκει σε σκεπτόμενους ανθρώπους. Όσο για το «επιτυχημένος επαγγελματίας», όλοι δίνουμε εξετάσεις κάθε μέρα, δεν μας χαρίζεται τίποτα και δεν υπάρχει τίποτα αυτονόητο. Σαν επιβεβαίωση των ανωτέρω θα πρέπει να ρίξετε μια ματιά στο θέμα: «Περί σχεδιασμού εξοφύλλου και συγκεκριμένα ετικέτα cd ο λόγος...» στο οποίο μερικοί επαγγελματίες του χώρου απαντούν σε ένα νέο παιδί που ετοιμάζει τη δουλειά του. Επειδή νομίζω ότι έχω τη γνώση, είμαι έτοιμος να απαντήσω σε όποιον θέλει και με οποιαδήποτε πρόθεση και δεν σας κρύβω ότι θα χαρώ να με αμφισβητήσει κάποιος, ώστε να πω περισσότερα για τη δουλειά που αγαπώ όσο και τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι πιστεύω πως ακόμα και αυτό το φαινόμενο που αναφέρει ο TGL ίσως έχει τις ρίζες του πάλι στην νεοελληνική καθυστέρηση.

 

Το οτι ο κόσμος αμφισβητεί ίσως παραπάνω απο το κανονικό την επαγγελματική γνώση (η οποία ΙΔΙΑ γνωση μπορεί να οδηγεί κάλλιστα σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ γνώμες, και αυτό είναι το πρόβλημα) συμβαίνει επειδή οι Έλληνες επαγγελματίες μάλλον σε μεγάλο ποσοστό δεν είναι παρα κατσαπλιάδες που ούτε οι ίδιοι δεν έχουν κατανοήσει το αντικείμενό τους και κατά συνέπεια δεν ξέρουν πως να μας πεισουν, αλλά τους κακοφαίνεται που χρειάζεται να μας πεισουν.

 

Τα παραπάνω δεν τα λέω για συγκεκριμένες περιπτώσεις στο φορουμ (που σίγουρα θα υπάρχουν) αλλά για ατέλειωτες περιπτώσεις στην υπολοιπή μας ζωη.

 

Επίσης, όπως εσύ χρησιμοποιησες σαφή και εγκεκριμένα στοιχεία για να αποδείξεις στον επαγγελματία οτι χρησιμοποιεί την ειδικότητά του σαν αυθεντία, έτσι και ο επαγγελματίας απο μόνος του δεν πρέπει να χρησιμοποιεί σαφή και εγκεκριμένα στοιχεία για να διατυπώσει την άποψή του?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' αυτά που ο καθένας μας γράφει και έχει κατά καιρούς γράψει, λίγο πολύ έχουμε, -εγώ τουλάχιστον έχω- σχηματίσει μια γνώμη (για τους περισσότερους συμφορουμίτες). Ως εκ τούτου η εκάστοτε άποψή τους ειναι λιγότερο ή περισσότερο βαρύνουσα και συνάμα αποδεκτή ή όχι.

Σωστά.Συνεπώς γυρνάμε στην υποκειμενική αξιολόγηση των γραφόμενων κάποιου ασχέτως με το αν είναι επαγγελματίας ή όχι.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.Συνεπώς γυρνάμε στην υποκειμενική αξιολόγηση των γραφόμενων κάποιου ασχέτως με το αν είναι επαγγελματίας ή όχι.

Φυσικά, αλλιώς δεν θα 'πρεπε πχ να διαβάσουμε τα super άρθρα του Superfunk για τις κιθάρες επεδή δεν είναι επαγγελματίας πωλητής μουσικών οργάνων, ή να τη βρούμε με τα super κομμάτια πχ του freerock επειδή δεν είναι επαγγελματίας μουσικός.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως οι 5 τελευταίες λέξεις της παραγράφου του κειμένου του Loci που παραθέτω είναι η ουσία:

 

 

Αυτό που προτείνω είναι να είμαστε λιγώτερο απόλυτοι όταν έχουμε απέναντί μας για θέση, ειδικά όταν αποτελεί απόσταγμα της επαγγελματικής εμπειρίας και γνώσης κάποιου. Και θα πρότεινα επίσης να προσπαθούμε λίγο περισσότερο να χρησιμοποιούμε το γνωστό παγκόσμιο ιντερνετικό ακρώνυμο IMHO  ;) Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται ευκολότατα.

 

Επίσης, η άποψή μου είναι πως ο Loci ήθελε να καταλήξει σε αυτήν την προτροπή. Που δεν είναι λάθος. Επομένως, ίσως ο τρόπος γραφής του και ανάπτυξης του θέματος να "παρεξηγήθηκε". Στο κάτω κάτω, δε νομίζω να διαφωνεί κανείς μας με τα παραπάνω...

 

α) Κατ' αρχήν, που στην ευχή μπορώ να ξέρω εγώ -ή οποιοσδήποτε- τι επάγγελμα κάνει το κάθε μέλος; Υπάρχει κάπου αυτή η πληροφορία; Όχι βέβαια - άσε που και αν υπήρχε δεν θα υπήρχε άμεσος τρόπος να διασταυρωθεί.

Σωστό. Ίσως να έπρεπε να υπάρχει κάπου στα προσωπικά στοιχεία του μέλους. Όσον αφορά στην "αλήθειά" της... πιστεύω πως μέσω των posts φαίνεται αν κάποιος έχει πραγματικά τις γνώσεις που λέει πως έχει και δεν "αλιεύει" πληροφορίες από την γουϊκιπίντια... ;)

 

...ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε ένα ψηφιακό κόσμο που όλοι μετράμε το ίδιο...και προφανώς ένας επαγγελματίας ΔΕΝ έχει το αλάθητο...

Σωστά. Ο αμοιβαίος σεβασμός όμως στις τοποθετήσεις μας στα θέματα του φόρουμ είναι όχι απλώς απαραίτητος, αλλά αυτονόητος. Ακόμα και το (πολλές φορές ακραίο) πείραγμα μπορεί να γίνει με σωστό τρόπο.

 

με την ίδια λογική ως ο πιο παλιός Mac User εδώ, θα έπρεπε ο λόγος μου να είναι ευαγγέλιο...

1987 εγώ. Εσύ; ;);)

(το πείραγμα που έλεγα)

 

Εν κατακλείδι, ο Loci, όπως και ο trolley, όπως και ο Nikolas, όπως και όλοι οι προγράψαντες, έχουν ένα μέρος της αλήθειας. Εγώ επιμένω στο θέμα του σεβασμού, πάνω από όλα. Και όλα τα άλλα έπονται.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου