Προς το περιεχόμενο

Όλα ένα; Το τέλος της διαφορετικότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Προαστεια ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ απο το κεντρο (μονο στην Ελλαδα συμβαινει αυτο,στο εξωτερικο στα προαστεια μενουν οι...φτωχοι.. ;D)

Μην τρελλαίνεσαι ......  ;)

 

Να πω κι εγώ ;

 

Και κάποια νέα παιδιά που αντιδρούνε και δεν κάθονται και όπως το κάνουν έτσι και το παρακάνουν (μέτρο δεν υπάρχει σε τίποτα, αυτό δεδομένο)

Σε μια χώρα πλέον που δεν ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι αριστερός

Κάποιους φίλους που μαλώνουν ποιος θα κεράσει.

Ενα λαό που κλαίει και νοιάζεται για το τί γίνεται στο Ιράκ, στη Παλαιστίνη και στο Καρακορούμ.

Ένα λαό που μιλάει για όλα, τα ξέρει όλα, διατείνεται για όλα (άσχετο αν δεν κάνει τίποτα)

Και τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα.

Ένα παρανοικό μικρό χωριό που ανθίσταται σε όλα χωρίς διακρίσεις και το χει παρακάνει στο μαγικό φίλτρο που παίρνει για λάθος λόγους.

Και σ' αυτό ζουν οι περισσότεροι καλοί μου φίλοι μου που είναι όλοι τους παλληκάρια πρώτα και σαν κι αυτά άλλα δεν βρίσκω στον ντουνιά.

 

Ααααααααλλαααααααααα.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε μια χώρα πλέον που δεν ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι αριστερός

 

και η οποια ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χωρα στον δυτικο  κοσμο οπου ο επισημος εκφραστης του αριστερισμου εχει ως...σημα το..σφυροδρεπανο... ;D & λατρευει τον Σταλιν... ;D

 

Ενα λαό που κλαίει και νοιάζεται για το τί γίνεται στο Ιράκ, στη Παλαιστίνη και στο Καρακορούμ.

 

Frankly my dear I don't give a dime...... ;D

 

Αλλα αυτο δεν ειναι μοναδικο μας προνομοιο,εκτος απο εμενα που ειμαι καθικι...... ;D,καθε βδομαδα χιλιαδες διαδηλωνουν,επι παντος...αντικειμενου.. ;D, στο Βερολινο (αλλα και στο Λονδινο και στη Νεα Υορκη και παντου) απλα δεν  μαμανε τη ζωη αυτων που ΔΕΝ διαδηλωνουν  σκοτωνοντας την κυκλοφορια στην πολη...

 

 

Κάποιους φίλους που μαλώνουν ποιος θα κεράσει.

 

Καλα με τον καφε στα 5 ευρω και με εναν μισθο για 2 σουβλακια αυτο ..μαλλον στο χωρο του..παρανοϊκου κυμμαινεται.. ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με τον καφε στα 5 ευρω και με εναν μισθο για 2 σουβλακια αυτο ..μαλλον στο χωρο του..παρανοϊκου κυμμαινεται.. ;D

 

Κι όμως, το ωραίο είναι ότι αυτό εξακολουθεί να συμβαίνει. Και το σημαντικότερο είναι να καταλάβουμε ότι αυτή η συνήθεια έχει ρίζες σε μια εποχή που ο κόσμος ήταν φτωχός(ναι τόοοτε, πριν την μεταπολίτευση). Άρα και τώρα που ξαναγίνεται φτωχός δεν νομίζω πως το "ξεχνάει".

 

Και κάποια νέα παιδιά που αντιδρούνε και δεν κάθονται και όπως το κάνουν έτσι και το παρακάνουν (μέτρο δεν υπάρχει σε τίποτα, αυτό δεδομένο)

Σε μια χώρα πλέον που δεν ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι αριστερός

Κάποιους φίλους που μαλώνουν ποιος θα κεράσει.

Ενα λαό που κλαίει και νοιάζεται για το τί γίνεται στο Ιράκ, στη Παλαιστίνη και στο Καρακορούμ.

Ένα λαό που μιλάει για όλα, τα ξέρει όλα, διατείνεται για όλα (άσχετο αν δεν κάνει τίποτα)

Και τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα.

Ένα παρανοικό μικρό χωριό που ανθίσταται σε όλα χωρίς διακρίσεις και το χει παρακάνει στο μαγικό φίλτρο που παίρνει για λάθος λόγους.

Και σ' αυτό ζουν οι περισσότεροι καλοί μου φίλοι μου που είναι όλοι τους παλληκάρια πρώτα και σαν κι αυτά άλλα δεν βρίσκω στον ντουνιά.

 

Ααααααααλλαααααααααα.

 

 

 

+1 σε όλα αυτά (τα αυτονόητα) .

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η οποια ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χωρα στον δυτικο  κοσμο οπου ο επισημος εκφραστης του αριστερισμου εχει ως...σημα το..σφυροδρεπανο... ;D & λατρευει τον Σταλιν... ;D

 

Frankly my dear I don't give a dime...... ;D

 

Αλλα αυτο δεν ισχυει,εκτος απο εμενα που ειμαι καθικι...... ;D,καθε βδομαδα χιλιαδες διαδηλωνουν,επι παντος...αντικειμενου.. ;D, στο Βερολινο (αλλα και στο Λονδινο και στη Νεα Υορκη και παντου) απλα δεν  μαμανε τη ζωη αυτων που ΔΕΝ διαδηλωνουν  σκοτωνοντας την κυκλοφορια στην πολη...

 

 

Καλα με τον καφε στα 5 ευρω και με εναν μισθο για 2 σουβλακια αυτο ..μαλλον στο χωρο του..παρανοϊκου κυμμαινεται.. ;D

 

 

Ο απλοϊκός και αφοριστικός τρόπος που επαναλαμβανόμενα ερμηνεύεις τα γεγονότα, δεν καθιστά και το επιχείρημα σου σωστό.

Πάρτα ένα ένα.

α) Το ΚΚΕ δεν είναι ο μόνο αριστερός θύλακας εν Ελλάδι. Υπάρχει και εξωκοινοβουλευτική αριστερά. Και όπως και να το κάνεις από το μεταξύ μπλέ και μπλε σκούρου προς το μαύρο, καλύτερα είναι.

β) Αυτοί που νοιάζονται δεν είναι αυτοί που διαδηλώνουν μόνο. Και είναι γεγονός ότι είμαστε Μεσογειακός λαός οπότε και, καλώς ή κακώς, έντονα πολιτικοποιημένος. Βέβαια στον ταξικό χώρο που προερχόμαστε / κινούμαστε (και με εννοείς) μας είναι εύκολο να γκρινιάζουμε και να αφορίζουμε εκ του ασφαλούς ανθρώπους και καταστάσεις.

γ) Είναι και η παράνοια ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά μας. Αλλά μόνο την παράνοια βρήκες σε αυτή την πρόταση;

 

Δεν είναι ΟΛΑ μαύρα βρε παιδιά. Δεν είναι, πως να το κάνουμε.

ΟΥΤΕ στο Βερολίνο είναι η Γη της Επαγγελίας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ΚΚΕ δεν είναι ο μόνο αριστερός θύλακας εν Ελλάδι. Υπάρχει και εξωκοινοβουλευτική αριστερά.

2. Και όπως και να το κάνεις από το μεταξύ μπλέ και μπλε σκούρου προς το μαύρο, καλύτερα είναι.

 

1.χμ...βασικά αριστερισμός,αριστερά και κομμουνισμός είναι 3 άσχετα μεταξύ τους πράγματα....

το ΚΚΕ είναι λενινιστικό - κομμουνιστικό κόμμα....

2.δε περίμενα ότι θα άκουγα ποτέ αυτό μέσα στο συγκεκριμένο φόρουμ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιά δυό διευκρινήσεις...Με τους ταξιτζήδες δεν έχω τίποτα, κι εγώ έχω γνωρίσει εξαιρετικούς απο πάσης απόψεως, απλά έλαχε ως αφορμή, οι σκέψεις και οι απορίες μου αφορούν γενικώτερα τον νεοέλληνα κι όχι κάστες ή επαγγελματικές ομάδες.

Το παράδειγμα με το Ποντίκι το ανέφερα ως χαρακτηριστικό που μου φάνηκε έντονο στη συγκεκριμένη περίπτωση, κάτι σαν contradiction in terms ούτως ειπείν, σαφώς και δεν συνάγουμε συμπεράσματα έτσι εύκολα.

 

@pinhead: άστο καλύτερα αυτό για κάποια άλλη φορά, ξύνεις βαθειές πληγές...

 

Κατά τα λοιπά, σαφώς και δεν είναι άσπρο-μαύρο η χώρα και οι πολίτες της, αλλά, να, θα ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά τώρα ;D, πριν λίγο καιρό μιλούσα με ευγενή, φιλότιμο κι εργατικό άνθρωπο ο οποίος είχε την εντύπωση απο εκείνα που βλέπει κι ακούει πως ο Καρατζαφέρης αποτελεί μιά ενναλακτική πρόταση αντί του ΚΚΕ σε ότι αφορά το ιδεολογικό του υπόβαθρο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου μαθαίνουν πτυχές του τόπου και αποκαλύπτουν πρόσωπα ανθρώπων που ζουν σ'αυτόν both sides of the fence...

 

 

Παρότι θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί 20-30 χρόνια πριν από τότε που γεννήθηκα, αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι πιο ειλικρινές και πιο συμβατό με την ανθρώπινη φύση.

 

@spy: αν κι όταν έχεις χρόνο και διάθεση, πες μας λίγα πιό αναλυτικά γι'αυτό το τελευταίο...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο καιρό μιλούσα με ευγενή, φιλότιμο κι εργατικό άνθρωπο ο οποίος είχε την εντύπωση απο εκείνα που βλέπει κι ακούει πως ο Καρατζαφέρης αποτελεί μιά ενναλακτική πρόταση αντί του ΚΚΕ σε ότι αφορά το ιδεολογικό του υπόβαθρο...

 

Με εξαιρετική ακρίβεια στο παραπάνω απόσπασμα έχουν τοποθετηθεί τα ρήματα ακούει και βλέπει ….και πολύ απλά εκεί είναι η ουσία της όλης υπόθεσης….στη παραμορφωμένη εικόνα που προβάλλεται από τη μεγαλύτερη μερίδα των μμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ΟΛΑ μαύρα βρε παιδιά. Δεν είναι, πως να το κάνουμε.

 

Φυσικα και δεν ειναι,για πολλους η Ελλας παραμενει η γη της επαγγελιας,απλα για εμενα δεν ειναι πλεον....(σε καθε τοπο σταθμιζεις τα συν και τα πλην ,προσωπικα πιστευω οτι τα πλην ειναι συντριπτικα περισσοτερα στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη,οσο και σημαντικα και να ειναι τα συν)

 

 

ΟΥΤΕ στο Βερολίνο είναι η Γη της Επαγγελίας.

 

Φυσικα και δεν ειναι (ενταξει ειναι για τους μακροχρονια ανεργους γιατι τους πληρωνουν ισοβια το νοικι και τα utilities & τους δινουν και 500-1000 ευρω το μηνα για να την περνανε σα μπεϊδες,ναι με 500-1000 ευρω/μηνα την περνας σαν μπεης στο Βερολινο... ;D),μια βολτα στο Lichtenberg μετα τις 8 το βραδυ θα σε πεισει αμεσως..... ;) ,ειναι ομως ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ καλυτερα απο την Αθηνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.δε περίμενα ότι θα άκουγα ποτέ αυτό μέσα στο συγκεκριμένο φόρουμ... ;)

Δεν εκφράστηκα σωστά, ζητώ συγγνώμη.

 

Εννοούσα ότι ο πολυκομματισμός είναι (κατ΄εμέ πάντα) σαφώς προτιμότερος από την ύπαρξη δυο μόνο κόμματων, πολύ ελαφρών αποκκλίσεων και συγκεκριμένης ιδεολογίας.

Ελπίζω να εκφράστηκα καλύτερα.

 

.... πριν λίγο καιρό μιλούσα με ευγενή, φιλότιμο κι εργατικό άνθρωπο ο οποίος είχε την εντύπωση απο εκείνα που βλέπει κι ακούει πως ο Καρατζαφέρης αποτελεί μιά ενναλακτική πρόταση αντί του ΚΚΕ σε ότι αφορά το ιδεολογικό του υπόβαθρο...

 

Ο άκρατος λαϊκισμός δεν έχει χρώμα και ιδεολογία.

Και δυστυχώς σήμερα είναι κυρίαρχος.

Πανταχόθεν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε superfunk, (προσφώνηση πραγματικά φιλικού χαρακτήρα) όσο καιρό παρακολουθώ το forum έχω παρατηρήσει ότι δε χάνεις πραγματικά ευκαιρία να κατακεραυνώσεις / χλευάσεις / στηλιτεύσεις (βάλτε και αλλά) οτιδήποτε το Ελληνικό (κυρίως ανθρώπους και συμπεριφορές), να μας βγάλεις όλους αμόρφωτους υπάνθρωπους τεμπέληδες που δεν δουλεύουμε ποτέ & είμαστε λαμόγια απολίτιστοι χωρίς κοινωνική συνείδηση και άλλα πολλά.

 

Πραγματικά είμαι από τους τελευταίους που υποστηρίζω τα περί «έθνους ανάδελφου» ή ότι όλα γίνονται σωστά ή ότι οι έλληνες είμαστε και γαμώ τα παιδιά /ευνοημένοι από τη φύση και μας πολεμάει το παγκόσμιο κατεστημένο.

 

ΑΛΛΑ

 

Τίποτα καλό δεν υπάρχει πια σε αυτή τη χώρα ? Πρέπει όλοι να γίνουμε Γερμανοί/Αμερικανοί/Τούρκοι (εννοώ σε νοοτροπία)? Πραγματικά ώρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση ότι αυτή η χώρα σε έχει πληγώσει πολύ και ίσως θα ήθελες να είσαι κάτι από αυτά που βρίζεις συνεχεία (παριστάνω και τον ψυχολόγο – Δεν είμαι. οπότε σταματώ.)

 

Δε θέλω να σου «την πω» ούτε βεβαίως να σε ψυχολογήσω, απλά να πω ότι μου κάνει εντύπωση το τόσο μεγάλο μένος. Άντε θα κάνω και μερικές παρατηρήσεις σε διάφορα που έγραψες σε αυτό το ποστ

 

 

 

-Κατοικους της φτωχοτερης & μοναδικης χρεοκοπημενης χωρας της Ευρωζωνης,να εχουν απο 3 BMW & 4 σπιτια ο καθενας (και 2 ΕΞΟΧΙΚΑ,...ΚΑΝΕΙΣ Ευρωπαιος δεν ΞΕΡΕΙ τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ η λεξη "εξοχικο"...  ) & να καταναλωνουν με μανια μπυρες των 10 ευρω και φραπεδες των 5 ευρω...  

 

Νομίζω οτι και στη χειροτερη μπανανια υπαρχουν τυποι με βιλλες μερσεντες και πισινες που εχουν απο 40 ειλωτες. Το εθνικο ΑΕΠ δεν απαγορευει να υπαρχουν τετοιου τυπου παρασιτα.

Σαφως το 3 ΒΜW και 4 εξοχικα ειναι υπερβολη για το 95% των Ελληνων. Τωρα αν εξοχικο εννοεις το σπιτι του παππου στο χωριο ΟΚ. Στη Γερμανια δηλαδη δεν εχουν παππουδες? Γιατι εκτος απο τα σπιτια στα χωρια ποσοι εχουν εξοχικο εξοχικο?

 

-Οικονομικη κριση και καφετεριες γεματες στις 10 το πρωϊ (ΚΑΝΕΙΣ Ευρωπαιος δεν ΞΕΡΕΙ τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ η λεξη "καφετερια"..  )

[/quote

 

Δηλαδη στας ευρωπας δεν υπαρχουν εισοδηματίες? φοιτητες? ολοι δουλευουν νυχθημερον? κανεις δε ξυνεται ? ΟΚ υπαρχουν και αλλοι τροποι ξυσιματος εκτος απο την καφετερια

 

-Τους εφευρετες της μεσογειακης διατροφης να τριγυριζουν πιο παχυσαρκοι και απο τους Αμερικανους (ειμαστε πλεον επισημα ο πλεον παχυσαρκος λαος του πλανητη)

 

Εδω το λες και μονος σου αντιγραψαμε τους σαφους και παντογνωστες αγγλοσαξωνες και αμερικανους

 

-Φοιτητες να.....ψηφιζουν τους...καθηγητες τους...  (και γενικα να ψηφιζουν & να πολιτικοποιουνται  μεσα στα πανεπιστημια,στην Αμερικη απλα σε στελνουν σπιτι σου αν μπλεξεις πολιτικη και σπουδες)

 

Καλα στην Αμερικη σε στελνουν σπιτι σου για πολλα, ειναι βαρια η κληρονομια του μακαρθισμου, στη χωρα της ελευθερίας(καλο ε?)

 

Το εμπορικο και ιστορικο κεντρο της πολης να εχει μετατραπει σε ΓΚΕΤΟ εξαθλιωμενων μεταναστων (και αλλου υπαρχουν γκετο αλλα τουλαχιστον ειναι στα προαστεια)

 

Ε αμα ειναι στα προάστεια ενταξει κανενα προβλημα.+ τοις αλλοις ΔΕΝ ειναι σε ολες μεγαλες πολεις τα γκετο στα προαστεια μη τρελλαθουμε.

 

-Προαστεια ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ απο το κεντρο (μονο στην Ελλαδα συμβαινει αυτο,στο εξωτερικο στα προαστεια μενουν οι...φτωχοι..  )

 

Καλα τωρα νομιζω παραληρεις...Δηλαδη οι πλουσιοι θελεις να προτιμανε το μεταξουργειο αντι για το καβουρι και την ομονοια αντι για την Εκαλη? Δηλαδη στο εξωτερικο ετσι κανουν οι φραγκατοι τυποι?

 

και η οποια ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χωρα στον δυτικο  κοσμο οπου ο επισημος εκφραστης του αριστερισμου εχει ως...σημα το..σφυροδρεπανο...  & λατρευει τον Σταλιν...  

 

Οκ τωρα υπεισερχομαι σε πιο εξειδικευμενα ζητηματα, αλλα ως γνωστης της πολιτικης που εισαι, θα επρεπε να γνωριζεις οτι το ΚΚΕ δεν ειναι φορεας του αριστερισμου ο οποιος ειναι κατι σαν παρεκλιση για αυτο. Αλλα σε ολη τη γη οι φορεις του αριστερισμου σφυροδρεπανα δεν φερουν για εμβληματα?

 

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου