Προς το περιεχόμενο

Don't explain


dmilo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια εντελώς πρόχειρη ηχογράφηση (mp3 recorder στη μέση του δωματίου και ό,τι έπιασε). Κιθάρα, μπάσο, φωνή. Περισσότερο το ανεβάζω επειδή η ενασχόλησή μου με το συγκεκριμένο είδος μουσικής (ως εκτελεστής, όχι ως ακροατής) ξεκινά τώρα και θέλω τα φώτα σας όσον αφορά στην γραμμή της κιθάρας περισσότερο. Παρατηρήσεις, σχόλια κ.λπ. καλοδεχούμενα (όπως ο Σκαραβαίος, μου αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι! ;-) )

DR2-0011.mp3

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εντελώς πρόχειρη ηχογράφηση (mp3 recorder στη μέση του δωματίου και ό,τι έπιασε). Κιθάρα, μπάσο, φωνή. Περισσότερο το ανεβάζω επειδή η ενασχόλησή μου με το συγκεκριμένο είδος μουσικής (ως εκτελεστής, όχι ως ακροατής) ξεκινά τώρα και θέλω τα φώτα σας όσον αφορά στην γραμμή της κιθάρας περισσότερο. Παρατηρήσεις, σχόλια κ.λπ. καλοδεχούμενα (όπως ο Σκαραβαίος, μου αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι! ;-) )

 

Είναι πολύ ωραία τζαζ μπαλάντα . :)

Η κιθάρα χρειάζεται ποιο ολοκληρωμένο compιng από ρυθμική πλευρά . τα ακόρντα είναι καλά . (Les Paul παίζεις ?)

Η φωνή έχει υπέροχη χροιά , θέλει όμως λίγη δουλίτσα στον ρυθμό και στο intοnation. 

Το μπάσο θέλει δουλίτσα στις διάρκειες όπως και στο πως πρέπει να κινητέ σε αυτό το στυλ μουσικής  .

Σίγουρα κάθε αρχή και δύσκολη. Η αλήθεια είναι οτί έχετε καλή αισθητική και δεν κωλώνετε να παίξετε τρίο ζωντανά και να το γράψετε  ;)

 

Παιδιά μπράβο και καλή΄συνέχεια 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ theod. Ναι, είναι Les Paul (Black Beauty, μεσαίος, σε Boss GT-10).

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ την έννοια του comping... εννοείς τήρηση ρυθμού, ή μήπως τον αρπισμό;

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπέροχο. Αν το άκουγα live θα ζητούσα κι άλλο ποτό :).

Η αλήθεια είναι οτι λείπει ένας χοντρός ιδρωμένος ντράμερ που σκουπίζει κάθε μεμβράνη γύρω του, αλλά αυτό πρέπει να το γνωρίζετε ήδη ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τα πολύ αγαπημένα μου κομμάτια.

 

Δημιουργήσατε πολύ ωραία ατμόσφαιρα, δεν έχω την αίσθηση ότι χωλαίνει κάπου.

Μπράβο σας και καλή συνέχεια!

:)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ theod. Ναι, είναι Les Paul (Black Beauty, μεσαίος, σε Boss GT-10).

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ την έννοια του comping... εννοείς τήρηση ρυθμού, ή μήπως τον αρπισμό;

 

γάτος ειμαι  8)το βρήκα με την κιθάρα ,

comping είναι η συνοδεία είτε ρυθμική (μπορει να παίζει σε τέταρτα ,sincopation κλπ)

είτε αρμονική (απο τη στιγμή που έχεις μπασίστα μπορείς να παίζεις τα ακόρντα με drop2,3 (  Voicings)

στις 4 ψιλές χορδές της κιθάρας για να χωριστούν οι συχνότητες των οργάνων και να είναι όλα πιο τακτοποιημένα σε αποτέλεσμα )   ;)

 

 

τσέκαρε αυτό το drop2 παράδειγμα

 

τσέκαρε και ρυθμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά λοιπόν, "αφήνω" τις μπάσες νότες στο μπάσο και αλλάζω τις συγχορδίες έτσι ώστε να πιάσω και πιο "ψηλές" νότες, έτσι;

 

Ενδιαφέρον....

 

Θα επανέλθω με καλύτερη ηχογράφηση, χρόνου θέλοντος. Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας. Theod, σου είμαι υπόχρεος.  :)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά λοιπόν, "αφήνω" τις μπάσες νότες στο μπάσο και αλλάζω τις συγχορδίες έτσι ώστε να πιάσω και πιο "ψηλές" νότες, έτσι;

 

Ενδιαφέρον....

 

Θα επανέλθω με καλύτερη ηχογράφηση, χρόνου θέλοντος. Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας. Theod, σου είμαι υπόχρεος.  :)

 

 

να σαι καλά φίλε μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ άρεσε πάρα πολύ...η φωνή μου άφησε μια γλυκύτατη αίσθηση που υπερκάλυψε τις οποιεσδήποτε τεχνικές ατέλειες στον ήχο :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου