Προς το περιεχόμενο

Όλα ένα; Το τέλος της διαφορετικότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν λίγο καιρό μιλούσα με ευγενή, φιλότιμο κι εργατικό άνθρωπο ο οποίος είχε την εντύπωση απο εκείνα που βλέπει κι ακούει πως ο Καρατζαφέρης αποτελεί μιά ενναλακτική πρόταση αντί του ΚΚΕ σε ότι αφορά το ιδεολογικό του υπόβαθρο...

 

Αγαπητέ ez, επ'αυτού 2 σκέψεις.

 

1. Η ακροδεξιά (θέλει να) είναι πάντα πολύ κοντά στον εργατικό κόσμο. Αυτό δεν αποτελεί ίδιον της Ελλάδας. Υπό ορισμένες συνθήκες(ανεργία, ξενοφοβία, παρακμή του παραδοσιακού πολιτικού κόσμου κτλ.) η άκρα δεξιά καταφέρνει να προσελκύσει οπαδούς από τον "λαικό" κόσμο. Δες την άνοδο του φασισμού, ναζισμού αλλά και πιο σύγχρονα φαινόμενα(π.χ. Λίγκα του Βορρά στην Ιταλία)

2. Για τον Καρατζαφέρη ειδικότερα τα πράγματα είναι αρκετά απλά. Θα μπορούσε(και το έχει κάνει) να αποτελεί εναλλακτική πρόταση σε κάθε χώρο. Δεν μπορώ να πω γιατί, διότι το ποστ θα γίνει πολιτικό και θα παραβώ τους κανονισμούς. Αν ενδιαφέρεσαι όμως για τους λόγους, υπάρχουν κάποια ωραία βιβλία για το θέμα. Ένα από αυτά είναι το «Το κρυφό χέρι του Καρατζαφέρη – Η τηλεοπτική αναγέννηση της ελληνικής Ακροδεξιάς» εκδ. Αλεξάνδρεια.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Audiocosta σε πάω με χίλια.

 

Κάθε τρεις και λίγο στο φόρουμ βγαίνει και ένα παρόμοιο θέμα, λες και ανακαλύψαμε την Αμερική. Ναι είμαστε μπορντέλο, ευχαριστώ πολύ, καλημέρα σας. Και σε κάθε τέτοιο θέμα ο SF δε λείπει ποτέ. Σαν το Μάρτη από τη Σαρακοστή. SF διαβάζω όλα σου τα post και σχεδόν πάντα έχουν κάτι να μου πουν, τρελό respect κτλ. Αλλά τη στάση σου απέναντι στην Ελλάδα δεν μπορώ να την καταλάβω. Αυτό το συνεχές κράξιμο δηλαδή... Αν έχω καταλάβει καλά πήρες την απόφαση και διαμένεις στο εξωτερικό. Προσωπικά αυτό που λαμβάνω από τα γραφόμενά σου είναι ότι όλοι εμείς που μένουμε στη Ελλάδα είμαστε κορόιδα και ότι θα έπρεπε να μεταναστεύσουμε. Δε συμφωνώ. Και για να σου πω την αλήθεια, αν έχω πέσει μέσα και όντως αυτό πιστεύεις, η άποψή σου με προσβάλει λίγο. Λες και στο εξωτερικό δεν υπάρχουν λαμόγια, βλαμμένοι, απατεώνες ή ανοργανωσιά. Αν περνάς καλά στο Βερολίνο (εκεί δεν είσαι;) κάτσε εκεί βρε αδερφέ και άσε μας και εμάς στην ησυχία μας. Στο κάτω κάτω της γραφής όσοι είναι απέξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρουν.

 

ΥΓ με πρόλαβε και ο hwept...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hwept & Spireto

 

Απλα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που εγραψα/γραφω αν θεωρειτε οτι εκφραζουν μενος και μισος & κραξιμο...

 

Παντως  σας ευχαριστω που μου υπενθυμιζετε τον κυριο λογο για τον οποιο θα την κανω   (οχι δεν την εχω κανει 100% ,ακομα ζω αρκετο καιρο στην Ελλαδα),οχι δεν θα σας πω ποιος ειναι αυτος ο λογος,μια και τα ξερετε ολα για εμενα θα τον βρειτε και αυτον.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα σας πω ποιος ειναι αυτος ο λογος,μια και τα ξερετε ολα για εμενα θα τον βρειτε και αυτον.

...δούλευες στην Siemens? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hwept & Spireto

 

Απλα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που εγραψα/γραφω αν θεωρειτε οτι εκφραζουν μενος και μισος & κραξιμο...

 

Παντως  σας ευχαριστω που μου υπενθυμιζετε τον κυριο λογο για τον οποιο θα την κανω   (οχι δεν την εχω κανει 100% ,ακομα ζω αρκετο καιρο στην Ελλαδα),οχι δεν θα σας πω ποιος ειναι αυτος ο λογος,μια και τα ξερετε ολα για εμενα θα τον βρειτε και αυτον.

 

 

Νομιζω οτι εισαι μεγαλο παιδι για να αντιδρας ετσι. Παντα οταν καποιος διαφωνει μαζι σου "δεν εχει καταλαβει τιποτα απο αυτα που λες" "δεν εχει ιδεα" και αλλα τετοια. Δηλαδη αν οχι κραξιμο, τι ειναι αυτο που κανεις οποτε ανακυπτει τετοιο θεμα?

 

Πραγματικα θελω να μου απαντησεις τι ειναι...

 

και δεν θελω να μου συγχυζεσαι, εισαι και σε κρισιμη ηλικια (δεν κοροιδευω) κουβεντα κανουμε...

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα θελω να μου απαντησεις τι ειναι...

 

ενταξει μια και το θελησες...

 

ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΙ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΑΣ (μπορει και να ειστε ΜΙΑ ΧΑΡΑ ανθρωποι,απλα ΕΓΩ δεν σας αντεχω.... ;D) που κατα τη γνωμη μου (η οποια μπορει να ειναι και ΛΑΘΟΣ) δεν μπορουν να δουν 3 ποντους περα απο τη μυτη τους.

 

no offence...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβως σε πειραξε σε μας

 

Οτι ειμαστε τεμπεληδες?

Οτι παμε σε καφετερια που ο φρεντο εχει 5 ευρω?

οτι θελουμε να κερασουμε καμια φορα τους φιλους μας και δεν ζηταμε βενζινη οταν τους μεταφερουμε με το αμαξι μας?

Οτι δεν πηραμε δανειο για να σπουδασουμε και μας σπουδασαν οι μ@λ@κες οι γονεις μας?

οτι παμε διακοπες στο σπιτι του παππου?

Βρομαμε?

Ακουμε σκυλαδικα?

 

Τι στο διαολο μειονεκτημα εχουμε εμεις (οι γραικυλοι γενικα? ή μονο εγω και ο spiretos ?)

 

Και επειδη ποτε δεν ισχυριστηκα οτι ξερω τα παντα για σενα, τι ειναι αυτο που ειναι τοσο δυσκολο να ανεχτεις σε ανθρωπους σαν κι εμενα?  και το οποιο σε εδιωξε απο την Ελλαδα

 

ΘΑ ηθελα να μου κανεις ενα προφιλ αφου τοσο καλα με εχεις καταλαβει μεσα απο 30 40 ποστ!

 

Μαλλιστα τωρα τα καταλαβα ολα.

και εννοειται οτι δεν παρεξηγηθηκα (γραικυλος γαρ)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+εγώ με τη σειρά μου οφείλω ένα ευχαριστώ που μου υπενθυμίζεις τον κύριο λόγο που δε συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις.  :)

 

Εάν δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που έγραψες/γράφεις, φρόντισε να κάνεις το λόγο σου λίγο πιο σαφή. Όπως και να έχει, ο γραπτός λόγος πάντοτε υπόκειται στην ερμηνεία του εκάστοτε αναγνώστη. Αν παρεξήγησα τα γραφόμενά σου ζητώ συγγνώμη και αναμένω τις διευκρινίσεις σου. Θα τις διαβάσω ειλικρινά με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό, όπως κάνω κάθε post σου. Επίσης δεν αξιώνω ότι γνωρίζω τα πάντα για σένα (πως θα μπορούσα, άλλωστε;) και αν κάτι τέτοιο προκύπτει από τα γραφόμενά μου, δηλώνω ότι δεν ήταν στις προθέσεις μου. Ούτε μπορώ να γνωρίζω το λόγο για τον οποίο θα την κάνεις, ούτε και έχω κάποιο ενδιαφέρον να τον μάθω καθώς δεν εξυπηρετεί σε τίποτα την παρούσα συζήτηση.

 

ΥΓ1 πάλι με καθυστέρηση ποστάρω...

ΥΓ2 SF κρίμα να λές ότι δεν μας αντέχεις. Έγω όχι απλώς σε αντέχω, αλλά σε συμπαθώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβως σε πειραξε σε μας

 

μα νομιζω ημουν ξεκαθαρος

 

δεν μπορουν να δουν 3 ποντους περα απο τη μυτη τους.

 

 

μια και ολα αυτα που μου προσαπτεις (οτι με..πειραζει π.χ.που κερνας ρετσινες τον Σπυρετο... ;D,η που σε σπουδασε ο μπαμπας σου (μαγκια σου btw & μακαρι να με σπουδαζε και ο δικος μου αλλα δεν ειχε ο καϋμενος ...) ή οτι μισώ τη χωρα μου και τους κατοικους της)

απλα ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ εχουν...

 

αλλο η κριτικη στα κακως κειμενα και αλλο το μισος...μη τα μπερδευουμε και για να στο πω πιο απλα..πιστευω οτι χειροτερο πραγμα απο το να παρακολουθεις σα χανος χωρις να σχολιαζεις (και να προσπαθεις να βελτιωσεις) τα κακως κειμενα μιας κοινωνιας δεν υπαρχει

 

και για να στο πω και ΑΚΟΜΑ πιο απλα αν δεν λατρευα αυτη τη χωρα δεν θα τα ελεγα αυτα που λεω

 

Όπως και να έχει, ο γραπτός λόγος πάντοτε υπόκειται στην ερμηνεία του εκάστοτε αναγνώστη

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο,μπορει αν τα λεγαμε γυρω απο ενα μπουκαλι ρετσινα (κερασμενο απο εμενα.. ;D) να συνενοουμαστε ΠΟΛΥ καλυτερα..

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου