Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός στην επαγγελματική γνώση (και όχι γνώμη...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα φόρουμ είναι ένα μέσο δημοκρατικής έκφρασης ιδεών και δημοκρατικών συζητήσεων. Η ίδια η φύση του μέσου επιτρέπει στον οποιοδήποτε να εκφραστεί και αν παρεκλίνει των κανονισμών διορθώνεται από τους mods.

 

Η κριτική όχι μόνο είναι απαραίτητη αλλά και χρήσιμη, χωρίς αυτή ίσως το φόρουμ να έχανε πολύ σε αξία. Κριτική δεν σημαίνει απαραίτητα θετικά σχόλια και αφού μιλάμε για μουσική (τις περισσότερες φορές) η υποκειμενικότητα θα κυριαρχεί. Αν κάποιος επαγγελματίας θεωρεί ότι η δουλειά του κριτικάρεται αρνητικά και αυτό είναι επαρκής λόγος για να μην συμμετέχει, τότε sorry αλλά είναι τελείως λάθος. Η θετική κριτική δεν μπορεί να είναι προαπαίτηση για την συμμετοχή. Όποιος δεν αντέχει την κριτική έχει ο ίδιος πρόβλημα και όχι οι υπόλοιποι.

 

Και το κράξιμο είναι, είτε μας αρέσει είτε όχι, ένα είδος άκομψης κριτικής. Τώρα, ναι υπάρχουν κάποιοι που παραείναι άκομψοι, ως εκνευριστικοί. Τι να κάνουμε, τέτοιου είδους άνθρωποι πάντα και παντού θα υπάρχουν και δεν πρέπει να αποθαρρύνουν κανένα. Στην τελική αν έχεις επιχειρήματα αργά ή γρήγορα θα δικαιωθείς (θέλω να ελπίζω) τουλάχιστον εδώ. Αν πάλι δεν θές να προσπαθήσεις πολύ για να πείσεις κάποιον του οποίου η γνώμη δεν σου λέει κάτι, μην προσπαθήσεις.

 

Ούτε οι ευχαριστίες μπορούν να θεωρηθούν προαπαίτηση για προσφορά γνώσεων. Αν θές προσφέρεις χωρίς να απαιτείς τίποτα, αλλιώς...

 

Όπως και να 'χει, το θεωρώ άδικο να χρεώνονται αυτοί που έχουν το θάρρος της γνώμης τους την απροθυμία των καταξιωμένων, εντός και εκτός εισαγωγικών, επαγγελματιών να συμμετέχουν στο φόρουμ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Επίσης, μπορεί να λές φίλε gdevelek ότι

 

αλλά σκέψου το εξής: θα αισθανόσουν το ίδιο άνετα να εκφράσεις την άποψή σου και να παραθέσεις τις επαγγελματικές σου γνώσεις (και μυστικά σε κάποιες περιπτώσεις) σε ένα forum στο οποίο έχεις δει να "κράζεται" (*) η δουλειά σου χωρίς αντίκτυπο και επιχειρήματα από τον κράχτη? και ρωτώ γιατί πρέπει να υπάρχει και ένα ερέθισμα να γράψει κάποιος εδώ, είτε το λέμε ευχαρίστηση/αναγνώριση αξίας/κάτι παραπάνω. προσωπικά εαν είχα αισθανθεί τόσο άβολα από την ατμόσφαιρα σε ένα συγκεκριμένο χώρο,ηλεκτρονικό ή μη, δεν θα έμπαινα στον κόπο να συμμετάσχω ενεργά.

 

ένας κράχτης δεν μπορεί μόνος του να προσδιορίσει την ατμόσφαιρα σε ένα συγκεκριμένο χώρο όπου κινούνται δεκάδες άτομα  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φόρουμ είναι ένα μέσο δημοκρατικής έκφρασης ιδεών και δημοκρατικών συζητήσεων. Η ίδια η φύση του μέσου επιτρέπει στον οποιοδήποτε να εκφραστεί και αν παρεκλίνει των κανονισμών διορθώνεται από τους mods.

 

Και το κράξιμο είναι, είτε μας αρέσει είτε όχι, ένα είδος άκομψης κριτικής. Τώρα, ναι υπάρχουν κάποιοι που παραείναι άκομψοι, ως εκνευριστικοί. Τι να κάνουμε, τέτοιου είδους άνθρωποι πάντα και παντού θα υπάρχουν και δεν πρέπει να αποθαρρύνουν κανένα. Στην τελική αν έχεις επιχειρήματα αργά ή γρήγορα θα δικαιωθείς (θέλω να ελπίζω) τουλάχιστον εδώ. Αν πάλι δεν θές να προσπαθήσεις πολύ για να πείσεις κάποιον του οποίου η γνώμη δεν σου λέει κάτι, μην προσπαθήσεις.

 

Όπως και να 'χει, το θεωρώ άδικο να χρεώνονται αυτοί που έχουν το θάρρος της γνώμης τους την απροθυμία των καταξιωμένων, εντός και εκτός εισαγωγικών, επαγγελματιών να συμμετέχουν στο φόρουμ.

 

Το ζήτημα (νομίζω) δεν είναι εαν το κράξιμο είναι ένα είδος άκομψης κριτικής (συμφωνώ με τον προσδιορισμό σου), αλλά εαν αποθαρρύνεται επαρκώς ώστε να μην θίγεται κανείς. Από ό,τι φαίνεται, αυτό δυστυχώς συμβαίνει. Το να έχεις "dick-free" policy στο forum δεν είναι εύκολο αλλά θεμιτό. Φυσικά, κατανοώ ότι γίνεται σίγουρα προσπάθεια από τον admin και τους mods για να διατηρηθεί ένα υψηλό επίπεδο (μάλιστα, τώρα περισσότερο από παλαιότερα, ξεκάθαρο αποτέλεσμα καλής θέλησης και προσπάθειας), πλην όμως υπάρχουν σίγουρα (από ό,τι φαίνεται) περιθώρια βελτίωσης.

 

Επίσης, θεωρώ ότι δεν έχει ο κάθε άσχετος ή ανάγωγος "το θάρρος της γνώμης του" (προφανώς και δεν μιλάω για εσένα εν προκειμένω!). κάποιοι εκμεταλλεύονται το βήμα που τους παρέχεται και λένε το μακρύ τους και το κοντό τους, ενώ άλλοι κράζουν επαγγελματίες από την γνώση και γνώμη των οποίων θα μπορούσαμε όλοι να επωφεληθούμε. Προφανώς, για να προκύπτουν ποστς όπως αυτό που παρέθεσα ανωτέρω, τα εν λόγω άτομα δεν αποθαρρύνονται / απομονώνονται αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προστασία από τους χαζούς, ανώριμους και κακοπροαίρετους είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα. Υπάρχει η λογική της παρατήρησης, της τιμωρίας (μείωση κάρμα), του moderation επί των λεγόμενων, του τραβήγματος του αυτιού και η λογική μπράβου που σπρώχνει τον κόσμο να περάσει ο superstar. Προφανώς τα δύο τελευταία δεν υπάρχουν στο noiz.

 

Πολλές φορές το επίπεδο και το πλήθος των απόψεων είναι αντιστρόφως ανάλογα. Αυτό σημαίνει ότι στην προσπάθεια να προωθηθεί η πολυχρωμία, κάποιες εριστικές απόψεις θα ξεφύγουν. Είναι κάτι με το οποίο πρέπει να μάθουμε να ζούμε. Γνώμη μου είναι ότι το Noiz έχει πετύχει μια πάρα πολύ καλή ισορροπία. Τώρα αν κάποιοι συνεχίζουν να θίγονται, τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Στην τελική κανένας δεν μπορεί να απαιτεί κόκκινο χαλί για να μπεί. Όλοι είμαστε εδώ για να κρίνουμε και κυρίως να κριθούμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι το Noiz έχει πετύχει μια πάρα πολύ καλή ισορροπία. Τώρα αν κάποιοι συνεχίζουν να θίγονται, τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

 

Σίγουρα, αλλά, όπως είπα και ανωτέρω, πάντα θα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Εαν το noiz θεωρούσε ότι "καλά είμαστε εδώ, και σε όποιον αρέσουμε" δεν θα είχαμε δει βελτίωση. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι το μήνυμα έχει ήδη περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι το μήνυμα έχει ήδη περάσει.

 

Loud and clear my friend.

 

"dick-free" policy... ο κάθε άσχετος ή ανάγωγος... κάποιοι εκμεταλλεύονται ...  λένε το μακρύ τους και το κοντό τους...τα εν λόγω άτομα δεν αποθαρρύνονται / απομονώνονται αρκετά.

 

Goodness gracious me ... που θα 'λεγε κι o Peter Sellers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Στην τελική κανένας δεν μπορεί να απαιτεί κόκκινο χαλί για να μπεί. Όλοι είμαστε εδώ για να κρίνουμε και κυρίως να κριθούμε.

 

επιτρεψε μου μια ενσταση

δεν ειμαστε εδω ΓΙΑ να κριθουμε και να κρινουμε.αυτο γινεται ΕΚΕΙ ΕΞΩ.

στα φορουμ συζηταμε,κουτσομπολευουμε,ενημερωνομαστε κτλ κτλ.

 

οποιος πεσει στη λουμπα και αρχισει να θεωρει τον εαυτο του κριτη(και εχει μπολικους τετοιους εδω)κατα τη γνωμη μου σημαινει οτι εχει αποτυχει στον πραγματικο κοσμο.εκει δηλαδη οπου υπαρχει κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αρχικά θα ήθελα να απαντήσω στο ερώτημα:

 

α) Κατ' αρχήν, που στην ευχή μπορώ να ξέρω εγώ -ή οποιοσδήποτε- τι επάγγελμα κάνει το κάθε μέλος; Υπάρχει κάπου αυτή η πληροφορία; Όχι βέβαια - άσε που και αν υπήρχε δεν θα υπήρχε άμεσος τρόπος να διασταυρωθεί.

Υπάρχει πρόβλεψη και προσπάθεια από τη διαχείριση (καιρό τώρα) για την διασταυρωμένη προσθήκη στο προφίλ των επαγγελματιών μελών της ιδιότητας τους. π.χ. Οργανοποιός. Αυτό δίνει το τεκμηριωμένο στίγμα για τον συνομιλητή για το πόσο σοβαρά να εκλάβει τα γραφόμενα του. 

 

Αλλά:

 

Θα ήθελα να τονίσω τα παρακάτω που έχουν ήδη γραφτεί:

 

Ο σεβασμός κατ΄αρχήν είναι μία υποχρέωσή μας απέναντι σε κάθε συνομιλητή' date=' που δεν αναιρεί το δικαίωμά της τεκμηριωμένης αμφισβήτησης.[/quote']

 

συνήθως ο επαγγελματίας έχει και σοβαρότατα επιχειρήματα για να υποστηρίξει ό,τι γράφει

 

αν αυτά τα γράψει (έστω και λακωνικά), προσφέρει πολύτιμη υπηρεσία στο φόρουμ

 

αν δεν έχει επιχειρήματα, κάτι δεν πάει καλά

 

αν έχει αλλά βαριέται να τα γράψει, έχοντας την αξίωση να γίνει δεκτή η γνώμη του αυτομάτως γιατί "εγώ είμαι επαγγελματίας!", τότε πάλι κάτι δεν πάει καλά

 

Οι επαγγελματίες που αναφέρεις (αυτοί που - και καλά - δεν έχουν χρόνο) δεν με απασχολούν ποσώς: έχει αποδειχτεί ότι αυτή είναι και η κατάρα τους' date=' διότι όπως δεν έχουν χρόνο για το noiz συχνά δεν έχουν χρόνο και για άλλα πράγματα (π.χ. να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις, ή να είναι ενημερωμένοι για τις αντιρρήσεις των πελατών τους κλπ). Οι ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτό το θλιβερό ελληνικό κανόνα, είναι γνωστές εδώ μέσα και χαιρόμαστε ιδιαίτερα.[/quote']

 

Νομιζω πως οι τιτλοι' date='εμπειρία,δραστηριότητα,ειδικότητα,ηλικία, μετράνε!  οσο ομως  μετραει και η δυνατότητα να μπορει να σκεφτεί και να συνειδητοποιήσει  πως μπορει να κανει λαθος.[/quote']

 

Το noiz' date=' ως διαδικτυακό φόρουμ, είναι ανοιχτό στους πάντες. Καθένας μπορεί να γίνει μέλος και να παραθέτει τις απόψεις του επί παντός επιστητού, έχοντας βέβαια αποδεχθεί και κινούμενος μέσα στα πλαίσια των όρων και κανόνων χρήσης του. Επομένως, όταν ο καθένας μας: α) γράφει με σοβαρότητα και πλήρη επίγνωση του τι γράφει, β) σέβεται τα γραφόμενα των άλλων, διατηρώντας πάντα το δικαίωμα της αμφισβήτησης, και γ) αναγνωρίζει και ξεχωρίζει την σωστά τεκμηριωμένη "επαγγελματική" θέση επί ενός θέματος από την "ερασιτεχνογκουγκλική", τότε δεν θα υπάρχουν ούτε παρεξηγήσεις, ούτε ασυννενοησίες, ούτε ξερειςποιοςειμαιγωρεϊσμοί... φυσικά μαζί με το χιούμορ (όλων των χρωμάτων), τα πειράγματα και τα περάσματα "ανάλαφρων" σχολιών σε σοβαρά θέματα [/quote']

 

Στην τελική αν έχεις επιχειρήματα αργά ή γρήγορα θα δικαιωθείς (θέλω να ελπίζω) τουλάχιστον εδώ.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρεψε μου μια ενσταση

δεν ειμαστε εδω ΓΙΑ να κριθουμε και να κρινουμε.αυτο γινεται ΕΚΕΙ ΕΞΩ.

στα φορουμ συζηταμε,κουτσομπολευουμε,ενημερωνομαστε κτλ κτλ.

 

οποιος πεσει στη λουμπα και αρχισει να θεωρει τον εαυτο του κριτη(και εχει μπολικους τετοιους εδω)κατα τη γνωμη μου σημαινει οτι εχει αποτυχει στον πραγματικο κοσμο.εκει δηλαδη οπου υπαρχει κοστος.

 

Σωστά. Εννοείται ότι δεν είμαστε εδώ μέσα μόνο κριτές. Εννοείται ότι συζηταμε, κουτσομπολευουμε, ενημερωνομαστε κτλ κτλ. Έπρεπε να το διατυπώσω λίγο διαφορετικά. Πιο σωστά θα ήταν "Όλοι είμαστε εδώ, μεταξύ άλλων, για να κρίνουμε και κυρίως να κριθούμε."

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

δηλαδη και εσενα οποιος επαγγεματιας δεν εχει χρονο για το νοιζ δε σε αφορα?και συ πιστευεις οτι οφειλει να ενημερωνεται απτο νοιζ?

...μαλιστα....ενδιαφερουσα προσεγγιση αλλα ακουσε και μια διαφορετικη αποψη

 

απο οσα γραφονται εδω κατα καιρους μονο το 5% αποτελει καθαρη πληροφορια

το υπολοιπο 95% αποτελειται(μοιραια και οχι σε ολες τις περιπτωσεις λανθασμενα) απο

1)κριτικη απο ερασιτεχνες σε ερασιτεχνες(αυτη ειναι και η μεγαλυτερη κατα τη γνωμη μου προσφορα αυτου του φορουμ,οταν βεβαια γινεται με καλη διαθεση)

 

2)κριτικη απο ερασιτεχνες σε επαγγελματιες(θεμιτο οταν και εφοσον συνοδευεται απο επιχειρηματα)

 

3)κραξιμο απο ανυπαρκτους σε καταξιωμενους επαγγελματιες(απαραδεκτη και "δευτερη" συμπεριφορα,επισης απαραδεκτη και η ανοχη της διαχειρισης)

 

4)ενδιαφερουσες συζητησεις χωρις αμμεση αναφορα στη μουσικη που ομως ειναι ευχαριστες

 

5)ασχετες συζητησεις μερικες εκ των οποιων παραβαινουν τους κανονισμους του φορουμ, αφηνονται να εξελιχθουν ωστοσο συνηθως οταν συμμετεχουν ενεργα, οι "πρεσβυτεροι",που αυτες συνηθως οδηγουν σε διαδικτυακους τσακωμους και κλειδωματα θεματων κατοπιν εορτις

 

ΠΟΣΟ λοιπον μπορει να αφορουν αγαπητε admin εναν καταξιωμενο επαγγελματια τα παραπανω?

εγω εκτιμω ελαχιστα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου