Προς το περιεχόμενο

Όλα ένα; Το τέλος της διαφορετικότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ξεκινάω αυτό το θέμα και λόγω κάποιων συζητήσεων που διάβασα εδώ τελευταία αλλά κι επειδή θάθελα να ξέρω τη γνώμη σας, κυρίως όσων απο σας ζείτε στην Αθήνα ή στην ευρύτερη περιοχή της. Λίγες μέρες πριν, μπήκα σ'ένα ταξί για να βιώσω μιά πολύ άσχημη εμπειρία... Ο ταξιτζής ήταν ένας πολύ κλασσικός τύπος Έλληνα της σύγχρονης εποχής, 45άρης -ή κάπου εκεί- με υφάκι, γνώστης και τιμητής των πάντων, μαγκιά κλανιά κι εξάτμιση που λένε στο χωριό μου. Θα μπορούσε μέχρι και διασκεδαστικός νάτανε, για να μη σας κουράσω αναφέρω μόνο 2 παραδείγματα για να καταλάβετε τελικά γιατί δεν ήταν. Πρώτα όταν αντίκρυσε μιά γιαγιά κι άρχισε να μου αναλύει πόσο κοστίζει η γριά στο κράτος και κατ'επέταση στη τσέπη μας, αλλά και να λέει/υποθέτει που και γιατί τ'ακουμπάει η γιαγιά με χυδαίο και προσβλητικό τρόπο. Έπειτα βλέπουμε έναν υπέργηρο με μπαστούνι και γάζες να προσπαθεί να διασχίσει τον δρόμο, κι αφού περιμένει πατώντας ελαφρά το φρένο στολίζοντας τον με χαρακτηρισμούς, πατάει γκάζι και του φωνάζει απο το ανοιχτό παράθυρο: άντε ρε πεθαμένεεε, πεθαμένε! Και συνεχίζει γελώντας. Εγώ αποσβωλώθηκα, αλλά δεν πρόλαβα να πω κάτι γιατί άρχισε έναν μονόλογο για τους δημοσιογράφους και τις εφημερίδες, καταλήγοντας πως θα πήγαινε μετά ν'αγοράσει το Ποντίκι γιατί είχε μιά ωραία ατάκα στον τίτλο, και πως το αγόραζε συχνά! Νοιώθω μεγάλη ντροπή που έμεινα σιωπηλός αν και είχα μεγάλο άγχος να προλάβω ένα τραίνο, και να που θέλω να καταλήξω και να ζητήσω τη γνώμη σας:

έχουν γίνει ίσιωμα όλα; Είναι πλέον λογικό ένα φασιστοειδές να διαβάζει Ποντίκι; Όλα είναι ένας αχταρμάς μέσα στον οποίο πλέον είναι δυσδιάκριτα τα πάντα; Σαν να λέμε αριστεροί θρησκόληπτοι και φιλάνθρωποι ρατσιστές;

Ο τύπος μου έδωσε ακριβώς αυτή την εικόνα και με σόκαρε, γιατί είναι διαφορετικό να τα βλέπεις στην τηλεόραση απο να τα βιώνεις μπροστά σου.

Μεγάλωσα σε εποχές και οικογένειες που τα πράγματα είχαν αρκετά σαφή όρια και στεγανά κι αναρωτιέμαι: Έμεινα πίσω με κάποιο τρόπο; Εγώ φταίω που μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά ή όντως είναι σημεία των καιρών; Θα ήθελα τη γνώμη σας κι όπως είπα στην αρχή, πιστεύω πως οι εκ πρωτευούσης ορμώμενοι θα έχουν ίσως κάτι παραπάνω να πούν, αφού εκεί διαδραματίζεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό το μεγάλο πανηγύρι... Συγχωρέστε μου το μακρύ ποστ, έγραψα όσο λιγότερα ήταν δυνατόν...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ αποσβωλώθηκα, αλλά δεν πρόλαβα να πω κάτι γιατί άρχισε έναν μονόλογο για τους δημοσιογράφους και τις εφημερίδες, καταλήγοντας πως θα πήγαινε μετά ν'αγοράσει το Ποντίκι γιατί είχε μιά ωραία ατάκα στον τίτλο, και πως το αγόραζε συχνά! Νοιώθω μεγάλη ντροπή που έμεινα σιωπηλός αν και είχα μεγάλο άγχος να προλάβω ένα τραίνο, και να που θέλω να καταλήξω και να ζητήσω τη γνώμη σας:

έχουν γίνει ίσιωμα όλα; Είναι πλέον λογικό ένα φασιστοειδές να διαβάζει Ποντίκι; Όλα είναι ένας αχταρμάς μέσα στον οποίο πλέον είναι δυσδιάκριτα τα πάντα; Σαν να λέμε αριστεροί θρησκόληπτοι και φιλάνθρωποι ρατσιστές;

Ναι, εδώ και μία δεκαετία τουλάχιστον.

 

Μεγάλωσα σε εποχές και οικογένειες που τα πράγματα είχαν αρκετά σαφή όρια και στεγανά κι αναρωτιέμαι: Έμεινα πίσω με κάποιο τρόπο; Εγώ φταίω που μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά ή όντως είναι σημεία των καιρών; Θα ήθελα τη γνώμη σας κι όπως είπα στην αρχή, πιστεύω πως οι εκ πρωτευούσης ορμώμενοι θα έχουν ίσως κάτι παραπάνω να πούν, αφού εκεί διαδραματίζεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό το μεγάλο πανηγύρι... Συγχωρέστε μου το μακρύ ποστ, έγραψα όσο λιγότερα ήταν δυνατόν...

Όταν κάποια όρια αποδείχτηκαν ψεύτικα, όταν αποδείχτηκε ότι τα στεγανά μπάζουν απ' όλες τις μεριές, όταν κάποιοι υποτιθέμενοι ακέραιοι και άκαμπτοι αποδείχτηκαν πολύ πιο ευπροσάρμοστοι από το μέσο όρο, όταν τα μέσα ενημέρωσης άρχισαν να παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στα πράγματα, όταν η χειραγώγησή μας άρχισε να γίνεται με πιο έξυπνο τρόπο, τότε ξεκίνησε η ισοπέδωση στην οποία αναφέρεσαι.

 

Παρότι θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί 20-30 χρόνια πριν από τότε που γεννήθηκα, αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι πιο ειλικρινές και πιο συμβατό με την ανθρώπινη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να γράψω πολλά, απλά να πω πως επειδή είχα την τύχη να ζήσω λίγο και έξω και μπόρεσα να συγκρίνω καταστάσεις και συμπεριφορές, συγκριτικά θα 'λεγα πως μια λέξη συνοψίζει την όλη κατάσταση εδώ:

 

πανηγύρι

 

Απλά και δυστυχισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη θα θελα να μεινω στη μουσικη(αλλιως θα γραψω πολλα...) ας ψαξουμε λιγο ποιος ασχολειτε με στιχους στη μουσικη,ειδικα στην ξένη.Σε πρωτη αναγνωση ακουγεται εντελως ασχετο με το θεμα που λεμε αλλα ας το σκεφτουμε λιγο....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am tempted να κολλήσω βιντεάκι με τον Κλυν ταξιτζή. Θα με γλύτωνε από πληκτρολόγημα αλλά αλλη φορά.

 

Ομολογώ οτι δεν έπιασα το θέμα με το Ποντίκι, υποτίθεται οτι συγκεκριμένη μερίδα αντιλήψεων διαβάζει Ποντίκι και δε νοείται άλλος να έχει σχέση με αυτό; Οκ, πάντως στη χώρα του "ο,τι δηλώσω είμαι" και του "δεν ξέρω εσείς τι κάνετε αλλά εμείς οι δημοκράτες κάνουμε αυτό" προσωπικά δεν δίνω βάση σ'αυτό που προσπαθεί να προβάλλει ο καθείς.

 

Από την άλλη βρε ez, γιατί σώνει και καλά ένας σαλεμένος τα...ξιτζής είναι "φασίστας"; Επειδή βρίζει γριές και γέρους, δημοσιογράφους και εφημερίδες; Ένας άνθρωπος με ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ είναι που ξεσπά μέσα στο μοναδικό χώρο που αισθάνεται οτι ελέγχει (λέγε με Skoda Octavia Turbo).

 

Ούτε ο πρώτος είναι, και απ'ότι φαίνεται η παρέα του όλο και μεγαλώνει όσο περνά ο καιρός...

 

πανηγύρι

 

Μου έρχεται μια καλύτερη λέξη στο μυαλό που αρχίζει από B και τελειώνει σε ουρδέλο  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλια ηρεμησε και μη στεναχωριεσαι (εισαι και σε κρισιμη ηλικια οπως και εγω... ;D).

 

Πρεπει να καταλαβεις οτι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστο των συμπατριωτων μας ειναι απλα ΒΛΑΜΜΕΝΟΙ (το συνεχες βολεμμα και αραλικι απο τη μεταπολιτευση και μετα τους εχει στερησει οποιαδηποτε νοητικη ικανοτητα μια και δεν χρειαζεται να εργαστουν για να ζησουν και ως γνωστον αργια μητηρ πασης κακιας) ,εχω γυρισει ολο τον κοσμο και ΒΛΑΜΜΕΝΟΙ υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ,το ποσοστο ομως ΒΛΑΜΜΕΝΩΝ στην ΕΛΛΑΔΑ δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ (παγκοσμιο ρεκορ σου λεω......)

 

Δυστυχως δεν μπορει να γινει ΤΙΠΟΤΑ για αυτο,η μονη λυση ειναι να τους αγνοεις (και βεβαια αν σε ενοχλουν προσωπικα απειλωντας σε με οποιονδηποτε τροπο να τους σπας τα μουτρα,αν και ειναι τοσο θρασυδειλοι που ποτε δεν προκειται να ερθουν σε ευθεια αντιπαραθεση μαζι σου καθως ο βλαμμενος ειναι συνηθως και δειλος).

 

Ελπιζω η συμβουλη μου να σε βοηθησει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιου ειδους ανθρωποι υπαρχουν παντου ανα τον κοσμο και ποσο μαλλον και (εδω) στην επαρχια που πιστευω πως ειναι και χειροτερα.

Η αγνοια και η λαθος ή μη πληροφορηση του καθενος μερικες φορες σε κανει

γνώστης και τιμητής των πάντων

 

Για μερικους ειναι δυσκολο να πουνε ''δεν ξερω''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είναι βλάκας τίποτα δε τον σώζει.Τέτοιοι υπάρχουν, υπήρχαν και θα υπάρχουν για πάντα άσχετα αν διαβάζουν ποντίκια ή γάτες.

Από τη στιγμή που σε ένα κοινωνικό σύνολο υπάρχουν και εξαιρέσεις .........................

κιπ πλεηνγκ δε μπλουζ αν τ ντον τ γκιβ ε σιτ  αμπαουτ δε λουζερς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι! Και εκνευριζομαι!  >:(

Εχουμε περασει στην περιοδο των κριτικων ..χωρις να μενουν δημιουργηματα και ινδαλματα?..

Εχουμε περασει στην ανουσια αποκτηση πλουτου θεωρωντας δεδομενα τις χαμενες αξιες και ηθικες?..

Λυπαμαι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, κάποτε έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο των Ιωαννίνων με ένα ταξί - διαπίστωσα ότι ο οδηγός ήταν ένας ευγέναστατος 30άρης που διάβαζε Αριστοτέλη. Μου έκανε εντύπωση και όταν τον ρώτησα "πως και;" μου απάντησε πως του αρέσει να αξιοποιεί τον χρόνο του, μεταξύ των δρομολογίων, διαβάζοντας αρχαίους και νεώτερους Έλληνες συγγραφείς.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου