Προς το περιεχόμενο

Κινέζικες κιθαρες. (Αντίγραφα Fender, Gibson, etc.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι πολυ απλο

 

η ρεπλικα ( δηλαδη για παραδειγμα μια singlecut  που μοιαζει πολυ εμφανισιακα με το real deal ΑΛΛΑ εχει υπογραφη κατασκευαστη) πολυ πιθανον να ειναι φθηνοτερη απο μια gibson και ισως παιζει καλυτερα

 

 

η μαιμου ( δηλαδη ενα κακεκτυπο με παρανομο logo) ειναι σε τιμη γελοια και ειναι απλα ενα κουπι με φινιρισμα και δεν εχει νοημα να μιλαμε για ηχο.

Οι περισσοτερες ειναι απο Poplar με μια φλυδα απο Maple τιγκα στο ακριλικο και με ηλεκτρικα που σε χτυπαει το ρευμα.

Προφανώς εσύ κάνεις πλάκα τώρα....ή είσαι βαθιά νυχτωμένος περί των νέων κατασκευών των ********.....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς εσύ κάνεις πλάκα τώρα....ή είσαι βαθιά νυχτωμένος περί των νέων κατασκευών των σχιστομάτηδων.....

 

 

πωπω ρε ανθρωπα το σκιζεις το θεμα.

 

Δεν λεω τιποτα για τους ανθρωπους .σιγουρα φτιαχνουν και ποιοτικα πραγματα. Αυτα που ειναι παρανομα λεω οτι ειναι ως επι τω πλειστον χαλια .

Γιαυτο και βαζουν το logo πανω.Γιατι αμα δεν το ειχε δεν θα τις ακουμπαγε κανεις.

 

Πριν απο λιγο καιρο επαιξα με την κινεζα ενος συμφορουμιτη που πουλαγε μια κινεζα με gibson logo ( την εδινε και αρκετα ακριβα ). Εμφανισιακα ηταν πανεμορφη αλλα μονο που την ακουμπαγες καταλαβαινες οτι ειναι ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ .

Τωρα αν δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα , τοτε προσεχε μην την πατησεις οπως την πατησε ενα παιδι απο δω μεσα που πριν απο λιγο καιρο ειχε ανοιξει και θεμα και ρωταγε πως ξεχωριζουμε την αληθινη απο το ... Ρολεξ

 

 

πρεπει να καταλαβεις οταν μιλαμε για replica δεν μιλαμε για τα κακεκτυπα . αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πωπω ρε ανθρωπα το σκιζεις το θεμα.

 

Δεν λεω τιποτα για τους ανθρωπους .σιγουρα φτιαχνουν και ποιοτικα πραγματα. Αυτα που ειναι παρανομα λεω οτι ειναι ως επι τω πλειστον χαλια .

Γιαυτο και βαζουν το logo πανω.Γιατι αμα δεν το ειχε δεν θα τις ακουμπαγε κανεις.

 

Πριν απο λιγο καιρο επαιξα με την κινεζα ενος συμφορουμιτη που πουλαγε μια κινεζα με gibson logo ( την εδινε και αρκετα ακριβα ). Εμφανισιακα ηταν πανεμορφη αλλα μονο που την ακουμπαγες καταλαβαινες οτι ειναι ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ .

Τωρα αν δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα , τοτε προσεχε μην την πατησεις οπως την πατησε ενα παιδι απο δω μεσα που πριν απο λιγο καιρο ειχε ανοιξει και θεμα και ρωταγε πως ξεχωριζουμε την αληθινη απο το ... Ρολεξ

 

 

πρεπει να καταλαβεις οταν μιλαμε για replica δεν μιλαμε για τα κακεκτυπα . αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Εγώ να καταλάβω??Το ακούσαμε κι αυτό.. :-\

Ο δε vavel80 με το πρόβλημα ειναι φίλος μου....Και πήρε μια άκρως πιστή αντιγραφή

Τι να σας κάνω που δεν σας προλαβαίνω...αν δεν γνωρίζεις είμαι ο πρώτος που ξεκίνησε το θέμα με τον γνωστό αντιπρόσωπο που πούλαγε μαιμούδες εδώ στο noiz....και ακόμα βοηθάω όποιον μου το ζητήσει...κάποιοι κλαίνε τις κιθάρες τους ακόμα..

Είσαι τυχερός τώρα αλλά αν πέσει πάλι στα χέρια μου μια replica σαν αυτη που ειχα περσι...θα σε φωνάξω να μου εξηγήσεις από που το κατάλαβες ότι είναι Μαιμου....Για ρίξε πάλι μια ματιά στο video της πρώτης σελίδας κι εδώ είμαστε

 

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν μιά κιθάρα είναι καλή η όχι σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις απο βίντεος στο youtube.

 

Έτσι κι αλλιώς βέβαια στο συγκεκριμένο βίντεο ο τύπος λέει ότι την κιθάρα την κατασκεύασε μόνος του απο την αρχή, δεν την αγόρασε on line.

 

Βέβαια σε ένα τέτοιο βιντεάκι και με μιά 59ri να έπαιζε δεν θα μπορούσαμε να καταλάβουμε πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι ακριβώς?? :P

 

Για τη τη διαφορα που εχουν στη νομιμοτητα το να γραφει ο ενας κλωνος του 5150 Bugera και ο αλλος να γραφει Peavey (χωρις να ειναι κατασκευασμενος απο την Peavey). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη τη διαφορα που εχουν στη νομιμοτητα το να γραφει ο ενας κλωνος του 5150 Bugera και ο αλλος να γραφει Peavey (χωρις να ειναι κατασκευασμενος απο την Peavey). :)

με τα νομικά δεν τα πάω και πολύ καλά...πάντως BUGERA έχω και σκίζει  ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spiros69...αυτο που λες κ ξανα λες οτι π.χ μια κιθαρα 1000 ευρω δεν εχει διαφορα με μια των 2500, μηπως δεν στεκει?Θελω να πω χωρις να το παιζω εξυπνος (προσωπικα ουτε εγω καταλαβαινω διαφορα), οτι αυτες οι "υπερτιμημενες" κιθαρες προοριζονται για ατομα που ΜΠΟΡΟΥΝ να καταλαβουν τη διαφορα.Χρειαζεται αρκετη εμπειρια(συνηθως δεν φτανει μονο αυτο) καποιος για να μπορει να κρινει κιθαρες τετοιου μπατζετ.Ενταξει υπαρχουν κιθαρες που ειναι υπερτιμημενες αλλα ως ενα βαθμο, 1000-2500......μαλλον εχουν διαφορα...

 

φιλικα

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα τοποθετηθω ημιOnTopic και ημιOffTopic  ;D

 

Μια ομορφη αντιγραφη θα την κρεμουσα ανετα στον τοιχο μου για διακοσμητικο,εαν και εφοσον εχω αλλες κιθαρες για να παιζω.

Αν ομως η αγορα μιας φτηνης κιθαρας ως τη μια και μοναδικη μου κιθαρα ηταν επιβεβλημενη,εγω προσωπικα θα εψαχνα στα μεταχειρισμενα μια κιθαρα απο εταιρια που φτιαχνει κιθαρες και οχι γενικως αντιγραφες απο εσωρουχα μεχρι σκουτερ.

Απ την αλλη,οι μισοι ορκιζονται οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανεναν ρολο στον ηχο,οποτε βασει αυτου θα μπορουσα να σκεφτω οτι η φτηνοαπομιμηση με ενα σετ ηλεκτρικα και ενα ψιλοσυμμαζεματακι σε fretwork-nut θα παιζει καλα και μαλιστα ψιλοτζαμπα.

Αν λαβουμε υποψιν και τις ποιοτικες διακυμανσεις που εχουν τα οργανα (ειδικα τα κατω των 1300 ευρω) απο τη γραμμη παραγωγης της Gibson (συγκεκριμενα αυτη εχω στο μυαλο μου),σε περιπτωση αγορας στα τυφλα θα με εβαζε σε αλλη μια σκεψη.

Σε περιπτωση αγορας με δοκιμη αλλαζουν τα πραγματα και θεωρω και πολυ πιθανο να "μου κατσει" ενα οργανο το οποιο θεωρητικα ειναι διακοσμητικο.

Τελικα ειναι μπερδεμα αυτο το θεμα  ;D

 

 

ΥΓ: Για μαιμου fender δεν το συζηταω γιατι πρωτον η fender βγαζει καλα οργανα για ολα τα βαλαντια και δευτερον γιατι μπορεις να φτιαξεις φτηνα partcaster καλυτερη απο μια γνησια και να της βαλεις και ενα αυτοκολλητο ωστε να εχεις την δικια σου μαιμου  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο θεμα γυριζει και παλι γυρω απο μερικα σημεια που εχουν αναφερθει πολλακις σε παλαιοτερα θεματα...

 

Φτηνη vs Ακριβη:

ΝΑΙ, υπαρχει διαφορα. Και δεν ειναι μονο ο ηχος...υπαρχει πολυς κοσμος που δεν παιζει κιθαρα μονο στο υπνοδωματιο ή μια φορα το μηνα στο live στο ΑΝ της γειτονιας του. Υπαρχει λοιπον, οπως και σε καθε αγορα μουσικου οργανου, ενα αρκετα μεγαλο τμημα του αγοραστικου κοινου, που οταν αγοραζει μια κιθαρα δεν κοιταει μονο το πως ακουγεται, αλλα το πως παιζει στα χερια τους, πως στεκεται στο σωμα τους, πως συμπεριφερεται σε διαφορες συνθηκες, ποσο ανθεκτικη ειναι, ποσο προσοχη στη λεπτομερεια εχει δοθει και αλλα πολλα. Και πολλες φορες ειναι αυτα που, επιβαλλουν τολμω να πω, την αγορα ενος ακριβου οργανου.

 

Η ολη "παρεξηγηση" προερχεται πιστευω απο την εξης παρανοικη αποψη που κυριαρχει στην ελληνικη κοινωνια, σε σχεδον ολα τα θεματα. Και αυτο ειναι οτι ο καθενας μας ειναι de facto the final arbiter of human taste & knowledge. Εν ολιγοις, ειμαστε ολοι καλυτεροι προπονητες απο το ρεχαγκελ, ξερουμε περισσοτερα απο τον jeffry για πολιτικη και παει λεγοντας...και φυσικα, αφου δεν ακουμε διαφορα μεταξυ κιθαρων των 1000 και 2500 ευρω, Ε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΔΕΡΦΕ.

 

Εμ δεν παει ετσι...

Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ ενος καλου κουστουμιου και ενος Sartoriani?

Mεταξυ μιας φωτογραφικης Canon EOS 7D (που κοστιζει οσο ενας καλος μισθος) και μιας EOS 1D (που κοστιζει 4 μισθους)?

Μεταξυ της παικτικης αισθησης ενος φτηνου Yamaha και ενος Bosendorfer?

Mεταξυ μιας μπριζολας και της ιδιας μπριζολας ωριμασμενης?

Μεταξυ της εικονας μιας ακριβης Sony τηλεορασης και μιας Bang & Olufsen?

 

Aν οχι, παει να πει οτι δεν υπαρχει η διαφορα? Και βεβαια οχι! Μπορει να μη καταλαβαινω τη διαφορα, και ως εκ τουτου να μη διαθετω τα εξτρα χρηματα για την αγορα του ακριβοτερου αγαθου. Και να ειμαι μια χαρα ικανοποιημενος με το πιανακι μου και να μη νιωθω την αναγκη να τα σκασω για κατι καλυτερο...δε θα βγαλω ομως και κλεφτες την Bosendorfer επειδη πουλανε τα πιανα τους για χρυσαφι...

 

Λιγη ηρεμια, δεν ειμαστε ολοι ιδια και ομοια, και δε το λεω αυτο με καμοια προθεση να μειωσω καποιον...ειναι απλα μια αληθεια. Μπορει εκει που εγω δεν καταλαβαινω καμια διαφορα ο αλλος να δει το χασμα ποιοτητας για το οποιο αξιζει να δωσει τα παραπανω χρηματα, ειτε μιλαμε για κιθαρες, κρασια, αυτοκινητα ή καρτες ηχου...

 

Το οτι υπαρχουν πολλοι που ψηφιζουν με βαση το price tag επειδη τους περισσευουν λεφτα δεν αναιρει την οποια διαφορα ποιοτητας υπαρχει μεταξυ των προιοντων.

 

Το αν αξιζει να δωσεις τα λεφτα ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα και εξαρταται απο την οικονομικη σου κατασταση, το πως αντιλαμβανεσαι τη ποιοτικη αυτη διαφορα και το κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να την καλυψεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έτυχε να παίξω με 1-2 "μαϊμούδες" (μία les paul και μία Vai δεν θυμάμαι μοντέλο) θα πω οτι την πρώτη διαφορά πέραν απ'τα ξύλα, την εντόπισα στη ταστοδουλειά. Λείαν επιεικός ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Έπαιζα κιθάρα και άκουγα σιτάρ ;D

Οι δε μαγνήτες ήταν χειρότεροι και απο μονούς Samick και τα κλειδάκια είχανε το τζόγο τους, άσε που το υποτιθέμενο Grover Logo δεν ξεχώριζε τι έγραφε απ'το βούτηγμα στη μπογιά.

Τώρα θα πείτε πάλι, "Μα η τιμή?"

Λοιπόν πάμε:

1Χ "Καλή" Ρέπλικα              €450

2Χ Μαγνήτες Gibson            €170

4Χ Ποτενσιόμετρα              €  40

1X Set Grover κλειδιά          €  50

1Χ Ταστοδουλειά σε μάστορα €120

Όλα Μαζί  Μας Κάνουν        €830

Για μία και καλά "Gibson", οπότε δείτε και το παρακάτω λινκ και πείτε μου τι θα αγοράζατε?

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=electric_guitars&bf=gibson&oa=pra

 

Υπόψιν, δε μίλησα για ξύλα

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου