Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός στην επαγγελματική γνώση (και όχι γνώμη...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να είμαι ειλικρινής, διαφωνώ με όλα όσα έγραψες.

Καλαμπούρι: δεν μπορώ να πω οτι εκπλήσσομαι  ;D

 

Αρχίζοντας ανάποδα, εμένα δεν με έφερε εδώ η αγάπη μου για τη μουσική, αλλά η αγάπη μου για τη συζήτηση. Όσο και να αφουγκράζομαι, δεν ακούω καμία μουσική να παίζει ενώ χαζεύω το noiz: συζητήσεις βλέπω, όχι μουσικά έργα. Άσε που εδώ μέσα οι πιο πολλοί είναι ροκάδες και εγώ δεν σχετίζομαι ποσώς.

Δεν είσαι όμως στο fiestaclub.gr ή στο cosmpolitan.gr, είσαι εδω γιατί σε ενδιαφέρει η θεματολογία. Και όποιος είναι στο fiestaclub.gr δεν οδηγά την ώρα που σερφάρει  :)

 

Συνεχίζοντας ανάποδα, όντως αυτό που γράφεις είναι το ζητούμενο, αλλά η λέξη "αντιπαράθεση" και η λέξη "διαφωνία" (που χρησιμοποίησα εγώ) είναι πολύ καλές φιλενάδες: για την ακρίβεια είναι ασύληπτα βαρετό να συμφωνείς με τους συζητητές σου όλη την ώρα (πρώτον) και σίγουρα δεν χρειάζονται επτά έτη για να το εμπεδώσεις ότι συμφωνείς (δεύτερον).

Αναφέρεσαι όμως στη συμφωνία και στη διαφωνία σα να είναι το αντικείμενο της συζήτησης. Αντικείμενο είναι να βγει ενα κοινά αποδεκτό συμπέρασμα ή να μας πληροφορήσει κάποιος για κάτι που δεν ξέρουμε.

Δεν κατάλαβα, αν συμφωνείς με κάτι θα διαφωνήσεις απλά για να μην είναι βαρετή η συζήτηση;

 

Συνεχίζοντας ανάποδα, γνωρίζω ότι εγώ, ο μάραθον, ο γιάμεθ κλπ είμαστε όλοι μας επαγγελματίες και όμως βρίσκουμε χρόνο. Η λέξη-κλειδί είναι το "βρίσκουμε", ήτοι, αντί να πάμε να κάνουμε κάτι κατάλληλο για τα γεροντικά μας κόκαλα, καθόμαστε εδώ και συζητάμε με πιτσιρικάδες που έχουν ενιακοσιαπλάσια ενέργεια από εμάς και ενιακοσιαπλάσιο ελεύθερο χρόνο. Οι επαγγελματίες που αναφέρεις (αυτοί που - και καλά - δεν έχουν χρόνο) δεν με απασχολούν ποσώς: έχει αποδειχτεί ότι αυτή είναι και η κατάρα τους, διότι όπως δεν έχουν χρόνο για το noiz συχνά δεν έχουν χρόνο και για άλλα πράγματα (π.χ. να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις, ή να είναι ενημερωμένοι για τις αντιρρήσεις των πελατών τους κλπ). Οι ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτό το θλιβερό ελληνικό κανόνα, είναι γνωστές εδώ μέσα και χαιρόμαστε ιδιαίτερα.

Όλοι εδώ κάποια δουλειά έχουμε και όπως λες βρίσκουμε το χρόνο. Εγώ πάντως προτιμώ τις Χ ώρες που διαβάζω+γράφω στο νοιζ να μην τις σπαταλάω σε άσκοπα πέρα-δώθε αλλά σε ουσιαστικές συζητήσεις όπου αυτός που διαφωνεί μου συμπεριφέρεται κόσμια και παραθέτει και επιχειρήματα (και vice versa βέβαια).

 

Και τελειώνοντας (πάντα ανάποδα), το αν "γουστάρουν" ή όχι φαίνεται από το εντυπωσιακό ποσοστό αύξησης των μελών αυτά τα χρόνια. Η διαφωνία είναι καλό και χρήσιμο πράγμα, ιδιαίτερα αν καταφέρει κανείς να μη χάσει τη ψυχραιμία του, και αν έχει ο ίδιος εμπειρία ζωής για να ξέρει ότι διαφωνώντας κινδυνεύει να αλλάξει ακόμη και ο ίδιος.

Συμφωνώ. Απλά είναι ενα θέμα οτι εμφανέστατα αρκετοί επαγγελματίες του χώρου μας με αποδεδειγμένες γνώσεις και εμπειρία αποφεύγουν να συμμετέχουν για διάφορους λόγους παρόλο που είναι εγγεγραμμένα μέλη εδώ και πολύ καιρό.

 

Φιλικά.

:)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιο thread.

 

Αν και δεν ειμαι ουτε ειδικός, ούτε επαγγελματίας μουσικος, ουτε εξέχουσα ανώνυμη σκιερή διασημότητα, θα ηθελα να πω κι εγω τι σκέφτομαι, και με το συγκεκριμένο θεμα, αλλα και γενικότερα, και πως αντιμετωπίζω συζητήσεις  σε forums αλλα και γενικότερα.

 

Νομιζω πως οι τιτλοι,εμπειρία,δραστηριότητα,ειδικότητα,ηλικία, μετράνε!  οσο ομως  μετραει και η δυνατότητα να μπορει να σκεφτεί και να συνειδητοποιήσει  πως μπορει να κανει λαθος. Εχω διαπιστώσει σε  συζητήσεις που παρακολουθώ καποιες πολυ απόλυτες γνώμες και απ τις δυο πλευρές, πραμα που οδηγει σε καυγάδες και χτυπήματα κατω απ την ζωνη.

 

Η αυτογνωσία και η αυτοκριτική ειναι κατι που μπορει να λειτουργήσει ως ζυγαριά οταν υπάρχουν διαφωνίες κτλ, κατι που  δεν θα το κανουν ουτε ατακες, ουτε αστεράκια, ουτε admins.

Νομιζω  πως ο καθενας πρεπει να κοιτάξει λιγο την καμπούρα του δηλαδη, να παραδεχθεί και να αναγνωρίσει τα ελαττώματα του. Δύστυχος πολλοι λιγοι το κανουν αυτο, και δυστυχώς για αυτους και εμας παρουσιάζονται σαν μεσσίες γνωσης, σε αλλες παλι περιπτώσεις παρουσιάζονται σαν αδικημένοι καταναλωτές, σαν εξαπατημενοι μουσικοί, και  οτιδήποτε αλλο. (οταν ολα σου βρωμάνε μηπως εισαι εσυ αυτος που χέστηκε?)

 

Σίγουρα ο γραπτός λογος ειναι δύσκολο να μεταφέρει έννοιες που προφορικά θα ηταν  πιο περιγραφικές και ισως γι αυτο μερικοι να "βγαίνουν" προς τα εξω .. κάπως...

Αλλα απ την αλλη υπάρχουν και κάποια ατομα που βγάζουν κατι πολυ ταπεινό, πολυ ευγενικό και πολυ μεστο, μακαρι να γινουν περισσότερα αυτα τα ατομα, και βάζω και τον εαυτο μου μεσα που πολλες φορες τεινει να γινεται σαρκαστικός και καυστικός.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ (αλλά και ο Fabricaudio) μίλαγα τι θα έπρεπε να γίνεται (ή τέλος πάντων τι μπορεί να γίνει) και εσύ μιλάς τι κάνεις με το γκρουπάκι σας.

 

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ!

 

(ξανασκέψου λίγο αυτό που είπες και δες ποιος εκφράζει άποψη επί του θέματος και ποιος κάνει πασαρέλα ... ή νομίζεις ότι τα περί συμφωνητικών μόνο εσύ τα σκέφτηκες και δεν είναι η πρώτη κουβέντα που θα βροντούσε ο κάθε καφενοδικαστής.... άκου "το φίλος θα έπρεπε να χρησιμοποιείται με φειδώ".....με τι κόσμο ζούμε ρεεεεεε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ!

 

(ξανασκέψου λίγο αυτό που είπες και δες ποιος εκφράζει άποψη επί του θέματος και ποιος κάνει πασαρέλα ... ή νομίζεις ότι τα περί συμφωνητικών μόνο εσύ τα σκέφτηκες και δεν είναι η πρώτη κουβέντα που θα βροντούσε ο κάθε καφενοδικαστής.... άκου "το φίλος θα έπρεπε να χρησιμοποιείται με φειδώ".....με τι κόσμο ζούμε ρεεεεεε!)

 

 

Δεν πιστευω οτι υπαρχει διαθεση πασαρελας και επιδειξης απο την πλευρα μου και του audiokosta. Καποιος μιλησε για την εμπειρια του και του ειπαμε την γνωμη μας πως να αντιμετωπισει την μελλοντικη του συνδιαλλαγη με αλλα μαγαζια, δεν τον αναγκασαμε να κανει κατι με το ζορι.

 

 

Εγω χρησιμοποιω εντυπα συμφωνητικα οταν κανω μια συνεργασια, δεν βλεπω κατι παραξενο με αυτο και ως τωρα ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση τους. Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητο αλλα οτι βοηθαει πολυ να σε αντιμετωπισει ο αλλος πιο σοβαρα.

 

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητο αλλα οτι βοηθαει πολυ να σε αντιμετωπισει ο αλλος πιο σοβαρα.

Δεν είναι απαραίτητο να θέλουν όλοι το ίδιο πράγμα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ!

 

(ξανασκέψου λίγο αυτό που είπες και δες ποιος εκφράζει άποψη επί του θέματος και ποιος κάνει πασαρέλα ... ή νομίζεις ότι τα περί συμφωνητικών μόνο εσύ τα σκέφτηκες και δεν είναι η πρώτη κουβέντα που θα βροντούσε ο κάθε καφενοδικαστής.... άκου "το φίλος θα έπρεπε να χρησιμοποιείται με φειδώ".....με τι κόσμο ζούμε ρεεεεεε!)

 

Φίλε. Είσαι πολύ Τυχερός που τα άτομα που ανέφερες ασχοληθηκαν και εξέφρασαν απόψεις με τόσο τεκμηριωμένο και υπομονετικό τρόπο στο παράπονο που εξέφρασες στο παραδιπλανό θρεντ. Το βρίσκω εξαιρετικά άκυρο ότι επανέρχεσαι εδώ με σχόλια τύπου

 

(ξανασκέψου λίγο αυτό που είπες και δες ποιος εκφράζει άποψη επί του θέματος και ποιος κάνει πασαρέλα ... καφενοδικαστής.... .....με τι κόσμο ζούμε ρεεεεεε!)

 

Θα παρακαλούσα να χωριστούν τα σχετικά σχόλια (ας είναι μαζί και το δικό μου) από το παρόν θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνω την υπόθεση ότι τον (όχι "τους") κρίνεις ίσως από προσωπική σχέση και όχι από τα γραφόμενά του και το προκλητικό ύφος του στο εν λόγω thread.

 

Τα "ελληνάρες, λεβέντες ...κλπ" που μου φόρτωσε απρόκλητα (πλαγίως μάλιστα, όχι ευθέως), δεν τα λαμβάνεις υπ΄όψιν?

 

Σφάλμα μου δυστυχώς που παρασύρθηκα και αντέδρασα αναλόγως και ζητώ συγνώμη γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνω την υπόθεση ότι τον (όχι "τους") κρίνεις ίσως από προσωπική σχέση και όχι από τα γραφόμενά του και το προκλητικό ύφος του στο εν λόγω thread.

 

Πολύ σωστά, καθώς δεν τους γνωρίζω προσωπικά -αλλά και ούτε υποχρεούμαι για να καταλάβω εαν ή όχι απαντήσαν ορθώς, υπομονετικά και με σεβασμό σε αυτά που γράφτηκαν στο συγκεκριμένο θρεντ.

 

Τα "ελληνάρες, λεβέντες ...κλπ" που μου φόρτωσε απρόκλητα (πλαγίως μάλιστα, όχι ευθέως), δεν τα λαμβάνεις υπ΄όψιν?

 

διάβασα πολύ προσεκτικά το θέμα και δεν βρήκα κάποιο σημείο όπου να σου γίνεται προσωπική επίθεση, πλαγίως/ευθέως/διαγωνίως. Σε αυτές τις περιπτώσεις πάντως, εδω είναι οι mods για να τους απευθύνεις το λόγο. Το βρίσκω ολίγον τι άκυρο να κάνεις hijack άλλο θρεντ για να συνεχίσεις μια τέτοια προσωπική αντιπαράθεση.

 

Σφάλμα μου δυστυχώς που παρασύρθηκα και αντέδρασα αναλόγως και ζητώ συγνώμη γι αυτό.

 

Προς τιμήν σου. προσωπικά δεν κρίνω σκόπιμο να το συνεχίσουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το κυρίως θέμα:

 

[...]

το συγκεκριμενο φορουμ(αν και το θεωρω καταπληκτικο,για μια σειρα απο λογους που δε θα αναπτυξω τωρα) παραδοσιακα χλευαζει ,ειρωνευεται  την ελληνικη μουσικη σκηνη, τους συντελεστες αυτης,αδιακριτως και διαρκως.

 

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με το εαν το παραπάνω ισχύει ή όχι, ίσως το συγκεκριμένο post μπορεί να αποτελέσει τροφή για σκέψη. Συζητήσεις για το εαν π.χ. υπάρχει ή όχι ελληνικό ρόκ (κυρίως ο τρόπος με τον οποίον που συνήθως γίνονται) μπορούν κάλλιστα να θίξουν επαγγελματίες και καλλιτέχνες οι οποίοι κατά τα άλλα θα μπορούσαν να συνεισφέρουν με πολύτιμη βοήθεια στην πηγή γνώσης που αποτελεί το φόρουμ.

 

Επίσης, μπορεί να λές φίλε gdevelek ότι

 

συνήθως ο επαγγελματίας έχει και σοβαρότατα επιχειρήματα για να υποστηρίξει ό,τι γράφει

αν αυτά τα γράψει (έστω και λακωνικά), προσφέρει πολύτιμη υπηρεσία στο φόρουμ

αν δεν έχει επιχειρήματα, κάτι δεν πάει καλά

αν έχει αλλά βαριέται να τα γράψει, έχοντας την αξίωση να γίνει δεκτή η γνώμη του αυτομάτως γιατί "εγώ είμαι επαγγελματίας!", τότε πάλι κάτι δεν πάει καλά

 

αλλά σκέψου το εξής: θα αισθανόσουν το ίδιο άνετα να εκφράσεις την άποψή σου και να παραθέσεις τις επαγγελματικές σου γνώσεις (και μυστικά σε κάποιες περιπτώσεις) σε ένα forum στο οποίο έχεις δει να "κράζεται" (*) η δουλειά σου χωρίς αντίκτυπο και επιχειρήματα από τον κράχτη? και ρωτώ γιατί πρέπει να υπάρχει και ένα ερέθισμα να γράψει κάποιος εδώ, είτε το λέμε ευχαρίστηση/αναγνώριση αξίας/κάτι παραπάνω. προσωπικά εαν είχα αισθανθεί τόσο άβολα από την ατμόσφαιρα σε ένα συγκεκριμένο χώρο,ηλεκτρονικό ή μη, δεν θα έμπαινα στον κόπο να συμμετάσχω ενεργά.

 

*και πάλι προσωπικά δεν συμφωνώ απόλυτα στο ότι αυτό έχει συμβεί αλλά από ό,τι φαίνεται κάποιος, καλώς ή κακώς, έχει θιχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου